Nar Ağacı Sen Öyle Çağırmasan Ben Böyle Gelmezdim

8,7/10  (330 Oy) · 
1.060 okunma  · 
306 beğeni  · 
8.635 gösterim
Nazan Bekiroğlu'ndan Trabzon-Tebriz-Tiflis-Batum-İstanbul hattında geçen muhteşem bir roman. Balkan Savaşı yıllarında başlayıp I. Dünya Savaşı'na uzanan bir öykü... Trabzon'da ve Tebriz'de doğup birbirlerine doğru yol alan iki hayat; önce delice akan sonra durgunlaşan iki ırmak... Aslında çok ırmak... Tebriz'in en büyük, en asil halı tüccarının deli fişek oğlu Settarhan ve Trabzonlu inci tanesi Zehra...

İki büyük savaşın savurup yeniden şekillendirdiği hayatlar, muhaceret, tehcir, mücadele, kader... Farklı inançların aktığı ortak zemin, üç ülke ve üç sevda Nazan Bekiroğlu'nun mürekkebi aşk olan kaleminde buluştu. "Nar Ağacı" bir Doğu masalı kadar zengin, hayal kadar güzel, hayat kadar gerçek bir hikâye... İncelikle işlenmiş karakterleri, zengin detayları ve dönemi anlatmadaki maharetiyle yıllarca unutulmayacak bir kitap...
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Ocak 2012
 • Sayfa Sayısı:
  536
 • ISBN:
  9786050807073
 • Yayınevi:
  Timaş Yayınları
 • Kitabın Türü:
elif 
07 Nis 2015, Kitabı okudu, Beğendi, 10/10 puan

Nedenini bilmediğim bi şekilde kitap beni çok etkiledi, çok kitap okurum ve her tarzda kitap okumaya da çalışan bi kişiyim okuduğum bunca kitap arasından 1.sıraya çıktı bu kitap. Yazarın anlatım tarzı çok iyi bence. Günümüzde yayımlanan birçok kitaptan çok farklı bi havası var kitabın. Garıp bi şekilde okuru içine çekiyor.

senayklbs 
07 Mar 17:21, Kitabı okudu, 20 günde, Beğendi, 9/10 puan

Yazarın okuduğum ikinci eseri, gerçekten dili, kurgusu anlatımı insanı içine alıyor.

Bu kadar mükemmel giden bir hikayenin sonunda her ne kadar göz yaşlarımı tutamasam da o iki nehirin buluşması bu kadar acele bitirilmemeliydi... Bence devamı olmalıydı... Kesinlikle bitmesin dediğim bir eserdi.

Eleştiri: Nar Ağacı'nı okumaya başladığımda yazarın anlatıcı olarak kendisini bir "gölge" gibi nitelendirmiş olması başta çok rahatsız etti beni. Normal bir anlatıcı gibi kurgulasaydı belki çok daha güzel olabilirdi. Ki gerçek bir hikaye olduğunu okudum ama gerçekliğini "gölge" anlatımı bozuyor bence.

İyi okumalar...

Mevlüt 
26 Tem 13:57, Kitabı okudu, 8 günde

Nar ağacı sayesinde Nazan Bekiroğlu ile de tanışmış oldum. Bundan sonrada kitaplarını okumaya devam edeceğimi en baştan belirteyim. Kitap gerek konusu gerek kurgusuyla beni etkiledi fakat sonunu pek beğenmedim.
Kitabımız Zehra ve Settarhan’ın ayrı ayrı maceraları arasında gidip gelmeyle ilerliyor. Kitap da muhaciri de gördüm, tehcir edileni de. Ayva yaprağının insanlara nasıl hayat olduğunu da gördüm. Zerdüştlük hakkında da bilgi sahibi oldum. Beni en çok etkileyen bölüm ise İsmail’in defterine yazdıkları oldu. Balkan Savaşında, Birinci Dünya Savaşında halkın ne zorlu durumlarla karşılaştıklarını, savaşın insanları nereden nereye sürüklediğini ve daha nice olayı görüyoruz. Trabzon’dan Zehra ve Tebriz’den Settarhan'ın inanılmaz bir o kadar da zorlu, acılarla dolu ve üzüntülü geçen macerasına tanık oluyoruz. Bu iki ırmağın birleşme hikâyesini okumanızı tavsiye ederim.
Settarhan karakterini bu alıntı çok güzel açıklıyor zaten: “Ah Settarhan! Benim saf, dünyadan bîhaber, kanayaklı ama kendisini dünyanın bütün gailesinin ortasında buluveren dedem. Azam’ın kazazedesi, Sofya’nın kafası karışık âşıkı, Tebriz-Tiflis-Batum-Bakü hattında tacir; yanık, kavruk, yaralı ama bir o kadar da hayat dolu, alnını rüzgâra vermiş öylece oturuyor(506)”

Hamit Pala 
12 Nis 2015, Kitabı okudu, Beğendi, 10/10 puan

Harika bir kitap. Daha ilk cümleden başlayıp alıp götürüyor insanı. Kozmik zaman dönüşleri ayrı bir teknikle, bir fotoğraf karesi üzerinden verilmiş. Olayların anlatımı canlı ve dinamik. Kimi sahneler birebir yaşadığımız bir dünya hâlini alıyor. Gülcemal'le yolculuk ediyor, düşmandan beraberce kaçıyorsunuz. Irmakta boğulmamak, soğukta donmamak için siz de mücadele ediyorsunuz. Tebriz halısının canlı renklerinde kayboluyor, halı tezgahında ilmek ilmek dokunuyorsunuz. Sessizlik Kulesi'nde akbabalara yem olurken, semaverde demleniyorsunuz.

Fatma Adam 
29 Eyl 09:43, Kitabı okudu, 3 günde, Beğendi, 9/10 puan

Hayalimdeki sevda,hayalimdeki adam..SETTARHAN..Ve onu orada yaşatmış olan NAZAN BEKİROĞLU...Anlatılmaz okunur sözünün en güzel örnegi ..Kesinlikle muhteşem bir kitap

Songül 
08 Oca 2015, Kitabı okudu, Beğendi, Puan vermedi

Yalnızdım ve insanları seviyordum ama yalnızlığımı daha çok seviyordum.Şimdi de kendi zamanımdaki kadar yalnız ve yabancı, adım adım sokakları geçiyordum..

Emine Acarer Sarı 
 05 Ağu 21:39, Kitabı okudu, 15 günde, Beğendi, 10/10 puan

Okuduğum ilk Nazan Bekiroğlu kitabı. Settarhan ve Zehra'nın başında o kadar çok olaylar zinciri geçti ki sanki onlarla birlikte ben yaşlandım. Iran, Bakü, Tiflis, Batum, Trabzon, Istanbul hattında geçen iki nehrin buluşması hikayesi. Betimlemeler o kadar muhteşem ki Settarhan'ı izlerken kendinizi Iran halılarının karşısında, çayhanelerinde porselen fincanlarından çay yudumlarken bulabilirsiniz. Aşka dair çokça cümle çizip alıntı yapabilirsiniz. Siz en iyisi bu hikayeye dahil olun. Keyifli okumalar...

Gökben Ak 
10 Eki 16:06, Kitabı okudu, 1 günde, 9/10 puan

Tarihte bir yolculuk..
Hiç fotoğraflara bakıp anı yaşamayı denediniz mi? İşte bu kitapta hep o ''an'' ları yaşayacaksınız. Ben kitap okurken kahve içmeyi severim, fakat,bu kitap bana hep çay içirdi. Hem de ya birkaç karanfil ekletti porselen demliğime ya da kekik yaprağı... Karadenize hiç yolum düşmemişti şimdiye değin ama Nazan Bekiroğlu değil sadece Trabzon'a; Tebriz'e, Bitlis'e, Bakü'ye ,Batum'a götürdü beni. O elindeki siyah beyaz karelere giderken, yanına çok yol arkadaşı aldı; ben de bu şehirlere ilk kez onun yol arkadaşlığında gitmiş oldum. Her satırı okunmaya değer bambaşka bir anlatım...Zamana yolculuk yapmak isteyenlere..

Hilal 
 16 Ağu 19:23, Kitabı okudu, 20 günde, Beğendi, 9/10 puan

Kitaba bayıldım.Başta biter mi dediğim kitap(533 sayfa) sonlara doğru biteceği için üzüldüğüm bir kitap oldu.
Kitabı okuduğunuzda şöyle bir hisse kapılıyorsunuz hatta emin oluyorsunuz,Nazan Bekiroğlu romanda bahsettiği yerleri gezmiş,dolaşmış oraların havasını içine çekmiş.
Kitap,Balkan Savaşlarının yaşandığı dönemde Batum,Trabzon ve İstanbul mekanlarında aşk ve savaş konusuyla örülmüş.Bana sorarsanız daha çok savaş...
Nazan Bekiroğlu kelimleri o kadar güzel kullanmış ve o kadar güzel tasvirler yapmış ki kendimi hikayenin içinde hissettim.
Bir çok yer öğrendim ;Sessizlik kulesi,ateşgah,kura nehri...
Bir çok şey;İyi halının,iyi çayın özellikleri,mecusilerin önemli bazı özellikleri...
Kavramlar;Bolşevik,menşevik...
Tarih;Balkan savaşları sırasında Rusya ve Türkiye'nin durumu...
Merak ettiğim her mekanı internette araştırdım ve bu daha çok şey kattı bana.
Kitabı okumadan önceki kişi değilim ve bu beni çok mutlu etti.Ellerine,yüreğine sağlık.


-------spoiler(Kitabı okuyacaksanız bu kısmı okumayın lütfen)-------Olayı anlatan kişi Nazan Bekiroğluydu ve her seferinde içinde fotoğraflar olan teneke bir kutuyu açıp fotoğraflara bakıyor ve fotoğrafın içine giriyor,olaylar dizisi orda başlıyordu.Her bölümde fotoğraflara,olaylara girip çıkması,tekrar şimdiki zamana döndürmesi beni yordu.Bana, Dünya klasiklerinde yer alan bazı yazarların,okuyucuya okuduğunun sadece bir roman olduğunu hatırlatmak için sürekli araya girdiği kitaplarını hatırlattı.Sanki harika bir film izliyorsunuz ve araya arada bir reklamlar giriyor hissi verdi=)

Esra 
 17 May 18:14, Kitabı okudu, 9 günde, Beğendi, 9/10 puan

"Sen öyle çağırmasan ben böyle gelmezdim."

İlk defa bu tür bir kitap okuyorum.Tarihi ağırlıklı bir kitap olduğu için çoğu yerde sıkıldım ama kurguya kendimi öyle bir kaptırmışım ki nasıl okudum anlamadım doğrusu. Çok fazla betimleme yapılmış kitapta; bu da kitabın akıcı olmasını engellemiş...Zamanlar arası yolculuk kitabın en ilgi çekici noktasıydı. Kendimi zaman makinasının içinde hissettiğim anlar oldu. Zaman arası akışlar karışık değildi, aksine bir düzen içinde ilerletmiş olayları yazarımız. Bir Setterhan ,bir Zehra ' dan gitmiş anlatımda...Settarhan' ın olduğu kısımları okurken Zehra' yı merak ettiriyor, Zehra'nın olduğu kısımlarda ise Setterhan'ı hem özletiyor hem de merak ettiriyor. İki farklı kültürün , coğrafyanın trajedisinin ve yaşama şeklinin harmanlanıp en iyi şekilde sunulduğunu görecebileceğiniz bir yapıt..

Aslında benim için farklı bir deneyim oldu. Tarih konulu kitap okumayı sevmiyorum ama bu kitapta Setterhan ve Zehra'nın yollarının kesiştiği noktayı çok merak ettim ve bu merakla kitabı bitirdim. Ama o kadar kısa bir bölümde yer almıştı ki bu ikilinin hikayesi hayal kırıklığına uğradım.Ama genel olarak okunması gereken bir kitap, tavsiye ederim...

Kitaptan 203 Alıntı

Kebikec 
09 Oca 2015, Kitabı okudu, Beğendi, Puan vermedi

Bir sıkıntının geçeceğine duyulan güven, ona dayanmanın tek çaresiydi...

Nar Ağacı, Nazan BekiroğluNar Ağacı, Nazan Bekiroğlu
Aysel 
07 Ara 2014, Kitabı okudu, İnceledi, Beğendi, 8/10 puan

Bir tek veya milyon, fark etmezdi. Çünkü birinin ölümü her birinin ölümü gibiydi. Çünkü her insan bir evrendi ve her ölüm evrenin sönüşü demekti. Bu yüzden tek masumun dahi öldüğü yerde hiçbir haklı gerekçeden söz edilemezdi.
Savaş insanı canavarlaştırıyordu ve insanın insana ettiğini kimse kimseye etmiyordu..

Nar Ağacı, Nazan BekiroğluNar Ağacı, Nazan Bekiroğlu
Ülkü Ciner 
 21 Oca 2015, Kitabı okudu, Beğendi, 8/10 puan

Gençlik
"Halil Safa Bey oğlum" dedi, "Gençlik bilse ihtiyarlık yapabilse, diye bir söz vardır."

Nar Ağacı, Nazan Bekiroğlu (Sayfa 70 - Atasözü)Nar Ağacı, Nazan Bekiroğlu (Sayfa 70 - Atasözü)
21 /

Kitapla ilgili 3 Haber

Nar Ağacı, Beni En Çok Mutlu Eden Romanım Oldu
Nar Ağacı, Beni En Çok Mutlu Eden Romanım Oldu Nazan Bekiroğlu, farklı bir üslupla kaleme aldığı yeni romanı Nar Ağacı’nda Tebriz’den gelip Trabzon’a yerleşen dedesinin izini sürüyor. “Yusuf ile Züleyha ve La’dan farklı olarak Nar Ağacı, ilk defa bütünüyle bana ait bir roman. Bu romana müteşekkirim.” diyor.