Robin Hood

7,6/10  (46 Oy) · 
346 okunma  · 
29 beğeni  · 
1.556 gösterim
Dünya tarihinin en ünlü halk kahramanlarından biri olan Robin Hood, zorlu bir dönemde ortaya çıkmış ve yoksulların, mazlumların koruyucusu olmuştur. Tarihte böyle birinin yaşayıp yaşamadığı kesin olarak bilinmez. Ancak dönemin halk türkülerinde ve hikâyelerinde Robin Hood’un adı ve kahramanlıkları sık sık geçmektedir. Tarihçiler birkaç ünlü kişiliğin zamanla halkın zihninde birleşip tek bir kahramana dönüştüğünü söylemektedir. Bu nedenle Robin Hood iyi kalpli, merhametli ve insani kusurları olan bir karakterdir. Çılgın bir maceraperesttir, ama harika bir liderdir. Fakirleri ve mazlumları savunur, ama hakkı yenen üst sınıfa da yardım eder. Yani aslında insanların tarih boyunca özlediği adaletin savunucusudur. Bu nedenle ünü kısa sürede İngiltere’nin dışına taşmış ve maceraları 19. yüzyılda birçok yazar tarafından kaleme alınmıştır.

Elinizdeki kitap ünlü yazar ve çizer Howard Pyle tarafından 1883 yılında yazılmış ve daha sonra yazılan birçok esere ilham kaynağı olmuştur. Milli Eğitim Bakanlığı’nın belirlediği 100 Temel Eser arasında yer alan bu eğlenceli macera her yaştan okura hitap etmektedir.
 • Baskı Tarihi:
  Mart 2011
 • Sayfa Sayısı:
  304
 • ISBN:
  9786053600862
 • Orijinal Adı:
  The Merry Adventures of Robin Hood
 • Çeviri:
  Çiçek Eriş
 • Yayınevi:
  Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları
 • Kitabın Türü:
Nurhan Işkın 
18 Eyl 2015, Kitabı okudu, 10/10 puan

Robin Hood ilk aşık olduğum roman kahramanıydı.Yoksullara yardım etmesi,orman da yaşaması güçlülere karşı çıkması okuduğum dönemde beni etkilemişti.Kızıma aldığımda kendimi tekrar okumaktan alıkoyamamıştım...

Samet Dönmez 
22 Ağu 2015, Kitabı okudu, Beğendi, 7/10 puan

Zenginden alıp fakire vermenin diğer adıdır Robin Hood. Howard Pyle'nin çocuksu anlatımı ile kendimi bir düş ülkesinde buldum. Kesinlikle okunması gereken hatta bunu çocuk yaşta yapılması gereken bir şey olarak görüyorum. Hayal gücünü geliştirecek, dostluk duygusunu arttıracak bir eser. Dünya edebiyatında adını klasiklere yazdırmış ve bunu kesinlikle hakketmiş bir roman.

Harun Gökçe 
03 Haz 13:41, Kitabı okudu, Beğendi

Ben bu kitabı ilkokulda okudum şu an Üniversite okuyorum kitabın çoğu yeri hâlâ aklımda. Benim çok hoşuma gitmişti, hâlâ aklımda kalması beni çok etkiledi. Ve ayrıca beni çeken birşey var bilmiyorum neden ama bu kitabı çok seviyorum..

Hakim Sanaç 
12 Haz 2015, Kitabı okudu, Beğendi, 10/10 puan

Arkadaşlar! Süper bir kitap. Herkese öneririm. Okuyun pişman olup yarıda asla bırakmazsınız. Kitabın konusu;
Halka zulüm edenlerden çalıp fakire veren bir karakter.

Gamze Züleyha Üredi 
14 Eyl 18:50, Kitabı okudu, Beğendi, 10/10 puan

Bana okuma alışkanlığını kazandıran, okumayı sevdiren kitaptır Robin Hood. Şimdi her yerde kısa versiyonlarını görüyorum, benim ilk kez okuduğum, 400 sayfalık bir kitaptı. Sınıfça gazeteden kupon biriktirip almıştık. Hâlâ, gördüğüm zaman, beni anlamsız bir mutluluğun ortasında bırakır; yeniden elime aldırır, kendisini yeniden okumam için teşvik eder. Fakat bunların hepsi, çocukluğumda sevmiş olduğumdan ileri geliyor; üzerinde biraz kuşkucu bir tavırla düşünürseniz, Robin Hood'un aslında başka şekillerde göz boyamak üzere kullanılışını idrak edebilirsiniz. Yine de bir çocuk için son derece etkileyici bir kitap olduğunu söylemem gerek. İyi okumalar.

berkant 
12 Ara 2015, Kitabı okuyor, Puan vermedi

Çok güzel bir kitap herkesin okumasını tavsiye ederim robin hhod çok güzel bir insan ve hikayeleri de çok güzel

SEMA 
04 Kas 2015, Kitabı okudu, 1 günde, 9/10 puan

yani ben çok fazla ilgimi çekmedi ama erkeklerin dikkatini çeker mi