Yeni Dünya Düzeninin Sefaleti

9,0/10  (1 Oy) · 
17 okunma  · 
4 beğeni  · 
825 gösterim
Rasim Özdenören, edebi kişiliğinin yanı sıra, Müslümanca düşünmek ve yaşamak meselesi etrafındaki özgün yaklaşımlarıyla da tanınmış bir fikir adamıdır. Elinizdeki kitapta Özdenören demokrasi, küreselleşme, yeni dünya düzeni, liberalizm, insan hakları ve laiklik kavramlarının Müslümanca bir eleştirisini yapıyor. Ülkemizin tartışma gündemini çeşitli dayatmalarla işgal eden bu kavramlar karşısında İslami düşünüş gereken fikri ve ahlaki tavrı ortaya koyan yazar, kitabı boyunca ısrarla yükselen değerlerin sefaletini vurguluyor.
 • Baskı Tarihi:
  2011
 • Sayfa Sayısı:
  232
 • ISBN:
  978-975-355-187-8
 • Yayınevi:
  İz Yayıncılık
 • Kitabın Türü:

Rasim Özdenören, düşünce itibariyle benimle pek uyuşmayan bir yazar olmasına rağmen düşünce ağırlıklı bu kitabını okumak konusunda çok yorulmadım. Yazarın sohbet havasında güzel bir anlatımı var. Değindiği konular biraz ağır olmasına rağmen kaldırabilmem bundan kaynaklı olabilir.

20 ve 21. yüzyıl insanının ya da bu yüzyılda 'Müslümanım' diyen bireylerin neler yapması gerekiyor, bu yüzyılda ortaya fırlamış hangi düşünceleri kabul etmeli Müslüman, bunu sorguluyor ve cevabını veriyor, Rasim Özdenören.

Kendine Müslümanım diyen her 21. yüzyıl insanın okuması gereken bir kitap diyemeyeceğim ancak aklınızın bir köşesinde durmalı, okumadan geçmemelisiniz.

Kitaptan 5 Alıntı

İslâm, eğer demokrasi ile veya liberalizm ile veya ırkçı ve ayrımcı zihniyetin ürünü olan insan hakları ile aynı derekede düşünülüyorsa, kendisine Müslümanım diyen bir insanın İslâm'dan anladığı şey ne olabilir ve insanı Müslüman olmaya özendirecek şey olarak geriye ne kalır? Değindiğim bu noktaya akıl erdirebilmenin güçlülüğü yüzünden, bu hususu Müslümanların önünde duran darboğazların en darı ve vahimi olarak görüyorum. Çünkü bu noktada, İslâm'ın demokrasiden ve liberalizmden daha fazlasını vaat ettiğini kavramış olmak da gerekiyor.

Yeni Dünya Düzeninin Sefaleti, Rasim Özdenören (Sayfa 17)Yeni Dünya Düzeninin Sefaleti, Rasim Özdenören (Sayfa 17)

Küreselleşme, evrenselciliğin ve emperyalizmin yeni adı olarak vaz' edildi/ ediliyor. Şu farkla ki, evrenselciliğin ve emperyalizmin özneleri belliyken küreselleşme özensinden soyutlanmış bir kavram olarak takdim edildi. Böylece küreselleşmeye karşı çıkmak isteyen kimse, karşısında muhatap bulamamak gibi veya muhatap olarak bütün dünyayı karşısına almak gibi olmayacak bir şeyle karşı karşıya kaldı. "Küreselleşme" bu ad altında kendisine direnmeye karşı koyuyor: kendisine karşı alternatif geliştirme teşebbüsünü zayıflatıyor.

Yeni Dünya Düzeninin Sefaleti, Rasim Özdenören (Sayfa 19)Yeni Dünya Düzeninin Sefaleti, Rasim Özdenören (Sayfa 19)

Türkiye'de halen demokratik bir yönetim biçimi olduğu söyleniyorsa, bundan, sadece halkın seçimlerde oy kullanıyor olması olduğu anlaşılsa gerektir. Ama demokrasi aynı zamanda halkın idare üzerinde denetimini gerçekleştirebildiği mekanizmaların varlığını da işaret ediyorsa, bu tür mekanizmaların henüz kurulmamış olduğu; var olan mekanizmanın ise, halkın yönetimi denetlemesi biçiminde değil, fakat yönetimin halkı denetlemesi biçiminde işlendiği söylenebilecektir.

Yeni Dünya Düzeninin Sefaleti, Rasim Özdenören (Sayfa 33)Yeni Dünya Düzeninin Sefaleti, Rasim Özdenören (Sayfa 33)

...Demokrasi sınıflı, köleci, sömürgeci, ayrımcı kültürlerin toplumsal ve siyasal hayatlarının hâsılası olarak ortaya çıkmıştır.

Yeni Dünya Düzeninin Sefaleti, Rasim Özdenören (Sayfa 75)Yeni Dünya Düzeninin Sefaleti, Rasim Özdenören (Sayfa 75)

Herkes kendi görüşünü, kanaatini dile getirmek için demokrasi istiyor, fakat aynı haktan başkasının yararlanmasına sıra gelince, bunu, üstelik demokrasinin geleceğinin tehlikeye düşebileceği gerekçesiyle önlemeye çalışıyor. Niçin?

Yeni Dünya Düzeninin Sefaleti, Rasim Özdenören (Sayfa 26)Yeni Dünya Düzeninin Sefaleti, Rasim Özdenören (Sayfa 26)