Gizem Toso, bir alıntı ekledi.
28 Şub 04:49 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Uğruna mücadele edeceği kutsal huzura derin, katıksız bir acıdan geçmeden ulaşılamazdi, ıstırap yolunu yürümeyen kişiye mutluluk yoktu.

Erika Ewald'in Aşkı, Stefan ZweigErika Ewald'in Aşkı, Stefan Zweig
Kitapları Fazla Seven Kadın, bir alıntı ekledi.
27 Şub 11:03 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Adamı ne kadar sevdiğini bir kez daha hissetti; tıpkı unutulan bir kelimenin geri gelişi gibi birdenbire bunu fark etti. Ayrıca onu kaybetmenin kendisi için ne kadar zor olacağını da hissetti. Her şey nasıl da rüya gibiydi...

Erika Ewald'in Aşkı, Stefan ZweigErika Ewald'in Aşkı, Stefan Zweig
Şevvâl Akkaya, Gece Avı'ı inceledi.
25 Şub 00:49 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Bir dedektif ️‍️ Erika Foster romanı olan Gece Avı’na bayıldım. Kitap genel havasıyla güzeldi. Önceden hiç polisiye okumadığım için burda işler nasıl gidiyor bilmiyorum ama ilk polisiye romanımın bu olmasına sevindim. Kitabı okurken katile o kadar üzüldüm ki tek isteği sevilmek olan bir insan. Bazen ona hak bile verdim. Katilden önce Erika muhteşem bir dedektif, davalarda diğerleri sürekli eşcinsel cinayeti olduğunu söyleyip sonlandırmaya çalışsalar da Erika hep bir gariplik olduğunu hissediyordu. Dava çözüldüğünde ve kitabın sonunda Erika’ya atılan kazıktan sonra sinirlerimi birkaç gün toplayamadım. İntihar poşetleri, flunitrazepan ilacı....

ESRA KISA, bir alıntı ekledi.
23 Şub 08:50

ERIKA EWALD'IN AŞKI
Bazı insanların doğasında bütün büyük olaylar, bütün olağanüstü hadiseler, ruhun genel sarsıntısının yanı sıra gizli bir acının ve içten bir melankolinin boğuk sesi önden gelen teline de vurur ; ses o kadar yüksek ve baskındır ki , diğer bütün duygular fedakârca bunun içinde eriyip gider.

Stefan Zweig Seçme Eserleri, Stefan Zweig (Sayfa 300 - Yakamoz Yayınları)Stefan Zweig Seçme Eserleri, Stefan Zweig (Sayfa 300 - Yakamoz Yayınları)
ESRA KISA, bir alıntı ekledi.
23 Şub 08:26

Erika Ewald'ın Aşkı
Bazı boş, değersiz saatler vardır ki , kaderi içinde saklar. Bunlar , gittikçe yaklaşan karanlık ve aldırışsız bulutlar gibi yükselip sonra yine kaybolur ama inatçı olmayı sürdürürler. Ve yükselen kara bur duman gibi dağılır , gittikçe uzaklaşır ve genişlerler; ta ki sonunda donuk, sıkıntılı grilikleriyle hayatın üzerinde hiç hareketsiz asılı kalana dek. Adeta önüne geçilemez şekilde, hırsla ana yapışan ve ara sıra tehditkar yumruğunu havaya kaldıran bir gölge gibi...

Stefan Zweig Seçme Eserleri, Stefan Zweig (Sayfa 299 - Yakamoz Yayınları)Stefan Zweig Seçme Eserleri, Stefan Zweig (Sayfa 299 - Yakamoz Yayınları)
Cansu Altprmk, Buzdaki Kız'ı inceledi.
 20 Şub 20:23 · Kitabı okudu · 5 günde · 6/10 puan

Robert Bryndza, İngiliz asıllı yazarın ilk kitabı Buzdaki Kız. Yazar hakkında edindiğim bilgilere göre eşcinsel bir evlilik yapıp eşinin soyadını almış ve kitabında ki karakterlere de bunu yansıtmış.

İnsanların özel yaşamları değil değinmek istediğim, dünya üzerinde birbirine saygı duymayan insan toplulukları olarak yazarın bireyler tarafından hoş karşılanmayan yaşam biçimlerini kitabına yerleştirmesi aksine çok cesurca.

Gelelim kitabımıza:
Dedektif Erika Foster, eşinin ölümüyle sonuçlanan, son soruşturmasıyla uzun süre görevden alınmıştır.
Ünlü bir ailenin kızının ölü bulunmasıyla iş hayatına geri döner.
Zengin aile kızı Andrea uçarı yaşamıyla bilinmektedir.
Kız kardeşini kıskanan sorunlu abla Linda ve umursamaz kardeş David ile buluşacağı gece ortadan kaybolmuştur.
Bu zorlu dava da geçmişte yaşadığı olumsuzlukların etkisiyle hassas olan Erika üstleriyle sürekli ters düşmektedir. Sezgilerine güvenen dedektif için kedi fare oyunu başlamıştır.
Eski sevgililer, nişanlısı Giles ve tehlikeli arkadaş çevresiyle birçok şüpheli vardır. Hiçbir şey sandığı kadar kolay sonuçlanmayacaktır.

Buzdaki Kız tek bir mantık hatası saptadığım orta kalite bir polisiye-gerilim türü. Kurgu tahmin edilebilir olduğu için sonu aşırı şaşırttı diyemem. ( Bana göre öyle, yine de katili son ana kadar öğrenmiyorsunuz.) Türünün takipçilerini etkileyecek kadar mükemmel değil.
Buna rağmen okurken sıkmayan bir anlatıma sahip ki bu da yazarın ilk romanına göre çok başarılı. Her ne kadar benzer kurgular içerse de Dedektif Foster'ı kesinlikle sevdim.
Kitap için okunmaya değmez yorumunda bulunamam sadece bu türün okuyucuları için beklentinin altında ama yeni bir okur, farklılık isteyen kişiler için etkileyici bir kitap.
Üstelik Erika'nın hikayesi yazarın ikinci kitabı olan Gece Avı'n da devam ediyor.

crescent, bir alıntı ekledi.
15 Şub 10:28

Erika Ewald'in Aşkı
Zaten sessiz ve mutlu olmaktan başka bir şey de istemiyordu; beklediği sadece bir ibadethaneye sığınır gibi sığınabileceği bolca huzurdu.

Karmaşık Duygular, Stefan Zweig (Sayfa 21)Karmaşık Duygular, Stefan Zweig (Sayfa 21)
AYSUN, bir alıntı ekledi.
13 Şub 19:38

Resimler ve kitaplar, manzaralar ve müzik parçaları onunla konuşurlardı,cansız eşyalarda renkli hakikatler görme eğiliminde olan, çocukluğun şairane hazinesini yitirmeyen o kızla konuşurlardı. Ve aşk gelinceye değin bunlar Erika'nın tek başına yaşadığı şölenler olmuştu.

Karmaşık Duygular, Stefan ZweigKarmaşık Duygular, Stefan Zweig
ibiaryu, bir alıntı ekledi.
06 Şub 14:14 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 7/10 puan

'' Bir ceset görmek işleri kolaylaştırmıyor , değil mi patron? '' dedi.
'' Hayır , kolaylaştırmıyor, '' dedi Erika.

Buzdaki Kız, Robert BryndzaBuzdaki Kız, Robert Bryndza