Akış
Ara
Ne Okusam?
Giriş Yap
Kaydol

2021 Okuma Raporları

252 syf.
10/10 puan verdi
·
22 saatte okudu
Türkiye'nin beyaz zambakları
Kitap ; Kurtuluş Savaşı öncesi Ankara , kurtuluş savaşı yıllarında Ankara ve Kurtuluş Savaşı'ndan sonraki devrimler esnasındaki Ankara toplumu, şeklinde ilerlemektedir. Yakup Kadri'nin ele aldığı konular Beyaz Zambaklar Ülkesi kitabıyla benzer özellikler taşımaktadır. kitapta Selma karakteri ile Kurtuluş Savaşı öncesinde
Ankara
AnkaraYakup Kadri Karaosmanoğlu · İletişim Yayınları · 20183,523 okunma
216 syf.
5/10 puan verdi
·
3 günde okudu
ana konusu ve işleyişi bakımından güzeldi, 1915 yılında yaxılmış olması ve feministliği ilk işleyen kitaplardan biri olması bakımından da oldukça değerli fakat zaman zaman pek sinirimi bozdu, diyebilirim. pek çok katıldığım fikir vardı fakat kullanılan cinsiyetçi tabirler ve çoğunlukla cinsiyetçiliğe odaklanması açısından hiç hoşuma gitmedi, ama 1915 yılında yazılmış olduğu için beklenir bir durum olduğunu düşünüyorum. yazarın kitapta aşıladığı din konusundaki fikirlerini çok beğendim, jeff'i ve ellador'u çok sevdim ve terry'den, zaman zaman da van'den nefret ettim.
Kadınlar Ülkesi
Kadınlar ÜlkesiCharlotte Perkins Gilman · İthaki Yayınları · 201812,2bin okunma
Reklam
Son günlerde daha çok insanın sonsuz bir arayışa başladığı, kusursuz kariyeri, kusursuz eşi ve kusursuz yaşamı aradığı bir gerçek. Aramak sözcüğü zaten kaybolan, eksik olan bir şeyi bulma girişimidir ve hepimiz, yanıtlann kendimizin dışında bir yerde var olduğuna inanma tuzağına düşeriz. Oysa tüm yanıtlar içimizdedir.
Sayfa 17 - Butik YayınlarıKitabı okudu
Derin umutsuzluklara düştüğü geceler onunmuş artık, serencamında hiçbir umut göremiyormuş; hakikatte de çok az bir umut varmış.
416 syf.
8/10 puan verdi
Balkabağı ve Tarçın Kitap Yorumum
Öncelikle kitabımızın konusundan bahsedelim . Birce, Çiçek, Bensu ve Julide kaldıkları yurttan kovulduktan sonra mecburen bir eve çıkmak zorunda kalırlar. Birbirlerinden farklı 4 tane kızın aynı evdeki maceralarını ve aşk hayatlarını okuyoruz. Ben kitaba beklentisiz bir şekilde sadece kafamı dağıtsın diye başladım. Okudukça kitabın sadece çerezlik bir kitap olmadığını gördüm. Öncelikle kitaptaki herkes farklı bir karakterde ve kimse birbirini değiştirmeye çalışmıyor. Kimse kimliğini değiştirmiyor sadece anlayış gösteriyorlar. Arkadaşlık ilişkiside aşk ilişkiside yavaş yavaş temeli oluşturularak işlenmiş. Zamanla aralarındaki o bağ daha da güçleniyor. Ayrıca Asperger sendromundan bahsedilmesi ve Birce'nin bu duruma karşı yaklaşımı çok güzel. Barış'ın bazı hareketlerinin sebebini sonradan anlıyoruz. Julide' nin yumuşayışını, Çiçek'in sınırlarını aşmayı başlamasını, Bensu'nun evin bir nevi ablası olmasını okuyoruz ve bunlar çok güzel bir şekilde verilmiş. Dinazorlar hakkında baya bir bilgi verilmiş. Yazar bunun araştırmasını düzgün bir şekilde yapmış. Aslında 4 tane kızın ayakları üstünde durmasını okuyoruz. Kitapta beğenmediğim kısım ise Çiçek ile Mecnun'u daha çok okumak isterdim ve Julide'nin değişimini çok sevmiştim keşke daha fazla okuyabilseydik. Bensu'yu da biraz daha okumak isterdim.
Balkabağı ve Tarçın
Balkabağı ve TarçınBetül Güçlü · Ren Kitap · 0902 okunma
126 syf.
10/10 puan verdi
İnsanlar
Bazen bir şey yaşarsınız, geçmişte kalır ve bir koku ya da bir tat hatırlatır size o anıyı. Bu kitapta işte öyle... Yazar; duru ve akıcı anlatımıyla bize konusunu yıllar sonra hatırlatacak bir eser bırakmış.
Fareler ve İnsanlar
Fareler ve İnsanlarJohn Steinbeck · Sel Yayıncılık · 2023172,3bin okunma
Reklam
80 syf.
10/10 puan verdi
Stefan Zweig
Kitaba bayıldım. Yazarın tüm dizelerin olayı beraber yaşıyormuş hissiyatı, korkunun içinize kadar işlemesi. Olağanüstü geceler kitabından daha çok seveceğiniz bir kitap.
Korku
KorkuStefan Zweig · Türkiye İş Bankası Yayınları · 2022103,2bin okunma
792 syf.
7/10 puan verdi
Titre ve Celalen
Her depremde hoca büyük profesör diye annenle kesişmeden önce o güne kadar ki popüler yazıların toplu halde okuyabileceğin bir eser. Okuması son derece keyifli, ilginç bir şekilde hangi videoda o konula ilgili bilgiler verdiğine kadar hatırlayıp anlıyorsunz.
Bilgiyle Sohbet
Bilgiyle SohbetCelal Şengör · Türkiye İş Bankası Yayınları · 2021856 okunma
390 syf.
7/10 puan verdi
Gaos
Kelebeklerin etkisi dikkate alınmayacak kadar önemsizdir belki ama yine de hayatınıza etki eden böylesi etkilerin uzun vadede ne gibi sonuçlar doğuracağını; bu kitabı okuyarak öğrenebilirsin. eheheh, hadi şimdi normal hayatını yaşa bakayım
Kaos
KaosJames Gleick · Alfa Yayınları · 2020175 okunma
133 öğeden 81 ile 90 arasındakiler gösteriliyor.