8,4/10  (214 Oy) · 
769 okunma  · 
174 beğeni  · 
3.333 gösterim
Aytmatov'a ilk büyük şöhretini kazandıran Cemile, bir çoklarınca en güzel aşk hikâyesi olarak değerlendirilmiştir. Gerçekten de Cemile, aşk ve tabiatın çocuk dikkat ve masumiyetiyle sunulduğu şahâne bir duygu tablosudur. Ayrıca töre ve çevre şartlarının insan unsurlarıyla ilişkileri açısından da olağanüstü bir hikâyedir.

"İşte şimdi burada, Villon'un, Hugo'nun, Baudelaire'nin Paris'inde, kralların ve devrimlerin Paris'inde, ressamların yüzyıllık Paris'i olmakla övünen her taşı ya bir tarihi, ya bir efsaneyi hatırlatan şu Paris'te Werther, Bérénice, Antoine ve Kleopatra, Manon Lescaut, Education Sentimentale, Dominique, hepsi birdenbire gözümden düşüverdi. Çünkü ben Cemile'yi okudum. Roméo Juliette, Paolo ve Francesca, Hernani ve Dona Sol, artık bunların hiçbiri gözümde değil, çünkü ben ikinci dünya savaşının üçüncü yılı yazında, 1943 yılının o Ağustos gecesinde Kurkureu vadisinde bir yerde Zahire arabaları ile giden Danyar ve Cemile'ye, bunların hikâyesini anlatan küçük Seyit'e rastladım."
-Louis Aragon-
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  1958
 • Sayfa Sayısı:
  80
 • ISBN:
  9786051553900
 • Çeviri:
  Refik Özdek
 • Yayınevi:
  Ötüken Neşriyat
 • Kitabın Türü:
Delfin Ö. 
 10 Ara 2016 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 9/10 puan

| Merhaba ve güzel geceler. Spoiler içerebilir belki de içermeyebilir.

|| Sene başında tüm yıl boyunca gerçekleştirmek istediklerimizin listesini yaparız çoğumuz. Şu kadar kitap okumak, şu kadar film izlemek, şu yazarla tanışmak bunların içindeki maddelerden biridir. Hiç aklımda yokken tesadüfen iki haftamı değerli yazar Aytmatov'a ayırdım. Ve hissettiklerim öyle güzel ki. Sizi bilmem;ama yeni listemde Aytmatov'u daha çok okumak,tanımak olacak.

||| Oldukça kısa ve sade betimlemeleriyle bizi hikayeye dahil ediyor Aytmatov. Kullandığı semboller diğer kitaplarına göre daha az olsa bile kendini hissettiriyor. Oldukça kısa ve sade dediğime aldanmayın,okuyucunun hayal dünyasına giren hatta onu ele geçiren betimlemeler. İkinci dünya savaşının getirdiği mecburiyetlerle eşini cepheye yollayan bir kadının, herkesten gizleyerek yaşadığı tarifsiz aşkı ve bununla beraber mecbur edildiği hayattan kurtulma mücadelesine dahil oluyoruz. Sadece aşk kitabı olduğunu düşünmemekle beraber, erzak taşımak için verilen çabanın ve savaşın köy halkında yarattığı hasarları da hissediyorsunuz. Belki de kitapta en çok hissettiğim empati kurmanın gerekliliği ve anlamlılığı.

||| Cemile, kendini bulma öyküsü...

handan sarıcaoglu 
20 Eki 2016 · Kitabı okudu · 4 günde · Beğendi · 8/10 puan

Aytmatov en sevdiğim yazarlardan biri. Aslında bakıldığında sıradan bir konu ama tasviri öyle şahane ki ayni metni 10-15 sayfa yazsa okuyabilirim. Karakterler öyle güzel işlenmiş ki kitabı okurken hepsi siluetleriyle önümde belirdi sanki bende kitabın icinde onlarla yaşıyormuşum gibi hissettim. İlginç bir şekilde DANYAR ı sevdim hissettiği duyguları bende hissetim ona üzüldüm içim acıdı içinde bitmeyen hasretler özlemler biriktirmiş onun verdiği mazlumlukla hep bi mahzun.. sonuç olarak az ve öz bir kitaptı. Keyifle okuyun.

Seher 
24 Mar 11:52 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 8/10 puan

Dünyaca ünlü Kırgız yazar Cengiz Aytmatov’un 1958 yılında yayınlanan ve kimi kitap eleştirmenlerine göre Cengiz Aytmatov’un en güzel aşk romanı olan Cemile, birbirine açık iki gencin hikayesini üçüncü bir göz ile anlatıyor.

Cemile çok güzel bir kızdır ve durumu iyi bir aileye gelin olarak gitmiştir. Cemile’nin kocası Sadık evlendikten kısa bir süre sonra savaş nedeni ile cepheye gitmek zorunda kalmıştır. Cemile evde Sadık’ın en küçük kardeşi ve kayınvalidesi ile birlikte kalmıştır. Hikaye de Sadık’ın küçük kardeşinin gözünden anlatılmaktadır.

Cemile hiç şikayet etmeyen ve her şeye rağmen hayat dolu bir kızdır. Çocuk onu izlemekten ve ona hayran kalmaktan kendini alamaz. Bir anlamda hayatına anlam katıyordur Cemile.

Hemen hemen tüm erkeklerin savaşa gitmesi nedeni ile savaş alanına erzak taşıma işi kadınlardan istenir fakat Cemile’nin kayınvalidesi buna karşı çıkar. Fakat Cemile, Sadık’ın kardeşini de yanına alıp bu işi yapabileceğini belirtince birlikte erzak taşımaya başlarlar. Bu sırada savaştan yaralı olarak dönmüş olan Daniyar(Danyar) da onlara yardım etmeye başlar.

Danyar içine kapanık, kimse ile konuşmayan ve sürekli yalnız başına kalmayı tercih eden biridir. Cemile ise çevresindeki herkese hayat enerjisi veren biridir. İlk başlarda pek anlaşamazlar gibi durur fakat zamanla aralarında bir yakınlaşma başlar. Çocuk ilk olarak buna kızar fakat zamanla ikisine de hak vermeye başlar. Dahası onların bu saf birlikteliğinin resmini yapmak ister ve onları birlikte iken olduğu bir anı kağıda döker.

Cemile’nin kocası savaşta yaralanmıştır ve hastaneye kaldırılmıştır. Artık onun geriye dönmesine az bir zaman kalmıştır ve bu hem Cemile’yi hem de Danyar’ı rahatsız eder. Danyar, Cemile’nin Sadık’ı tercih edeceğini düşünür fakat Cemile Danyar’a olan aşkını ilan eder ve onunla birlikte olmak istediğini söyler.

Yazar bir sonraki gün dışarda otururken Danyar ve Cemile’yi birlikte kaçarken görür. Arkalarından koşar ve bağırır fakat hiç kimse onu duymaz. Sonunda dayanamayıp olduğu yerde kalıp ağlamaya başlar. O gün aslında kendisinin de Cemile’ye aşık olduğunu anlar. Bir taraftan Cemile ve Danyar için sevinirken diğer taraftan ilk aşkı olan Cemile’yi kaybetmenin acısını yaşar.

Cemile’nin kocası köye dönünce ortalık karışır. Herkes Cemile ve Danyar’ı aramaya başlar fakat bulamazlar. Yazar ise sessizce hiç kimseye bir şey söylemeden olanları izler. Bir gün abisi Cemile ve Danyar’ı çizdiği resmi görür ve kardeşine çok sinirlenir.

Yazar hiçbir şey söylemez ve içinden hep resim yapmak ister. Bir anlamda içindeki Cemile aşkını resim yaparak yatıştırmak ister. Sonunda resim eğitimi almaya başlar ve ressam olmaya doğru ilerler fakat ilk aşkı Cemile’yi hiç unutamaz.

Cengiz Aytmatov’un Cemile kitabı kısacık öykü tadında bir kitap. Aslında klasik bir aşk hikayesini anlatıyor fakat yazarın hikayeyi süslemek için kullandığı kelimeler ve cümleler okuru adeta bir hayal dünyasına sokuyor ve kitapta yaşananları gözlerinin önünde canlandırmasını sağlıyor.

rukiye altop 
29 Tem 21:47 · Kitabı okudu · 1 günde · 9/10 puan

Cengiz Aytmatov'un okuduğum ikinci kitabı. Toprak Anada olduğu gibi savaş yıllarını anlatıyor. Ama bu sefer ki bir aşk hikayesi. Masum ve safça bir aşk hikayesi.


Cemile, güzeller güzeli... Herkesin dönüp baktığı ve arzuladığı, sıradışı bir kadın ve pek bir şeyi olmayan (maddi açıdan) Danyar'ın hikayesi. Kitap sanki kısa film havasında bir lezzet bırakıyor. Okurken baya keyif aldım. Tavsiye ederim herkese. İyi okumalar...

Rümeysa Atar 
 15 Nis 11:40 · Kitabı okudu · 2 günde · Puan vermedi

Kitabı okuduktan sonra Aragon'un neden 'Cemile' hikayesini "dünyanın en güzel aşk hikayesi" olarak takdim ettiğini daha iyi anladım.
Veee Cengiz Aytmatov...
Üniversiteye başladığım yıl Türk dili ve edebiyat dersimize gelen hoca; 'okulu bitirmeden Cengiz Aytmatov'un bir kitabını okuyun eğer okumazsanız bütün günahım sizin boynunuza' demişti.
Bende Cemile ile başlamak istedim ve hic pişman olmadım. 80 sayfaya neler sığdırmış Koca Yürekli Adam betimlemesiyle okuduklarımı yaşama hissi verdi.
Ve Kütüphaneme bir iyikiyi daha eklemiş oldum...

mithrandir21 | Uğur D. 
 15 Ağu 2016 · Kitabı okudu · 1 günde · 9/10 puan

Aragon’un bu öyküye yazdığı önsözde dediği gibi dünyanın en güzel aşk hikayesi midir bilemem ama kesinlikle içinde tasvip edilmeyen bulgular olmasına rağmen insana son derece masum gelen ve güzel bir aşk hikayesi olarak yorumlanan, yorumlanması gereken bir aşk hikayesi.

Aytmatov, az sayıdaki sayfalarının içine o kadar güzel betimlemeler ile içeriği dolu dolu uzun hikaye ya da kısa roman yazmış ki, okurken okur, Aytmatov’un kaleminin etkisinde kaybolup kendini Kırgızistan’ın köyünde, harmanlarında adeta kendini buğday mahsulleri ile uğraşırken bulup devamında da kendini Cemile’yi ve Danyar’ı izlerken buluyor. Danyar’ın söylediği türküleri canlı canlı kulağında duyma istediği oluşuyor. Bununla beraber de 2. Dünya Savaşı’nın etkilerini az da olsa hissediyor. Aytmatov gerçekten de çok özel bir kalemmiş ve ben bu kalemi geç tanımışım. Türk sinemasına da çok güzel ilham kaynağı olan Aytmatov Selvi Boylum Al Yazmalım gibi bir hikayesi ile sinemamıza ne derece olumlu etki yaptığı bariz bellidir. Aytmatov’un kitaplarındaki en güzel bir başka etken ise günümüz normal karakterlerini bize son derece başarılı bir şekilde okutabilmesidir. Hem köken olarak bizden pek bir farklarının olmaması hem de normal köy insanını bizlere bir karakter olarak okutması ve o kişilerin etkisinde kalabilmemizi sağlaması bana göre son derece başarılı bir unsurdur. Yazar oluşturduğu karakterlerin gündelik hayatlarından bütün insanlığa etki edebilecek son derece anlamlı mesajlar verebilecek kalitede eserler koymuş ve bu durumu da öğrendiğim kadarı ile sanatının amacı olarak saymış ve neticede de başarılı olmuştur.

Ayşe Y. 
 04 May 05:07 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Louis Aragon, Cemile için "Dünyanın en güzel aşk hikayesi"ifadesini kullanır. Cemile, günümüzde adına aşk denilen "şey"den öylesine uzak, öylesine saf, öylesine masum, öylesine tutkulu bir aşkı, türküyle harmanlayarak yüreklerimize kazır ki bize de okumak ve hissetmek düşer.

mehmet temiz 
19 Mar 12:39 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 10/10 puan

Cengiz Aytmatov'un okuduğum ilk kitabı.ve çok beğendim.büyük keyf alarak adeta bir çırpıda okudum.dili çok sade.hikaye çok basit ve saf bir şekilde anlatılmış.doğa tasvirleri okuyucuyu sıkmayacak şekilde basit,sade ve kısa cümlelerle,insana büyük haz verircesine yazılmış.anlatılan olaya gelince ikinci dünya savaşı yıllarında sovyetler birliği toprakları üzerinde orta asyada geçen bir aşk hikayesi.böyle bir hikayedeki olayı yargılamak bize düşmez.bizi ilgilendiren tarafı bize anlatılış tekniği ve şekli olmalı.yazar olayı o kadar sıcak ve güzel olarak anlatıyor ki huzurla okuyorsunuz ve final bölümüne kadar da olayın nereye kadar varabileceğini size kesin olarak belli etmiyor.kitabı bitirdiğinizde çelişkili ama farklı bir duygusallık yaşıyorsunuz.okunmasını tavsiye edebileceğim bir kitap.yazımın başında da söylediğim gibi yazarın okuduğum bu ilk kitabını çok beğendiğim için, bir kaç kitabını daha okumak istiyorum.

Tulpar 
 20 Ara 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Kitap arkasındaki Louis Aragon'un yorumunu okuyunca beklentilerim tabiri caiz ise şaha kalkmıştı ancak bitirince Aragon'un biraz afaki konuştuğuna kanaat getirdim fakat buna rağmen yine de çok güzel bir aşk hikayesi. Çevirmenin yetkinliğinden midir yoksa Kırgızca ile Türkçe arasındaki bağın yoğunluğundan mıdır bilmiyorum, Ötüken Neşriyat damgası ile okuduğum Cengiz Aytmatov eserleri, sanki orijinal dilinden okuyormuşçasına doğal geldi. Zaten gerekli yerlerde çevirmen not düşerek Kırgızca ve Kazakçaya ait olan kelimeleri açıklıyor. Kitap zaten incecik, en fazla 80 sayfa kadar. Dil de akıcı olunca çarçabuk bitiyor. Olaylara ise hiç girmeyeceğim, okumayı düşünenler için en ufak bir ip ucu bile verilmemeli. Tek puanı da çabucak bittiği için kırdım :)

Tuğçe Demirörs 
 23 Nis 11:08 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

Dünyanın en güzel aşk romanı olması, hissedilen duyguların böylesine masum betimlenmesinden kaynaklanıyor. Cemile'nin yaşadığı zorlukları ve buna rağmen hayata ve en önemlisi aşka karşı güçlü, cesur duruşu çok etkiledi beni. Mutlaka okunması gereken özel bir eser.

Kitaptan 88 Alıntı

Murat Sezgin 
11 Eki 2016 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Öz vatanını, öz milletini kim sevmez!

Cemile, Cengiz Aytmatov (Sayfa 27 - ÖTÜKEN YAY.)Cemile, Cengiz Aytmatov (Sayfa 27 - ÖTÜKEN YAY.)
kitapları seven 
30 Kas 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Bakın bana! Görün iste, nasıl bir insanım ben...
Okuma yazma öğreneceğim, okula gideceğim, baskılarını da okula götüreceğim!

Cemile, Cengiz AytmatovCemile, Cengiz Aytmatov
kitapları seven 
 29 Kas 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Komşular gelip yakınırlardı:
Ne biçim gelininiz var? unun burasında geleli kaç gün oldu? Her yere burnunu sokuyor! Ne saygı biliyor, ne utanma!
Anam, ıyi ki öyle! diye cevap verirdi. Benim gelinim her şeyi adamın yüzüne söyler. Arkasından konumaz. Bir de kendi kızlarınıza bakın; görünüşte hepsi erdemli. Ama çürük yumurtaya benzer erdem: dışı güzeldir, pırıl pırıldır... bir de içini kokla bakalım.

Cemile, Cengiz AytmatovCemile, Cengiz Aytmatov
BİROL COŞKUN 
28 Eyl 2014 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

"İnsan her şeyi anlatamaz. Zaten kelimeler de her şeyi anlatmaya yetmez."

Cemile, Cengiz AytmatovCemile, Cengiz Aytmatov
Engin ÖZTÜRK 
13 Haz 21:53 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Bizim için değerli anılar taşıyan yerlerde ayak izlerimiz niye silinir? Niye kalmaz?

Cemile, Cengiz Aytmatov (Elips)Cemile, Cengiz Aytmatov (Elips)
Yasemin A. 
16 Şub 03:16 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Konuşacak ne vardı zaten kelimeler birtakım duyguları anlatmakta yetersiz kalır.

Cemile, Cengiz Aytmatov (Sayfa 53 - e kitap)Cemile, Cengiz Aytmatov (Sayfa 53 - e kitap)
Başucumda Kitap 
10 Oca 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

Çocuklar, sevdiklerinin dikkat çekmesini istemezler.

Cemile, Cengiz Aytmatov (Sayfa 27 - Mercek Yayınları)Cemile, Cengiz Aytmatov (Sayfa 27 - Mercek Yayınları)
Özdemir 
04 Şub 01:09 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Öğretmenim, bu kadar iyi olduğun için teşekkür ederim sana... Seni kucaklamak, öpmek geliyor içimden, demek istiyordum.

Cemile, Cengiz AytmatovCemile, Cengiz Aytmatov