Paranın Cinleri

8,6/10  (15 Oy) · 
52 okunma  · 
10 beğeni  · 
1.321 gösterim
O fotoğraflar bizim olmadığımız zamanları aktarır bize. Tanımadığımız yakınlarmızı. Bizi beklemeden gidenleri. Biim yaşadıklarımız gerçek, onların yaşadıkları masaldır sanki. Onların duruşları, pozları, bakışları, gülüşleri, giysileri, takıları, üstleri başları başka türlü büyüler bizi. Bu fotoğrafların çekildiği yerlerin ayrıntıları, hem bilmediğimiz bir geçmişin kapılarını açar bize hem de ölümün gizine değgin özel işaretlermiş gibi görünür. Fotoğraflar yitirilmiş anları belgeler. Yitirilmiş anlar, zaman ile ölüm arasında en kısa yoldur. Elbette adını böyle koyamayız o yaşlarda ama, bunu bir duygu olarak, bir önsezi olarak derinlemesine yaşarız.
Yeşim Özden 
18 Eyl 2016, Kitabı okudu, 3 günde, Beğendi, 10/10 puan

Doğrudan Murathan Mungan- ya da ilk defa keşfetmiş gibi sıkı sıkı sarılmak istediğim Muro-
Bir kitabı okuduktan sonra söyleyecek söz bulamadığım sanırım olmamıştı. Bu sefer kitap bitti ve ben hüzünlü, suskun kaldım. Daha çok sevdim. Daha çok merak ettim. Bir an önce Harita Metod Defteri'ni de okuyacağım sanırım.

ESRA ÖZGÜL 
 24 Kas 2015, Kitabı okudu, 10/10 puan

Satir aralarinda kivrilip uyudum resmen Kapayip gozlerimi hayal ettim,notlar dustum ardindan...
Yuregi; tasa, topraga, eskiye, saygiya, medeniyetlere, renklere, isiklara, sanata, masallara ve tum inceliklere acikmis olanlara tavsiyemdir.

Dila. 
25 Oca 2016, Kitabı okudu, 1 günde, Beğendi, 10/10 puan

Murathan Mungan kendi çocukluğundan, doğduğu topraklardan yola çıkarak hayatı anlatıyor.Anı kitabı diye bakmak, önemsememek yanlış, başlı başına bir derin anlatı kitabı.
Öyle cümleler sıkıştırılmış ki aralara, aslında kendi çocukluğundan çıkarak seni beni hepimizi anlattığı farkediliyor. İnceden inceye hissettiriyor bunu.

Ülkü Uçgun 
05 Eki 2012, Kitabı okudu, Puan vermedi

Murathan Mungan'ın çocukken yaşadıkları, anıları masalsı bir dille anlatılmış.Tavsiye ederim...

Kitaptan 15 Alıntı

Yeşim Özden 
 18 Eyl 2016, Kitabı okudu, İnceledi, Beğendi, 10/10 puan

''Her biten yazıdan sonra yeniden beyaz, boş bir sayfa oluyorum; bana ve yazıdaki benlere ilişkin söyleyecek sözlerimi çoğaltıyorum; bu kitapta da bitmedim, gelecek yazılara, kitaplara arttım, hayat çok zengin, insanlar çok beklenmedik; kaldı ki şu anda kapanmamış bir hayatın ben'ini anlatıyorum.

Kaç yılın sayfasında kendimi arıyorum. O cama asılmış boş, beyaz kağıt parçasından bu yana kaç sayfada göründüm kayboldum.

Sahi ey okur, beni hiç gördünüz mü?''

Paranın Cinleri, Murathan Mungan (Sayfa 95)Paranın Cinleri, Murathan Mungan (Sayfa 95)
Yeşim Özden 
18 Eyl 2016, Kitabı okudu, İnceledi, Beğendi, 10/10 puan

''Yaşlandığımda, kırda, penceresinden kavaklar görünen, bütün duvarları kitaplarla kaplı bir tahta evde, o huzur duygusunu yeniden yaşayarak, kucağımda yarım kalmış bir kitapla hayata gözlerimi yummak isterim.''

Paranın Cinleri, Murathan Mungan (Sayfa 54)Paranın Cinleri, Murathan Mungan (Sayfa 54)
Eyyühel-Veled 
13 Eyl 2016, Kitabı okudu, Beğendi, 10/10 puan

Bir şarkı, birkaç tesadüfün bütün bir hayatı ele geçirdiği zamanlar... belki de hepsi bu kadardır aslında. Üst yanı yoksul düşlerimiz için bir avuç oyundur hayatımıza saçılmış, biz onları bir bir toplarken ölürüz ölürüz ölürüz...

Paranın Cinleri, Murathan MunganParanın Cinleri, Murathan Mungan
Dila. 
25 Oca 2016, Kitabı okudu, İnceledi, Beğendi, 10/10 puan

Sevgilinizin çocukluğunu kıskandığınız, o zamanlar niye ben onun yanında değildim, dediğiniz zamanları vardır aşkın; bunlar bir aşkın daha ileri zamanlarıdır.

Paranın Cinleri, Murathan MunganParanın Cinleri, Murathan Mungan
Eyyühel-Veled 
13 Eyl 2016, Kitabı okudu, Beğendi, 10/10 puan

Yalnızca ölümüne değil, hayatımızdaki bütün olmamış şeyler için ağladım.

Paranın Cinleri, Murathan MunganParanın Cinleri, Murathan Mungan
Burak Akgün 
10 Oca 2016, Kitabı okudu, Puan vermedi

"Tuhaftır,hala bazı durumlarda konuşamam,keşfedilmeyi beklerim,beni görsünler,beni fark etsinler,beni anlasınlar isterim.Kendimi öne süremem.Tersine geri çekilirim.Hele birinden çok hoşlanmışsam,duvar kesilirim.O,beni görsün,anlasın,keşfetsin isterim."

Paranın Cinleri, Murathan Mungan (Sayfa 60)Paranın Cinleri, Murathan Mungan (Sayfa 60)
2 /

Kitapla ilgili 1 Haber

Murathan Mungan’dan “Harita Metod Defteri”
Murathan Mungan’dan “Harita Metod Defteri” 1955 doğumlu olan Murathan Mungan, içinde bulunduğumuz günlerden yaklaşık yirmi yıl önce kendisine ve okurlarına kırkıncı yaş hediyesi olarak Murathan’95’i yayımlamıştı. Sonrasında, aradan bir on yıl daha geçmiş ve bu sefer de yazarın ellinci yaşı hediyesi olarak Elli Parça yayımlanmıştı.