1000Kitap Logosu
Gül Sina
TAKİP ET
Gül Sina
@GulSina
Kitaplar bize başka pencerelerin varlığını göstermekle kalmaz, bazen oradan bakmak gerektiğini de öğretir.
Gül Sina
bir alıntı ekledi.
“Çünkü güneş demek, hayat demek Otto. Karanlıkta mahsur kalmış insanları hayatta tutan yegane umut. Gece ne kadar uzun olursa olsun, eğer sabırla beklersen sonunda karanlığı parçalayıp seni özgürlüğüne kavuşturacak tek yaşam enerjisi…”
5
Gül Sina
bir alıntı ekledi.
“Mesela 2300 yıl önce yaşamış olan Aristotales’in öğrencisi Theoprastus, bir insanın harcayabileceği en değerli şeyin zaman olduğunu söylemiş. Aranızda, bu çok ilkel bir düşünce ben buna katılmıyorum diyecek olan var mı? Karakterler adlı kitabında insanları davranışlarına göre türlere ayıran Theoprastas, bakın o dönemde boşboğaz insanları nasıl tanımlamış. Söze karısını överek başlayan, önceki gece gördüğü rüyayı anlatan ve yediği yemekleri teker teker sıralayan insanlar. Şimdi sosyal medya hesaplarınızda yiyeceği her yemeğin fotoğrafını paylaşan ya da sevgili veya eşlerini her yüklediğin fotoğrafın içine sokmaya çalışan kişileri düşünün. Üzerinden 2300 yıl geçmiş olsa bile bazı tanımların ne kadar geçerli olduğu hala ortada. Burada ise bir başka yazı görmektesiniz. Bugünün gençleri lüks ve gösteriş düşkünü, saygısız, baş kaldıran, geveze ve obur yaratıklardır. Ne kadar tanıdık değil mi? Etrafımızdaki yaşlı insanların ya da şu anda salonda bulunan bazı konuşmacıların fikri gibi gözüken bu cümle aslında milattan öncesine ait. O yıllarda bile hemen her toplumda yeni kuşak gençlerin insanlığı felakete sürükleyeceği düşüncesi hakim.”
4
Gül Sina
bir alıntı ekledi.
Bu kitapta psikolojik açıdan sağcılar mı yoksa solcular mı daha üstündür gibi sığ ve değersiz bir tartışma yapmıyoruz. Onun yerine daha ilginç bir şeyi göstermeye çalışıyoruz: sağcıların ve solcuların algıladıkları dünya çok farklı ve zihinlerinde aslında bambaşka dünyalarda yaşıyorlar!
3
Gül Sina
bir alıntı ekledi.
İdeolojiler genel olarak iki ana eksende değerlendirilmektedir: Sosyal ve ekonomik tutumlar. Sosyal anlamda sağcı olmak geleneklerin ve var olan statükonun devamını savunmakla eşleştirilmektedir. Ekonomik anlamda sağcı olmak ise serbest piyasa ekonomisini savunmaya karşılık gelirken solcu olmak sosyal devlet anlayışını savunmaya karşılık gelmektedir.
2