Mazoyan'ın Kapak Resmi

Yeni yeni kütüphanecilik görevi verdiklerinize kuralları öğretin be kardeşim.
Kuralları bilmeden sazan gibi atlayıp aynı kitabın ikinci defa eklenmesine neden oluyorlar.

Mazoyan, Kirli, Paslı, Bozuk'u inceledi.
 17 Ağu 21:52 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 7/10 puan

Sanırım yazarın ilk kitabı. İlk kitabı olduğundan kaynaklı olsa gerek basit bir dili var, ilginç, sıra dışı cümleler daha doğrusu alt metinler yok denecek kadar az kitapta ve tabi bu da kitabın kötü yazılmış olduğu anlamına gelmez. Kitapta sokak diline önem verilmiş bunun da nedeni tabi yazarın sokağı, sokak hayatındaki dokuyu, sokaklarla bütünleşen ve dibi bulan, sokak hayatını iliklerine kadar yaşayan insanları anlattığından olsa gerek. Yazarın ele aldığı karakterlere baktığımızda bağımlıları, sefilleri, kokuşmuş kişilikleri ele almış. Kitabın olay örgüsü bölümlere ayrılırken sayfaların kronolojik sırlamasına göre verilmemiş gibi geldi. Olaylar birbirinden bağımsız anlatılmış gibi gelse de hepsinin bağlantılı ve bütünlük içerisinde olduğunu görürüz. Yazarın kitabın her bir bölümünde başka bir karakteri birinci ağızdan anlattığını görürüz bu da kitabı okunur hale getiriyor bence. Kitap baştaki sayfalarda azıcık sıksa da az biraz okuduktan sonra sayfalarda olayların içine içine doğru gitmesi okuyucuda merak uyandırıyor. Kitapta dünyadan kazık yiyen insanların kendi hayatlarını düzene sokmak için bir çıkış yolu araması ve bunun sonucunda yanlış işlere bulaşması, babalık içgüdüsü, intikam arzusu ele alınmış. Ve tabi bunlarla birlikte boşlukta olan ve hayatlarına yön vermeye çalışan kişilerin de bu olaylar zincirinde yanlış tercihlerinin kurbanı olduğunu görüyoruz. Kitapta iyi ve kötü iç içe girmiş iki zoraki kardeş gibi geldi karakterlerin psikolojik durumlarına bakarken. Ve son olarak şunu söyleyeyim, kitapta karakterlerin yaptıkları hataların bedelini ağır bir şekilde ödediğini görüyoruz. Vicdan, korku, kin gibi duygular da bunun cabası.Kitabın sonunda ise ana karakterlerden sadece birinin hayalini gerçekleştirdiğini, düzen kurduğunu görüyoruz ve yıllar sonra arkadaşı ile bir araya geliyor.

Mazoyan, bir alıntı ekledi.
16 Ağu 03:05 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 7/10 puan

Şehrin sahillerindeki bütün balon, şişe, kapak, teneke ve hedef tahtası vuran havalı tabanca, tüfek ve ok kiralayıcılarının senin düşmanın oldukları kanlı bir çatışmanın hayalini kur. Sahil şeridindeki hangi kayanın daha keskin, hangilerinin üzerlerinde sekerek rahat yürünür, hangisinin manzarasında deniz seyredilir, hangisinin kuytusunda rahatça sevişilebilir olduğunu en az herhangi bir cinayet aleti tutmaya zorlanmış avuçlarının içi gibi bilsen de silah, mermi, nişancılık, dikkat, ustalık, tecrübe ve balistik avantajları bariz şekilde rakiplerinin elinde. İçindeki hayatta kalma güdüsü kullanabileceğin en kuvvetli silahın; karşına çıkan her problem de çözümlemen gereken basit bir bulmaca, ne kadar büyük, zor ve karmaşık ise o kadar keyifli, eğlendirici ve zeka geliştirici.

Kirli, Paslı, Bozuk, Alican Ökmen (Sayfa 182 - Ayrıntı Yayınları)Kirli, Paslı, Bozuk, Alican Ökmen (Sayfa 182 - Ayrıntı Yayınları)
Mazoyan tekrar paylaştı. 28 Tem 01:25
Rukiye Yılmaz, bir alıntı ekledi.
28 Tem 01:24 · Kitabı okudu · Beğendi

Aslında alçaklık bendeydi. Ona demeliydim ki: bırak beni içimde öyle sert ve bükülmez bir çekirdek var ki beni değiştiremezsin. Beni didik didik edebilirsin, canıma okuyabilirsin, fakat düzeltemezsin beni.

Tutunamayanlar, Oğuz Atay (Sayfa 664 - iletişim yayınları)Tutunamayanlar, Oğuz Atay (Sayfa 664 - iletişim yayınları)