Lâ: Sonsuzluk Hecesi

8,5/10  (180 Oy) · 
733 okunma  · 
148 beğeni  · 
4.612 gösterim
"Bir gün Sabâ Melikesi Belkıs'tan, Âdem'le Havva'nın hikâyesini anlamanın bütün bir insanlığın da hikâyesini anlamak manasına geldiğini öğrendim. İnsanın bütün halleri Âdem'de gizliydi ve bütün macera onun hikâyesinde özetlenmişti. 

Bu cümleyi yıllarca içimde gezdirdim de bir türlü kalemi elime alamadım, anlatmaya kalkışamadım. 

Ne zaman ki, kalmak için değil uğrayıp geçmek için kadem bastığımız, kök attığımız değil kısa bir gölge saldığımız şu dünyada bir cennet sürgünüyle yazgılandığımı anladım ve Kelimeler Kitabı-çift isimler sahifesinde, Âdem'le Havva'nın yanına bir de Habil'le Kabil'i ekledim. O zaman anladım anlatma zamanının geldiğini. 

Hikâyenin ismi düştü dilime bir gece: La. 

İlla, dedim. 

Bir ömür boyu aradığım hece harfinin La olduğunu bildim."
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Nisan 2008
 • Sayfa Sayısı:
  382
 • ISBN:
  9789752638518
 • Yayınevi:
  Timaş Yayınları
 • Kitabın Türü:
ZEYNEP BULAN YAZICI 
 06 May 21:10, Kitabı okudu, Beğendi, 9/10 puan

Kelimelerin büyüsüne kapılmamak, Adem ile Havva'nın cenneten kovulmasına üzülmemek, Habil İle Kabilin yazgısında, hangisine hak vereceğini şaşırmamak elde değil.
Ve nasıl bir zamansızlık ve mekansızlık örgüsü bu, nasıl soyut kavramlar arasında bu kadar hızlı koşabilmek.
Kelimelerinde kaybolduğum bu kitabı herkese tavsiye ederim...

Şah Şkr 
04 Ağu 2015, Kitabı okudu, 9/10 puan

Kitabı şimdi bitirdim ve hemen sıcağı sıcağına yorum yazayım dedim. Kitap Hz. Adem ve Hava'nın yaratılışları, yasak meyveyi yemeleri, cennetten kovulup dünyaya gönderilişleri ve çocukları Habil ve Kabil'i anlatıyor. Bu konu ancak bu kadar güzel ve şiir gibi anlatılabilir. Kalemine sağlık, okumayı düşünenlere tavsiye ederim.

Rabia 
 04 Haz 17:37, Kitabı okudu, 9 günde, Beğendi, 9/10 puan

Yine bir Nazan Bekiroğlu eserinden sonra yoğun duygular içindeyim. Çok güzel, apayrı bir kitaptı.

Arkadaşımla konuşurken "Bildiğim şeyleri okumak beni sıktı." dedi, açıkçası üzüldüm. Evet, Adem ile Havva hikayesini hepimiz biliyoruz ve okurken kurguya dair özel bir heyecan duymuyoruz. Fakat Nazan Bekiroğlu o kadar enfes bir dil kullanmış ki kelimelerinin büyüsü adeta başımı döndürdü. Bazen anlamak için defalarca okudum. Çok emin şekilde söylüyorum ki koskoca kitapta bir tek kelime dahi öylesine yazılmamış, virgüllere varıncaya kadar hepsi bir bütün olarak muazzam.
Bir puanı kırma nedenim, bazı olayları fazla uzatılmış buldum, okurken biraz yoruldum ama yine de dediğim gibi Nazan hocanın harika dili her şeyi okutuyor.

Tavsiye ediyorum, iyi okumalar.. :)

Muharrem Okumuş 
29 Şub 10:28, Kitabı okudu, 13 günde, 10/10 puan

Nar Ağacı ve Mücellâ’dan sonra Lâ: Sonsuzluk Hecesi… İnsanın dünya gurbetinin başlangıcının, yaradılışının, yakarışının ve yaşayışının hikâyesi… Aynı zamanda ilklerin sebeplerin risalesi bir kitap…

İnsanın içinde bitmeyen özlemler ki insanın asıl olması gerektiği yer olan cennete olan özlemi. Ve insan bu özlemle başlı başına bir hasret oluyor; gün geliyor kendine gurbet sayıyor her yeri, gün geliyor kendi içinde gurbette buluyor kendini.

Yaradılışın hikâyesi… İnsanın tüm benlikleri içinde barındırışının anlatımı akıcı bir dille okurlarına aktarılmış. İlk aşk, ilk günah ve ilk cinayet; hepsini cem eden insana dair kendimizden de sebepler bulacağımız kesitleri bizlere sunan güzel bir eser.

Velhasıl. Okuyunuz efendim. Tavsiye olunur…

elif 
08 Nis 2015, Kitabı okudu, 8/10 puan

ADEM ile HAVVA'ya güzel bir bakış. Şiirsel diliyle sizi içine çeken, sakin bir anlatımı var. Zaten yazarın dili genellikle öyle. Ayrıca kitap Adem ile Havva'nın yanı sıra Habil ile Kabili de güzel bi şekilde bize sunmakta. Benim tavsiyem kitabı bir solukta okuyup bitirmeye çalışmayın.

Xiumin 
18 Eyl 22:57, Kitabı okudu, Beğendi, 7/10 puan

Adem ile Havvanın hikayesinin anlatıldığı bu kitapta dünyanın bozulmaya mahkum olduğunu kavradım.Kafama bir anda dank etti sanki.Uzun süre etkisinden kurtulamadım.

Vildan eyupoğlu 
27 Eki 09:33, Kitabı okudu, 14 günde, 9/10 puan

Dünyada aldanılan sonsuzluk hissinin ne kadar beyhude olduğunu anladım.La hepimizin hikayesi..okunmaya ve üzerinde düşünmeye değer bir kitap..

BGM 
14 Tem 2015, Kitabı okudu, Beğendi, 9/10 puan

Adem'in seçme şansı olsaydı yine Havva'yı mı seçerdi? Birbirlerine mecburlar mıydı? Herkesin kaderinde sevmeye mecbur kaldığı biri yok mudur? Bana bu soruları sorduran bir kitap. Cevaplayamasam da..

Behzat POYRAZ 
14 Nis 19:25, Kitabı okudu, 11 günde, Beğendi, 9/10 puan

Nazan bekiroğlunun dini bir olayı kendi edebiyatı kendi diliyle anlattığı tek kelimeyle harika denebilecek bi eseri.Bir yaratılış hikayesi ancak bu kadar güzel anlatılabilirdi.

esra karakoyun 
27 Mar 13:45, Kitabı okudu, 9 günde, 8/10 puan

Kitap Hz Adem ve Hz Havva'nın cennetten dünyaya gönderiliş öyküsünü şiirsel bir dille anlatıyor.. Nazan Bekiroğlu yine üslup bakımından belki bazılarınca ağır ancak anlam dolu cümlelerle öyküyü kaleme almış.. Kitabı okurken özellikle Kabil'in yaşadığı buhranlarda insan olmanın zorluğuyla yüzleştim.. Bazen kendimi buldum maalesef ki Kabil'e atfedilmiş soylemlerde ve bu beni silkeledi.. Bir niteleme olarak değil de mana olarak İnsanı ve şeytanı Allah katında ayıran,Allah'ın Hz Adem'i affedip şeytana lanet etmesine neden olan şeyin ne olduğunu anlamak isteyen herkesin okumasını tavsiye ederim..

4 /

Kitaptan 138 Alıntı

“Ey benim yaradılışım, yolunu kaybetmiş yol arkadaşım.
Kimin bağrındaki kemikten yaratılmışsan ona gel. Eksik parçamı arar gibi seni arıyorum ben. Sen de beni ara. Boşluğunu doldur, eksiğini tamamla. Dünya dediğin bir kaza ertesi.
Aç kapılarını.
Elinle koymuş gibi bıraktığın yerde bul beni.
Gel neredeysen.
Cennet olsun yeniden…”

Lâ: Sonsuzluk Hecesi, Nazan BekiroğluLâ: Sonsuzluk Hecesi, Nazan Bekiroğlu
Aysel 
05 Ağu 10:54, Kitabı okudu, Puan vermedi

Her şeye razıyım, ama Seninle aramdaki bağı bozma.
Bana kaderimi sorgulatma. Neden, diye sordurma.

Lâ: Sonsuzluk Hecesi, Nazan BekiroğluLâ: Sonsuzluk Hecesi, Nazan Bekiroğlu

"Lakin oruçlu olduğunu unutup suya kanmak gibi değil, kanatları olmadığını unutup da kendini uçuruma bırakmak gibi bir unutmaktı bu."

Lâ: Sonsuzluk Hecesi, Nazan BekiroğluLâ: Sonsuzluk Hecesi, Nazan Bekiroğlu

Sahte alıntıyı ararken bu güzel sözü gördüm.
Oğul dedi,edep her türlü davanın üzerindedir. Ve insan ancak dili kadar edeplidir. Bilmediği kelimeler kadar edepli bildiği kelimeler kadar da edepsizdir. İnsan olan her hesabı aşar da kendi sözcüklerinin ağırlığı altında ezilir.

Lâ: Sonsuzluk Hecesi, Nazan Bekiroğlu (Sayfa 272 - Timaş)Lâ: Sonsuzluk Hecesi, Nazan Bekiroğlu (Sayfa 272 - Timaş)

"Sanki, dedi, bak tam şuramda, sol yanımda, kalbimin altında bir yer eksik atıyor. Sonra bu kadarla kalmıyor, o eksiklik bütün ruhuma doluyor. "

Lâ: Sonsuzluk Hecesi, Nazan BekiroğluLâ: Sonsuzluk Hecesi, Nazan Bekiroğlu