New York Üçlemesi

8,1/10  (17 Oy) · 
76 okunma  · 
9 beğeni  · 
874 gösterim
Çağdaş Amerikan edebiyatının en özgün yazarlarından Paul Auster'ın New York Üçlemesi, yazarın hayranlarının mutlaka okuması gereken üç kült kitabı birleştiriyor: Cam Kent, Hayaletler ve Kilitli Oda. Polisiye romanla postmodern kurmacanın bir harmanı olan ve kafkaesk bir üslupla örülen üçlemede yazar, okuru kilitli odalarda, geçmişte ve gelecekte, tuzaklı sokaklarda, çifte ve karanlık kişiliklerle donattığı kahramanlarının peşinde dolaştırırken, romanın her sayfasına dağıttığı ipuçlarını anlamlandırmayı okura bırakıyor. Kahramanlarını soyut ya da somut kilitli odalara sokarak, özgürlüklerini ancak oradan kaçarak elde edebilecekleri dünyalar kuruyor. Sokuldukları kafesin sınırlarının nereye vardığını ancak kurtulunca anlayan kahramanlarına ve okuruna üzerlerindeki baskıdan kurtulma kapılarını açacak anahtarları da sunuyor.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Nisan 2013
 • Sayfa Sayısı:
  368
 • ISBN:
  9789750704581
 • Çeviri:
  İlknur Özdemir
 • Yayınevi:
  Can Yayınları
 • Kitabın Türü:

Paul Auster okuyacaksanız mutlaka bundan başlamalısınız. Tamamen farklı polisiye romanı. Hiç böylesini okumadınız. Yazar ipuçlarını bırakmış, okur nasıl anlarsa artık)

sezen 
24 May 2015, Kitabı okudu, Beğendi, 10/10 puan

Paul Auster daha önce okumamıştım. birbirinden bağımsız gibi görünen fakat ince detaylarla birbirine bağlanmış kitap sizi en baştan itibaren sürüklemeye başlıyor. öylesine elime almış olduğum bu kitap birdenbire başucu kitabım oluyor.

siyal 
19 Kas 15:29, Kitabı okudu, 13 günde, 7/10 puan

Auster'ı severim aslında. Üç kitaptan kurgu ve hikaye olarak en iyi olanı kilitli oda... Bazı boşluklar var ama kitaplar arasında. Hikayeleri birleştirmek çok zor. Detayları dikkatli okumak gerekiyor. Ama sadece üçüncü kitap için bile okunabilir. Tavsiye ederim... İlk iki kitabı sonuncusu için okuyun...

Oblomov 
05 Nis 16:45, Kitabı okudu, 2 günde, 6/10 puan

Birbiriyle bağlantılı üç hikayeden oluşuyor kitap. Kitapta izlendiğini bilmeden izleyen karakterler söz konusu ve her hikayenin sonunda izleyen ve izlenen yüzleşiyor. Post modern bir yapıda yazılmış roman bu tarzdan hoşlanmayanları sıkabilir.

Kitaptan 10 Alıntı

merve 
29 Ağu 00:43, Kitabı okudu, Puan vermedi

'Yalan söylemek kötü bir şeydir. Doğduğuna pişman eder insanı. Doğmamış olmak ise bir lanettir. Zamanın dışında yaşamaya mahkûm olursun. Ve zamanın dışında yaşayınca da gece de yoktur gündüz de. Ölme fırsatın bile olmaz. '

New York Üçlemesi, Paul Auster (Sayfa 114)New York Üçlemesi, Paul Auster (Sayfa 114)
siyal 
08 Kas 13:09, Kitabı okudu, İnceledi, 7/10 puan

Cam Kent Alıntı
Baudelaire: II me semble que je serais toujours bien la ou je ne suis pas. Başka bir değişle: Öyle sanıyorum ki benim mutlu olacağım yer hep bulunmadığım yer olacaktır. Ya da daha açık söylemek gerekirse: Bulunmadığım yer, kendim olduğum yerdir. Ya da, iyice dobralaşırsak: Dünyanın dışında neresi olursa olsun.

New York Üçlemesi, Paul Auster (Sayfa 114)New York Üçlemesi, Paul Auster (Sayfa 114)
Oblomov 
 04 Nis 14:35, Kitabı okudu, İnceledi, 6/10 puan

Hiçbir yerde olmamak
Önemli olan hareket etmekti, bir ayağını ötekinin önüne koymak ve kendini bedeninin gidişine teslim etmekti. Amaçsızca dolaşınca her yer birbirinden farksız oluyor, nerede bulunduğunun önemi kalmıyordu. Hiçbir yerde olmadığını hissettiği yürüyüşleri, en iyi yürüyüşleriydi. Ve bu da onun çevresinden istediği tek şeydi aslında: hiçbir yerde olmamak.

New York Üçlemesi, Paul AusterNew York Üçlemesi, Paul Auster
Oblomov 
05 Nis 15:35, Kitabı okudu, İnceledi, 6/10 puan

Genellikle insan hayatı ansızın yön değiştirir, oraya buraya toslar, sıkışır, kıvranır. Bir yöne doğru giden biri yarı yolda döner, durur, sürüklenir ve yeniden başlar. Neler olacağını bilemeyiz ve sonunda ilk hedefimiz olan yere hiç benzemeyen bir yere varmamız kaçınılmazdır.

New York Üçlemesi, Paul AusterNew York Üçlemesi, Paul Auster

Varızdır ama kaderimizde yazılı olan biçimi henüz almamışızdır. Tepeden tırnağa olasılığızdır, henüz gelmeyen şeyin örneğizdir. Ama şimdi hepimizin insan olarak görevi: Yumurtayı yeniden tek parça haline getirmek.

New York Üçlemesi, Paul AusterNew York Üçlemesi, Paul Auster
Oblomov 
05 Nis 15:27, Kitabı okudu, İnceledi, 6/10 puan

Hiç kimse bir başkasının sınırından içeri giremez, nedeni de basittir: Hiç kimse kendine ulaşamaz da ondan.

New York Üçlemesi, Paul AusterNew York Üçlemesi, Paul Auster
merve 
03 Eyl 01:08, Kitabı okudu, Puan vermedi

Kendimiz için varızdır belki, zaman zaman da kim olduğumuzu anlar gibi oluruz ama yine de asla emin olamayız, hayatlarımız sürerken kendimize karşı gitgide daha fazla saydamlaşırız, kendi tutarsızlığımızın daha çok farkına varırız. Hiç kimse bir başkasının sınırından içeri giremez, nedeni de çok basittir: Hiç kimse kendine ulaşamaz da ondan.

New York Üçlemesi, Paul Auster (Sayfa 304)New York Üçlemesi, Paul Auster (Sayfa 304)
Sibelbala 
10 Eyl 2015, Kitabı okudu, Puan vermedi

Her hayat, nedeni belirsiz olguların toplamından, rastlantısal kesişmelerin, rastlantıların, kendi amaçsızlıklarından başka birşey açığa vurmayan gelişigüzel olayların kaydından başka birşey değildir.

Ama kaçırılan fırsatlar da kullanılan fırsatlar kadar hayatın bir parçasıdır ve bir hikaye "neler olabilirdi?" üzerinde oyalanamaz.

New York Üçlemesi, Paul AusterNew York Üçlemesi, Paul Auster