Samanyolunda Ziyafet Oruç Yazıları

8,9/10  (7 Oy) · 
23 okunma  · 
5 beğeni  · 
888 gösterim
Bu kitap, yazarın, ömür boyu, daha çok ramazanlarda yazdığı oruç hakkındaki yazılardan oluşmaktadır. Bu bakımdan, kitap, oruçla ilgili düşüncelerin yanısıra, duyuşları ve bir dönemin toplum yaşantısından kesitler ve izlenimleri de yansıtmaktadır. Yazıların yayınlandığı dergi ve gazeteler, yayınlandıkları tarihle birlikte ve alındıkları kitaplar parantez içinde olarak yazıların altında gösterilmiştir."Ramazanın Aynasında Hayat" isimli yazı, bir yerde yayınlanmamış olup bu kitap için hazırlanmıştır. Bazı yayınlanmış yazılar da ilk kez bu kitapta gözükmektedir. Kitaplara ve bir ömre yayılmış oruçla ilgili bu yazıların bir kitapta bir araya gelişi, yıllardan beri, dostların ve okurların isteği olup bugün bu kitapla gerçekleşmiş bulunmaktadır.
 • Baskı Tarihi:
  2008
 • Sayfa Sayısı:
  139
 • ISBN:
  2789785957805
 • Yayınevi:
  Diriliş Yayınları
 • Kitabın Türü:
sueda reyyan 
02 Haz 2016 · Kitabı okudu · 5 günde · 9/10 puan

Kütüphanemde Ramazan ayı öncesi okumak için aylardır beklettiğim yazarın, okuduğum ilk eseri ve diyebilirim ki; oruç hakkında okuduğum en nezih ve orijinal eser. Şaşkınım zira beklediğimden çok farklıydı. Şu bildiğimiz orucun fıkhi, ilmihal bilgileri vs değil anlatılan… Bambaşka bir tasvir, yaşayış, idrak.. Hatta yazar orucu öyle bir anlatmış ki, sevgilisini sena eden aşık gibi. Gerçekten çok merak ettim yazarın oruçlarını ve kendimden şüphe ettim acaba benim oruçlarımın mahiyetini?? Yazarın 5 yaşında tüm ramazan tam gün ilk orucunu tuttuğunu okuduğumda çok da şaşırmadım Ramazan sevgisini idrak etmeye çalışırken. ..
Ve biran önce Ramazan başlasın istedim. Merakımı ve şevkimi fazlasıyla celbetti kitap. Erkek fıtratından ve kaleminden bu kadar ince ifadeler bence fazlasıyla tebrik edilesi…
Kitap bitiminde yazarın biyografisi ile yaptığım küçük araştırma sonucunda öğrendim ki, Necip Fazıl Kısakürek’le dönemin edebi yoldaşları... Hissiyatları ve nezih cümleleri birbirine çok benziyor bence. Kitap yazarın ramazan aylarında kaleme aldığı köşe yazılarından oluşmakta. Belki de bu yüzden kitapta paylaştıkları -yazdığı anın etkisi ile- hissettikleri ile paralel, çok çeşitli ve farklı manevi düzeyde bence. Yazarın çocukluk dönemi ramazanları, sırf inancı nedeni ile hapishanelerde hürriyet orucu tutan yazarlar, orucun şairlerin sanatına kattığı edebi faydaları gibi değişik konulardan da dem vurmuş yazılarında.
Sadece maddi oruç değil de, manevi oruçtan da nasiplenmek isteyenlere- tam vaktinde- Ramazan ayı öncesi -şiddetle tavsiye ediyorum.

Suskun/ca 
12 Tem 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

O kadar naif o kadar kalbe dokunan cümleler yazmış ki Üstad... Ramazana ve oruca bambaşka bir kapı aralanıyor içinizde. Daha önce böylesi güzel cümleler okumamıştım... Alıntı yapılacak öyle çok satır vardı ki... Bir ramazan daha görmek nasip olursa kesinlikle ilk okuyacağım kitap Samanyolunda Ziyafet olacak. Okumayanlar mutlaka istifade etmeli...

Kitaptan 40 Alıntı

sueda reyyan 
01 Haz 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 9/10 puan

Kendi kendinden uzaklaşan insanın kendine dönüşüdür oruç ayı.
Saniyelerimize, dakikalarımıza, ebedilik ve ezelilikten yakut damlalar düşüren oruç ayı...

Samanyolunda Ziyafet, Sezai KarakoçSamanyolunda Ziyafet, Sezai Karakoç
Sümeyye K. 
06 Haz 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Oruca, gök şahidi oruca mahsus besinler,
Yükseltilen dualar,derinleşen secdeler,
Kur'an sesiyle aydınlanan ikindiler,
Allah adıyla diriltilen geceler

Samanyolunda Ziyafet, Sezai Karakoç (Sayfa 49)Samanyolunda Ziyafet, Sezai Karakoç (Sayfa 49)
sueda reyyan 
02 Haz 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 9/10 puan

Gören gözler için oruç, ne muhteşem bir melekler ordugahıdır. Ruhlarımızın kendi içinde günahların blok taşlarıyla kapanarak bir kabir halini aldığı günde, Ramazan, yeşil bayraklarıyla ufukta beliren bir melekler ordusuyla birlikte çıkagelir. Gelir ve kurtarır ruhu...

Samanyolunda Ziyafet, Sezai KarakoçSamanyolunda Ziyafet, Sezai Karakoç
Sümeyye K. 
06 Haz 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Oruç geldi, ondan bize ölümsüz bir şeyler katılacak demektir. Giderken, bizden de ona ölümsüzleşecek bir kaç şey katılmalı.

Samanyolunda Ziyafet, Sezai Karakoç (Sayfa 50)Samanyolunda Ziyafet, Sezai Karakoç (Sayfa 50)
Sümeyye K. 
06 Haz 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Kur'ân-ı Kerîm, Allah'ın insanlığa armağan ettiği büyük bir medeniyetin ulu kitabıdır.
Tek noktası bile eskimeyen, ölmek nedir bilmeyen, diri ve diriltici, içi mucize dolu kitabı.

Samanyolunda Ziyafet, Sezai Karakoç (Sayfa 58)Samanyolunda Ziyafet, Sezai Karakoç (Sayfa 58)
Sümeyye K. 
06 Haz 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Yüzünde nur, elinde Kur'an, dudaklarında salâvat, yüreğinde Yaratan sevgisi ve korkusu, hayalinde ideal İslâm yurdu, kafasında gerçekçi gurursuz akıl, ruhunda ve vücudunda namaz, mü'min ve müslüman aydır bu gelen; Oruç ayı.

Samanyolunda Ziyafet, Sezai Karakoç (Sayfa 9)Samanyolunda Ziyafet, Sezai Karakoç (Sayfa 9)
Sümeyye K. 
06 Haz 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Bayram namazla başlar. Güneşin bir mizah boyu çıktığı bir sabah vakti namaz başlar. Bu bir nevi, Yaratıcı ile bayramlaşmadır.

Samanyolunda Ziyafet, Sezai Karakoç (Sayfa 29)Samanyolunda Ziyafet, Sezai Karakoç (Sayfa 29)
Suskun/ca 
10 Tem 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Oruç, belli belirsiz bir hilalle birlikte, her yıl bize gelen bir medeniyet, şuurlandıran bir armağan, bir peygamber armağanı, bir diriliş mucizesi, inkar karanlığında kıvrananlara bir azap ve korku, aydınlığa doğru koşanlara ve susamışlar bir umut ve muştu, dünyaya inen bir arş aşısı, vakte gelen ilahi bir sahife, kalbe yaklaşan bir teselli ve bir güven, rızkı saran bir ışık ve bir berekettir.

Öyleyse bereketlendir kalbimizi ey Ramazan.
Ruhumuza bir ruhülkuddüs gibi gelen kutlu Ramazan.

Samanyolunda Ziyafet, Sezai KarakoçSamanyolunda Ziyafet, Sezai Karakoç
Sümeyye K. 
06 Haz 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Kur'ân-ı Kerîm, her zaman yeni, her zaman taze, her zaman diri, her zaman kadîm, her an bir su kaynağı gibi içinden çağlayıp duran bir mucizedir.

Samanyolunda Ziyafet, Sezai Karakoç (Sayfa 42)Samanyolunda Ziyafet, Sezai Karakoç (Sayfa 42)
Sümeyye K. 
06 Haz 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Oruç, bu ümmete bağışlanmış, sağı ölüden, diriyi cansızdan ayıran, fark ettiren kutlu bir nimet ve emanettir.

Samanyolunda Ziyafet, Sezai Karakoç (Sayfa 46)Samanyolunda Ziyafet, Sezai Karakoç (Sayfa 46)
4 /