Burak@'ın Kapak Resmi
[email protected], bir alıntı ekledi.
14 Eyl 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · 9/10 puan

"Genç dostum, eğer insanların her zaman akıllarıyla hareket ettiklerini varsayarsak, dünyanın gidişatından hiçbir şey anlayamayız. Akılsızlık Tarih'in en güçlü ilkesidir."

Yüzüncü Ad - Baldassare'nin Yolculuğu, Amin Maalouf (Sayfa 174)Yüzüncü Ad - Baldassare'nin Yolculuğu, Amin Maalouf (Sayfa 174)
[email protected], Yüzüncü Ad - Baldassare'nin Yolculuğu'yu inceledi.
14 Eyl 2015 · Kitabı okudu · 10 günde · 9/10 puan

Baldassare'nin yolculuğunda bir Cenevizli gözüyle 17. yüzyıl Osmanlı ve Avrupa'sına bakmaktayız. Osmanlı İmparatorluğu'nun kosmopolitik yapısına, bürokratik yozlaşmasına, Avrupa'nın mezhepsel çatışmalarını bir tüccarın başından geçenlerle tanık olmaktayız. Canavar'ın Yılı'nda yaşanan kimi tesadüfü olaylar size farklı bir macera izlenimi vermekte ve bir solukta okumanıza neden olmakta. "Yüzüncü Ad'ı" bulmanız dileğiyle...

[email protected], Yaşamım ve Psikanaliz'i inceledi.
04 Eyl 2015 · Kitabı okudu · 142 günde · Beğendi · 9/10 puan

Bu eser Freud'un kendisinin kaleme aldığı yaşamını, psikanalizin tarihini ve psikanalizin kısaca ana hatlarıyla anlatımını icermektedir. Tıbbi terminolojinin ağırlıkta olduğu ancak dipnotlarla anlatımın genişletildiği psikanalizin temel eserleri arasındadır. Psikoloji ve psikiyatri bilimiyle ilgilenenlere tavsiye edilir.

[email protected], Yüzüklerin Efendisi - I - Yüzük Kardeşliği'yi inceledi.
04 Eyl 2015 · Kitabı okudu · 16 günde · 10/10 puan

Hiçbir film edebiyat eserinin yerini tutamaz. Fantazi türünün kurucusu J. R. R. Tolkien, Orta Dünya haklarının salt kötülüğe karşı mücadelesini destansı bir dille anlatmaktadır. Zayıf karakterlerin! (Hobbitler) cesareti, insanların zayıflıkları, cücelerin kibiri ve elflerin zerafeti karşısında Karanlıklar Efendisi'nin hakimiyet aşkı masalsı anlatımıyla sizi büyülemekte. Orta Dünya'da buluşmak dileğiyle.

[email protected], bir alıntı ekledi.
10 Ağu 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Üzerine bastığımız kaya ve madenler, kanımızdaki demir, dişlerimizdeki kalsiyum, genlerimizdeki karbon milyarlarca yıl önce bir kırmızı dev yıldızın içinde üretilmişti. Insanlarla yıldızlar aynı maddelerden yapılmıştır.

Kozmik Bağlantı, Carl Sagan (Sayfa 221)Kozmik Bağlantı, Carl Sagan (Sayfa 221)
[email protected], Kozmik Bağlantı'ı inceledi.
09 Ağu 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Carl Sagan'ın 1973 yılında yazdığı o o dönemin bilimsel gelişmeleri ile gelecekte olması öngörülen Güneş sistemine ait araştırmaları konu alan, akışkan bir dille yazılmış bilimsel bir eser. Sagan'ın iyimser öngörülerinin birçoğu günümüzde maalesef gerçekleşmedi. Teknolojik gelişmeler öngörülemeyen bir alanda -kitle iletişim, internet vb.- tüm hızıyla devam etmekte. Sagan'ın iyimser Cosmos'a dair insan araştırmaları belki bu yüzyılın sonunda gerçekleşecek. Aya koloni kurmak, Mars'a insanlı araç gönderme gibi. Yakın zamanda görüntülenen Plüton'dan Carl Sagan'a koca bir sevgi gönderdiğini de hatırlatmak isterim.

[email protected], Üç Anadolu Efsanesi'ni inceledi.
18 Haz 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Yakın Çağ'ın Homeros'u Yaşar Kemal, Köroğlu, Karacaoğlan ve Alageyik efsanelerini kendine has masalsı uslübuyla anlatmış. Köroğlunda sevinirken Karacaoğlan ve alageyikte dertleniyorsunuz. Yıllar sonra geri dönüp okunacak bir eser.

[email protected], 1984 inceledi.
29 Mar 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Alev Alatlı'nın bahsettiği gibi George Orwell günümüzde yaşıyor olsaydı ayakta alkışlardı günümüz Türkiye'sini bu hale getirenleri(!). Kara ütopyanın ender eserlerinden olan yapıt kitleleri nasıl bir düzen halinde uçurumun kenarına getirilebileceğini göstermektedir. Kitabı okuduğunuz sırada anksiyetenin artmakta, karabasan gelmiş gibi hissetmektesiniz. Bunun nedeni ise aslında kitapta anlatılanları gerçek hayatta yaşıyor olmanızdan kaynaklanmaktadır. Kitap size gerçekliği kapısını açmakta.