Naçiz`Hane
mesaj-gonder
coklupaylas
ucnokta_yatay-1
TAKİP ET
Naçiz`Hane
@Venedik_Taciri
Derilerimiz ülke sınırlarına benzer. Ufuk denilen şey, sınırların ötesinde bir yerlerde. Maceracı bir denizcinin ufku kovalama aşkı, belki de dünyayı evren zannetmesinden gelir. (?) [ve son olarak, çılgınlık güzel şey]
meslek
Örtmen(MEB)
egitim
Ege üniversitesi SBF- Mersin Üni. Kadın Çalışmaları ve Araştırmaları YL.
harita
İZMİR
dogum-gunu
İzmir, 31 Mayıs 1992
v3_profil_bos
3216 okur puanı
link
http://@_______anil________ adıyla Instagram'dayım. Fotoğraf ve videolarımı takip etmek için uygulamayı yükle. instagram.com/invites/contact/?i=...;amp;amp;amp;utm_content=y9idys
gecmis
20 Eyl 2015 tarihinde katıldı
Tanıdığın kimse takip etmiyor
Ortak okuduğunuz kitap bulunmuyor
"Derdi olan insan okur, derdi olmayan da okur dert sahibi olur. Asıl mesele 'bir derdimizin' olmasıdır." Rasim Özdenören Özü sözünden büyük bir cümle.
- Akıl yolunu takip etmekle, zekânızı kullanmakla ne kazandınız? “Hiçbir zaman gerçeğe varılamadı, insanlar daima mutsuz oldular ve o ihtiyar dolandırıcı Greklere göre bilginin başına taç koyacak olan felsefe, çelişmeler içinde çırpıniyor ve çaresizliğini itiraf ediyor. Felsefenin ilk ortaya çıktığı zamanlar karşımıza çıkan iki zararlı şahıs cezalarını gördüler. Sokrates zehirle öldürüldü ve Eflatun köle oldu. Ama bu ceza yeterli derecede sert değildi. Bunlar eğitimleri ile kendilerini takip eden seksen nesli zehirleyip zincirlerle bağladılar. Canavar Sokrates Atinalıların kendisine içirttikleri baldıran otunun intikamını, yirmi dört asır boyunca pasif Avrupalıları mantık bilimiyle zehirlemek suretiyle aldı. Sonucu görüyoruz. Kısır olduğu kadar inatçı olan akıl bizi şüpheciliğe, nihilizme, bıkkınlığa ve ümitsizliğe götürdü. Bu usulle elde edilir gibi olan birkaç gerçek ise, “terör”ü doğurdu. Zamanımızın en uyanık filozofları en son çareyi deliliğe sığınmada buldular. Rousseau, Auguste Comte ve Nietzsche çıldırarak öldüler. Bu bir şanstı. O sayede Batı düşüncesi daha verimli, daha cesur fikirlerle yenilenebildi. Zira kurtuluşun sırrı budur. Eğer zekâ insanları şüpheye ve yanlışlığa götürüyor ise, aynı kurala dayanarak şu sonuca varırız ki yanlışlık onları emniyet ve ışığa götürecektir. Eğer akıl fazlalığı gerçeğin elde edilmesine değil de deliliğe götürüyor ise dünyanın sırlarını çözebilecek yüksek bir rasyonel duruma gelebilmek için delilikten hareket etmek gereği açıkça kendini gösterir.
Henry Ford' a Ziyaret
Biliyorsunuz, dedi, sorun burada bir endüstiriyi geliştirmek değil, geniş ölçüde bir düşünsel ve politik deneme yapmaktır. Kimse benim çalışmalarımın mistik esaslarını iyice kavrayamadı. Bu esaslar pek basittir ve şöyle özetlenebilir: Dört eksi, dört artı ve bunların birbirleriyle ilişkileri. Dört eksi şunlardır: işçi sayısının orantılı olarak azaltılması; satılabilecek her birimin üretim süresinin azaltılması; üretilen her şeyin tip sayısının azaltılması ve nihayet satış fiyatlarının giderek azaltılması. "Dört eksi ile sıkı ilgili olan dört artı da şunlardır: İşçi sayısını azaltacak şekilde makine ve aletlerin çoğaltılması; gündelik ve yıllık üretimin sınırsız artırılması; ürünlerin makine mükemmelliğinin artırılması, ücret ve aylıkların artırılması.
kamera
Sayfa 7 - İş bankası Kültür Yayınları
2.613 öğeden 21 ile 30 arasındakiler gösteriliyor.
;