·
Okunma
·
Beğeni
·
5,5bin
Gösterim
Adı:
Cemile - Sultanmurat
Baskı tarihi:
2008
Sayfa sayısı:
192
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789754370188
Kitabın türü:
Çeviri:
Refik Özdek
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Ötüken Neşriyat
Baskılar:
Cemile - Sultanmurat
Cemile - Sultan Murat
Cemile
Cemile yazara ilk büyük şöhreti kazandıran eseridir. "İşte şimdi burada, Villon'un, Hugo'nun, Baudelaire'nin Paris'inde, kralların ve devrimlerin Paris'inde, ressamların yüzyıllık Paris'i olmakla övünen her taşı ya bir tarihi, ya bir efsaneyi hatırlatan şu Paris'te Werther, Bérénice, Antoine ve Kleopatra, Manon Lescaut, Education Sentimentale, Dominique, hepsi birdenbire gözümden düşüverdi. Çünkü ben Cemile'yi okudum. Roméo Juliette, Paolo ve Francesca, Hernani ve Dona Sol, artık bunların hiçbiri gözümde değil, çünkü ben ikinci cihan savaşının üçüncü yılı yazında, 1943 yılının o Ağustos gecesinde Kurkureu vadisinde bir yerde Zahire arabaları ile giden Danyar ve Cemile'ye, bunların hikâyesini anlatan küçük Seyit'e rastladım."(Louis Aragon)
192 syf.
·5 günde·8/10 puan
Merhaba 1000Kitap Üyeleri

Bu kitap iki ayrı romanın birleştirilmesiyle oluşmuş bir kitap dostlar. İkisinde de aşk hikayesi var; yalnız ilk bölüm olan Cemile de bu aşk hikayesi daha çok baskın. Aşkın gözü kör etmesi ana fikri ile tüm köyü karşısına alan bir kadının hikayesini anlatıyor. İkinci bölümde ise; daha uzun olan bu bölümde, yine bir aşk hikayesi var, ama bununla birlikte işin içine Aytmatov’un tüm eserlerinde olduğu gibi savaş yaraları ve acıları daha baskın duygular. Köydeki erkeklerin askerden dönememesi, kadınların ve kalan ailelerin çektikleri çilelerden daha çok bahsedilmiş bir bölüm.

Yazar hakkında daha ne diyebilirim bilmiyorum. Cengiz Aytmatov yazan tüm kitapları rahatlıkla okuyabilirsiniz arkadaşlar. En iyi yazıyla, kalemle romanı göz önünde canlandırma yapan kişi benim gözümde Aytmatov’dur.

Sadece bu kitabı değil, tüm kitaplarını tavsiye ediyorum. İyi okumalar…
192 syf.
·3 günde·9/10 puan
İki farklı kitabın birleşimiyle oluşturulmuş. Cemile’de ; Ana karakterimiz olan güzeller güzeli yeni gelin Cemile’nin kocası savaşa gitmiş ve küçük kaynı Seyit, kaynanası ve kayınpederi ile yaşamaya devam etmiş, arada sırada kocasından gelen mektuplarda gelenekler gereği sevgi ve aşk sözcüklerine yer veremeyen kocası Sadık. Ne zaman geleceği belli olmayan kocasının ve yaşadığı Kolhoz’da diğer erkekler tarafından göz hapsine ve zaman zaman tacizlere maruz kalan taze gelin. Kolhozda çalışacak yeterince erkek kalmadığından dolayı askerlere yardım amaçlı Cemile ve onu korumaya çalışan 14 yaşındaki kaynı ve Danyar isimli ayağı sakatlanan bir adamla yük taşımaya başlıyorlar. Bu süreçte Danyar gözünü Cemile’den alamıyor ve içten içe yanarak bu yasak aşkı kalbinde söndüremiyor. Zamanla Cemile ve kaynı bu durumu yavaş yavaş fark ediyorlar ve kocasının savaştan dönme zamanı yaklaştıkça durumlar değişiyor.
Sultanmurat’ta ; Öyle bir köy düşünün ki köyün tüm erkekleri savaşa gitmiş, köyde kalanlar çocuklar, kadınlar ve ihtiyarlar kalmış. Soğuk ve yoklukla başedebilmek için tarlaların birileri tarafından sürülmesi ve ekilmesi gerekiyor. Bu görevi de henüz okul çağındaki 5 çocuğa veriyorlar. Bunlardan bir tanesi de güzel sınıf arkadaşı Mirzagül'ü seven Sultanmurat. Atlarla çift sürerken yaşlılardan aldıkları öğütleri, yapması gerektikleri püf noktaları görüyoruz. Kitap aşk öğesine fazla yer verememiş ama birlik-beraberliğin tüm imkansızlıklar ve yokluklarla başedilebileceğini ankatmakta. Kitabın sonu garipçe kesilse de güzel bir eser. Kitap tanımında övgülerle söz eden Louis Aragon’un söyledikleri abartısız duruyor. Aytmatov okumaya devam edeyim, bakalım sırada hangi kitabı bitecek. Kesinlikle tavsiye ederim. Herkese iyi okumalar.
192 syf.
·3 günde·7/10 puan
Benim Cengiz Aytmatov'dan okuduğum ilk kitap olan bu kitap iki farklı hikaye barındırıyor içinde. Bu iki hikayede de ana tema savaş ve savaşın insanlara yaşattıkları.
İlk hikaye olan Cemile'de savaş biraz ikinci plana atılıp daha çok aşkın insana olmaz denileni yapacak cesareti vermesi anlatılsa da savaşın izlerini de görebiliyoruz.
İlk hikayeden daha uzun olan ikinci hikaye olan Sultanmurat'ta ise savaşın izleri net bir şekilde görülürken aşk biraz daha geri planda işlenmiş. Savaş döneminde okula giden çocukların okullarda alınıp savaş için çalıştırılması anlatılıyor.
Açıkçası ben ilk hikayeyi daha çok sevdim. Duygu geçişleri o kadar güzel anlatılmış ki keşke biraz daha uzun olsaydı dedim. Yine de ilk kez okuduğum bir yazar olmasına rağmen Aytmatov'un kalemine hemen alıştım ve anlatımı beni hiç zorlamadı.
Yazarla ilk kez okuyacaksınız bu iki hikaye ile başlayabilirsiniz bence.
Not: Kitabım babamın kütüphanesinden ve benimle yaşıt. Bu yüzden okurken nedensizce ayrı bir keyif aldım.
192 syf.
·1 günde·Puan vermedi
Cemile ve Sultanmurat olmak üzere iki ayrı hikayenin tek kitapta toplanmış hali. İkisinde de aşk hikayesi var fakat ilk bölüm Cemile’de bu daha baskın. Aşkından gözü kör olan ve bu yüzden tüm köyü karşısına alan bir kadının hikayesi söz konusu. İkinci bölüm yani Sultanmurat’ta daha farklı olarak kahramanlık duyguları baskın. Köydeki erkeklerin askere gitmesiyle, geride kalan kadınların ve ailelerin yaşadıkları anlatılmış. Her zamanki gibi Aytmatov’un yalınlığı ön planda, tavsiye ederim.
192 syf.
Olağanüstü bir Cengiz Aytmatov klasiği bir kitap daha. Bu kitaplar çok güzel ve ilginç. Her okur mutlaka okumalı. Sultanmurat ve Cemile okunmalı.
İyi okumalar.
192 syf.
·2 günde·Beğendi·9/10 puan
Bir solukta okunabilecek 2 ayrı hikaye.
Cemile
Namusla aşkının arasında kalmış asker kocasını bekleyen lakin onu sevmeyen bir kadın. Aşkı seçiyor. Bu aşkı seçme süreci anlatılıyor ama o nasıl saf bir anlatım. Aytmotov öyle güzel anlatıyor ki sanki Cemile'nin Kiçine balası benmişim gibi hissettim. Yazar hem savaşı hem de aşkı güzel anlatmış az bir sayfada.
SultanMurat
Ah o masum aşk yok mu? İlk heyecanlar ilk hissedişler müthiş aktarılmış. Yazar burada aşktan çok savaşı işlemiş. Savaşın getirdiği zorlukları, işlerin kadınlara, çocuklara, yaşlılara kaldığını anlatmış. Bir nevi çocuklara siz bu neslin büyükleri olacaksınız. Bu zorlukları iyi bilin. Atalarınız ne zorluklar çekti. Bu günlerinizin kıymetini bilin nasihatını da içeriyor gibi geldi bana.
Çok keyif aldım. Aytmotov bana her zaman keyif veriyor. O bozkırlarda atıma binip koşma isteği uyandırıyor. Sanırım kan çekiyor :)
71 syf.
·1 günde·6/10 puan
Cengiz Aytmatov’un kitaplarını her zaman akıcı ve konu itibarıyla etkileyici bulmuşumdur, özellikle de Gün Olur Asra Bedel’i. Ancak bu kitap, konusu göz önünde bulundurulduğunda benim için hayal kırıklığıydı ya da ben beklentimi çok yüksek tutmuştum. Her ne kadar Louis Aragon bu kitabı en güzel aşk hikâyesi olarak ilan etmişse de benim için bir kadının ne kadar bayağılaşabileceğini göstermesi ve bu bayağılaşmanın aşk olarak atfedilmesi bakımından vasat bir kitap olduğunu itiraf etmeliyim. Vadideki Zambak’ın Henriette’sinin zıttı bir karakter: Cemile. Savaşta olan, geleneklerine bağlı bir eş: Sadık. Dışarıdan saf gibi duran, herkesin alay ettiği ama içi nefsâni duygularla dolu olan: Danyar. Evet, kitabın sonlarına doğru yazar, Sadık’ın aşka pek değer vermeyen biri olduğunu gözler önüne seriyor belki lakin bu, aldatma kavramını masumlaştıramaz ya da gerçek aşkın peşinden ne olursa olsun koşmamız gerektiğini gösteremez bu her ne kadar Cemile ve Danyar’ın aşkı (!) da olsa. Her ne kadar kayınbirader Seyit, onların hep mutlu olacağına inansa da bu aşkın bana göre sadece tensel bir karşılığı var, bu zamanla sönecek ve yerini başa çıkılması gereken yoksulluğa bırakacak. Tüm bunlara rağmen diline söylenecek bir şey yok. Her zamanki gibi alıp götürüyor bizi Aytmatov.
192 syf.
·4 günde·Beğendi·8/10 puan
Merhaba sevgili okur,
Cengiz Aytmatov kalemini çok sevdiğim ve özellikle Kırgız kültürünü göstermek açısından çok başarılı bulduğum bir yazar. Bununla birlikte doğa tasvirlerini ve hikayelerinde kullandığı isimleri çok seviyorum.
#
Kitap iki hikayeden oluşuyor. Şahsen Sultanmurat hikayesini daha çok sevdim. İkisinden de kısaca bahsedeyim efenim.
#
Cemile: Yaşadığı dönemin kültürüne ve koşullarına göre daha başına buyruk hareket eden bir kadının öyküsü. Olay örgüsünü pek sevmedim ve sonunu tahmin ettim ama Aytmatov’un o şahane kalemi ile Adeta hikaye okumuyor da tabloya bakıyormuş gibi hissettim. O güzel doğa tasvirleri için bile okumaya değer.
#
Sultanmurat: Savaş sebebiyle babaların cepheye gitmesi sonucunda bir anda büyümek zorunda kalmış, umuda inanan çocukların hikayesi. Aynı zamanda masum bir aşk da anlatılıyor. Bu hikayede yazar daha çok hayvanları üzerinde duruyor ve ön plana koyuyor. Hayvan tasvirlerine ve isimlerini keyifle okudum. Fazlasıyla etkileyici bir öykü, en çok sevdiğim kısımlar, nedendir bilmem ama, şelek taşıma ve turnaların gelmesi oldu. Tüm umutların hayvanlara bağlandığı bu hikayeden bana kalırsa bir roman çıkardı. Sonu beklenmedik şekilde biten ve okura bırakılmış bir hikaye.
#
Sultanmurat hatırına puanım 8/10. Tavsiye derim efenim.
192 syf.
·2 günde·Puan vermedi
Kitap 2 bölümden olusuyor;daha doğrusu iki kitap birarada.Cengiz Aytmatov 'un adını duyuran Cemile'si 71 sayfa ..Kitapta, Kocası askere giden Cemile'nin kocasını beklerken sabrı ,toplumun yalnız kadına bakışı ,kadının zaman zaman vazgeçisleri çok güzel anlatılmış. Biraz daha uzun olsaydı keşke...
2.Bölüm Sultanmurat.Bir köyün erkeklerinin askere gitmesiyle,diğer işler köydeki okuyan çocuklara kalır.Sultanmurat da askerdeki babası ve tüm askerler için okulu bırakıp ,onlara gönderilecek yiyecek için,çalışan yigitlerden biridir.Manas Destanını hatırlatarak işlenen Sultanmurat ve Mirzagül aşkı da kitaba heyecan katmış.
Son olarak iki kitap da birbirinden güzel okumanızı tavsiye ederim.
192 syf.
·5 günde·Puan vermedi
İki ayrı hikayeyi okuyoruz.Birinci hikaye Cemile , bir Kırgız köyünde yaşayan Cemile'nin aşk uğruna ezberleri bozması ve köyde yaşananları Cemilenin kayın biraderinin dilinden anlatılması...
İkinci hikaye Sultan Murat, I. Dünya Savaşı sırasında Kırgız köylerinden birinde savaşın etkisinden dolayı köy halkının yaşadıkları anlatılıyor...
Öyküler beni çok fazla kitabın içinde barındıramadılar... Yine de Cengiz Aytmatov sevenlerin ilgisini çekebilir diye düşünüyorum....
192 syf.
·Puan vermedi
Gördüğünüz kitap aslında Aytmatov'un yazdığı 2 hikâyeden oluşuyor. Cemile ayrı bir kitap; Sultanmurat ayrı bir kitap aslında. Benim okuduğum ise iki hikayeyi bir kitapta toplamış.

Hikâyelerin konusu aşk aslında. Kitabın arka kapağında da aşk konusu işlendiği yazıyor. Ancak aşktan fazlası var bence. İki hikayenin diğer bir ortak özelliği ise savaş zamanını anlatması. Yazar, o zamanki yoksulluktan ve insanların hayata tutunuşundan bahsetmiş.

Cemile adlı hikayesinde kocasını savaşa gönderen bir kadından bahsediliyor. Cemile çok güçlü bir kadın karakter ve Türk kadını gücünü yansıtıyor. Bu nedenle Cemile adlı hikayeyi daha çok sevdim diyebilirim .

Diğer bir hikaye olan Sultanmurat'ta ise babaları savaşa giden bir aileden ve aynı zamanda başkarakter olan Sultanmurat'ın Mırzagül'e olan aşkından bahsediliyor. Sonuç olarak ben iki hikayeyi de beğendim.
- Git! Sen de git!.. Sizin kanatlarınız var, istediğiniz yere uçarsınız... Yükseklerde uçtuğunuzu nerden bileceğiz? Belki haklı olan sizsiniz..

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Cemile - Sultanmurat
Baskı tarihi:
2008
Sayfa sayısı:
192
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789754370188
Kitabın türü:
Çeviri:
Refik Özdek
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Ötüken Neşriyat
Baskılar:
Cemile - Sultanmurat
Cemile - Sultan Murat
Cemile
Cemile yazara ilk büyük şöhreti kazandıran eseridir. "İşte şimdi burada, Villon'un, Hugo'nun, Baudelaire'nin Paris'inde, kralların ve devrimlerin Paris'inde, ressamların yüzyıllık Paris'i olmakla övünen her taşı ya bir tarihi, ya bir efsaneyi hatırlatan şu Paris'te Werther, Bérénice, Antoine ve Kleopatra, Manon Lescaut, Education Sentimentale, Dominique, hepsi birdenbire gözümden düşüverdi. Çünkü ben Cemile'yi okudum. Roméo Juliette, Paolo ve Francesca, Hernani ve Dona Sol, artık bunların hiçbiri gözümde değil, çünkü ben ikinci cihan savaşının üçüncü yılı yazında, 1943 yılının o Ağustos gecesinde Kurkureu vadisinde bir yerde Zahire arabaları ile giden Danyar ve Cemile'ye, bunların hikâyesini anlatan küçük Seyit'e rastladım."(Louis Aragon)

Kitabı okuyanlar 1.332 okur

  • Cengiz Durmuş
  • Patates Kabuklu Turta
  • Ersin ALTUN
  • Merve K
  • Gülcan
  • Fatma Duman
  • Burak Baştuğ
  • Şamil
  • sinem kaya
  • aysu

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-12 Yaş
%1.5
13-17 Yaş
%5.1
18-24 Yaş
%23.4
25-34 Yaş
%35
35-44 Yaş
%24.9
45-54 Yaş
%8.1
55-64 Yaş
%1.5
65+ Yaş
%0.5

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%58.5
Erkek
%41.5

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%28.4 (87)
9
%18.6 (57)
8
%27.8 (85)
7
%13.4 (41)
6
%6.2 (19)
5
%1 (3)
4
%1.6 (5)
3
%0.7 (2)
2
%0
1
%0.3 (1)