Cemile - Sultanmurat

8,3/10  (72 Oy) · 
258 okunma  · 
57 beğeni  · 
1.801 gösterim
Cemile yazara ilk büyük şöhreti kazandıran eseridir. "İşte şimdi burada, Villon'un, Hugo'nun, Baudelaire'nin Paris'inde, kralların ve devrimlerin Paris'inde, ressamların yüzyıllık Paris'i olmakla övünen her taşı ya bir tarihi, ya bir efsaneyi hatırlatan şu Paris'te Werther, Bérénice, Antoine ve Kleopatra, Manon Lescaut, Education Sentimentale, Dominique, hepsi birdenbire gözümden düşüverdi. Çünkü ben Cemile'yi okudum. Roméo Juliette, Paolo ve Francesca, Hernani ve Dona Sol, artık bunların hiçbiri gözümde değil, çünkü ben ikinci cihan savaşının üçüncü yılı yazında, 1943 yılının o Ağustos gecesinde Kurkureu vadisinde bir yerde Zahire arabaları ile giden Danyar ve Cemile'ye, bunların hikâyesini anlatan küçük Seyit'e rastladım."(Louis Aragon)
 • Baskı Tarihi:
  2008
 • Sayfa Sayısı:
  192
 • ISBN:
  9789754370188
 • Çeviri:
  Refik Özdek
 • Yayınevi:
  Ötüken Neşriyat
 • Kitabın Türü:
insan_okur 
07 Oca 2016 · Kitabı okudu · 5 günde · 8/10 puan

Merhaba 1000Kitap Üyeleri

Bu kitap iki ayrı romanın birleştirilmesiyle oluşmuş bir kitap dostlar. İkisinde de aşk hikayesi var; yalnız ilk bölüm olan Cemile de bu aşk hikayesi daha çok baskın. Aşkın gözü kör etmesi ana fikri ile tüm köyü karşısına alan bir kadının hikayesini anlatıyor. İkinci bölümde ise; daha uzun olan bu bölümde, yine bir aşk hikayesi var, ama bununla birlikte işin içine Aytmatov’un tüm eserlerinde olduğu gibi savaş yaraları ve acıları daha baskın duygular. Köydeki erkeklerin askerden dönememesi, kadınların ve kalan ailelerin çektikleri çilelerden daha çok bahsedilmiş bir bölüm.

Yazar hakkında daha ne diyebilirim bilmiyorum. Cengiz Aytmatov yazan tüm kitapları rahatlıkla okuyabilirsiniz arkadaşlar. En iyi yazıyla, kalemle romanı göz önünde canlandırma yapan kişi benim gözümde Aytmatov’dur.

Sadece bu kitabı değil, tüm kitaplarını tavsiye ediyorum. İyi okumalar…

Ayşe Y. 
06 May 14:30 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Sultan Murat ya da diğer adıyla Erken Gelen Turnalar en sevdiğim Aytmatov hikayelerinden biridir. Büyük Usta'nın çocukluk anılarından yola çıkarak kaleme aldığı hikaye, 2. Dünya Savaşı yıllarında geçer. Yetişkinlerin tamamının savaşa gitmesiyle birlikte işler 13/14 yaşlarındaki çocukların üstüne kalmıştır. Savaş koşulları ağırdır. Çalışmayana ekmek yoktur. Okul çağındaki bir grup çocuk tarla sürmek üzere görevlendirilir. Bu iş için atlar aylarca hazırlanır. Hazırlıklar bitip de sıra tarla sürmeye geldiğinde atlar çalınır. Bu durum çocukları öyle derinden yaralar ki adeta atlarla birlikte umutları da çalınmıştır çocukların. Hikayede bu puslu atmosfere inat yeşeren çok masum, saf, temiz bir aşk hikayesi de anlatilir. Müthiş bir Aytmatov hikayesidır Sultan Murat. Mutlaka okunmalı.

Derya Berber Tali 
07 Oca 2016 · Kitabı okudu · 2 günde · Puan vermedi

Kitap 2 bölümden olusuyor;daha doğrusu iki kitap birarada.Cengiz Aytmatov 'un adını duyuran Cemile'si 71 sayfa ..Kitapta, Kocası askere giden Cemile'nin kocasını beklerken sabrı ,toplumun yalnız kadına bakışı ,kadının zaman zaman vazgeçisleri çok güzel anlatılmış. Biraz daha uzun olsaydı keşke...
2.Bölüm Sultanmurat.Bir köyün erkeklerinin askere gitmesiyle,diğer işler köydeki okuyan çocuklara kalır.Sultanmurat da askerdeki babası ve tüm askerler için okulu bırakıp ,onlara gönderilecek yiyecek için,çalışan yigitlerden biridir.Manas Destanını hatırlatarak işlenen Sultanmurat ve Mirzagül aşkı da kitaba heyecan katmış.
Son olarak iki kitap da birbirinden güzel okumanızı tavsiye ederim.

Hikayeleri okuyunca birkez daha savaşa lanet edip , savaşta acı çeken, okullarından yerlerinden yurtlarından olan
tüm çocuklara,
babası savaşta yiten
tüm çocuklara
birkez daha üzülüyorsunuz.
Ve bir de Cemile'nin o aşkına sahip çıkan cesur yüreğine hayran kalıyorsun. O kadar etkileniyorsun ki , o şiirsel tablodan,o hikayeden asla Cemile'ye kızamıyorsun, ona bu yaptığını çok göremiyorsun:(

Merve Çolak 
03 Şub 23:16 · Kitabı okudu · 6 günde · 8/10 puan

Kitapta iki ayrı hikaye var. İkisinde de konu aşk gibi görünse de aslında savaş zamanı geride kalanların yaşadığı zorluklar anlatılıyor. Betimlemeler dozunda, sıkmıyor.

Belki dünyanın en güzel aşk hikayesi değildi ama saf, güzel bir hikayeydi. Cemile doğru mu yapmıştı ? Cemile'nin doğrusu bizim doğrumuz olmak zorunda mıydı ? Tartışılır da tartışılır :)

----
Sultanmurat

Ben Sultanmurat'ta aşırı umutlanıp, büyük beklentiler içine girdim. Sanıyorum bu yüzden diğer hikayelerden daha çok üzdü beni. Yine savaş ve kıtlıkla boğuşan bir Kırgız köyü. Yine mücadelesinden yılmayan Türkler ama buradaki yılmayanların başında küçük çocuklarımız var. Aytmatov'un çocuk karakterleri çok değerlidir, onlara büyük sorumluluklar yükler. Sanıyorum kendi yaşamından kalan bir şey bu. Çocuk karakterler babalarının yerini tutan büyük insanlar gibi hareket etmeye çalışırlar ama çocukturlar nihayetinde. Sultanmurat'ta eminim küçük olduğu için yakınmıştır. Yürekleri kocaman ama yaşları ufak bu insanlar binbir emekle tarla sürmeye çalışırlar. Güzel bir kıza da aşıktır Sultanmurat. Hikayenin sonrasını yazsaydı Aymatov kesin onları da kavuşturmazdı. Çünkü bu hikayeler gerçek hayatın, acının bir parçası. Sahte umutlara, yapay hikayelerdeki mutlu sonlara ulaşılmaz burada. Ölüm vardır, emek vardır, mücadele vardır. İnsanların yüzüne çarpar adeta ''Bakın biz böyle var olduk, böyle öldük böyle yeniden doğduk'' der.
Bu hikaye bütün yürekli Kırgız çocuklarına ait olmalı...

Birsen Erol 
28 Kas 2016 · Kitabı okudu · 6 günde · Puan vermedi

Duru, dupduru bir hikâye var satırlarda. Sanatlı, çetrefilli, uzun cümleler olmadan da sadeliğiyle, doğallığıyla sizi çekip içine alan güzel iki roman bir arada. Belki de çocukların gözünden anlatıldığı içindir o masum, basit ancak duygu dolu hikayenin güzelliği...

Sosyolojiokuyanedebiyatsever 
16 Eyl 17:57 · Kitabı okudu · 6 günde · 8/10 puan

Cengiz Aytmatov'la tanışma kitabım oldu Cemile - Sultanmurat, çokta memnun oldum. Kitap Aytmatov'un iki kitabının bir araya getirilip basıldığı bir kitap.
İlk öykümüz Cemile'ydi, savaş zamanında erkekler cepheneye gider, geri de kadınlar ve çocuklar kalır. Erkekler cephede savaşırken aslında kadınlar da hayatla savaşıyor. Ev geçindirmek, aileyi bir arada tutmak, kendini korumak vs. vs.
Olay kahramanımız Cemile etrafında gelişiyor. Kitap da yasak aşk vardı. Herkes Cemile'yi yargılayacaktır muhtemel. Ama ben yargılayamam o şartlarda biz ne yapardık önce bunu düşünelim. Zaten kocasında Cemile gittikten sonra "kadının altın saçlısı bile en aşağı erkekten daha aşşaglıktır." diyor. Insanın "Müstehak bu adama." diyeceği geliyor. Bissürü spoi verdim affoluna.

İkinci öykümüzse Sultanmurat, Cemile'yi bi tık daha çok sevdim ama bu da güzeldi. Yine SAVAŞ'a giden erkeklerin ardında bıraktıkları. Yiyecek tahıl üretmek için okuldan alınan çocukların zorlu yaşamı. Annelerinin eşsiz çocuksuz hüzün dolu günleri anlatılıyor.

Mehmet Y. 
08 Tem 2015 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Yazara dünyaca meşhur bir isim olmanın kapılarını açan eseri Cemile’de ise dibace, “İşte yine o mütevazı çerçeveli tablonun karşısındayım…” cümlesiyle olmaktadır. Burada anlatıcı şahıs, yıllar evvel kendisinin çizdiği bir tablonun karşısına geçmiş ve ardından tabloda yer alan iki kişiyi uzun uzadıya anlatmıştır. Yengesi olan Cemile’nin ve onun aşığı Danyar’ın el ele tutuşarak köyü terk etmelerini resmetmiştir ve aslında hikâyenin daha başlangıcında, dikkatli okurlar için final sahnesi ortaya konmuştur.

Sultan Murat'ta ise savaş nedeniyle boşalan köydeki bütün işleri omuzlamak zorunda kalan çocukların hikayesi yine nefis bir üslupla anlatılıyor.

Umut Çalışan 
13 May 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Size hiç oluyor mu bilmem. Bazen bir kitabı bitirdikten kapağını kapatıp, gözünüz uzaklara dalar durursunuz. Aklınıza o romanda bahsedilen yerler, köyler, kahramanlar gelir, keşke yanında ben olsam, yardım etsem diye düşünürsünüz. Şu an ilk aklıma gelen Yüzüklerin Efendisi mesela. Ama bir de her Aytmatov kitabından sonra bu hisse kapılıyorum. Ve on paralık yazarlık tecrübemden soğuyorum. "Lan neden kasıyorum ki. Ne yaparsam yapayım asla bu adamın yazdıklarına benzemeyecek" diyorum.

"Sultan Murat" da böyle bir kitap. İşin garip tarafı, aslanlarla, kaplanlarla güreşen, olmadık entrikaları ortaya çıkaran, cesur, kuvvetli insanların değil, senin benim gibi sıradan insanların hayatlarından öylesine seçilmiş gibi duran bir kesit bu kadar mı güzel anlatılır. Kitaptaki soğuk okuyanın iliklerine nasıl bu kadar işler. Terlemiş hayvaların, ıslanmış otların ekşi kokusu genzinizi nasıl bu kadar yakar, baharın gelişine neden bu kadar sevinirsiniz anlamak mümkün değil.

Elips Kitap'ın gazete eşantiyonu gibi duran, iğrenç ötesi kapak tasarımı, küçültülmüş boyutları ve bu boyutlara sığdırılmış yazıları ile sunumu berbat ama çok lezzetli bir yemek gibi. Keşke yarın bir gün başka bir yayın evi sağlam bir formatta bassa. Hiç düşünmem tekrar tüm kitapları alırım. Nur içinde yat Aytmatov.

2 /

Kitaptan 51 Alıntı

Aysel 
11 Eyl 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Senin baban da cephede.
- Benimki de!
- Benim babam da!
- Benim babam da!
- Benim ki de!

Cemile - Sultanmurat, Cengiz Aytmatov (Sultan Murat)Cemile - Sultanmurat, Cengiz Aytmatov (Sultan Murat)
Yunus Emre Dilsizmen 
20 Nis 2016 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Yalnız şunu bilmelisin ki, mutluluk ancak namus ve haysiyetini koruduğun sürece vardır.

Cemile - Sultanmurat, Cengiz Aytmatov (Sayfa 18 - Ötüken Neşriyat (cemile))Cemile - Sultanmurat, Cengiz Aytmatov (Sayfa 18 - Ötüken Neşriyat (cemile))
Yunus Emre Dilsizmen 
29 Nis 2016 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Felâketin en büyüğü savaştır.

Cemile - Sultanmurat, Cengiz Aytmatov (Sayfa 179 - Ötüken Neşriyat (sultanmurat))Cemile - Sultanmurat, Cengiz Aytmatov (Sayfa 179 - Ötüken Neşriyat (sultanmurat))
Aysel 
09 Eyl 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

"O, mutluluğu düşünmüyordu. Çünkü insan mutlu ise onu düşünmez. O, bundan güzel bir dünya, babasından iyi bir baba olmadığını düşünüyordu yalnız."

Cemile - Sultanmurat, Cengiz Aytmatov (Sultan Murat)Cemile - Sultanmurat, Cengiz Aytmatov (Sultan Murat)
Aysel 
09 Eyl 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

"Eğer insan için mutluluk geçmişte ya da gelecekte değil de yalnız yaşanan zamanda varsa, işte o gün, o yolculukta Sultanmurat bunu tam olarak duyuyor, yaşıyordu."

Cemile - Sultanmurat, Cengiz Aytmatov (Sultan Murat)Cemile - Sultanmurat, Cengiz Aytmatov (Sultan Murat)
Aysel 
09 Eyl 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

"Savaştan önce olan her şey başka bir dünyaya ait idi. Savaş öncesi bir zaman olmamıştı, o zaman yaşanmamıştı sanki."

Cemile - Sultanmurat, Cengiz Aytmatov (Sultan Murat)Cemile - Sultanmurat, Cengiz Aytmatov (Sultan Murat)
Yunus Emre Dilsizmen 
20 Nis 2016 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Hem konuşmaya ne gerek vardı? İnsan her şeyi anlatamaz, zaten kelimeler de her şeyi anlatmaya yetmez...

Cemile - Sultanmurat, Cengiz Aytmatov (Sayfa 47 - Ötüken Neşriyat (cemile))Cemile - Sultanmurat, Cengiz Aytmatov (Sayfa 47 - Ötüken Neşriyat (cemile))
Aysel 
12 Eyl 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

"Ama, felâketin en büyüğü savaştı. Bütün cephelerde sürüp giden ve nasıl biteceği bilinmeyen savaş..."

Cemile - Sultanmurat, Cengiz Aytmatov (Sultan Murat)Cemile - Sultanmurat, Cengiz Aytmatov (Sultan Murat)
insan_okur 
04 Oca 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

“Boyalar berbat! Ah gerçek boyalarım olsaydı!” diyordum. Ama gerçek boyanın nasıl olduğunu da pek bilemiyordum.Küçük kurşun tüpler içindeki gerçek boyaları çok sonra görebilmiştim.Öğretmenler şüphesiz haklıydılar. Boya olsun olmasın, “bu iş çalışmakla, çok çalışmakla olur, öğrenimle olur” diyorlardı.

Cemile - Sultanmurat, Cengiz Aytmatov (Sayfa 66 - Ötüken Neşriyat ( Cemile ))Cemile - Sultanmurat, Cengiz Aytmatov (Sayfa 66 - Ötüken Neşriyat ( Cemile ))
insan_okur 
04 Oca 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

Fırtına, güçlü ve büyük bir ağacı devirirse, o ağaç bir daha doğrulamaz.

Cemile - Sultanmurat, Cengiz Aytmatov (Sayfa 69 - Ötüken Neşriyat ( Cemile ))Cemile - Sultanmurat, Cengiz Aytmatov (Sayfa 69 - Ötüken Neşriyat ( Cemile ))

Kitapla ilgili 1 Haber

16 Maddede Ünlü Kırgız Yazar Cengiz Aymatov
16 Maddede Ünlü Kırgız Yazar Cengiz Aymatov Ünlü Kırgız edebiyatçı, gazeteci, çevirmen, diplomat ve siyasetçi. Türk dünyasının en ünlü yazarlarından, dünya edebiyatında tartışılmaz bir yere sahip kitaplarıyla Türk kültür zenginliğini bütün dünyaya tanıtan Cengiz Aytmatov’u anlatacağız bugünkü listemizde.