Akhilleus

Orhan Kemal
“Önce ekmek” dediğine bakmayın. “Haysiyet yenilir mi içilir mi?” diye sorması, yoklukla haysiyet arasındaki teselli ipini koparmak için. Önce ekmek, nargileler, buzlu rakılar, aynı zamanda utançsız bir yaşamdan yana kullanır oyunu Orhan Kemal. Tuğcu’nunki merhamet, Orhan Kemal ‘inki değil. Şefkat, ama merhamet değil.
Reklam
Akhilleus
Bir kitabı okumaya başladı
Sessizin Payı
Sessizin PayıNurdan Gürbilek
8.8/10 · 323 okunma

Okur Takip Önerileri

Tümünü Gör
176 syf.
·
Puan vermedi
Güneş Çarpması
Güneş Çarpmasıİvan Bunin
8.2/10 · 89 okunma
Reklam
Sessizlerin, anlatmayı bilmeyenlerin, kendini dinletemeyenlerin, önemli gözükmeyenlerin, dilsizlerin, o iyi cevabı hep olaydan sonra evde düşünenlerin, insanların hikayelerini merak etmediği o kişilerin yüzleri diğerlerinden daha anlamlı, daha dolu değil mi? Sanki anlatamadıkları hikayelerin harfleriyle kaynaşıyor o yüzler, sanki sessizliğin, ezikliğin, hatta yenilginin işaretleri var onlarda. Kendi yüzünüzü de düşünmüştünüz değil mi bu yüzlerin içinde? Ne kadar kalabalığız hepimiz; ne kadar çaresiziz çoğumuz! Ama sizleri gene kandırmak istemem: Ben sizlerden biri değilim. Eline kâğıt kalem alıp bir şeyler döktürebilen, bu döktürdüklerini de başkalarına iyi kötü okuyabilen kişi, biraz olsun kurtulmuş sayılır bu hastalıktan.
Sayfa 245Kitabı okudu
Teşekkürlerimle
Turhan Yıldırım
Turhan Yıldırım
Turhan Yıldırım

Turhan Yıldırım

@ty1983
·
22 Ocak 17:03
Başar Yılmaz'ın ilk öykü kitabı Kara Kışın Gün Işığı'nda yer alan sekiz öykünün tamamı duyguyu yoğun hissettiğiniz bir dille yazılmış. Anlatım tertemiz, anlatılanlara uygun bir dilin varlığını da rahatlıkla görüyorsunuz. Beş sayfalık öyküsü de güçlü, on altı sayfa olan da. Kitapta yer alan tüm metinleri hem edebi açıdan hem de okur zevki olarak çok beğendiğimi söylemeliyim. Özellikle "Quasimodo" öyküsü harikuladeydi. "Bugün hayatının ilk günü Nasip'in. Oysa dün kendini asacaktı. Silah olsa vururdu kendini, ilk onu düşündü, bulamadı. Ölmenin bile gereklilikleri var." s. 45
Akhilleus tekrar paylaştı.
Yeni kitabım, ilk öykü toplamım "Kara Kışın Gün Işığı" artık sizlere emanet...
Kara Kışın Gün Işığı
Kara Kışın Gün Işığı
Zaten bir başkası olmak için yanıp tutuşan bütün mutsuzlar için, hikaye anlatmak, kendi sıkıcı gövdeleri ve ruhlarından kurtulabilmeleri için keşfedilen bir hileydi.
Sayfa 236Kitabı okudu
Reklam
Berberin sorusu
“İnsanın yalnızca kendisi olabilmesinin bir yolu var mıdır acaba?”
Sayfa 164Kitabı okudu
405 öğeden 1 ile 15 arasındakiler gösteriliyor.