• Hurafe boş, batıl inanışlar anlamına gelir; asılsız rivayetler ve efsaneler, dinde olmayan ve sonradan dine eklendiği belli olan (bidat) asılsız inançlar, uğursuzlukla ilgili inanışlar ve yorumlar Olağan davranışları etkilemek ve tabiat düzenini değiştirmek için yapılan büyüler Üfürükçülük ve yatırlardan medet ummak Muska ve nazarlıklarla değişim yaratmak

  Hurafelerin büyük bir kısmı dinle ilgilidir İnanç alanına girdikleri için bilimsel olarak bir yorum yapmak imkânsızdır Ancak çok bilinen “dünya düzdür” hurafesine bile rastlanmaktadır Hurafelerin birçoğu çocuksu inanışlardır Dinin temel inançlarıyla çeliştiğinde hurafecilik küfre kadar gidebilir Töredir diye yapılan eylemlerde bile hurafe görülebilir Gelenek ve göreneklerle karışmış hurafeler olabilir

  Hurafe Örnekleri
  1. Bir genç askere giderken evden çıkmadan önce bir dilim ekmeğin yarısını yer, yarısını da geri bırakırsa, artık ekmek onu, çağıracağı için kazaya belaya uğramadan geri dönermiş.

  2. Biri yolculuğa çıkarken arkasından aynaya su serpilirse kazaya uğramazmış.

  3. Biri gurbete giderken arkasından su dökülürse hem kazaya uğramaz, hem de gurbetten çabuk dönermiş.

  4. Bir kişi sabunu başka birine elden verirse, sabun acı olduğu için, acı olaylar görülürmüş veya iki kişi arasına düşmanlık girermiş.

  5. Evliliğin ilk günü (gerdek gecesi) erkek veya kadın, hangisi önce uyursa o daha evvel ölürmüş.

  6. Bir erkekle bir kadın evlendikleri zaman gerdek gecesi hangisi daha evvel diğerine tokat vurursa onun sözü daha çok dinlenirmiş. En mutlu gecede mutsuzluğa teşvik, bundan daha çok saçma inanç ve âdet olur mu?..

  7. Gök gürlerken buğday anbarlanna el ile vurulursa hasat çok olurmuş.

  8. Soğan kabuğuna basılırsa fakirlik gelirmiş.

  9. Nar taneleri yere düşürülmeden yenilirse cennete girilirmiş.

  10. Tarla veya bahçede bitkiler hastalanmış ise, tarla sahibinin güneş doğmadan önce, tarlasının etrafını koşarak dolaşması gerekirmiş.

  11. Çeltik ekilen arazinin etrafı eşeğe binmiş bir kimse tarafından Kur’an okunarak dolaşdırsa, o araziye DOLU yağmazmış.

  12. At nalı asılan yere nazar isabet etmezmiş.

  13. Önünde “beştaş oyunu” oynanan eve fakirlik gelirmiş (Kıbrıs).

  14. Otururken ayak sallanırsa alacaklı kapıya gelirmiş (Kıbrıs).

  15. Cezvede su içilirse zengin olunurmuş (Kıbrıs).

  16. Kefen diken iğne kırılmalıdır. Zira ölümü ve uğursuzluğu celbedermiş (Kıbrıs).

  17. Ayakkabılar ters dönerse şeytan üzerinde namaz kılarmış (Kıbrıs).

  18. Gece sandık açmak, kendi mezarını açmaktır. Yani ölümü çağırmaktır.

  19. Cenaze çıkan ev ile çevresindeki evlerin suları dökülmelidir. Çünkü Azrail kılıcını o sularda yıkar. Sular pislendiği için içilmez.
 • Bir ulke ki. Orada bahtinin açılması için minare.. ezan.. müezzin.. cami. Başörtüsü gibi kavramlar alet edilmekte.. kilit actirilmakta.. geleceği bilme konusunda falin her çeşidine guvenilip inanilmakta. Büyü fal yildizname ve medyumluk kavramları sosyal hayatta ve basın -yayın organlarında cazip hale getirilmektedir..
 • Bir ulke ki.. orada hastaliktan sifa ıçin baş üstünde kurşun dokturulmekte... köz sondurulmekte. Tuz gezdirilmekte.. cenazenin yikandigi sudan icilmekte. Mezar toprağı yenmekte.. diş ağrısına gidermek için mezar taşının isirilmasi gerektiğine inanmakta. Nazardan korunmak için de boncuktan hayvan kellesinden boynuzdan . At nalindan çocuk ayakkabisindan medet umulmaķta..
 • Bir ülke ki orada toprak altındaki ölüler kutsallastirilmakta.. ve onlardan medet umulmakta.. üzerlerine gösterişli türbeler yapılarak günün hemen hemen her vaktinde onlara düzenli veya düzensiz ziyaret akınları oluşmakta.. onlardan şifalar beklenmekte.. ağaçlarına -calilarina renk renk bezler caputlar baglanmakta.. havuzlarina madeni paralar atilmakta.. duvarlarına taşlar yapistirilmakta.. önlerinde kurbanlar kesilmekte.. içlerinde mumlar yakilmakta.. eğilerek ve emekleyerek girilip geri geri cikilmakta... onlara el yüz sürülmekte.. etraflarında donulmektedir...