8,4/10  (122 Oy) · 
485 okunma  · 
96 beğeni  · 
2.755 gösterim
Aytmatov'a ilk büyük şöhretini kazandıran Cemile, bir çoklarınca en güzel aşk hikâyesi olarak değerlendirilmiştir. Gerçekten de Cemile, aşk ve tabiatın çocuk dikkat ve masumiyetiyle sunulduğu şahâne bir duygu tablosudur. Ayrıca töre ve çevre şartlarının insan unsurlarıyla ilişkileri açısından da olağanüstü bir hikâyedir.

"İşte şimdi burada, Villon'un, Hugo'nun, Baudelaire'nin Paris'inde, kralların ve devrimlerin Paris'inde, ressamların yüzyıllık Paris'i olmakla övünen her taşı ya bir tarihi, ya bir efsaneyi hatırlatan şu Paris'te Werther, Bérénice, Antoine ve Kleopatra, Manon Lescaut, Education Sentimentale, Dominique, hepsi birdenbire gözümden düşüverdi. Çünkü ben Cemile'yi okudum. Roméo Juliette, Paolo ve Francesca, Hernani ve Dona Sol, artık bunların hiçbiri gözümde değil, çünkü ben ikinci dünya savaşının üçüncü yılı yazında, 1943 yılının o Ağustos gecesinde Kurkureu vadisinde bir yerde Zahire arabaları ile giden Danyar ve Cemile'ye, bunların hikâyesini anlatan küçük Seyit'e rastladım."
-Louis Aragon-
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Mart 2016
 • Sayfa Sayısı:
  80
 • ISBN:
  9786051553900
 • Çeviri:
  Refik Özdek
 • Yayınevi:
  Ötüken Neşriyat
 • Kitabın Türü:
handan sarıcaoglu 
20 Eki 2016 · Kitabı okudu · 4 günde · Beğendi · 8/10 puan

Aytmatov en sevdiğim yazarlardan biri. Aslında bakıldığında sıradan bir konu ama tasviri öyle şahane ki ayni metni 10-15 sayfa yazsa okuyabilirim. Karakterler öyle güzel işlenmiş ki kitabı okurken hepsi siluetleriyle önümde belirdi sanki bende kitabın icinde onlarla yaşıyormuşum gibi hissettim. İlginç bir şekilde DANYAR ı sevdim hissettiği duyguları bende hissetim ona üzüldüm içim acıdı içinde bitmeyen hasretler özlemler biriktirmiş onun verdiği mazlumlukla hep bi mahzun.. sonuç olarak az ve öz bir kitaptı. Keyifle okuyun.

mithrandir21 | Uğur D. 
15 Ağu 2016 · Kitabı okudu · 1 günde · 9/10 puan

Aragon’un bu öyküye yazdığı önsözde dediği gibi dünyanın en güzel aşk hikayesi midir bilemem ama kesinlikle içinde tasvip edilmeyen bulgular olmasına rağmen insana son derece masum gelen ve güzel bir aşk hikayesi olarak yorumlanan, yorumlanması gereken bir aşk hikayesi.

Aymatov, az sayıdaki sayfalarının içine o kadar güzel betimlemeler ile içeriği dolu dolu uzun hikaye ya da kısa roman yazmış ki, okurken okur, Aymatov’un kaleminin etkisinde kaybolup kendini Kırgızistan’ın köyünde, harmanlarında adeta kendini buğday mahsulleri ile uğraşırken bulup devamında da kendini Cemile’yi ve Danyar’ı izlerken buluyor. Danyar’ın söylediği türküleri canlı canlı kulağında duyma istediği oluşuyor. Bununla beraber de 2. Dünya Savaşı’nın etkilerini az da olsa hissediyor. Aymatov gerçekten de çok özel bir kalemmiş ve ben bu kalemi geç tanımışım. Türk sinemasına da çok güzel ilham kaynağı olan Aymatov Selvi Boylum Al Yazmalım gibi bir hikayesi ile sinemamıza ne derece olumlu etki yaptığı bariz bellidir. Aymatov’un kitaplarındaki en güzel bir başka etken ise günümüz normal karakterlerini bize son derece başarılı bir şekilde okutabilmesidir. Hem köken olarak bizden pek bir farklarının olmaması hem de normal köy insanını bizlere bir karakter olarak okutması ve o kişilerin etkisinde kalabilmemizi sağlaması bana göre son derece başarılı bir unsurdur. Yazar oluşturduğu karakterlerin gündelik hayatlarından bütün insanlığa etki edebilecek son derece anlamlı mesajlar verebilecek kalitede eserler koymuş ve bu durumu da öğrendiğim kadarı ile sanatının amacı olarak saymış ve neticede de başarılı olmuştur.

Suat Özmen 
18 Kas 2016 · Kitabı okudu · 3 günde · 9/10 puan

(Spoiler içerir) Yine bir Kırgız köyü,yine savaş yılları,kolhozlarda ve ağıllarında erkeklerinin yerini alan fedekar ve güçlü kadınlar,acılar,bekleyişler ve tabii ki bir aşk hikayesi. Cemile bir aşk hikayesi aslında. Aytmatov bize bu hikayeyi anlatırken aynı zamanda o dönemin zorluklarını, savaşa giden kocalarının,oğullarının yükünü sırtına alan güçlü kırgız kadınları anlatır. Onlardan birisi de köyün en güzel kızlarından biri olan Cemile'dir. Cemile güzel yüzlü, bazen haşin ama hayat dolu bir kızdır. Kocası Sadık'ın savaşa gitmesiyle o da köyde kolhozlarda çalışır,zorluklara dayanmaya çalışır. Çocukluk aşkı Danyar'ın bir gün savaştan dönüp köye gelmesi Cemile'yi tamamen değiştirir. Danyarı ve yengesi Cemile'nin aşkını bize anlatan bir çocuk olan Seyittir. Seyit bize anlatır bu güzel hikayeyi, Danyar'ın söylediği o güzel türküleri bize ulaştırır, bizim de dinlemimizi ister. Seyit bir çocuk olmasına rağmen Cemile onun ilk çocukluk aşkıdır. Ama seyit bunu ayrılık vakti gelip çattığında farkında olacaktır.

Fransız yazar Luis Aragon Cemile'yi dünyanın en güzel aşk hikayesi olarak belirtir ve aynı zamanda Frasnızca'ya çeviren ilk kişidir. Dünyanın en güzel aşk hikayesi midir bilemem ama okuduktan sonra etkilenmemek mümkün değil. Beni etkileyen ne Cemile ne de Danyar'dır aslında. Bu iki kişinin birbirine kavuşmasını sağlayan,izin veren fedakar çocuk Seyit'tir. Seyi'ti okuyun okutun derim. Cengiz Aytmatov okumak büyük bir ayrıcalık bence ve kitapları defalarca okunması gereken büyük bir yazardır. İyi okumalar...

Fatih Boyalı 
 20 Ara 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Kitap arkasındaki Louis Aragon'un yorumunu okuyunca beklentilerim tabiri caiz ise şaha kalkmıştı ancak bitirince Aragon'un biraz afaki konuştuğuna kanaat getirdim fakat buna rağmen yine de çok güzel bir aşk hikayesi. Çevirmenin yetkinliğinden midir yoksa Kırgızca ile Türkçe arasındaki bağın yoğunluğundan mıdır bilmiyorum, Ötüken Neşriyat damgası ile okuduğum Cengiz Aytmatov eserleri, sanki orijinal dilinden okuyormuşçasına doğal geldi. Zaten gerekli yerlerde çevirmen not düşerek Kırgızca ve Kazakçaya ait olan kelimeleri açıklıyor. Kitap zaten incecik, en fazla 80 sayfa kadar. Dil de akıcı olunca çarçabuk bitiyor. Olaylara ise hiç girmeyeceğim, okumayı düşünenler için en ufak bir ip ucu bile verilmemeli. Tek puanı da çabucak bittiği için kırdım :)

nejla güldalı 
20 Oca 16:13 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · Puan vermedi

Aytmatov’un okuduğum üçüncü kitabı sanırım. Onunla tanışmam neden bu kadar geç oldu, şimdiye kadar ne çok lezzetlerden yoksun kalmışım diye hayıflanmıyor değilim ama geç de olsa onun edebiyatının nefis tadına varma mutluluğunu yaşıyorum. Darısı Aytmatov okumayanların başına.

Emine Çoban 
24 Oca 21:59 · Kitabı okudu · 1 günde · 9/10 puan

Yazarımız güçlü kalemiyle açık, anlaşılır ve sade bir dille okuyucusuna; Eşi savaşta olan Cemile'nin köye gelen bir gençle yaşadığı aşkı -bir çocuğun dilinden- anlatır. Kısa ama saf ve güzel bir hikayeyi aynı zamanda doğa betimlemelerini şairane bir üslupla anlatması bu kitaba hayran olmamı sağladı. ‘’Aşkın her halini edebiyatın doruklarında yoğuran Aytmatov 'dan öğreneceğimiz çok şey var.’’

Bu romanın ünü sanırım Aragonun onu tercüme etmesi ve Batıya tanıtmasından gelir. İnce bir roman her ne kadar beş günde bitirmişsem de . Yoksa 2 saat içinde bitirilebilir. Olaylar Cemilenin eşinin kardeşi seyit tarafından aktarılıyor. Cemile ve Danyar arasında geçen bir aşk. Daha detaya da girip okuyacaklara haksızlık etmek istemem. cesaret, aşk ,herşeyi geride bırakıp gitme gözükaralığı var romanda. Yazarın özellikle betimlemeleri çok başarılı.

Xiumin 
18 Eyl 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

İlk başta olayı pek kavrayamasam da işler ilerledikçe yüzünüzde bir şaşkınlık olmuyor değil.Az ama öz bir kitaptı.Aşkı gerçekten çok iyi anlatmış yazar.

Sevda 
 07 May 2016 · Kitabı okudu · Beğendi

Spoiler İçerebilir!

Eserin türü hikayedir. Louis Aragon Cemile'yi dünyanın en güzel aşk hikayesi olarak tanımlamıştır.

Eserin konusu Cemile'nin öyküsü,aşkının peşinden gidişi anlatılır. Cemile evlidir ama herkesi karşısına alıp aşkının peşinden gitmeye karar vermiştir.

Eserin anlatıcısı Sadık'ın kardeşidir. Eserde bu baş kahramanın ismi geçmemektedir.

Eserin olay örgüsü şöyledir:
Köye Danyar adlı birinin gelmesi, Cemile ile tanışmaları, yakınlaşmaları ve birbirlerine duyduğu aşk.

Eserin ana düşüncesi aşk engel tanımaz. Her zorluğun üstesinden gelir.

Mekan olarak Kurkurcu çayının olduğu arazide olaylar geçmektedir.

Dil olarak ise sade anlaşılır bir dil kullanılmıştır. Betimlemelere başvurulmuştur. Örneğin; Cemile'yi fiziksel olarak anlattığı kısımlarda.

Zagor 
 18 Eki 2016 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · Puan vermedi

Cengiz Aytmatov'dan Ortaasya'nın uçsuz bucaksız bozkırlarında içe dönük bir aşk hikayesi. Bu kitap sadece aşk eksenli bir hikaye değil aynı zamanda bir görsel şölen. Manas kültürünün son temsilcisi olan Aytmatov'un betimlemeleri olağanüstü. Kendinizden de bir şeyler bulacağınız kısacık bir kitap. Keyifli okumalar...

3 /

Kitaptan 53 Alıntı

Murat Sezgin 
11 Eki 2016 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Öz vatanını, öz milletini kim sevmez!

Cemile, Cengiz Aytmatov (Sayfa 27 - ÖTÜKEN YAY.)Cemile, Cengiz Aytmatov (Sayfa 27 - ÖTÜKEN YAY.)
kitapları seven 
 29 Kas 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Komşular gelip yakınırlardı:
Ne biçim gelininiz var? unun burasında geleli kaç gün oldu? Her yere burnunu sokuyor! Ne saygı biliyor, ne utanma!
Anam, ıyi ki öyle! diye cevap verirdi. Benim gelinim her şeyi adamın yüzüne söyler. Arkasından konumaz. Bir de kendi kızlarınıza bakın; görünüşte hepsi erdemli. Ama çürük yumurtaya benzer erdem: dışı güzeldir, pırıl pırıldır... bir de içini kokla bakalım.

Cemile, Cengiz AytmatovCemile, Cengiz Aytmatov
kitapları seven 
30 Kas 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Bakın bana! Görün iste, nasıl bir insanım ben...
Okuma yazma öğreneceğim, okula gideceğim, baskılarını da okula götüreceğim!

Cemile, Cengiz AytmatovCemile, Cengiz Aytmatov
BİROL COŞKUN 
28 Eyl 2014 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

"İnsan her şeyi anlatamaz. Zaten kelimeler de her şeyi anlatmaya yetmez."

Cemile, Cengiz AytmatovCemile, Cengiz Aytmatov
Yasemin 
16 Şub 03:16 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Konuşacak ne vardı zaten kelimeler birtakım duyguları anlatmakta yetersiz kalır.

Cemile, Cengiz Aytmatov (Sayfa 53 - e kitap)Cemile, Cengiz Aytmatov (Sayfa 53 - e kitap)
Başucumda Kitap 
10 Oca 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

Çocuklar, sevdiklerinin dikkat çekmesini istemezler.

Cemile, Cengiz Aytmatov (Sayfa 27 - Mercek Yayınları)Cemile, Cengiz Aytmatov (Sayfa 27 - Mercek Yayınları)
kitapları seven 
29 Kas 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Sık sık, Allah'a dua et, kızım, iyi bir aileye düştün, derdi. Talihin varmış. Kadının
mutluluğu çocuk doğurmak, kalabalık bir evde yaşamaktır. Allah'a şükür, bir eksiğimiz yok,
nemiz varsa sizlere kalacak. Onurunla yaşarsan mutlu olursun. Unutma bunu!

Cemile, Cengiz AytmatovCemile, Cengiz Aytmatov
kitapları seven 
 29 Kas 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Niye, bilmiyorum belki de babasının tek çocuğu, hem oğlu hem kızı olduğu, küçük yatan atlarla uğraşmaya alıştığı için keskin bir hava vardı Cemile'de; bir erkek sertliği, bir erkek kabalığı vardı; erkek gibi de kıyasıya çalışırdı. Öteki kadınlarla iyi geçinirdi ama biri haksız yere kendine yüklenirse altta kalmazdı; bazı bazı kadınlardan birini saçlarından tutup sürüdüğü bile olurdu.

Cemile, Cengiz AytmatovCemile, Cengiz Aytmatov