Düşünen Adam

Düşünen Adam
@Avoda
Bakabiliyorsan, gör. Görebiliyorsan, fark et! Kim demiş yalnızım diye? Kitaplarım var...
Sabitlenmiş gönderi
"Her şeyde huzur aradım ama hiçbir yerde bulamadım; bir kitapla çekildiğim köşeden başka."
Reklam
"Başkalarının benim için yaptığı değerlendirmeler bana yol gösteremez."
"Genişlemek, büyümek, özerk olmak, gelişmek, olgunlaşmak ve organize olmanın sahip olduğu tüm kapasiteyi açığa vurma ve aktif hale getirme eğilimi. Bütün bunlar tüm canlılarda ve insan yaşamında görülen dürtülerdir. Bu dürtü kabuk üzerine kabukla örttüğümüz psikolojik savunmaların altında gömülü olabilir; ama ben onun her bireyde var olduğuna ve ortaya çıkıp açığa vurulmak için uygun koşulları beklediğine inanıyorum."

Okur Takip Önerileri

Tümünü Gör
"Fikir özgürlüğümün sınırlanmayacağından emin olduğum bir yer bulmalıyım!"
"İnsanlar kendilerine hep şu iki soruyu sorar: Ben kimim? Nasıl kendim haline gelebilirim?”
Reklam
"Yaratıcı kişinin ürününün değeri, başkalarının övgü veya eleştirileri ile değil, kişinin kendisi tarafından belirlenir. 'Ben'i tatmin eden bir şey yarattım mı? Benim bir parçamı-duygumu ya da düşüncemi, acımı ya da tutkumu ifade ediyor mu?"
"Ne ilginçtir ki, olumlu bir değerlendirme de, uzun vadede olumsuz olan kadar tehlikeli çıkabilir, zira bir insana iyi olduğunu söylemek, başka bir zaman kötü olduğunu söyleme hakkınız olduğunu da ima eder."
"Başkaları ne der, bakışından, ben ne derim, bakışına geçebildiğinizde olgunlaşmışsınızdır."
"İnsanları sevmiyorum, dediğimde bile aynı ilgiyi göstermiyor muyum? Bu hep şey gibi yani, ben bundan hep emindim. Yani, şunu demek istiyorum, bunun iyi bir şey olduğunu biliyordum, anlatabiliyor muyum? Ve bunu kendi içimde netleştirdim. Bu durumla bunun ne ilgisi var bilmiyorum. Ama gördüm ki, hayır, sevmiyor değilim, aslında fena halde önem veriyorum insanlara."
"Savunma mekânizmalarımız bizlerin bu rasyonelliği fark etmesini engeller; bu nedenle bilincimizi kullanarak belli bir yöne ilerlerken, organizma olarak bambaşka bir yöne doğru gideriz."
Reklam
"Kişi, sabit ve statik bir varlık değil, akışkan bir süreçtir."
"Seçimin tamamen kendi içinde yapıldığını, asıl meselenin beni derinden tatmin edeni, 'beni gerçekten ifade eden bir şekilde mi yaşıyorum?' sorusu olduğunu anlamaya başlar. Bence yaratıcı bireyin en önemli sorusu da budur."
"Enerjimizi ahlâki ve istikrarlı olduğumuzu kanıtlamak için harcayacağımıza, önümüzdeki soruna odaklanabilirdik."
"İnsanın davranışları zarif bir rasyonellik içerir, ayrıntılı ve düzenli bir karmaşıklığın eşliğinde, organizmasının varmak istediği hedeflere doğru ilerler."
"Günbegün elde ettiğim deneyimlerim sonucunda kendi görüşlerimi oluşturduğumu farkettim."
"Ne olduğumuzu adamakıllı kabul edinceye dek de­ğişenleyiz. Olduğumuzdan öteye gidemeyiz."
51,4bin öğeden 1 ile 15 arasındakiler gösteriliyor.