1000Kitap Logosu
Tomris'çe

Tomris'çe

Üç Şairin Tek Şiiri

Okuyacaklarıma Ekle
TAKİP ET
Kitapyurdu.com
75TL ve üzeri tüm siparişlerde Kargo Bedava!

Hakkında

224 sayfa ·
Tahmini okuma süresi: 6 sa. 21 dk.
Adı
Tomris'çe
Alt başlık
Üç Şairin Tek Şiiri
Basım
Türkçe · Türkiye · Dokuz Yayınları · Eylül 2019 (İlk yayınlanma: Ağustos 2017) · Karton kapak · 9786052050804
Diğer baskılar
Tomris'çe
Tomris'çe
Tomris'çe
Bu kaçıncı bilemediğin, anlamadığın, görmezlikten gelip, sağır olduğun haykırışlarımla dolu bir gece. Bir tepeden denize bakmak gibi seninki. Ne gerçek rengini görürsün suyun, ne sıcağını soğuğunu bilirsin ne de içinde barınanları. Hep o mesafeden baktın bana. Ben de köpürdükçe dalgalandım, dalgalarımla sana doğru ilerledim, yakınlaştım. İlerlediğim kuvvette, yakınlaştığım yol, mesafe kadar da kendime geri çekildim her zaman. Meddücezirmiş seninle aşkın içeriği. Tutkuyla tutulan bedenlerin, ruh ile esir olmasıdır aşk. Esirin olmak şerefi ile emrine amadeydim aşk. Şimdi çıkart üzerindeki aşkın tanımını ve yoluna yüzünü dön artık. Bırak o şaşalı kılıfını hak eden giysin bedenine. Senden dolayı hiç incinmedim, seni de hiç incitmedim. Senin gözlerinde başka bir çift gözün aşkına şahit olduğumda da seni hep çok sevdim. Osman Sınav (Tanıtım Bülteninden)
Fiyatlar
Kitapyurdu.com
75TL ve üzeri tüm siparişlerde Kargo Bedava!
İdefix
idefix.com

Okurlar

7.5
10 üzerinden
149 Puan · 39 İnceleme
224 syf.
·
18 günde
·
Puan vermedi
Tomris'çe
Merhabalaaar :) Sevgili Nazan Arısoy'dan okuduğum ikinci kitap bu. Ve daha önce okuduğum kitap "Virginia Woolf' tu. Açıkcası bu kitabı bir beklenti ile okudum. Virginia Woolf u o kadar güzel anlatılmıştı ki 'Tomris Uyar' ın da hayatının bu şekilde anlatılacağını düşünmüştüm ama yanıldım. Okurken sıkıldım ve devam etmek istemedim ama bitirmek için kendimi zorladım diyebilirim. Tomris Uyar ' a dair ne öğrendin diye sorsanız sadece hayatına giren 4 farklı edebiyatçının isimlerini verebilirim. Ama onların aşkı, ilişkileri nasıl başlıyor nasıl bitiyor çok karışık dile getirilmiş. Benim kesinlikle hem Tomris hem de diğer edebiyatçılar ile ilgili okuma yapmam gerekecek çünkü 'yarım yamalak, sayfaları eksik bir biyografi okumuş gibiyim' Emeğine sağlık sevgili Nazan Arısoy'un ama ben beğenmedim eseri ve eğer benim gibi bahsedilen edebiyatçılarla ilgili okuma yapmamışsanız tavsiye etmiyorum okumanızı. Herkese iyi okumalar
Tomris'çe
7.5/10 · 536 okunma
Okuyacaklarıma Ekle
224 syf.
·
8 günde
·
Beğendi
·
9/10 puan
Buralardan bir Tomris geçmiş...
Türü biyografi olsada ben roman okuyormuş gibi hissettim. Akıcı ve bir o kadar etkileyici bir kitaptı doğrusu. Tomris'çe bölümlerini okurken uçtum gittim resmen. Kendini ifade edişleri, beklentileri, hayata bakış açısı bambaşkaydı...Nazan Arısoy 'un birkaç kitabını okudum ve biyografi alanında çok iyi olduğunu düşünüyorum. İnsanları sıkmadan muhabbet eder gibi anlatması çok hoş. Tomris abartılı hayatı sevmeyen, kendi fikirlerine öncelik veren, dış müdahalelere izin vermeyen, aşkını harika bir şekilde yaşayan, edebiyata aşık bir kadın... Daha ne olsun değil mi? Ben çok beğendim... Sizlere de keyifli okumalar dilerim :)
Tomris'çe
7.5/10 · 536 okunma
Okuyacaklarıma Ekle
256 syf.
·
7 günde
·
7/10 puan
Ah Tomris, ruhu o kadar özgür ve kuralsız bir kadınmışsın ki. Kitabı okurken aşkının adamı olarak seçtiğin adamlar arkadaşlarmış, bu bana pek doğru gelmese de yargılamaktan kaçındım. Ülkü Tamer ile evliyken sıradanlığından ve bebeğin Ekin'i kaybettiğinden hem soğumuş hem sıkılmışsın. Ülkü Tamer'in en yakın arkadaşı Cemal'le aşka yelken açmışsın ve orada da kıskançlıklar dan ve hiddetlerden sıkılmışsın. Yine arkadaş olan Turgut'la mektuplaşıp ona tutulmuşsun. Doğru mu yanlış mı, belki de bu bizim sorgu sualimize düşmez. "Güz Adamı" dediğin Turgut'ta takılı kalmışsın, en çok onda emek vermiş, en çok onda kırmışsın kuralsızlığını. Eş, yoldaş her şey olmuşsunuz. Onla da son zamanlarda uzaklıklarınız, çekişmeleriniz olsa da bir türlü kopamamışsın Turgut'tan. Ne de olsa sen "Bahar kadını", Turgut da "Güz adamı"ydı. Ne de olsa ikiniz de bahardınız. Ama ölüm ayırdı. Ölüm ayırsa da ayrılamadın ondan. Tomrisin yalnızlığını, yasını Edip şiirleriyle, sinesinde sakladığı aşkıyla yok etmeye çalıştı. Ama o da ani ve yersiz bir ölümle Tomris'i yapayalnız bıraktı bu dünyada. Kitap genel olarak akıcı, muhteşem aşk cümleleri ile doluydu. Tabi bana hiç doğru gelmeyen tasvirler de vardı. Turgut'ça denilip yazılan bir dua ve namaz tasviri vardı okurken beni çok rahatsız etti. Kısaca değinmek gerekirse dua için "senle konuşurken anlamadığım kelimeler kullanmak istemiyorum", namaz içinse "huzuruna deve kuşu taklidi yaparak gelmek istemiyorum" tasvirleri beni çok rahatsız etti. Ama genel olarak bu kitapta herkes kendinden bir cümle, bir duygu bulabilir. Yazarın dili de akıcı ve güzel. Okuyun ama okurken bütün yargılarınızı bir kenara bırakın tavsiyem. Ben okurken içimdeki yargılama seslerini susturdum. Şimdiden iyi okumalar. :)
Tomris'çe
7.5/10 · 536 okunma
Okuyacaklarıma Ekle
224 syf.
·
59 günde
·
Beğendi
·
7/10 puan
Tomris'çe
Sizlere içinizdeki romantiğe hitap edecek bir kitapla geldim. Bu kitabı okumak şiir okumak gibi, şairler de dev bir şiirin baş karakterleri. Kitap Tomris Uyar'ı anlatıyor, üç şairin tek şiirini. Tomris Uyar'ın ilgi çekici karakteri ve edebiyat dünyasının en magazinsel üç aşkı, Nazan Arısoy'un duygusal kalemiyle bir araya geliyor. Bir biyografi niteliğinde olsa da kendimi bir kurgu okuyormuşum hissinden kurtaramadım kitap boyunca. Nazan Arısoy yer yer kendini Tomris ile bağdaştırmış, kesinlikle Tomris kadar Nazan da var bu kitapta. Cemal var, Turgut var, Edip var. Benim kadar şiir sever birinin isteyebileceği her şey var. Sanki onlarla sohbet eder, iç dünyalarına açılan bir pencereye bakar gibi okudum kitabı. Yer yer bitmek bilmeyen aşklar beni sıktı bile diyebilirim. Tek eleştirim bazı yerlerde olayların fazla romantize edilmesi olabilir. Ancak kitabı aldığımda böyle olacağıni biliyordum. Çünkü yazarın Cemal Süreya'yı anlatan kitabını da okumuş ve beğenmiştim. Neyle karşı karşıya olduğumu az çok tahmin edebiliyordum. Tomris'in bağımsızlığı beni büyüledi. İlk iş öykülerini okumaya başlayacağım. Bakalım benim çıkarımlarım da Nazan Arısoy gibi olacak mı? Merak ediyorum doğrusu. Özellikle biyografi okumayı seviyor ve bunca şaire şiirler yazdıran bu kadını tanımak istiyorsanız, mutlaka okumanızı tavsiye ederim.
Tomris'çe
Tomris'çe
Nazan Arısoy
Nazan Arısoy
Tomris'çe
7.5/10 · 536 okunma
Okuyacaklarıma Ekle
224 syf.
·
6 günde
·
Puan vermedi
"Aşk, diye bağıran onca şair, onca yazar, ozan varken aşka sağır olmak mümkün mü?" Tomris'çe, benim açımdan ortalama düzeyde bir kitaptı diyebilirim. Yazarın empati yeteneği gerçekten çok başarılı, ona zerre kusur bulamam. O satırları Tomris'in, Cemal'in, Turgut'un, Edip'in dilinden okuyormuş gibi hissettirmeyi fazlasıyla başarmış. Yalnız özellikle Cemal Süreya bölümünde yazarın biraz tekrara düştüğünü düşünüyorum. Evet çok güzel cümleler vardı fakat bazen gerçekten sıkıldım. Öyle ki kalın bir kitap olmamasına rağmen okuyup bitirmem uzun sürdü. Biyografik eserler okumayı sevenler için iyi, sürükleyici kitaplar okumayı sevenler için ise pek de iyi bir tercih olduğunu düşünmüyorum.
Tomris'çe
7.5/10 · 536 okunma
Okuyacaklarıma Ekle
50 öğeden 1 ile 10 arasındakiler gösteriliyor.