1000Kitap Logosu
serkan murat kırıkcı
TAKİP ET
serkan murat kırıkcı
@bodakedi
tertemiz, makul fiyatlı ikinci el kitaplar: shopier.com/kpksahaf
37 okur puanı
01 Eki 2021 tarihinde katıldı.
29
Kitap
28
İnceleme
91
Alıntı
0
İleti
Tanıdığın kimse takip etmiyor
Ortak okuduğunuz kitap bulunmuyor
"çocukluklarında anne babalarının az çok rasgele saplantılarından başka bir nedeni olmayan bu düzeltme muamelesine maruz kalmış çok sayıda insan olsa gerek: 'öyle konuşma, böyle konuş', 'öyle yeme, böyle ye', 'öyle şeyler yapma, böyle şeyler yap', 'öyle düşünme, böyle düşün'. belki de türün gerçek devamlılığı burada, atalarımızın nevrozlarını, ikinci bir genetik yapı gibi miras aldığımız yaraları en sonuncu insan jenerasyonuna kadar sürdürmekte yatıyor."
104 syf.
·
Beğendi
·
8/10 puan
shibli önce bir makale üzerinden bir olayı anlatıyor sonra da yıllar sonra başka bir anlatıcı ile bu olayı araştırma serüvenini. filistinli olan her şeyin tam bir yokluğa mahkum edildiğine şahit ediyor okuru. işgal altındaki yaşamı anlatıyor. detaycı, yalın ve süssüz. çok da iyi bir finali var. "zafer tankların değil insanın olacak." sözünü sık sık hatırlatıyor. savaş, üzerinden yıllar da geçse kimsenin zaferiyle sonuçlanmıyor. iki anlatıcı üzerinden savaşa ve şiddete dair bellek tazeleyen, tekerrürün altını çizen bir roman.
Küçük Bir Ayrıntı 
Okuyacaklarıma Ekle
1
88 syf.
·
Beğendi
·
9/10 puan
"tarihçi, kendisi de bizzat tarihin içindeyken, bir tarih bilimi var mıdır? sosyolog da bizzat kendisi toplumun içindeyken, bir sosyoloji bilimi var mıdır?" sorusunun cevabını arayan söyleşiler. fransız tarihçi roger chartier'in 1998'de sunduğu radyo programına konuk olan pierre bourdieu ile sohbeti beş başlıkta toplanmış. daha keyifli, daha neşeli, alaycı, enerjik ve tutkulu bir bourdieu var mikrofonun başında.
Sosyolog ve Tarihçi
Okuyacaklarıma Ekle
1