Yusuf ile Zuleyha Kalbin Üzerinde Titreyen Hüzün

8,2/10  (136 Oy) · 
644 okunma  · 
132 beğeni  · 
2.998 gösterim
Nasıl herkese duyurur da sesimi derim: “Bu anlattığınız ben değilim. Ben bu anlattığınız değilim. Yusuf'u ben nasıl yerim? Ben Yusuf'u nasıl yerim?” Sözünün bu kısmına gelince kurt, nemli gözlerinden boncuk gibi yaşlar dökülmeye başladı. Gri tüylerle kaplı göğsü, ön ayakları ıslandı. Bir ah çekti derinden derine. Islak burnu daha ıslandı. Ve devam etti: “Ben şimdi adımı nasıl temize çıkarayım. Alnıma sürülen bu kapkara lekeyi neyle, nasıl yıkayayım? Öyle bir leke ki değil bana, yeter kıyametin kopacağı güne değin gelip geçecek tüm torunlarıma. Tek muradım, bütün yaratılmışların sahibi olan Tanrım. Bu ayıpla yaşatamazsın beni. Ya alsın yeni doğmuş bütün kurt yavrularıyla birlikte canımı, kurt neslinin dalı yaprağı burada kesilsin, ya da adım temize çıksın.”
 • Baskı Tarihi:
  2012
 • Sayfa Sayısı:
  224
 • ISBN:
  9753625579
 • Yayınevi:
  Timaş Yayınları
 • Kitabın Türü:
Beyza Yuksel 
29 Kas 2015, Kitabı okudu, 8 günde, Beğendi, 10/10 puan

Ben ilk defa Yusuf ile Züleyha'nın hikayesini okudum ve ilk defa bir Nazan Bekiroğlu eserini okudum sonra dedim ki neden daha önce okumamamışım acaba?
Nazan Bekiroğlu ' nun öyle ustaca kullandığı bir dili var ki hayran kaldım, her cümlesi ayrı bir şiirsellikle yazılmış. Çok basit bir cümleyi bile öyle bir yazıyor ki hayran kalmamak elde değildi.
Bir aşk bu kadar güzel anlatılabilirdi. Hem beşeri hem ilahi aşk. ..
Çok güzel bir hikaye, Yûsuf'un Züleyha'nın hissettiklerini siz de hissediyorsunuz neredeyse..
Mutlaka okunması gerekiyor umarım okunur. Keyifli okumalar. :)

Aysel 
04 Haz 2015, Kitabı okudu, Beğendi, 8/10 puan

Sana bu Kur'ân'ı vahyetmekle biz, sana kıssaların en güzelini anlatıyoruz. Gerçek şu ki, daha önce senin bundan hiç haberin yoktu. ( Yusuf, ayet 3 )

O hepimizin bildiği " Yusuf ile Zuleyha " Nazan Bekiroğlu`nun kendine has, şiirsel uslubuyla can bulursa nasıl olur?
Hiç yorulmadan Zuleyha`nın diliyle aşkını okumak güzeldi.

Sondaysa nacizhane bir tavsiyede bulunmak istiyorum. Uzun süre bundan önce, seyrettiğim bir dizi vardı ( bildiğiniz diziler gibi değil valla :)) ) " Hz. Yusuf " diye. Bu diziyi hepinize tavsiye ediyorum. Çok şey katacaktır size eminim. Linkini de şuralara bir yerlere koyayım belki seyretmek isteyen olur ;

https://www.youtube.com/...KSmXyOdvw7_NpGWTlFjV :)

Keyifli okumalar efendim *_*

Şah Şkr 
04 Ağu 2015, Kitabı okudu, 10/10 puan

Konu güzel, anlatan mükemmel bizede okumak düşüyor. Şiir gibi bir anlatımı var. Bir kaç farklı kalemden Yusuf ile Züleyha'yı okudum. İçlerinde en güzellerden bir tanesi. Konu İlginizi çekiyorsa kaçırmayın bu kitabı..,

MELİKE METİN 
03 Mar 09:19, Kitabı okudu, 9 günde, Beğendi, 10/10 puan

kitap harikaydı yazarın dili anlatımı zaten her zaman mükemmel ama bide okurken hissettirdiği duygular o daha da güzel şiddetle tavsiye ediyorum

Esra TİĞİZ 
01 Eki 2015, Kitabı okudu, 7/10 puan

Yusuf ile Züleyha; okunması gerekli olan anlatımı sade olduğu kadar anlatılmak istenileni açık ve net olan ve masalsı anlatımıyla gerçek olan hikayenin içine girmenize, idrakine varmanıza muktedir bir anlatım ve kalem gücüne sahip Nazan Bekiroğlu türk edebiyatının klasiği olmaya aday bir kitap bence...Gerçekten akıcı ve farklı uslubuyla, okuyucularını kitaplarına bağımlı kılıyor, bir kere okumak yetmiyor, insan özleyip tekrar tekrar aynı lezzeti almak için aynı satırları gözden geçiriyor...

Yusuf ile Züleyha..Haklarında ne kelam yazılmışsa , hangisi Kalbin Üzerinde Titreyen Hüzün kadar güzel anlatılabilirdi ki.. Yıllar önce öğrenciyken ödünç alıp , tabiri caizse içime çeke çeke , tadına vara vara okumuştum. Bir kadın , bir Peygamber, bir Aşk, bir ihanet ve belki 'Edep' ancak bu kadar güzel, bu kadar naif anlatırdı. Kitap yıllar sonra evleneceğimi düşündüğüm kişiye Züleyha' nın dilinden Nazan Hanımın dediği gibi 'Ne mutlu kalbine sen düşene. Ne mutlu senin kalbine düşene' notuyla ilk hediyem oldu. Nasipte varsa benim kütüphaneme girer diye ümitle.. Ancak onun yorumu sadece ' kıssada farklılıklar olduğu' ydu. Belki de o zaman anlamıştım, 'Kimse kimsenin yerine yanmıyor ve kimsenin yangını kimseye uymuyor' du.. Kütüphanemde hala olmasa da bana aşkı ,hayatı,kelimeleri sevdiren yazar ve kitap :)

zeyno yılmaz 
04 Kas 15:40, Kitabı okudu, 8/10 puan

Ben Züleyhayım. En az benim ona duyduğum bir aşkla bana bağlanacak Yusuf'a talibim. Ona ne kadar yakın olmak istesem de Rabbinin ''YAKLAŞMA'' emrine riayet eden Yusuf'la aramızda uçurumlar var. Tek isteğim beni onun aşkının ateşiyle yakan Rabbi, onu da benim aşkımın ateşiyle yaksın.

Edebiyatçının Biri 
17 Kas 16:53, Kitabı okudu, 10/10 puan

Bir Yusuf ile Züleyha eseri okunacaksa bu okunmalı. Diğerleri okunmasa da olur. Yazarın şiirsel diliyle aşk hikâyesi öyle bir hâl almıştır ki hiç kitap okumayan insanı bile cezbedebilir. Hâlâ okumadı iseniz daha fazla vakit kaybetmeyin. Ömür geçiyor. :)

Züleyha TİĞİZ 
18 Eyl 2015, Kitabı okudu, Beğendi, 10/10 puan

En sevdiğim ve severek okuduğum aşk hikayelerinden biri.Nazan Bekiroğlu bu aşkı bi ayrı güzellikte anlatmışşş.Hep Züleyha nın Yusuf a olan aşkı anlatılmıştır,bu kitapta Yusuf un aşkıda dile gelmiştir.

seda abakam 
15 Eki 02:42, Kitabı okudu, 6 günde, Beğendi, 10/10 puan

"İnsan susarken bütün taşlarını içindeki kuyuya mı fırlatır Züleyha..?"..Kıssaların en güzeline yolum yine düştü..bu kıssayı okumaya kim doyar ki..bu nasıl bir güzellik..bu nasıl bir aşk...bu nasıl bir hicran..bu nasıl bir vuslat...kelimeler içimde başlı başına can buluyor adeta..okumaya bıkmadığım, bıkmayacak olduğum en güzel kıssa.. Bir de Nazan bekiroğlu'nun kaleminden okumak nasip olacak..Haydi Bismillah #YusufileZüleyha #Kıssalarınengüzeliiiienözeliiiiii

3 /

Kitaptan 65 Alıntı

Beyza Yuksel 
26 Kas 2015, Kitabı okudu, İnceledi, Beğendi, 10/10 puan

Ateşe düşmeyen yanmayı nereden bilsin? Elini bıçak çizmeyen kanın rengini nasıl öğrensin?

Yusuf ile Zuleyha, Nazan Bekiroğlu (Sayfa 99)Yusuf ile Zuleyha, Nazan Bekiroğlu (Sayfa 99)

"Bu kadar tanıdık buluyorsam kalbimi kalbine, bu kadar tanıdık ses veriyorsa kalbim kalbine, o ezeli uğultuyu hâlâ kulaklarımda taşıdığımdandır. "

Yusuf ile Zuleyha, Nazan BekiroğluYusuf ile Zuleyha, Nazan Bekiroğlu

“Züleyha, Yusuf’a bir mektup yazmaya başlayınca
Yusuf diye başladı,
Yusuf diye bitirdi.
Gördü ki hitaptan öteye geçemedi.
Anladı ki aşkın nâmesinde ser-nâmeden öte kelam yok.
Ve Züleyha’nın lügatında Yusuf’tan öte sözcük yok. "

Yusuf ile Zuleyha, Nazan BekiroğluYusuf ile Zuleyha, Nazan Bekiroğlu
Leyla Eraslan 
24 Şub 2015, Kitabı okudu, Beğendi, 8/10 puan

Ey Yusuf`un Tanrısı, dedi Züleyha.
Hissediyorum ki
Bana Yusuf kadar yakınsın
Bana kalbim kadar yakınsın
Bana benim kadar yakınsın,
yok, dedi Züleyha, bana benden daha yakınsın. Sen benim kalbimdesin.

Yok yok, dedi Züleyha, Rabbim sen benim kalbimde değilsin, sen benim kalbimsin.

Yusuf ile Zuleyha, Nazan Bekiroğlu (Sayfa 137)Yusuf ile Zuleyha, Nazan Bekiroğlu (Sayfa 137)
fatma karaca 
24 Oca 2015, Kitabı okudu, Puan vermedi

Sen suretin O asıl. Sen fersin O mana.
Sen bedensin O ruh. Sen gurbetsin O yurt.
Sen parçasın O bütün. Sen gölgesin O ışık.

Yusuf ile Zuleyha, Nazan Bekiroğlu (Sayfa 29)Yusuf ile Zuleyha, Nazan Bekiroğlu (Sayfa 29)
ugur 
27 Mar 13:53, Kitabı okudu, Puan vermedi

Bu kadar tanıdık buluyorsam kalbimi kalbine,bu kadar tanıdık ses veriyorsa kalbim kalbine,o ezeli uğultuyu hala kulaklarımda taşıdığımdandır.Seni bu kez hatırladıysam Yusuf,o kez unuttuğumdandır.

Yusuf ile Zuleyha, Nazan Bekiroğlu (Sayfa 125)Yusuf ile Zuleyha, Nazan Bekiroğlu (Sayfa 125)
Beyza Yuksel 
26 Kas 2015, Kitabı okudu, İnceledi, Beğendi, 10/10 puan

Dedi, ah kızım, eğer o sana bakmıyorsa sen onun baktığı yerde olursun. O gelmiyorsa sana, sen onun gittiği yerde durursun.

Yusuf ile Zuleyha, Nazan Bekiroğlu (Sayfa 96)Yusuf ile Zuleyha, Nazan Bekiroğlu (Sayfa 96)