Yeşil The Circle (Çember) Serisi 0

7,3/10  (19 Oy) · 
59 okunma  · 
9 beğeni  · 
774 gösterim
Başlangıcı Olan Her Şeyin Bir de Sonu Vardır...

Çember Nerede Başlıyor?

Çoğu serinin aksine, Çember Serisi tamamen döngüseldir; yani Kitap Sıfır olan Yeşil, hem seriyi okumamış olanlar için bir başlangıç, hem de Siyah, Kırmızı ve Beyaz`ı okuyup seriyi tamamlayanlar için bitiş niteliğindedir. Korkmayın, hikâye hem çember hem de sıfır gibi kesintisiz işler. Seçim size kalmış. İster Siyah`la ister Yeşil`le başlayın. Maceranın derinliklerine dalın.

-Ted DeKker-

Sonunda... Çember yeniden doğdu. Yeşil`e hoş geldiniz. Kitap Sıfır`a. Yeşil kitap sıfırdır; çember için hem başlangıç hem de bitiş çizgisidir.

Çember, renklerin dünyasıdır ve bu renklerden Yeşil ise baş döndüren hazdır. Yeşil, kıyamette yaşanan bir aşk ve ihanet hikâyesidir.

24 yaşındaki genç Thomas Hunter, bizim dünyamızda ve bizim yaşadığımız zamanda bir gün uyuyakalır ve gözlerini 2000 yıl ileride, kadim peygamberlerin önceden bildirdiği o korkunç kıyametin yakıp yıktığı başka bir dünyaya ait Kara Orman`da açar.

Savaş, ihanet, hastalık ve ölüm, yaşayan her canlıyı tehdit etmektedir ve buna engel olabilecek tek bir kişi vardır: Thomas Hunter. Dünyanın dengesinin aniden şiddetle sarsılması ise an meselesidir.

Thomas zamanlar arası geçişi bulmalı ve iki dünyanın da kurtuluş anahtarının gizli olabileceği dünyamıza dönmelidir. Daha önce duyduklarınıza hiç benzemeyen bir kıyamet öyküsüne buyurun. Bu kendi tarihimizle ilişkili, öylesine şaşırtıcı bir öykü ki başka bir dünyada olduğunuzu unutacaksınız.

"Çembere girdiğinizde sizin de kazanmanız gereken bir savaş olacak. Hazırlıklı olun!" -Goodreads-

"Eğer hala çembere girmediyseniz, renklerin gizemini bir başka ağızdan dinlemenin hiçbir anlamı olamaz. Orada olanları hiç kimse, Ted Dekker`ın kendi sözcüklerinden daha ihtişamlı yansıtamaz." -Fantastic Fiction-

"Milyonlarca insanın bu seriyi neden okuduğunu son sayfaları çevirirken anladım: Yeşil, hepimizi çağırıyor." -Los Angeles Times-

"Uzun zamandır böylesine etkileyici bir seriye tanık olmadım. Başlangıcı olan her şeyin bittiği yeri, bu seride göreceksiniz." -Amazon.com-
 • Baskı Tarihi:
  Ekim 2010
 • Sayfa Sayısı:
  524
 • ISBN:
  9786054335619
 • Orijinal Adı:
  Green: The Beginning and the End
 • Çeviri:
  Mihriban Doğan
 • Yayınevi:
  Martı Yayınları
 • Kitabın Türü:
Ülkü Ciner 
 02 May 00:25, Kitabı okudu, 3 günde, Beğendi, 8/10 puan

Çember serisi fantastik, bilim kurgu, tıbbi gerilim ve macera türlerini barındıran; yazarın geniş hayal gücünü ve güçlü kalemini yansıtan; dört kitaptan oluşuyor.
Serinin sıfır kitabı olarak adlandırılan 'Yeşil'i isterseniz ilk, isterseniz son olarak okuyabilirsiniz. Ben son olarak okudum ve iyi ki de öyle yapmışım. Çünkü bu kitapta diğer üç kitapta yer alan olaylarla ilgili bilgiler, kısa kısa hatırlatmalar şeklinde yer alıyor. Tabii ki bu da, diğer kitaplarda bulunan sürprizlerin açıklanması anlamına geliyor. Ayrıca konuyu bilmeme rağmen, bazı yerleri anlamakta zorlandım. O yüzden benim naçizane tavsiyem; 'Yeşil'i son olarak okumanızdır.
Kısaca serinin konusuna değinmek istiyorum. Thomas Hunter isimli genç bir adam rüyaları vasıtasıyla, biri şimdiki zaman, diğeri 2000 yıl sonrası olan  iki realite arasında yolculuk etmektedir. Kendisini iki  realitede de dünyayı kurtarmak için, büyük bir mücadelenin içinde bulan Thomas, bu uğurda nasıl kayıplar vereceğini bilmeden elinden gelenin fazlasını yapmaya hazırdır.
Serinin geneline bakınca bu kitap biraz zorlama kalsa da, yazarın çemberi oluşturma kurgusu zekiceydi, beğendim. Her biri aşağı yukarı 600 sayfa olan, 4 kitaplık bu seri; fantastik kurgu seven, kitap oburlarını doyuracak ve tadı da damaklarında kalacaktır.

Esma Tezgi 
10 Ara 2015, Kitabı okudu, 6 günde, 7/10 puan

Kitabın ilk 100 - 200 sayfasını okurken benim bile kafam karıştı ve sıkıldım kaldı ki ilk olarak bu kitabı okuyanlar için her şey daha zor olacaktır. 200'lerden sonra olaylar hız kazandı ve daha heyecanlı oldu, yine de çok fazla olay vardı ve bir çoğu çok anlaşılmadan hızlıca geçti. Aslında yazar uzun ruh çözümlemeleri yerine olayların anlaşılmasını sağlamaya çalışsa olurmuş.
Kitabın sonu da açıkçası beni tatmin etmedi, serinin son kitabı olarak düşünürsek final biraz muğlak oldu diyebiliriz. Açıkçası Yeşil beklediğim gibi çıkmadı ama kötü de değildi. Seriye Yeşil'den başlarsanız seri karmaşık ve çekilmez olabilir, Siyah'tan başlamak kesinlikle çok daha iyi olacaktır.

Daha fazlası için; http://yorumatolyesi.blogspot.com/...er-kitap-yorumu.html

Mustafa Coskun 
17 Mar 2015, Kitabı okudu, 2/10 puan

başlangıç için siyah kitabının okunması daha doğru olur kanımca. ilk kitap gibi anılmasına rağmen, anlaşılmayan pek çok husus var.

fazilet özdiker 
17 Eyl 09:25, Kitabı okudu, 8/10 puan

Kitabın tanıtım yazısını görüp seriyi okumuştum Hiç pişman olmadım. Yeşil ile başlayan seri yine Yeşil ile son bulur. Bu kitapla başla ya da bitir, yazar bu seçimi okuyucuya bırakmış. Kara Orman sizi içine çekecek :)

Kitaptan 4 Alıntı