Lâ: Sonsuzluk Hecesi

8,6/10  (198 Oy) · 
767 okunma  · 
162 beğeni  · 
4.993 gösterim
"Bir gün Sabâ Melikesi Belkıs'tan, Âdem'le Havva'nın hikâyesini anlamanın bütün bir insanlığın da hikâyesini anlamak manasına geldiğini öğrendim. İnsanın bütün halleri Âdem'de gizliydi ve bütün macera onun hikâyesinde özetlenmişti. 

Bu cümleyi yıllarca içimde gezdirdim de bir türlü kalemi elime alamadım, anlatmaya kalkışamadım. 

Ne zaman ki, kalmak için değil uğrayıp geçmek için kadem bastığımız, kök attığımız değil kısa bir gölge saldığımız şu dünyada bir cennet sürgünüyle yazgılandığımı anladım ve Kelimeler Kitabı-çift isimler sahifesinde, Âdem'le Havva'nın yanına bir de Habil'le Kabil'i ekledim. O zaman anladım anlatma zamanının geldiğini. 

Hikâyenin ismi düştü dilime bir gece: La. 

İlla, dedim. 

Bir ömür boyu aradığım hece harfinin La olduğunu bildim."
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Nisan 2008
 • Sayfa Sayısı:
  382
 • ISBN:
  9789752638518
 • Yayınevi:
  Timaş Yayınları
 • Kitabın Türü:

Kitapta Adem(as)ile Havva validemizin hayatini konu almış ve biraz da hikayeleştirmiştir.Habil ile Kabil'i konu almiştir Fakat ben çok beğenmedim.

Muhtemelen basıldığı yıl okumuştum 8 yıl önce. Ancak damağımda tadı kalan nadir kitaplardandır. Nazan BEKİROĞLU aşığı bir okur olarak şiirsel dili beni hiç yormamış , bilakis içine iyice çekmişti.
Cennet, Yaratılış, fıtrat, yalnızlık, eş , kadın, yasak, günah, pişmanlık, yakarış , dua ve af.. Bu kelimeler sonsuzluk hecesini okuduktan sonra daha anlamlı ..

Şah Şkr 
04 Ağu 2015 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Kitabı şimdi bitirdim ve hemen sıcağı sıcağına yorum yazayım dedim. Kitap Hz. Adem ve Hava'nın yaratılışları, yasak meyveyi yemeleri, cennetten kovulup dünyaya gönderilişleri ve çocukları Habil ve Kabil'i anlatıyor. Bu konu ancak bu kadar güzel ve şiir gibi anlatılabilir. Kalemine sağlık, okumayı düşünenlere tavsiye ederim.

Rabia 
 04 Haz 2016 · Kitabı okudu · 9 günde · Beğendi · 9/10 puan

Yine bir Nazan Bekiroğlu eserinden sonra yoğun duygular içindeyim. Çok güzel, apayrı bir kitaptı.

Arkadaşımla konuşurken "Bildiğim şeyleri okumak beni sıktı." dedi, açıkçası üzüldüm. Evet, Adem ile Havva hikayesini hepimiz biliyoruz ve okurken kurguya dair özel bir heyecan duymuyoruz. Fakat Nazan Bekiroğlu o kadar enfes bir dil kullanmış ki kelimelerinin büyüsü adeta başımı döndürdü. Bazen anlamak için defalarca okudum. Çok emin şekilde söylüyorum ki koskoca kitapta bir tek kelime dahi öylesine yazılmamış, virgüllere varıncaya kadar hepsi bir bütün olarak muazzam.
Bir puanı kırma nedenim, bazı olayları fazla uzatılmış buldum, okurken biraz yoruldum ama yine de dediğim gibi Nazan hocanın harika dili her şeyi okutuyor.

Tavsiye ediyorum, iyi okumalar.. :)

tuba tasar 
19 Ara 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Üç şey getirebildi cennetten Havva ve Adem.
Kelimeler
Aşk
Annelik duygusu
Kelimeleri Adem taşıdı. Annelik duygusunu Havva. Aşkı birlikte tasidilar. Oyle sert dustuler ki cennetten dunyaya Adem kelimlerin cogunu unuttu sonra birazini hatirladi birazini kiyamete degin unuttu. Ask daha yolda sigamamisti kabina. Azalarak gelebildi cennetten dunayaya.
O zmandan beri kelimler yetersiz aşk bu dunyada kusurlu...
Annelik duygusu...
Iste o cennetten dunyaya hiç eksilmeden geldi...

Muharrem Okumuş 
29 Şub 2016 · Kitabı okudu · 13 günde · 10/10 puan

Nar Ağacı ve Mücellâ’dan sonra Lâ: Sonsuzluk Hecesi… İnsanın dünya gurbetinin başlangıcının, yaradılışının, yakarışının ve yaşayışının hikâyesi… Aynı zamanda ilklerin sebeplerin risalesi bir kitap…

İnsanın içinde bitmeyen özlemler ki insanın asıl olması gerektiği yer olan cennete olan özlemi. Ve insan bu özlemle başlı başına bir hasret oluyor; gün geliyor kendine gurbet sayıyor her yeri, gün geliyor kendi içinde gurbette buluyor kendini.

Yaradılışın hikâyesi… İnsanın tüm benlikleri içinde barındırışının anlatımı akıcı bir dille okurlarına aktarılmış. İlk aşk, ilk günah ve ilk cinayet; hepsini cem eden insana dair kendimizden de sebepler bulacağımız kesitleri bizlere sunan güzel bir eser.

Velhasıl. Okuyunuz efendim. Tavsiye olunur…

elif 
08 Nis 2015 · Kitabı okudu · 8/10 puan

ADEM ile HAVVA'ya güzel bir bakış. Şiirsel diliyle sizi içine çeken, sakin bir anlatımı var. Zaten yazarın dili genellikle öyle. Ayrıca kitap Adem ile Havva'nın yanı sıra Habil ile Kabili de güzel bi şekilde bize sunmakta. Benim tavsiyem kitabı bir solukta okuyup bitirmeye çalışmayın.

Xiumin 
18 Eyl 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

Adem ile Havvanın hikayesinin anlatıldığı bu kitapta dünyanın bozulmaya mahkum olduğunu kavradım.Kafama bir anda dank etti sanki.Uzun süre etkisinden kurtulamadım.

Vildan eyupoğlu 
27 Eki 2016 · Kitabı okudu · 14 günde · 9/10 puan

Dünyada aldanılan sonsuzluk hissinin ne kadar beyhude olduğunu anladım.La hepimizin hikayesi..okunmaya ve üzerinde düşünmeye değer bir kitap..

Esma Kanat 
02 Oca 02:49 · Kitabı okudu · 1 günde · 9/10 puan

Adem ile Havva hikayesi hepimizin çok tanıdık olduğu bir hikaye evet ama Nazan Bekiroğlunun şiirsel anlatımıyla birleşince tekrar tanımak isteyeceğiniz bir hikayeye dönüşmüş bu.Okunmaya başlayınca bir çırpıda bitirilebilecek bir kitap.

5 /

Kitaptan 149 Alıntı

“Ey benim yaradılışım, yolunu kaybetmiş yol arkadaşım.
Kimin bağrındaki kemikten yaratılmışsan ona gel. Eksik parçamı arar gibi seni arıyorum ben. Sen de beni ara. Boşluğunu doldur, eksiğini tamamla. Dünya dediğin bir kaza ertesi.
Aç kapılarını.
Elinle koymuş gibi bıraktığın yerde bul beni.
Gel neredeysen.
Cennet olsun yeniden…”

Lâ: Sonsuzluk Hecesi, Nazan BekiroğluLâ: Sonsuzluk Hecesi, Nazan Bekiroğlu
Aysel 
05 Ağu 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Her şeye razıyım, ama Seninle aramdaki bağı bozma.
Bana kaderimi sorgulatma. Neden, diye sordurma.

Lâ: Sonsuzluk Hecesi, Nazan BekiroğluLâ: Sonsuzluk Hecesi, Nazan Bekiroğlu

"Lakin oruçlu olduğunu unutup suya kanmak gibi değil, kanatları olmadığını unutup da kendini uçuruma bırakmak gibi bir unutmaktı bu."

Lâ: Sonsuzluk Hecesi, Nazan BekiroğluLâ: Sonsuzluk Hecesi, Nazan Bekiroğlu

Sahte alıntıyı ararken bu güzel sözü gördüm.
Oğul dedi,edep her türlü davanın üzerindedir. Ve insan ancak dili kadar edeplidir. Bilmediği kelimeler kadar edepli bildiği kelimeler kadar da edepsizdir. İnsan olan her hesabı aşar da kendi sözcüklerinin ağırlığı altında ezilir.

Lâ: Sonsuzluk Hecesi, Nazan Bekiroğlu (Sayfa 272 - Timaş)Lâ: Sonsuzluk Hecesi, Nazan Bekiroğlu (Sayfa 272 - Timaş)
ihtiyar 
02 Eyl 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Deniliyordu ki:
Halifesin, dikkat et egemen değilsin.
Tanrı'dansın, Tanrı değilsin. Manzursun nazar değilsin.
Sadece yerini tutansın. Kendisi değilsin.
Kutsal Nefesten üflendi sana. Kendini kutsal nefes sanma.
Ruhumdan, denmiş. Ruhum, denmiş sana.
Bir şeysin, ama kendini her şey zannedip de aldanma.
Varlık nedenini unutma.
Senin haddin buraya kadar. Haddini bil. Ötesine kalkışma.

Lâ: Sonsuzluk Hecesi, Nazan BekiroğluLâ: Sonsuzluk Hecesi, Nazan Bekiroğlu