Vukuat Var

8,3/10  (8 Oy) · 
43 okunma  · 
7 beğeni  · 
658 gösterim
Taneleri fındık iriliğindeki kehribar tesbihini şıkırdatarak Kuruköprü'de, berber Kürt Reşid'in dükkanından içeri giren Çemşir, kapıda bir an durdu.

Berber Reşit o sıra gözünde gözlük, yaprakları lime lime olmuş Kankalesi Cengi'ni kimbilir kaçıncı kez okumaktaydı. Kendini kitaba kaptırmış, sallanıyordu.
(Tanıtım Yazısı'ndan)
 • Baskı Tarihi:
  1995
 • Sayfa Sayısı:
  403
 • ISBN:
  9789754780321
 • Yayınevi:
  Tekin Yayınevi
 • Kitabın Türü:
Ceren Acer 
04 Tem 2015, Kitabı okudu, 10/10 puan

Yine fevkaladenin fevkinde, unutamadığım bir başyapıt Orhan Kemalden... Orhan Kemal her okuduğum kitabıyla beni büyüleyip, kalemine, kendine hayran bırakmaya devam ediyor halen. Gelmiş geçmiş en iyi, kalemi en güçlü, en deneyimli yazarlar arasında ilk sırada yerini koruyor bana göre. Bu seri kitaplarını okumayan kalmasın. Böylesine kaliteli bir üslupla işlenmiş roman okunmayı ve hak ettiği değeri, ilgiyi görmeli.

Kitaptan 6 Alıntı

Halil Yavuz KAYA 
21 Kas 2014, Kitabı okudu, Beğendi, 9/10 puan

"...İçinden bir sıkıntının kül renkli ağırlığı geçti...."

Vukuat Var, Orhan Kemal (Sayfa 53)Vukuat Var, Orhan Kemal (Sayfa 53)
Halil Yavuz KAYA 
21 Kas 2014, Kitabı okudu, Beğendi, 9/10 puan

...Cenab-ı Allah'a tevekkül olmalıydı,deldiği boğazı aç komazdı elbette, ama elinde değil, tevekkül olsa bile işin ucu kendisine dokununca tevekkül mevekkül uçup gidiyordu. Sonra Cenab-ı Allah'ın pek öyle deldiği boğazlarla da ilgisi yoktu galiba.Her yıl Çukurova'ya binler, on binlerle ırgat gelirdi. Hepsi de Cenab-ı Allah'ın deldiği boğazlardı. Böyle olduğu halde, çoğu iş bulamaz, sürüm sürüm sürünür,yaşlılar, bebeler açlıktan bir deri bir kemik sürünürler, derken Otegeçe'deki mezarlığa yem olurlardı.Otageçe'deki mezarlığa yem olanlar Cenab-ı Allah'ın dediği boğazlar değil miydi...?

Vukuat Var, Orhan Kemal (Sayfa 160)Vukuat Var, Orhan Kemal (Sayfa 160)
Halil Yavuz KAYA 
21 Kas 2014, Kitabı okudu, Beğendi, 9/10 puan

Eşek dili yazar, kurşun döker, çarpıntı keser, "fiili cimaın en efdali" ni, İbrahim Hakkı Efendi Marifetnamesi'ne göre salık verir, muhabbet tılsımları yapar, muskaları yazar ama kedisi hiç mi hiçbirine inanmazdı...

Vukuat Var, Orhan Kemal (Sayfa 66)Vukuat Var, Orhan Kemal (Sayfa 66)
Halil Yavuz KAYA 
21 Kas 2014, Kitabı okudu, Beğendi, 9/10 puan

Nesine gerekti Halkçılık, ya da Demirkıratlık...İkisi ortası kalmakla ne kızı verir ne de dünürü küstürürdü. Yedi düvelle barışık olmak usulüne daha iyi geliyordu.

Vukuat Var, Orhan Kemal (Sayfa 117)Vukuat Var, Orhan Kemal (Sayfa 117)
Halil Yavuz KAYA 
21 Kas 2014, Kitabı okudu, Beğendi, 9/10 puan

Ben, bendeniz, hakiri pür taksir. Ağzı var, dili yok,kalıbı kıyafeti var, bıçağı,tabancası, yumruğu yok bir zavallıyım...

Vukuat Var, Orhan Kemal (Sayfa 70)Vukuat Var, Orhan Kemal (Sayfa 70)