1000Kitap Logosu

Gönderi

Ömer Gezen
Bir Bilim Adamının Romanı: Mustafa İnan'ı inceledi.
284 syf.
·
2 günde
·
Beğendi
·
10/10 puan
Oğuz Atay'ın Tutunamayanlarini okuyan bir genç var. Çok seviyor ve etkileniyor. Kendinden bir parça buluyor sanki, ama bir yandan da sevmiyor. Popüler kültürün acımasız ellerine teslim edilen bir insan ve kitap var. Kimse okumuyor ama herkes biliyor! Bunlara rağmen yine de seviyor Oğuz Atay'ı. Öyle ya kendisi de mühendis ve edebiyatı seviyor... Yine kitap okuma isteği ile Üniversitesinin kutuphanesinden gidip kitap almak istiyor. Elinde almak istediği kitapların listesi... Bakıyor bakıyor bakıyor, aylar önce lisedeki müzik hocasının kendisine tavsiye ettiği kitap olan Bir Bilim Adamının Romani'ni alıyor. Ama düşünüyor da, "Yahu, bilim adamına roman da mi yazılır..." Kitabı okumaya başlıyor. Biyografi diye geçiyor ama biyografi gibi de değil. Bir roman okuyor sanki ama roman da değil. Bu dünyadan geçip giden bir insanı anlatmıyor Oğuz Atay, bu dünyada iz bırakan birisini anlatıyor. Her sayfasında bu insanın bilime olan sevgisini ve katkısını anlatıyor. Sonra kitabı okuyan şahıs dönüp kendisine bakıyor. Sahi bu anlamsız dünyaya anlam katmak için ben ne yaptım? Yaptığım şeyler elbet vardır diyor ama daha fazlası şart! Okumak lazım. Öğrenmek lazım. Bilmek lazım. Daha da önemlisi anlatmak konuşmak lazım. Ve kitabı bitirmesinin ardından hayatında köklü değişiklikler yapmanın kararını alıyor. Zaten hayalleri olan birisi olan bu okur, insanlara yeni bir şeyler öğretmek istiyor. Ülkesine faydası dokunsun istiyor, gelişmemiz şart diyor. Hayallerinde birazcık sisli olan Akademik kariyer fikrini ve hayalini artık gerçekleştirmek için daha çok çalışması gerektiğini anlıyor. Artık kendisi de üniversitede öğretmen olmak istediğini anlıyor. Evet sevgili arkadaşlar; o okur benim ve gerçekten de hayallerimizi artık gerçekleştirme zamanı. Bir gün gerçek anlamda bir öğretmen olursam bu kitabı borçlu olurum bunu. Size söylemek istediğim çok şey var ama hislerimi buraya yazabilecek kadar usta birisi değilimdir. Ve hislerim de buraya yazılacak kadar kısa değildir... Size söylemek istediğim şeylerden birisi bu kitabı HERKES OKUMALI! Hayatim boyunca insanların okuması gerektiği bir kitap olan Beyaz Zambaklar Ülkesinde kitabının ardından bu kitap için de varımı yoğumu harcamaya hazırım. Affiniza sığınarak bu incelemeyi herkesin gormesi için birkaç gün arayla defalarca paylasacagim. Tek maksadım insanlar ne hissettigimi gorsun ve kitabı okumak istesin. Sizden de ricam paylaşın ki daha çok okur gorsun ve okusun. Hepinize teşekkürler ve iyi okumalar :) Ben şimdi bilime geri dönüyorum :)
Bir Bilim Adamının Romanı: Mustafa İnan
OKUYACAKLARIMA EKLE
10
Yorum
51
Paylaşım
480
Beğeni
Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.
En Yeniler 
Aytent
Gerçekten bu kadar tesadüf olamaz beyaz zambaklar ülkesi kitabı yeni bitirdim ve ardından bu kitabi aldım şimdi incelemeyi görünce çok mutlu oldum iyiki de almışım dedım daha çok merak ettim şimdi daha heyecanlı okurum henüz başlamadım ama bitirince fikrimi de yazarım :)
1
3
Ömer Gezen
Çok sevindim, çok seveceginize eminim. Şimdiden keyifli okumalar :)
1
Luna
"Vah bana" dedi genç adam; "Adanalı hocamızı sağlığında duyup tanıyamadım." "Tabii tanımazsın. Gazetelerde resmi çıkanları tanırsın yalnız. Ortalıkta görünenleri tanırsın. Her zaman başkalarından bir adım öne çıkanları tanırsın. Adanaspor'un oyuncularını tanırsın da, Adana'lı Mustafa'yı tanımazsın." Umarım bir gün gerçekten değeri hak eden insanlara değer veririz.. Öğretmenliğimin somut olarak bitmesinin 1.gününde yazınıza/incelemenize destek vermekten mutluluk duyarım.
1
3
Ömer Gezen
Çok teşekkür ederim, keyifli okumalar size de :)
1
Eylulyagmuru
Bence bu incelemeyi okuduklarında siz de maksadınıza ulaşacaksınız. Çünkü heyecanınız yazınıza yansımış. Kendi adıma kitabı çok merak ettim ve okumayı düşünüyorum. Başarılar dilerim hayallerinize ulaşırsınız inşallah, öğrenmeye öğretmeye heyacanlı dinamik gençlerin sayısı artmalı teşekkürler :)
6
6
6 YANITIN TAMAMINI GÖSTER