Giriş Yap
284 syf.
·
5 günde okudu
·
Beğendi
·
10/10 puan
Oğuz Atay'ın Tutunamayanlarini okuyan bir genç var. Çok seviyor ve etkileniyor. Kendinden bir parça buluyor sanki, ama bir yandan da sevmiyor. Popüler kültürün acımasız ellerine teslim edilen bir insan ve kitap var. Kimse okumuyor ama herkes biliyor! Bunlara rağmen yine de seviyor Oğuz Atay'ı. Öyle ya kendisi de mühendis ve edebiyatı seviyor... Yine kitap okuma isteği ile Üniversitesinin kutuphanesinden gidip kitap almak istiyor. Elinde almak istediği kitapların listesi... Bakıyor bakıyor bakıyor, aylar önce lisedeki müzik hocasının kendisine tavsiye ettiği kitap olan Bir Bilim Adamının Romani'ni alıyor. Ama düşünüyor da, "Yahu, bilim adamına roman da mi yazılır..." Kitabı okumaya başlıyor. Biyografi diye geçiyor ama biyografi gibi de değil. Bir roman okuyor sanki ama roman da değil. Bu dünyadan geçip giden bir insanı anlatmıyor Oğuz Atay, bu dünyada iz bırakan birisini anlatıyor. Her sayfasında bu insanın bilime olan sevgisini ve katkısını anlatıyor. Sonra kitabı okuyan şahıs dönüp kendisine bakıyor. Sahi bu anlamsız dünyaya anlam katmak için ben ne yaptım? Yaptığım şeyler elbet vardır diyor ama daha fazlası şart! Okumak lazım. Öğrenmek lazım. Bilmek lazım. Daha da önemlisi anlatmak konuşmak lazım. Ve kitabı bitirmesinin ardından hayatında köklü değişiklikler yapmanın kararını alıyor. Zaten hayalleri olan birisi olan bu okur, insanlara yeni bir şeyler öğretmek istiyor. Ülkesine faydası dokunsun istiyor, gelişmemiz şart diyor. Hayallerinde birazcık sisli olan Akademik kariyer fikrini ve hayalini artık gerçekleştirmek için daha çok çalışması gerektiğini anlıyor. Artık kendisi de üniversitede öğretmen olmak istediğini anlıyor. Evet sevgili arkadaşlar; o okur benim ve gerçekten de hayallerimizi artık gerçekleştirme zamanı. Bir gün gerçek anlamda bir öğretmen olursam bu kitabı borçlu olurum bunu. Size söylemek istediğim çok şey var ama hislerimi buraya yazabilecek kadar usta birisi değilimdir. Ve hislerim de buraya yazılacak kadar kısa değildir... Size söylemek istediğim şeylerden birisi bu kitabı HERKES OKUMALI! Hayatim boyunca insanların okuması gerektiği bir kitap olan Beyaz Zambaklar Ülkesinde kitabının ardından bu kitap için de varımı yoğumu harcamaya hazırım. Affiniza sığınarak bu incelemeyi herkesin gormesi için birkaç gün arayla defalarca paylasacagim. Tek maksadım insanlar ne hissettigimi gorsun ve kitabı okumak istesin. Sizden de ricam paylaşın ki daha çok okur gorsun ve okusun. Hepinize teşekkürler ve iyi okumalar :) Ben şimdi bilime geri dönüyorum :)
·
Yorum yapabilmeniz için giriş yapmanız gerekmektedir.
Giriş Yap
Öne Çıkanlar
Bence bu incelemeyi okuduklarında siz de maksadınıza ulaşacaksınız. Çünkü heyecanınız yazınıza yansımış. Kendi adıma kitabı çok merak ettim ve okumayı düşünüyorum. Başarılar dilerim hayallerinize ulaşırsınız inşallah, öğrenmeye öğretmeye heyacanlı dinamik gençlerin sayısı artmalı teşekkürler :)
Teşekkür ederim :) Kitap için etkinlikte oluşturduk Mayıs ayında. İsterseniz ona da katılabilirsiniz :)
Elinize sağlık gayet ustaca yazılmış bende yeni başlayacam şimdi daha da merak ettim :)
Reklam
·
Reklamlar hakkında
Kitabı öyle bi anlattınız ki okuyacaklarıma eklemeden geçemedim :)
Kesinlikle okumalısınız :)
"Vah bana" dedi genç adam; "Adanalı hocamızı sağlığında duyup tanıyamadım." "Tabii tanımazsın. Gazetelerde resmi çıkanları tanırsın yalnız. Ortalıkta görünenleri tanırsın. Her zaman başkalarından bir adım öne çıkanları tanırsın. Adanaspor'un oyuncularını tanırsın da, Adana'lı Mustafa'yı tanımazsın." Umarım bir gün gerçekten değeri hak eden insanlara değer veririz.. Öğretmenliğimin somut olarak bitmesinin 1.gününde yazınıza/incelemenize destek vermekten mutluluk duyarım.
Çok teşekkür ederim, keyifli okumalar size de :)
Gerçekten bu kadar tesadüf olamaz beyaz zambaklar ülkesi kitabı yeni bitirdim ve ardından bu kitabi aldım şimdi incelemeyi görünce çok mutlu oldum iyiki de almışım dedım daha çok merak ettim şimdi daha heyecanlı okurum henüz başlamadım ama bitirince fikrimi de yazarım :)
Çok sevindim, çok seveceginize eminim. Şimdiden keyifli okumalar :)
Yorumlarını okumak çok fazla huzur verici
Teşekkür ederim :)
Ne ara bitirdin yahu ben Cumartesi alacağım daha :(((
Buluşmaya gelmeden önce okumuştum ben :D. Herkesin okumasını istediğim için tekrar tekrar paylaşıyorum. (Tabi siz de diğer kitap yerine bundan baslasaniz daha hizli biter :D)
Çok güzel bir inceleme olmuş. Şu ana kadar Oğuz Atay'ın sadece bir kitabını okumuştum, ilk işim kütüphaneye gittiğimde bu kitabı alıp okumak olacak.
Kesinlikle okumanızı tavsiye ederim. Ama diğer kitapları kadar ağır bir kitap değildir. Hep zevkli bir kitap hem de okurken sizi eğitiyor.
Çok güzel bir inceleme olmuş tebrik ederim. Bende okumuştum kitabın etkisinde kalmamak mümkün değil. Özellikle sevgili Oğuz Atay'ın anlatım diline hayranım herkes okumalı...
Teşekkür ederim :) sizi de diğer kitaba ekleyebilirim isterseniz?
2
12 öğeden 1 ile 10 arasındakiler gösteriliyor.
©2022 · 1000Kitap Web Uygulaması · 2.28.14