Giriş Yap

Refik Özdek

Yazar
Çevirmen
9.1
78 Kişi
Unvan
Gazeteci, Yazar, Çevirmen
Doğum
Köstence, Romanya, 1 Eylül 1928
Ölüm
İstanbul, Türkiye, 28 Ağustos 1995
Yaşamı
Refik Şevki ve Gaffaroğlu imzalarını da kullandı. Elif Hanım ile inşaat ustası Şevki Özdek'in oğlu. Galatasaray Lisesi'nden sonra bir süre İÜ Hukuk Fakültesi'ne devam etti; Çapa Eğitim Enstitüsü'nü bitirdi. 1959'da Yeni İstanbul'da gazeteciliğe başladı. Büyük Doğu, Bugün, Babıâli'de Sabah, Tercüman ve Yeni Haber gazetelerinde çalıştı. Tercüman Çocuk dergisinin genel yayın müdürlüğünü üstlendi. Bir süre Galatasaray Lisesi'nde Fransızca öğretmenliği yaptı. Uzay Yayınevi'ni kurdu (1968). Roman ve öykülerinin yanı sıra özellikle Cengiz Aytmatov çevirileriyle tanındı. Türk Edebiyat Vakfı üyesi, Basın Şeref Kartı sahibiydi. Evli ve bir çocuk babasıydı. Edebi ürünlerinin yanı sıra, Yeni İstanbul ve Tercüman gazeteleri için çocuk kitapları, güncel ansiklopediler ve kitaplar hazırladı.

İncelemeler

Tümünü Gör
254 syf.
·
3 günde
·
Beğendi
·
10/10 puan
Herkes okumasın bu kitabı!.. Yalnızca yüreği yetenler, sadece yüreği yetenler okusun. Ben okudum... ama yüreğim yetmedi biliyor musunuz. Paramparça oldu, kanlı gözyaşları ile sayfalar arasına döküldü. Üç gündür ruh gibi dolanıyorum ortalıkta. Dayak yemiş gibi, kolum kanadım kırılmış gibi, enkaz altında kalmış gibi... Yani... "Vatan yitirmek gibi dayanılmaz acılar içindeyim!" Şu an bütün benliğimde hissettiğim acının tarifi 124. sayfadaki şu cümle işte: "Vatan yitirmek gibi dayanılmaz acılar içindeyim!" Bu sarsıntının etkisi ne zaman geçer bilmiyorum. Sadece: Ah Mustafa Kemal Paşa, Mustafa Kemal Paşa!.. Seni bu talihsiz milletin karanlık ufuklarına güneş gibi doğduran Tanrı'ya şükürler olsun diyorum. Dünya döndükçe, insanlık alemi var oldukça, Türk'ün odu, ocağı sönmesin Ulu Tanrı! Sönmesin.
Ocağımız Sönmesin
9.3/10 · 109 okunma
Reklam
316 syf.
·
9/10 puan
Hakettiği değeri bulamayan kaliteli kitaplardan bir tanesi hem bir gezi rehberi hem de bir aşk kitabı ama imkansız aşk, eğer aşıksanız ve sevdiğiniz çok uzaklardaysa bu kitap tam size göre ağlamak garanti.
Gece Yarısı Güneşi
9.2/10 · 52 okunma
Reklam
2
4
50 öğeden 1 ile 10 arasındakiler gösteriliyor.
©2022 · 1000Kitap Web Uygulaması · 2.26.42