Ejderya'nın Kapak Resmi
Ejderya, Karanlık Lise 3'i inceledi.
 07 Eki 21:31 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Size bir şey itiraf edeceğim. Kitap okuma alışkanlığımı Karanlık Lise'yle kazandım. Bu yüzden önemli bir yere sahip. İşte hiçbirimizin sevmediği o, kadın aşağılama yerden yere vurma ya da kullanma gibi davranış bozuklukları(kendimce) bolca vardı. Ama genel olarak konuya bakarsak güzeldi ve gerçekten de harika bi sonu vardı ben bayıla bayıla okumuştum ikinci kitabın sonunu. Ayrıca ben ilk kitapları ilk çıktığı dönemler aldığım için Gölgeler'i okumam kafamda bazı şeyleri yerine oturttu daha doğrusunu söylemek gerekirse hatırlattı. Şimdi geldik üçüncü kitaba. İlk iki kitaptan farklı olarak Gölgeler'de diğer iki kitabın karakterlerinin eski hayatlarını, Atagül Lisesi'ne gelmeden önceki, hayatlarını anlatıyor. Yazar, hepimizin bir yerde kendimizi bulabileceğimizi yazmış. Ben Emsa'ya gelene kadar ben hiçbiri değilim sanırım demiştim ama çok erken demişim bunu o bölüme gelince anladım. İlk kısımlarıyle çok uyuşuyor. Bu kitap daha önceki hikayeleri anlattığı için önce de okunabilir ama bu sadece diğer iki kitabın havasını kaçırmaktan başka bir işe yaramaz. Her ne olursa olsun Alya'nın kitapları beni sarıyor. Kendimi kaptırıyorum ve zamanın nasıl geçtiğini anlamıyorum, sıkılmıyorum. Bu yüzden de Alya Öztanyel benim için değerli bir yazar. Hem kitaplarıyla okumaya başladığım için hem de kitaplarında kendimden bir parça bulabildiğim için. Ayrıca demeliyim ki sadece bir karakterde kendinizi bulmuyorsumuz. Her karakterde kendinizden bir şeye rastlamanız mümkün. İnsan kendi hikayesini başkasının ağzından gibi okumuş oluyor ve bu gerçekten değişik bir duygu. Üzücü olan bir tarafı da var. Kitaptaki bağ kurduğunuz, hayatlarınızın belki de düşüncelerinizin benzediği kişiyi gerçekte bulamıyorsunuz. Ama hayal bile olsa var olduğuna inanmak bile gerçekten güzel hissettiriyor. Ben öyle insanlar bulabilsem belki de hayal ettiğim kadar güzel olmayacak. Hayal ürünleri üzmez her zaman daha güzeldir bu yüzden onları seviyorum. Ve son olarak, Alya'nın dili, yazımı gerçekten çok hoştu. Siz de Karanlık Lise'nin ilk iki kitabını okuduğunuzda ve Gölgeler'i okuduğunuzda yazarın dilinin gelişmişliğinin farkına varıyorsunuz. Okumanızı tavsiye ederim.

Ejderya, Asil Piçler'i inceledi.
05 Eki 23:31 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Asil Piçler'e RS dönemimde başladım ve akmaz, elimde sürünür diye çok korktuğum bir kitaptı. Biraz süründü de sayılır fakat benim zamanım kitap okumaya yetmediğinden dolayı. Kitap çok akıcı bir kitap. Başına oturup 3 saatinizi ayırsanız hemen bitirebileceğinize inanıyorum. Go kitap beni asla pişman ettirmedi bu zamana kadar zaten. Okuyanlar bilir ki bana bazı kitaplardan bir şeyler alınmış gibi geldi. Kitabın eksisi buydu, özgün değildi. Krallıklar, taht... Size de tanıdık geldi mi? Benim için tek eksisi buydu. Kitabın akışı ve içinde tek bir olay tek bir konu değil de birçok şeyi bulundurması çok hoşuma gitti. Mesela ölüm, acımasızlık peşinde bir yerden duygusallığı da getiriyordu. Sevgi, çaresizlik... Bunları okurken ayrı bir tat aldım kitaptan. Genel olarak beğendiğim, güzel olduğunu düşündüğüm bir kitap. Olay akışı çok güzel ayarlanmıştı gerçekten.

Ejderya, bir alıntı ekledi.
13 Eyl 19:17 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Çünkü yeryüzündeki hiçbir şey kuytulardaki bir çocuğun fark edilmeyen sevgisiyle karşılaştırılamaz; çünkü bu sevgi, yetişkin bir kadının tutkulu ve bilinçaltında hep talep eden aşkının hiçbir zaman olamayacağı kadar umarsız, kendini karşısındakine hizmet etmeye adayan, boyun eğen, hep pusuda ve tutkuyla yoğrulmuş bir sevgidir.

Bilinmeyen Bir Kadının Mektubu, Stefan ZweigBilinmeyen Bir Kadının Mektubu, Stefan Zweig
Ejderya, bir alıntı ekledi.
10 Eyl 13:56 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"insanlar o kadar aptal ki, nefes alıp vermeyi becerebilmeleri bile mucize."

Her Şey İçin Teşekkürler, Tommy WallachHer Şey İçin Teşekkürler, Tommy Wallach