Sıradışı Bir Ödül Töreni

7,6/10  (8 Oy) · 
41 okunma  · 
5 beğeni  · 
541 gösterim
Günümüz edebiyatının en saygın isimlerinden biri olan Mustafa Kutlu'nun son hikâye kitabı Sıradışı Bir Ödül Bir Töreni adıyla çıktı. Kitap, Mustafa Kutlu'nun ironik üslubunu canlı bir biçimde yansıtıyor.

Bir kıyı kasabasında bulunan Türkiye Kafadanbacaklılar Derneği, kasabalarının adını duyurmak için şenlik yapacak ve bir ödül töreni düzenleyeceklerdir. Törende, sinemadan edebiyata, tiyatrodan arkeolojiye kadar pek çok alanda ödüller verilecektir. Hiç evlenmeyen, bakanlıkta müsteşarlığa kadar yükselen Aziz Bey. Ödül törenine giden süre içerisinde turizm potansiyelinden faydalanmak isteği, İstanbul moda sektörünün otantik ürünleri dünyaya pazarlama telaşı, marka olmak hırsı, "sihirli sözcük" medya, bürokrasi, göz önünde olmanın anlamından ve zirve yapan alışverişten söz açılırken bir taraftan da sakin bir kasabadan dünyaya seslenen bir kent çıkaran, çalışkan, girişimci Nezaket'in sessizce kendine dönmesi anlatılıyor.

Modern zamanların dönüştürdüğü insan ve coğrafya ilişkisini bu sefer bir ödül töreni etrafında anlatan Mustafa Kutlu, yüz yaşına da gelse insanı bırakmayan bir dünyanın varlığını, kahramanlarını tek tek ödül almaları için sahneye çıkardığındaki hâlleriyle, ironik bir dille anlatıyor.

Sıradışı Bir Ödül Töreni insanın dünyayla olan irtibatını benlik ve nefis üzerinden yeniden okumaya davet ediyor...
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Mayıs 2013
 • Sayfa Sayısı:
  153
 • ISBN:
  9789759954048
 • Yayınevi:
  Dergah Yayınları
 • Kitabın Türü:
Aslan Sever 
04 May 21:38, Kitabı okudu, Puan vermedi

Mustafa Kutlu'nu çoğu eserinde olduğu gibi hikaye metropol telaşesinin bulaşmadığı,kirsal mekanlarda geçiyor. Gözden ırak küçük ama güzel bir yer olan balık,zeytin,üzümü ve de el dokumacılığı ile ünlü bir kasabada hikaye anlatılmakta. Ana karakter evin tek çocuğu olan elinden her iş gelen,çalışkan mi çalışkan becerikli mi becerikli Nezaket etrafinda olaylar şekillenmekte. Nezaket moda tasarımı okur ve kasabasina dönüp yatırım yapmak ister. Başarılı da olur. Daha sonra bir ödül töreni düzenleyip kasabasının tanıtımıni yapmak ister. Gel gör ki işler yolunda. Yazarın diğer eserlerinin aksine olay yarim bırakılıp kitap bitmis.

Mehmet Yılmaz 
06 Tem 2015, Puan vermedi

Kitabın kapağı olmasa ve adını, yazarını bilmeden okumaya başlasak kısa bir süre için onun Mustafa Kutlu hikayesi olduğunu anlayabiliriz zira üslubunu esere yine yansıtmış. Açıkçası kitapla ilgili biraz kararsız kaldım. Bazı bölümlerde sanki biraz da aceleye getirilip yazılmış hissi verdi bana ama belli bölümlerde ise 'Uzun Hikaye'nin tadını aldım, sevdim. Kutlu'nun eserlerini daktiloda ve pek de geri dönüş yapmadan yazdığını biliyoruz ama bu sefer sanki bayağı bir özensiz kalmış yerlere rastladım. Tufan'ın Tayfun yazıldığı ya da 'Nezaket'le ilgili bir dedikodu da çıktı' diye başlayıp bölümün sonuna geldiğimizde aslında herhangi bir dedikodunun çıkmadığını görmek gibi.. Ancak dediğim gibi keyifle okunan, sıkmayan, yer yer eğlenceli, Türk filmi tadında, kasabada geçen bir Kutlu hikayesi daha çıkmış ortaya.

Kitap okumak 
24 Nis 20:09, Kitabı okudu, Beğendi, 6/10 puan

Naif ve adı gibi sıra dışı bir öykü. Bir solukta bitecek ve zihninizde güzel bir yer alacağına inanıyoruz. Bu sıcak öyküyü beğenecek olursanız muhtemelen yazarın diğer öykülerini de okumak isteyeceksiniz.

Kitaptan 4 Alıntı