Berkan ibryam, Buzdaki Kız'ı inceledi.
19 May 21:30 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Başı biraz sıkıcı geçse de son 200 sayfada tam istediğim gibi bir Erika gördüm ve kesinlikle okunması gereken bir polisiye roman. Diğer kitaplarını alacağımı sanmam çünki biraz kendini tekrarlıyormuş gibi geldi, fakat alıp okumadan bir yorum yapmakta istemiyorum :D

Muhammet Ural, bir alıntı ekledi.
19 May 01:50

gerçeği kavramıştı; Uğruna mücadele edeceği kutsal huzura derin, katıksız bir acıdan geçmeden ulaşılamazdı, ıstırap yolunu yürümeyen kişiye mutluluk yoktu.

Erika Ewald'in Aşkı, Stefan ZweigErika Ewald'in Aşkı, Stefan Zweig
Özgür, Ağustosböceğinin Sekizinci Günü'ü inceledi.
18 May 23:07 · Kitabı okudu · 6 günde · 8/10 puan

kan bağı olmasa da birbirleri ile bir bağı olan iki kadının farklı zamanlarda benzer hatalara düştüğü bir öykünün iyi ki okudum dediğim romanı.

kiwako deliler gibi sevdiği adamın yalanlarına mantığını kapatmış ve ilerisi için büyük fedakarlıkta bulunmuş bir kadın. sevdiği adamın kendisini yalanlarla oyaladığının farkında mıydı, yoksa bunu fark edemeyecek kadar körlük mü yaşıyordu bilemeyiz. ancak bu kişi için aldığı kararlar onu karakterinin tamamen zıttı olan bir suç işlemeye yönlendirecek kadar fütursuzca hareket etmeye yönlendirir. o artık artık sahip olamayacağını düşündüğü şeyi korumak adına kaçak bir konumda ki çaresiz bir anneden başka bir şey değildir.

erika'nın (kaoru) ise aynı hataya bile bile düştüğünü ancak yine de aldığı kararlar ile başka bir yol izlediğini görüyoruz. yine de iki karakteri bağlayan ortak bir geçmiş, hayatlarının kesiştiği bir nokta hikayenin omurgasını oluşturmuş. bu birçok başka hayatı allak bullak eden bir dönemin hikayesi. okuyucu bir yandan kiwako'nun işlediği suç için ona kızmalı mı yoksa ona hak mı vermeli diye ikileme düşüyor. günlük hayatımızda benzer bir hikaye ile karşılaşsak karakterler için ilk izlenimlerimiz romanın arka planını oluşturan japon halkı gibi mi olur yoksa okuyucu olarak karşılaştığımız bu hikayede ki gibi bir empati mi duyarız bu kitabın bize sunduğu önemli bir paradoks.

kakuta bu romanda bizi biz yapan şeylerin aldığımız kararların bütünü olduğunu, neden sorusunun ise öyle olması gerektiği için olduğu fikrini bize anlatmaya çalışmış. biraz ağır ama severek okudum. okumayı düşünenler için umarım benim aldığım keyfi alırlar niyetini paylaşıyorum.

Kevser DENİZTAŞ, bir alıntı ekledi.
13 May 19:19 · Kitabı okuyor

Erika Erwald'in Aşkı
Her şey olması gerektiği gibi olmuştu ;çünkü bazı insanlar dünyaya aşk için gelmezler, kavuşmanın acı verici mutluluklarını taşıyamayacak kadar zayıf oldukları için onlarda sadece beklentinin kutsal ürpertisi vardır.

Karmaşık Duygular, Stefan Zweig (Sayfa 58)Karmaşık Duygular, Stefan Zweig (Sayfa 58)
Rukiye Uysal, Ejderha Dövmeli Kız'ı inceledi.
 27 Nis 00:14 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Senenin favorisine giren ve Dan Brow'dan sonra sevdiğim bir yazar daha oldu Stieg Larsson. Kitabın konusuna değinmeyeceğim, çünkü olaylar bir davanın çevresinde gelişiyor ve kitabın başlarında da karakterlerin hayatını ve ne yaptığını anlatıyor. Lisbeth Salander harika bir araştırmacı, farklı bir tipi de olsa kendisine bayıldım. Çok güçlü bir kadın karakter, okuyanlar bilir adama yaptıkları acayip kötüydü ama o adam da hakketti. Lisbeth çok zor şartlarda yaşam mücadelesi vermiş ve bunun üstesinden çıkmayı başarmış araştırma gücü o kadar güçlü ki ben bile okurken şaşırdım. Mikael Blovkvist karakteri her ne kadar iyi olsa da ben pek beğenmedim, eski karısına aldatması ve sevgilisinin eşi bu duruma birşey dememesi sinir bozucuydu. Bir bölüm var orada acayip şaşırdım ben, sadece yurt dışında böyle olaylar pozitif karşılansa da ben bu konuda pek beğenmedim. Erika’yı da hiç sevmedim. Ama Mikael araştırmasından hiç vazgeçmedi tam bir sabır adamı. Herkes kitabın ilk 200 sayfası çok sıkıcı diyor ama bana göre gerçekten muazzamdı karakterlerin hayatını anlatıyor bu sayfalar, ama yazılanlar ve yazarın bu konuda olayları iyi bir şekilde araştırıp yazması yani öyle bir yerlere giriyor şaşırmamak elde değil zaten 300 sayfasından sonra öyle bir olaylar oluyor ki sanki kitabın içinde siz de oluyorsunuz ben öyle hissettim. Kalın bir kitap olmasına rağmen üç günde bitti okurken ileriki bölümlerde neler olacak diye merak etmeden duramadım. Kitabın sonunda olmasını istediğim olay olmadı ve bu beni çok üzdü Mikael ve Lisbeth harika bir sevgili olurdu ki araştıma da muhteşem bir ikili olmuştu. Ama o gıcık Erika yüzünden herşey altüst oldu.

Yazarın yazım dili, üslubu harika kesinlikle bu kitabı okuyun derim çok şey kaybediyorsunuz. Böyle yazarlar zor bulunuyor gerçekten sevdiğim yazarlar arasında girdi, sadece bu yazarla beraber iki oldu . Ben kitabı kütüphaneden aldım, serinin hepsi en kısa zamdan kitaplığımda da olacak o kesin.

Yeni bir kitap serüveninde görüşmek dileğiyle sağlıcakla kalın. Kitap dolu günleriniz olsun.

Selda Emir, Karmaşık Duygular'ı inceledi.
26 Nis 19:34 · Kitabı okudu · 18 günde · Beğendi · 8/10 puan

Yedi adet hikayeden oluşan Zweig kitabı, yine muhteşemdi. Hikayeler hakkında kısaca bilgi vermek gerekirse;

"Ormanın Üzerindeki Yıldız"
Ne üzücü bir hikaye, garsonun Kontese duyduğu aşk ve bu aşkın ulaşılmazlığı duygusuyla, bir anda hayatının anlamsız olduğunu düşünmesi. Keşke insanlar arasında seviye farkı olmasa dedirtiyor.

"Unutulmuş Düşler"
Aşk ile hayat idealleri ve paranın karşılaştırılması. Gençlik hayalleri ve olgunlaşınca değişen düşünceler.. Hangisine hak verilir, bilemedim.

"Erika Ewald'in Aşkı"
Sakin, huzurlu süregelen bir aşk hikayesi derken, sonuna doğru yaşananlar üzücü bir etki bırakıyor hem Erika'nın hem okuyucunun üzerinde..

"Alacakaranlık Hikayesi"
Bir gencin dramatik hikayesi de diyebiliriz, aşka tamamen teğet geçen bir gencin sürükleyici, kederli ve gizemli hikayesi.

"Zıt İkizler"
Bu hikayeyi okurken acaba G.G.Marquez mi okuyorum düşüncesi sıkça geçti aklımdan. Masal gibi bir hikayeydi.

"Bir Yüreğin Çöküşü"
İnsanın kendi bilinci ile, kendi hayatından vazgeçmesi mümkün mü? Üstelik ailesinin kendine karşı olan davranışları sebebiyle. Daha önce Can Yayınları'ndan okumuş olduğum bu hikayeye bu kitapta yeniden rastlayıp, yeniden etkilendim.

"Karmaşık Duygular"
Gerçekten ismine münhasır, bittiğinde hissettiklerim çok karmaşıktı. Ama bu düşünce çok güzel bir hikaye olduğunu değiştirmez. Çok sürükleyiciydi.

Keyifli okumalar dilerim..

Müşerref köse, bir alıntı ekledi.
29 Mar 22:09 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Erika Ewald'in Aşkı
"Her şey olması gerektiği gibi olmuştu;çünkü bazı insanlar dünyaya aşk için gelmezler,kavuşmanın acı verici mutluluklarını taşıyamayacak kadar zayıf oldukları için onlarda sadece beklentinin kutsal ürpertisi vardır."

Karmaşık Duygular, Stefan Zweig (Sayfa 58)Karmaşık Duygular, Stefan Zweig (Sayfa 58)
Gamze Aydoğan, bir alıntı ekledi.
26 Mar 23:36 · Kitabı okudu · Puan vermedi

İçinden fışkıran acı tekrar ruhuna geri dönüyordu ve bu bitmek tükenmek bilmeyen, sadece kendi kendine açılma ve kendi kendini didikleme hali, sonunda Erika'yı artık kaderle ve onun gizli güçleriyle boğuşmak istemeyen kör bir yorgunluğa ve umutsuz bir uyuşukluğa sürükledi.

Karmaşık Duygular, Stefan Zweig (Sayfa 42 - Türkiye İş bankası)Karmaşık Duygular, Stefan Zweig (Sayfa 42 - Türkiye İş bankası)

Halk arasında Erika'nın gülü diye adlandırılan bir bitki var. Bizim halktan bahsetmiyorum tabii, muhtemelen içinde Erika'ların olduğu bir çöl halkı bu. Her bitki gibi susuz kalınca kuruyor fakat ölmüyor. Kururken bir top formuna bürünüyor, sonra rüzgarla oradan oraya sürükleniyor. Yıllarca süren kuraklığın ardından bile ulaştığı ilk nemli yerde dallarını tekrar yayıyor, bir de yağmura denk gelirse misler gibi çiçekleniyor. İşte ben de şu sıra kendimi bu bitkiye benzetiyorum, evet belki kurudum ama inatla ölmüyorum, yeşillenmem bir yağmura bakar.
-Aylin Balboa