Betül Havva

Sabitlenmiş gönderi
Onun için insan en çok kendi çocukluğunun sokağında yaşar.
Reklam
Doğrusu pek çok seküler mit, kutsal olanların bağırsağı boşaltılmış versiyonlarıdır.

Okur Takip Önerileri

Tümünü Gör
Ölümün sana yaklaşmaması için gözlerini açık tutmanın yeterli olacağını sanıyordun.
96 syf.
·
Puan vermedi
·
Beğendi
Önemi Yok
Önemi YokAgota Kristof
7.7/10 · 310 okunma
Reklam
Ülkemi terk etmeseydim nasıl bir hayatım olurdu? Daha zor, daha yoksul sanırım ama daha az yalnız, daha az parçalanmış, mutlu belki de .
Başlangıçta yalnızca tek bir dil vardı. Bu dil nesnelerdi, şeylerdi, duygulardı, renklerdi, rüyalardı, mektuplardı, kitaplardı, dergilerdi.
Bu itibarla kapitalizm tamamen yanlış açılardan tanrıtanımaz iken Marx ve Nietzsche genel olarak doğru açılardan tanrıtanımazdır. Memnuniyetin paketlendiği, arzunun yönetildiği, siyasetin işletildiği ve tüketim ekonomisinin hakim olduğu bir toplumda belli derinliğe sahip politik ve ahlaki soruların sorulmasına imkan verilmediği gibi teolojik soruların düzgün bir şekilde ortaya atılabileceği derinlik düzeyine ulaşma ihtimali de düşüktür. Böyle bir düzende Tanrı'nın ideolojik bir meşrulaştırma aracı, ruhsal bir nostalji yahut değersiz bir dünyadan şahsi düzlemde ayrışmanın yolu olmaktan başka ne anlamı olabilir ki?
Betül Havva
Bir kitabı okumaya başladı
Akıl, İnanç ve Devrim
Akıl, İnanç ve DevrimTerry Eagleton
7.9/10 · 29 okunma
Reklam
"Edebiyat kötü olunca, gerçek bile yanılıyor," dedi gülmekten katılarak.
Sayfa 480Kitabı okudu
Hatta bulaşık makinesindeki tabak ve çatal bıçaklar da dahil, ses çıkartan her şeyin müzik olduğu mucizesini keşfettim; yeter ki bize yaşamın nereye yönlendiği hayalini gördürmeye devam etsinler.
Sayfa 538Kitabı okudu
Hak edilmemiş fazla yüklerimizde bir başkasının kaderine ait bir şey varmış duygusuna kapılırım, yaşadığım uzun yıllar da bunun tersini kanıtlamaya yetmemiştir.
Sayfa 363Kitabı okudu
Çok iyi ya:)
Bir hukuk öğrencisi olan Jorge Âlvaro Espinosa , bana İncil'e yelken açmayı öğretmiş,Eyüp Peygamber'in arkadaşlarının adlarını ezberletmişti birer birer; bir gün masanın üzerine insanı şaşırtacak kadar iri cüsseli bir cilt koyarak bir psikopos otoritesi ile," Bu da öbür İncil," dedi. James Joyce'nin Ulysses'iydi elbette,sabrım tükenene kadar bölük pörçük, kavga dövüş okudum.
Sayfa 295Kitabı okudu
2.378 öğeden 1 ile 15 arasındakiler gösteriliyor.