Çağdaş Sahilli, bir alıntı ekledi.
28 Nis 23:07 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 7/10 puan

Koca Roma nasıl çöktü; orada, Porfirius'un aklın yerine hissi, eleştirel düşüncenin yerine inancı, bilginin yerine dogmayı koyanlara karşı canhıraş isyanında dile getirir.

Cehennemdeki Üniversiteliler, Celal Şengör (Sayfa 166 - Ka kitap)Cehennemdeki Üniversiteliler, Celal Şengör (Sayfa 166 - Ka kitap)
Çağdaş Sahilli, Cehennemdeki Üniversiteliler'i inceledi.
28 Nis 23:04 · Kitabı okudu · 17 günde · Beğendi · 7/10 puan

Profesör Șengör'ün makalelerini topladığı bu kitap, ülkemizin sorunlarını ve bilime bakışını anlatıyor. Kitabı okuduğunuzda ülkemizde bilime ve bilim adamına verilen değeri çok daha iyi göreceksiniz

coşkun balcı, bir alıntı ekledi.
 23 Şub 01:05 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Bunun yanında can ve mal öğüten diğer doğal afetlerin sonuçları da cehaletimizin ürünü olduğu gibi,ordumuzun bizleri korumak için yurt dışına akıttığı para da gene yurt dışındaki yabancı aklın ve bilginin yurt içindeki yerli akıl ve bilgiden kat kat üstün olmasının sonucudur

Cehennemdeki Üniversiteliler, Celal Şengör (Sayfa 195)Cehennemdeki Üniversiteliler, Celal Şengör (Sayfa 195)
Serkan Öztürk, Cehennemdeki Üniversiteliler'i inceledi.
 14 Şub 00:10 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Celal Şengör tartışmalı bir figür. Dünyanın sayılı yerbilimcilerinden biri olmanın yanısıra belirli dönemler kamuoyunun gündemine geliş şekli asıl tartışma konusu. Kenan Evren'e olan aşkıyla mesela, militarizm güzellemeleriyle mesela. Ya da "12 Eylül'de insanlara işkencelerde dışkı yedirildi, nasıl hala 12 Eylül'ü savunabiliyorsunuz?" sorusuna "Dışkı yedirmek işkence değil ki, goriller de yiyor, ben de bal gibi yerim" cevabını verişiyle. Bu ve buna benzer çıkışlarından nefret etsem de (Beşi bir yerdelerin en şaibeli ismi Tahsin Şahinkaya öldüğünde gazetelere "sevgili aile büyüğümüz, vatan millet aşığı" gibi süslü sözlerle vefat ilanı veren birinden söz ediyoruz nihayetinde) bu durum onun - özelikle jeoloji, bilim tarihi konularında - bir derya deniz olduğu gerçeğini değiştirmiyor. Daha önce okuduğum kitaplarında (bu okuduğum 3. kitabı) ve izlediğim televizyon programlarında anlattığı konulara hakimiyetine, altı bilgiyle doldurulmuş akıcılığına saygı duymuştum. Bu kitabı da bu anlamda beni hayal kırıklığına uğratmadı. İnsanlığın ilk çağlardan bilim birikiminin nasıl aşama aşama ilerlediğini ve ne yazık ki Osmanlı'dan hatta daha öncesinden beri bu toprakların insanların neden geri kaldıklarını görüyorsunuz Şengör'ün çoğu daha önce Cumhuriyet'in Bilim Teknoloji ekinde yayınlanmış yazılarında. Nevi şahsına münhasır fikirleri de var Celal Şengör'ün. Örneğin kitaptaki ilk makalesinde özetle "Demokrasi filan geçiniz bunları, dünyanın hiçbir yerinde halk kendi kendine doğru seçimleri yapamaz. Önemli olan, halkın onları doğru yönlendirebilecek elitleri yönetime getirebilmesidir." tezini ortaya atıyor. O makale bitiyor hemen ardından yine bir militarizm güzellemesi derken yavaş yavaş bilim tarihine, insanlığın bilim serüvenine giriyorsunuz. Popüler bilim kitaplarına ilgi duyan okur için bir günde bitecek, kolay okunabilir bir kitap yine Şengör'den.

_bayanhiçkimse_, bir alıntı ekledi.
21 Oca 17:19 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"Bertrand Russel'ın dediği gibi, akılsızca bir şeyi milyonlarca kişi söylese de o şey gene akılsızcadır."

Cehennemdeki Üniversiteliler, Celal Şengör (Sayfa 86)Cehennemdeki Üniversiteliler, Celal Şengör (Sayfa 86)
_bayanhiçkimse_, bir alıntı ekledi.
20 Oca 22:49 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"Hiçbir zaman itirazın seni şaşırtmasına izin verme.
Cahille tartışan bilgeler cehalete düşerler." Goethe

Cehennemdeki Üniversiteliler, Celal Şengör (Sayfa 56)Cehennemdeki Üniversiteliler, Celal Şengör (Sayfa 56)
_bayanhiçkimse_, bir alıntı ekledi.
20 Oca 17:22 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"Bilim dışı tüm tutumlar insanlığı eninde sonunda felaketlere, kanlı çatışmalara sürüklemiştir."

Cehennemdeki Üniversiteliler, Celal Şengör (Sayfa 43)Cehennemdeki Üniversiteliler, Celal Şengör (Sayfa 43)
_bayanhiçkimse_, bir alıntı ekledi.
20 Oca 13:27 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"Ben Kaddafi rejimi esnasında Libya'da jeolog olarak çalıştım.Bir felaketti durum.Ama ben bir Libyalı olsam o günü bugüne yüz defa tercih ederim."

Cehennemdeki Üniversiteliler, Celal Şengör (Sayfa 23)Cehennemdeki Üniversiteliler, Celal Şengör (Sayfa 23)
_bayanhiçkimse_, bir alıntı ekledi.
20 Oca 13:24 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Popper demokrasiyi savunurken "halk kötü yönetimi seçimle indirir" diyor. Ama ısrarla kötü yönetimleri futbol takımı tutar gibi seçen halklar da var.

Cehennemdeki Üniversiteliler, Celal Şengör (Sayfa 22)Cehennemdeki Üniversiteliler, Celal Şengör (Sayfa 22)
_bayanhiçkimse_, bir alıntı ekledi.
20 Oca 13:22 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"Hukukun temeli yoktur.
Bugün Türkiye'de ötenazi yasak, Isviçre'de serbest.Yani birinde cezalandırılacak bir fiil, diğerinde kanun korumasında.Hal böyleyken evrensel bir hukuktan söz etmek nasıl mümkün olabilir?"

Cehennemdeki Üniversiteliler, Celal Şengör (Sayfa 21)Cehennemdeki Üniversiteliler, Celal Şengör (Sayfa 21)