1000Kitap Logosu

Gönderi

Gncokuyor
İnsancıklar'ı inceledi.
184 syf.
·
3 günde
·
Beğendi
·
Puan vermedi
✍DİPÇE : Rus düşünürü Nikolay Berdyayev  der ki: Rus’tur Dostoyevski iliklerine kadar Rusya’nın yazarıdır. Rusya dışında düşünemeyiz onu. Rus ruhundaki gizem, ancak ona bakıp çözülebilir. Kendi de bir bilmece, bir çelişkiler yumağıdır. Batılılar, Dosto’ya bakarak anlıyor Rusya’yı. O ise, Rus ruhunun kayganlığını dile getirir.Rus düşüncesinin, bilincin çatışan yanlarını, tedirginliklerini gözler önüne serer, bir yanda küçülüş, bir yanda kendini beğeniş; bir yanda herkese acıyış, bir yanda yurdundan başkasını sevmemek, Dostoyevski'nin özüdür. ... İnsancıklar Varvara ve Makar Devuşkin arasında geçen mektuplardan oluşan bir eser. Mektup– roman tarzı ilk defa üst tabakadan alınmış küçük insanın ayağına getirilmiştir.Eser bu yönüyle de önemlidir. Varvara ve Devuşkin  arasındaki mektuplar yoksulluğun resmidir üstü örtük bir aşkın ve fedakarlığın kayıtlarıdır.Aşk romanda kaçamak seferiliktedir.Çünkü bir hayli yaş farkı ve olanca yoksulluk bu duyguyu bertaraf ederken duruma tam da yakışan fedakarlık daha legal daha olası bir duygu olarak karşımıza çıkar. Eseri, her ne kadar  fakirliği realist düzeyde  tasvir eden toplumsal içerikli bir roman olarak görsek de yoksul bireyin psikolojisini bu denli aktaran ender eserlerden sayabiliriz. Eserde yoksulluk; güçsüzlük ve çaresizlikle eş anlamlı kullanıldığı belki de kader olarak algılandığı da söylenebilir. Çünkü yoksul birey yaşamı ve emeği üzerine  söz hakkını kaybeder, yaşamının ipleri kendi elinde değildir sürekli bir teslimiyet halindedir. Varvara karakterine söylettiği : "Çok düştüm ve daha da dehşet verici olan şey, kendi gözümde düştüm”  sözleriyle,  yoksul insanın düşük benlik algısına sahip oluşu hem karakterler hem de göndermede bulunduğu Palto ve Puşkin'in Mezarlık Bekçisi adlı eserle vurgulanır. "Kim bilir kaç Samson Vırin dolaşıyor içimizde yaralı yüreğiyle!" diyerek Puşkin'le  aynı insan yüreğini tasvir eder. Fakat bunların yanı sıra Dostoyevski’nin  insan-cık tiplemesini onore etme çabası da dikkat çeker. Sıradan insanların asaletinin , tüm maddi yetersizliğe karşın  başka insanlara yardım eli uzatacak büyük bir yüreğin altını  çizer. Bilindiği üzere Dostoyevski'ye ününü kazandıran ve ilk eseri olan " İnsancıklar " adlı eseridir daha ilk eserden onun Rus insanını çözümlerken arka planda politik tabloyu resmetmesine hayranlık duyarız. Bir kere İnsan-cık kavramı ile bu kadar çıplak karşılaşmak okuru gerçekten yorar .Bir kadının ve bir erkeğin yokluk üzerine bu kadar konuşmak zorunda kalması okuma süresince ve sonrasında da buruk bir tat bırakır. Dostoyevski okurlarının bu ilk eseri mutlaka okumaları gerekmektedir. Esen kalın.
İnsancıklar
8.2/10
· 33,1bin okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
3
Yorum
1
Paylaşım
65
Beğeni
Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.
En Yeniler 
Hayat Bu
Güzel yorum, tebrikler. Rusların kendilerinin aksine Dostoyevski'yi Tolstoy'dan daha önde ve Rus toplumunu yansıtır görmüşümdür hep. Zira, insanoğlu irrasyonel varlıktır ve Dostoyevski bunu oldukça mükemmel yansıtmayı bilmiştir tümcelerinde
1
3
Gncokuyor
Aynı düşüncedeyim sizinle daha ilk eserinde bile fazlasıyla hissediliyor bu .
2
Beyaz Kedili Pirems
Kitabın ingilizce basımındaki ismi Poor Folk yani fakir halk diye çevrilmiş fakat bizdeki insancıklar ismi mükemmel oturmuş. ben de okuduktan sonra şu fakir halimle kendimi zengin hissedip, lüks kavramını sorguladım.
1
3
Gncokuyor
😊evet durup düşünüyor insan. Bizdeki -cık eki ile verilmek isteneni karşılamış , aynı fikirdeyim
1