Odysseia

7,7/10  (35 Oy) · 
174 okunma  · 
30 beğeni  · 
1.860 gösterim
Homeros (y. MÖ IX. yüzyıl): Hayatı hakkında kesin birbilgi olmamakla birlikte MÖ IX. yüzyılda Sakız Adası'nda yaşadığı sanılmaktadır. Eserleri Antik Yunan devletlerinde her tür bilginin kaynağı sayılan Homeros, İlyada ve Odysseia destanlarıyla edebiyatın hemen her türünü günümüze dek etkilemeyi başarmıştır. OdysseiaTroya Savaşı kahramanlarından Odysseus'un, ülkesi İthake'ye dönerken on yıl süren yolculuğunda yaşadığı maceraları anlatan büyük bir destandır. Gerek karakterlerinin, gerek kurgusunun modern romana yakınlığıyla bütün dünya edebiyatını etkilemiştir.
(Tanıtım Bülteninden)
Berfun Berçin 
27 Ağu 16:03, Kitabı okudu, 2 günde, Beğendi, 10/10 puan

Kitap içeriği hakkında bilgi içerir.Kurgusu ve içeriği yoğunlukla tanrılar yer almaktadır. Tanrısal karakterleriyle sizi farkli bir dünyaya sürüklüyor ve merak uyandırıyor, ama arada kafanız karışabiliyor. Bunun sebei ise karakterlerdir. Kitap her şeye rağmen güzel ancak bir o kadar da ağır bir kitap idi. Bu kadar ağır bir kitap içeriği olmasına rağmen bilgi edinmeme yardımcı olan bir kitaptı. Keyifli okumalar.

Müge Buket Akar 
06 Ağu 2015, Kitabı okudu, Beğendi, 9/10 puan

Fark etmesek de destanların hayatımızın bir parçası olduğunu kafamıza kafamıza vuran kitaplardan. yüzyıllar önce yazılmış bir şaheser.
bütün kitaplıklarda olmalı.

Müzeyem Adem 
04 Eki 2015, Kitabı okudu, 4/10 puan

Açıkçası ben Homeros'un bu destanını İlyada'dan daha başarılı buldum. İlyada'daki gibi bazı yerlerde anlama zorluğu çekmedim, daha akıcı ve dinamikti Odysseia.
Truva savaşından sonra vatanına dönmeye çalışan Odysseus'un hikayesi anlatılıyor bu kitapta. Bunun yanı sıra da onun yokluğunda karısının ve oğlunun yaşadığı zor hayata ışık tutulmuş. Bir tarafta evine dönmeye çalışan bir adam diğer tarafta ise iktidar savaşı ortasında kalan ailesi. Çerez niyetine okunacak kitaplardan değil bu. Eğer Eski Yunan eserleri ve kültürü ile ilgileniyorsanız bu kitaptan ayrı bir tat alabilirsiniz.

Elif Danış 
23 Nis 2015, Kitabı okudu, Beğendi, Puan vermedi

Günümüzde okuduğumuz kitaplar kadar fantastik bir kitap. Okurken insanı şaşırtmaya yetiyor. Yüz yıllar önce nasıl olur da birileri böyle düşünür diye sizler düşünmeye başlıyorsunuz. Şaşırıp, merak duyuyorsunuz.

Hakan Uzun 
18 Haz 19:25, Kitabı okudu, 11 günde, 10/10 puan

Mükemmel destan. Yunan mitolojisi ile alakalı en sevdiğim eser. Ana karakterimizin büyük Truva zaferinden sonra, tanrıları kızdıracak konuşmalar yapması ve onlardan biri tarafından lanetlenmesini(Poseidon) konu alıyor. Bir daha asla evine dönemeyeceğini söyleyen Poseidon'un laneti üzerinde iken İthaca'ya dönmeye çalışan karakterimiz bunda başarılı olmak için neler feda ediyor? Gerçekten okunması gereken en önemli eserlerden biri.

Kitaptan 14 Alıntı

Berfun Berçin 
26 Ağu 11:18, Kitabı okudu, İnceledi, Beğendi, 10/10 puan

Cesur ol ki bir gün, torunlarından biri senin de adını hayırla ansın!

Odysseia, HomerosOdysseia, Homeros
Berfun Berçin 
27 Ağu 16:09, Kitabı okudu, İnceledi, Beğendi, 10/10 puan

Bir tanrı, kendi görünmek istemedikten sonra, geldiğini ve gittiğini kimin gözleri görebilir?

Odysseia, HomerosOdysseia, Homeros
Berfun Berçin 
27 Ağu 16:10, Kitabı okudu, İnceledi, Beğendi, 10/10 puan

Bir konul,daima dostlukla ona konuklamış olanın hatırasını saklar.

Odysseia, HomerosOdysseia, Homeros
Berfun Berçin 
26 Ağu 11:14, Kitabı okudu, İnceledi, Beğendi, 10/10 puan

Kuşlara gelince, güneşin ışıkları içinde bütün kuşlar uçar ama hepsinden kehanet çıkarılmaz.

Odysseia, HomerosOdysseia, Homeros
Berfun Berçin 
27 Ağu 16:05, Kitabı okudu, İnceledi, Beğendi, 10/10 puan

Kimse zorla sana bir şey yapamaz, çünkü yalnızsın. Ulu Zeus'tan gelen dertlere ise derman yoktur.

Odysseia, HomerosOdysseia, Homeros
mehmet aysu 
 19 Oca 13:06, Kitabı okudu, Beğendi, 9/10 puan

Bakın, nasıl da ikisi benim yatağıma girip birbirine aşk ile sarılmışlar! Onları gördükçe kanım kaynıyor. Ama sanırım ki böyle kalmaktan artık hoşlanmazlar: onları birleştiren sevgi ne kadar büyük olursa olsun, bu halden sıkılırlar. Ancak hünerli tuzak onları koyvermiyecek ta köpek suratlı kızı için kendisine vermiş olduğum hediyeleri geri verinceye kadar... Kızın güzelliğine diyecek yok, ama çok edepsiz.

Odysseia, HomerosOdysseia, Homeros
mehmet aysu 
19 Oca 13:10, Kitabı okudu, Beğendi, 9/10 puan

Yerin sahibi Poseidon, bunları söyleme bana; fena ödeyicilere kefil olmak da sağlam bir kefillik değildir. Ölümsüzler huzurunda sana zorla hakkımı nasıl ödettirebilirim Ares bir kere zincirinden kurtulur da borcunu inkâr ederse?

Odysseia, HomerosOdysseia, Homeros
2 /

Kitapla ilgili 1 Haber