Giriş Yap

Nazan Arısoy

Yazar
7.8
1.676 Kişi
Unvan
Yazar
Doğum
İstanbul, 1976
Yaşamı
Nazan Arısoy 1976 yılında İstanbul'da dünyaya gelmiştir. Marmara Üniversitesi Atatürk Eğitim Fakültesi Sınıf Öğretmenliği Bölümü ve Anadolu Üniversitesi İletişim Fakültesi Reklam ve Halkla İlişkiler bölümünden mezun olmuştur. Çeşitli kurumlarda Öğretmen, Eğitmen, Üst düzey yönetici asistanı, Müşteri ilişkileri uzmanı ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü pozisyonlarında görev yapmıştır. Babasının gazeteci ve annesinin edebiyat öğretmeni olması yazarı edebiyata sürüklemiştir.

İncelemeler

Tümünü Gör
256 syf.
·
3 günde
·
Puan vermedi
“Gecelerim, çarpan kocaman bir yürek gibi. Gecelerim aysız; pencereden süzülen gri ışığa gözünü kırpmadan bakıyor. Gecelerim ağlıyor, yastığım nemli ve soğuk. Gecelerim beni yokluğuna itiyor; seni arıyorum, yanımdaki dev bedenini, soluğunu, kokunu arıyorum. Neredesin? Bedenim, şu sakat külçe, senin sıcaklığında bir an kendini unutmak istiyor. Gecelerim paçavraya dönmüş bir yürek. Gecelerim beni aşkla tutuşturuyor, ama senin eksikliğini çektiğini biliyor ve bu gerçek karanlıkta bir bıçak gibi parlıyor. Gecelerim sana uçabilmek, seni uykunda sarmalayıp bana getirebilmek için kanatları olsun istiyor. Ama gecelerim her türlü deliliğin yasak olduğunu ve düzensizlik yarattığını biliyor. Gecelerim senin ve benim hazza eriştiğimizi görmek için röntgencilik yapmak istiyor, ama bedenim birkaç sokağın ya da adi bir coğrafyanın bizi ayırdığını anlayamıyor…”
Frida Kahlo
8.1/10 · 1.248 okunma
Reklam
208 syf.
·
4 günde
·
Beğendi
·
9/10 puan
aşktan sanat yaratan kadın
4 çocuklu bir ailenin 3.çocuğu olarak dünyaya gelen Frida Kahlo ; asi, neşeli, güzel, ve zeki bir kızdır . Bu özellikleri ile hemen dikkat çeken Frida, kardeşlerinden de farklıdır . Ancak 6 yaşında geçirdiği çocuk felci sebebi ile sağ bacağı diğer bacağından kısa ve ince kalır. Bu sebebten ona “ tahta bacak Frida “ lakabı takılır ve bu durumdan çok etkilenir . Uzun bir süre yatağından çıkamaz . Annesi muhafazakar, kuralcı biriyken babası daha açık fikirli, sanata düşkün biridir . Annesi Frida’nın rahibe olmasını isterken, o doktor olma hayali kurar. İleriki dönemlerde bu hayalini gerçekleştirecek adımlar da atar. Ama hayat malesef onun istediği şekilde ilerlemez. Geçirdiği tren kazası ile hem ilk aşkını kaybeder, hem doktor olma hayalini . . Sonra hayatına herkes tarafından bilinen Diego girer. Ona büyük bir aşk ve tutkuyla bağlanır. Hiçbir zaman tek eşli olmayan, onu daima aldatan Diegoya saplantılı bir şekilde bağlanır . 2 kez evlendiği Diego hayatını bir yandan olumsuz etkilerken bir yandan sanata olan yaratıcılığını olumlu yönde etkiler . Dünyaca ünlü bir ressam olmasına zemin hazırlar . Zorluklarla, acılarla, ihanetlerle geçen hayatı 47 yaşında sona erer. Kısacık hayatıyla, hayata bakışıyla, insanları derinden etkileyen sözleriyle dünyaca ünlü bir ressam kalır geriye . . Frida Kahlonun hayatını daha yakından görmemi sağlayan bir kitap olarak, biyografik kitap okumayı seven herkese öneririm , keyifli okumalar . Hayatın kabul edilse de edilmese de her birimiz için benzersiz yaratılmış bestesi var . Önemli olan sana bahşedilen besteni hangi seçtiğin notalarla, hangi tempoda yaşayacaksın . Pop musun, rock mı, jazz mı yoksa acı kokan bir şarkı mı ? Karar senin . Nasıl bir bestesin ? Hayatındaki insanlar seni nasıl bir beste olarak yorumluyor hiç merak ettin mi ? ( syf. 107 )
Frida Kahlo
8.1/10 · 1.248 okunma
208 syf.
·
17 günde
·
Beğendi
·
7/10 puan
Bence Şimdi Sen de Herkes Gibisin...
"Dilediğine gitsin aşk. Bana yakışmadı. Emanet gibi duruyor artık üzerimde. Kah büyük geliyor kah daraltıyor beni. Kalıbına uyacak bedeni arasın bulsun. Ben miadımı doldurdum. Aşka esaret son bulsun. Adı aşk olanı azad ediyorum. Elveda aşk. Elveda Nazım..." Öncelikle kitaba dair en önemli bilgiyle başlayayım. Bu kitapta bulunan mektuplar, günceler ve şiirler Piraye'ye değil, yazara aittir. Yazar bunu kitabının girişinde şu cümlelerle belirtiyor: "Piraye olup Nazım Hikmet gibi mavi gözlü bir deve aşık olsaydım ne hissederdim bakış açısı ile duygular cümleleri oluşturdu." Yani benim gibi bir yanılgıya düşmeyin zira ben kitabın Piraye'ye dair özel dokümanlara sahip bir kitap olduğu kanısıyla kitabı almıştım. Kitap Piraye olsam şeklinde bir fikirle yola çıkıp Piraye ağzından yazılmış, yazarın kaleminden çıkan mektupların çoğunluğundan oluşsa da kitapta yer yer Piraye'nin ve Nazım'ın hayatına dair bilgiler de bulundurmaktadır. Bu bilgilerin kaynağı ise Piraye Hanım'ın oğlu Mehmet Fuat Bey ve yazar Can Erel'dir. Tüm bu bilgiler ışığında ve mektupları yazmadan önce de Piraye hakkında çok araştırma yapan yazar mümkün olduğunca Piraye ile empati kurmaya çalışarak mektupları yazmıştır. Her ne kadar Piraye'nin ne hissettiğini ne yaşadığını hiçbirimiz tam olarak bilemeyecek olsak da bence yazar sevdiği adam tarafından terk edilen, aşkları destansı bir hal almışken, sevdiği adamın başka destansı aşklara da yelken açtığını gören bir kadının hissiyatını oldukça doğru yorumladığını düşünüyorum. O konuda yazarın mektuplarıyla beni yakaladığını söyleyebilirim. Ancak gelelim kitapta hoşlanmadığım durumlara... Öncelikle dilinde bir savrukluk vardı diyebilirim. Zaman zaman çok sade zaman zaman çok süslü bir anlatım kurmuş yazar, ben bu dalgalı dilden pek hoşlanmadım diyebilirim ve sade anlatımını tercih ettiğimi de belirtmek isterim. İkinci bir nokta ise yazarın dönemin dilinden ziyade anlatımda hissiyatına göre yazdığını zaman zaman popüler kültürle hayatımıza giren kelimeleri de mektupta kullandığını ve bu da, her ne kadar en baştan zaten mektupların Piraye'ye ait olmadığını bilsek de, mektupların inandırıcılığını azalttığını, o kelimelerin okuyucunun gözüne çarparak anlatımı irite ettiğini söyleyebilirim. Benim için tüm bu eksilerine rağmen okuması keyifli bir kitaptı. Duygu yoğunluğu yüksek, mektuplardan oluşan bir roman gözüyle okuyabilirsiniz, tavsiye ederim. Ancak Piraye hakkında daha rasyonel, objektif bir eser arayışındaysanız yanlış yerdesiniz, bu eser öyle bir eser değil, bunu da tekrar hatırlatarak incelemeye nokta koyayım. Keyifli okumalar herkese:)
Piraye'de Nazım Olmak
8.0/10 · 3.350 okunma
·
Reklam
2
4
50 öğeden 1 ile 10 arasındakiler gösteriliyor.
©2022 · 1000Kitap Web Uygulaması · 2.26.48