Refik Özdek

Refik ÖzdekOcağımız Sönmesin yazarı
Yazar
Çevirmen
9.1/10
79 Kişi
283
Okunma
146
Beğeni
13,5bin
Görüntülenme

Hakkında

Refik Şevki ve Gaffaroğlu imzalarını da kullandı. Elif Hanım ile inşaat ustası Şevki Özdek'in oğlu. Galatasaray Lisesi'nden sonra bir süre İÜ Hukuk Fakültesi'ne devam etti; Çapa Eğitim Enstitüsü'nü bitirdi. 1959'da Yeni İstanbul'da gazeteciliğe başladı. Büyük Doğu, Bugün, Babıâli'de Sabah, Tercüman ve Yeni Haber gazetelerinde çalıştı. Tercüman Çocuk dergisinin genel yayın müdürlüğünü üstlendi. Bir süre Galatasaray Lisesi'nde Fransızca öğretmenliği yaptı. Uzay Yayınevi'ni kurdu (1968). Roman ve öykülerinin yanı sıra özellikle Cengiz Aytmatov çevirileriyle tanındı. Türk Edebiyat Vakfı üyesi, Basın Şeref Kartı sahibiydi. Evli ve bir çocuk babasıydı. Edebi ürünlerinin yanı sıra, Yeni İstanbul ve Tercüman gazeteleri için çocuk kitapları, güncel ansiklopediler ve kitaplar hazırladı.
Unvan:
Gazeteci, Yazar, Çevirmen
Doğum:
Köstence, Romanya, 1 Eylül 1928
Ölüm:
İstanbul, Türkiye, 28 Ağustos 1995

Okurlar

146 okur beğendi.
283 okur okudu.
6 okur okuyor.
140 okur okuyacak.
1 okur yarım bıraktı.
Reklam

Sözler ve Alıntılar

Tümünü Gör
Reklam
Ölmek kolay, katlanmak zor. Görerek katlanmak daha zor.
Ekmeğini yalnız yiyen yükünü dişi ile kaldırır.
Bir hizmet, bir çıkar için yapılan iyilik, iyilik değildir ki...
Sayfa 100Kitabı okudu
Başbuğumuz Tanrıkut'tur Tanrıkut'tur Tanrıkut!!!!
Binlerce kilometre uzunlukta bir kale-duvar olan Çin Seddi, Hun akınlarını durduramadı. Bir ayağı okyanusta Öbür ayağı Hazar'da olan dev, Mete Han'ın ta kendisiydi. Çin duvarında yankılanan ses Onun askerinin sesiydi: Üze tengri temür çıda, oklar birle bir bulut, Başbuğumuz Tanrıkut'tur Tanrıkut'tur Tanrıkut!!!!
Refik Özdek
Refik Özdek
Türklerin Altın Kitabı (4 Cilt)
Türklerin Altın Kitabı (4 Cilt)
Reklam
Maddi olan ne vardır ki evren kadar büyük, uzay kadar sonsuz olsun!
Refik Özdek
Refik Özdek

Yorumlar ve İncelemeler

Tümünü Gör
264 syf.
10/10 puan verdi
·
Beğendi
·
3 günde okudu
Küçük bir çocukken yaşadığım Anadolu şehrinde onlara bölgesel şiveyle maacirler yani muhacirler derlerdi. Orta öğretimim için İstanbul'a geldiğimde isimleri Bulgaristan,Yunanistan,Yugoslavya ve Balkan göçmenleri oldu. Akrabalarımız vardı, bir çok tanıdığımız aileler vardı içlerinde. Aile büyükleri çocukluklarının, gençliklerinin geçtiği o güzel
Ocağımız Sönmesin
Ocağımız SönmesinRefik Özdek · Ötüken Yayınları · 2008125 okunma
264 syf.
8/10 puan verdi
Merhum Refik Özdek’i Cengiz Aytmatov tercümelerinden tanıyordum. Yıllar önce Kiziroğlu Mustafa adlı bir kitabını da okumuştum. Ocağımız Sönmesin adını bildiğim ama okumanın kısmet olmadığı bir romanı idi. Roman 93 Harbi’nin –ki hicri 1293, miladi ise 1877-78 yıllarına denk gelen ve bizim adımıza adeta bir faciaya dönüşen savaşın yaşattığı
Ocağımız Sönmesin
Ocağımız SönmesinRefik Özdek · Ötüken Yayınları · 2008125 okunma
Reklam
264 syf.
10/10 puan verdi
·
38 günde okudu
Kitap şuan yaşadığımız güne şükürler olsun dedirtiyor. Savaş zamanları yurtlarından zor zahmet ayrılan, ayrılmak zorunda kalan insanları konu alıyor. Yaşadıkları vahşiliklere yürek dayanmıyor. Karşı tarafta insan, insan insana bunca acımasızlığı nasıl yapabilir diyorsunuz. Her ne kadar düşman olsalar da... İnsanların acısını hissetmek, okuyarak da olsa acılarını paylaşmak isterseniz. Okuyabileceğiniz bir kitap. Üstelik dili de oldukça akıcı.
Ocağımız Sönmesin
Ocağımız SönmesinRefik Özdek · Ötüken Yayınları · 2008125 okunma