Sadakat

8,1/10  (19 Oy) · 
69 okunma  · 
13 beğeni  · 
760 gösterim
İhanetin en uğursuzunu yaşayan Azra, tutkuyla bağlandığı, saplantılı hatta bencilce bir aşkla sevdiği Ferda ve ihanet nesnesi üçüncü kişi. Bir aşk-nefret ikilemi içinde, üçlü bir ilişkinin girdabında savrulan insanlar; çözümsüzlüğün, ikiyüzlülüğün, aşka tutsaklığın yakıcı çemberine kıstırılmış üç kişi. Yaşamın kıyısında çözümsüz kalan Azra, her şey bittiğinde belleğinin ışığında şimdiyle geçmiş arasında gidip gelir ve dehşet verici bir sonla biten hikâyesini sayfalara döker. Yaşamla ölümün kesişme noktasından geçmişe bakarken ihanetin mi sadakatin mi zor olduğunu sorgulatır okura. Günümüz ilişkilerinin çıkmazlarını, yerleşik kuralların geçersizliğini, kadınla erkek arasındaki tutku bağlarını ustalıkla işleyen İnci Aral, modern zamanların aşkları üzerinde düşünmeye zorluyor hepimizi.

"Sesi olmayan bir ağzım olduğunu bilmiyordum. Sessizliğimin ne kadar yırtıcı olduğunu. Benim değildi o ses. Konuşan ben değildim. O yükselen alçalan, çözülen, fırıl fırıl dönen ve çıkış arayan haykırışlar benim olamazdı. Sözcükler yuvarlanıp yerlere düşüyordu ve ben nasıl olup da hep birlikte baş aşağı, aşağı, aşağı düştüğümüzü anlayamıyordum. Yeryüzünün neresinde bulunduğumu bilmiyordum. İçimi bulandıran nefretle kapıyı dövüyordum ve ellerimle boğmak, öldürmek istiyordum onları. Sadakatin yalnızca iyimserlik ve umuttan ibaret olduğunu böyle, kanatlarım ateşe tutularak öğrendim."
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Şubat 2010
 • Sayfa Sayısı:
  280
 • ISBN:
  9786055596279
 • Yayınevi:
  Turkuvaz Kitap
 • Kitabın Türü:
Seher Özkara 
18 May 16:13, Kitabı okudu, 9/10 puan

"İhanet asla bağışlanmaz, geçiştirilebilir belki ama iğrenç yüzü belleğe o kadar derin çizgilerle kazınır ki unutmak için ölmek gerekir."
Dünyanın değişen normlarına artık sadakatin de uyum sağlaması gerektiğini, artık eski değerlerde inat eden orta sınıf ahlakının değişmesi gerektiğini anlatan bir kitap. Yüzyıllardır tartışılan sadakat konusuna örnek bir kitap daha. Kelimeler, cümleler can alıcı. Hayretler içerisinde bir solukta okudum. Tavsiye ediyorum.

Berrak Ordu 
06 Oca 2015, Kitabı okudu, 7/10 puan

''Bir rüya gördüm,cennette başladı sonra cehennemde uçurumun dibinde uyandım...''

busra 
18 Kas 2015, Kitabı okudu, 3 günde, Puan vermedi

beklemek güzeldir. araya ölüm girse de. aşk doyasıya yaşanıp tüketilmediyse ölüm neyi değiştirir?

Kitaptan 14 Alıntı

Deniz Bülbül 
20 Oca 2015, Kitabı okudu, Beğendi, 6/10 puan

Kara bir deliğin içine düşmüştüm, emilip yutulmak, sonra yeniden dünyaya dönmek istiyordum. Ölmek ve tertemiz dirilmek. O zaman belleksiz, boş, aynı zamanda çelik gibi sertleşmiş olacaktım ve hiç bir şey yokmuş gibi ayağa kalkıp, üstümdeki tozu silkerek yürüyüp gidecektim.

Sadakat, İnci AralSadakat, İnci Aral
BGM 
19 Tem 2015, Kitabı okudu, 6/10 puan

Saçlarım ve tırnaklarım uzuyor, ölen ben değilim farkındayım. Sadece rüya gördüm.

Sadakat, İnci AralSadakat, İnci Aral
BGM 
19 Tem 2015, Kitabı okudu, 6/10 puan

Hazırım. İlk kez bağışlamanın ve ödeşmenin ferah rüzgarı esiyor içimde.

Sadakat, İnci AralSadakat, İnci Aral
Seher Özkara 
11 Kas 17:20, Kitabı okudu, İnceledi, 9/10 puan

İhanet asla bağışlanmaz, geçiştirilebilir belki ama iğrenç yüzü belleğe o kadar derin çizgilerle kazınır ki unutmak için ölmek gerekir.

Sadakat, İnci AralSadakat, İnci Aral
Deniz Bülbül 
10 Nis 2015, Kitabı okudu, Beğendi, 6/10 puan

Neden buradayım, diye soruyorum,neden? Gözlerim doluyor, yaman bir korkuyla ürperiyorum birden ve güçlü bir biçimde kucaklanma arzusu duyuyorum.

Sadakat, İnci AralSadakat, İnci Aral
Deniz Bülbül 
10 Nis 2015, Kitabı okudu, Beğendi, 6/10 puan

Aşk insanı yiyip bitiren bir oluş,biliyor ama elinde değil ondan uzak durmak.Aralarında gidip gelen sözcüklerin sarsıcılığına,o güzel bedenin eşsiz görüntüleriyle aklını başından almasına nasıl direnebilir? Onun bütün ruhu ve varlığıyla yalnızca kendisine ait olmasını istemekten nasıl vazgeçebilir!
Ne zaman,ne zaman benim olacak? Kim bilir? Uzun sürse de beklemeye kararlı. Beklentisi büyük olan için zamanın önemi yok. Birlikte kanatlanmayı umduğu birini bekleyen için. Aşk bir süreklilik değil,bir uçurum,iyi kötü anlar,hızlı ya da ağır iniş çıkışlar,düşüşler,yükselişler yaşanacak elbet ama bu kez uzun sürmesi için her türlü özveriye hazır.

Sadakat, İnci AralSadakat, İnci Aral
şule uzundere 
01 Eki 2015, Kitabı okudu, Puan vermedi

Kuşağımın çözülmemiş huzursuzluğunu, sabırsızlığını ve sürekli onları daha fazla mutlu edebilecek şeyleri elden kaçırmış oldukları duygusunu yersiz buluyordum. Ferda ve ben, elindekiyle yetinebilen, ne istediğini bilen çalışkan, mantıklı insanlar olarak güzel bir çevrede huzur içinde yaşayacak, birbirimizi destekleyecek, para kazanarak hedefimize erişecektik. Neydi o hedef? Bilmediğim buydu işte. Kararlılığım, inatçılığım, iyimserliğim o hedefi zaman içinde görünür kılacaktı kuşkusuz.

Sadakat, İnci AralSadakat, İnci Aral
şule uzundere 
01 Eki 2015, Kitabı okudu, Puan vermedi

Aşk ve mutluluk... Bu ikisini yan yana koymak ne büyük hamlık. Aşkın anca mutsuzluğa sıkıca tutunarak ayakta kalabileceğine, mutsuzluğun mutluluktan daha yoğun bir duygu olduğuna inandım acılaşan zamanla. Aşk içinde mutluluk bir sürçme. Perdenin çabucak indiği bir oyun, gelip geçici bir rüya, kafa karıştırıcı bir hayal.

Sadakat, İnci AralSadakat, İnci Aral
2 /