Akış
Ara
Ne Okusam?
Giriş Yap
Kaydol

2023 Okuma Raporları

Askeri harekat yöntemi : Düşmana yamaç yukarı saldırma, yamaçtan aşağıya gelen düşmanın önünde durma, kaçıyormuş gibi yapan düşmanı kovalama, sıkı askerlerinin üzerine yürüme, düşmanın yemine yutma, geri çekilenlere müdahale etme, düşmanı kuşattığında ona kaçabileceği bir alan bırak, köşeye sıkışmış düşmana baskı yapma.İşte bu savaş sanatıdır.
Bir hükümetin bozulması için, genel olarak iki yol vardır: Biri hükümetin daralması, öbürü de devletin dağılması. Bir hükümetin sıkışıp daralması, büyük sayıdan küçüğe, yani demokrasiden aristokrasiye, aristokrasiden krallığa geçmesi ile olur.
Sayfa 82 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları Hasan Ali Yücel Klasikler DizisiKitabı okudu
Reklam
Bana bir önyargı verin, dünyayı yerinden oynatayım
“Peki, ekalliyet kadar hakkı olmayan ekseriyeti ben ne yapayım? “
Sayfa 52
Yaşamın sırrı “ölmeden ölmek “ ve ölüm diye bir şeyin olmadığını görmektir .
Ego’nun bütünlük arayışı
En yaygın ego özdeşleşmeleri mal -mülk , yaptığın iş , özel toplumsal statü ve itibar , bilgi , eğitim , fiziksel görünüm , özel yetenekler , ilişkiler , kişisel ve ailesel geçmiş , inanç sistemleri ve ayrıca siyasi , milliyetçi , ırkçı, dini ve diğer ortak özdeşleşmelerle ilgilidir. Bunların hiçbiri siz değilsiniz.
Reklam
Filippo, Ben ve Kiraz Ağacı
~Çoçukların çoğu karanlıktan korkar. Karanlığın dünyadaki en korkunç şey olduğunu düşünüyorlar. Ben öyle düşünmüyorum. Görme yetimi kaybedince karanlıkta canavarların olmadığını, sadece gölgelerin olduğunu öğrendim. Karanlıkta annemle babamın, en iyi arkadaşım Filippo'nun ve Ottimo Turcaret'in gölgelerini görüyorum. Bu gölgelerden biri hiç ses çıkarmadan kaybolacak olursa Asıl bu korkutucu olur işte. ~
Yanlış Yer Yanlış Zaman
- Nerdesin? - Dünya gezegenindeyim. Kulağa sen orda olmayabilirmişsin gibi geliyor.
Reklam
Stalin: — Əcaib insandır bu Rəsulzadə. İdealizm ona mane olur. Aciz-aciz oturub durur. Heç bir arzu, heç bir ehtiyac ərz etmir.
Sayfa 103
Vazife uğrunda ,fikir uğrunda ölmekte eşsiz bir güzellik ve büyüklük bulurdu.
Bir subay için büyük askerî ve vatani fikirler durur güzel bir kıza bu kadar yakınlık duyup mahvolmayı kabul edemiyorum.
“Her insan bedeninin çürüyeceğini bilir ve bundan korkar”…”Ama çoğu insanın ruhu gövdesinden önce çürür; nedense bundan kimse korkmaz!”
Sayfa 202
1.500 öğeden 1 ile 15 arasındakiler gösteriliyor.