1000Kitap Logosu

Hayyam Dörtlükleri

Hannibal
Dörtlükler'i inceledi.
216 syf.
·
Beğendi
·
10/10 puan
Büyük Düşünür Hayyam
Ömer Hayyam, o kadar okunması gereken bir şahsiyet ki, onun gözünden dünyaya bakmak oldukça iyi geldi. Bütün dörtlükleri beğendiğimi söyleyemem ama çok güzel dörtlükleri olduğunu çok rahat söyleyebilirim. Şaraba aşık bir adamın, şaraba duyduğu hisleri, düşünceleri o kadar güzel aktarmış ki, beğenmemek elde değil. Hakkında ne söylense az olacak bu büyük şahsiyetin eseri bence muhakkak okunmalıdır. Hayat felsefesi genel anlamda ufuk açıcı olduğunu düşündüğüm bu büyük ismin incelemesini daha fazla uzatmak istemiyorum ve sadece okuyun kitap sevenler okuyun diyorum.
Dörtlükler
8.4/10
· 14,4bin okunma
Okuyacaklarıma Ekle
1
16
Ali İhsan
Dörtlükler'i inceledi.
216 syf.
·
3 günde
·
Puan vermedi
Şair, matematikçi, filozof, astronom... Komple bi insan Ömer Hayyam. Dile getirdikleri akılalmaz şeyler, dönemi bazında bakıcak olursak cesaretini kutlamak gerekir. Rubailerinin genelinde belirttiği fikirlere katılmadığımı belirteyim öncelikle. Zaten benimsediklerimi ve uygun olanları sizlerle paylaştım. Kitabı okumadan önce Hayyam'ın hayatını araştırmadım, sadece müslüman bilim adamlarımızdan biri olduğunu duymuştum. Dörtlükleri okurken ve okuduktan sonra şok oldum desem yeridir. Yazdıklarını başlarda ironi şeklinde algıladım fakat şarap sevdası, ahiret inancına bakış açısı ve nice düşünceleri ilerleyen sayfalarda devam edince çok şaşırdım, tabi bi o kadar da merakla okumaya devam ettim. Kendisini araştırdığımda nadir de olsa bazı dörtlüklerini sevmekle ve haklı bulmakla beraber, rubailerinin başkası tarafından yazılabileceğini, kesin bulgular olmadığını öğrendim. Ama yine de "ağır" eleştirileri o kadar çok ki.. İnsanın inanası gelmiyor gerçekten bu şarap sevdası, ölçüsüz tenkitler ve nice şeylere... Ama okuduktan sonra dedim ki iyi ki okumuşum, bazı şeyleri (dini bazda) sorgulattı ve daha çok okumaya, öğrenmeye itti. (Bazı dörtlükleri çok çarpıcıydı gerçekten tiksinti duydum ve bu yüzden onerebilecegim bi kitap olmadı) İnancım Allah'a şükür sarsılmadı tabii ki ama Kur'an'ı yeterince okumadığımı ve anlamadığımı fark ettim. Sonra aldım meali elime, okumaya başladım. Teşekkürler Hayyam. İyi okumalar, kitapla kalın.
Dörtlükler
8.4/10
· 14,4bin okunma
Okuyacaklarıma Ekle
13
Tuğçe Dalak
Dörtlükler'i inceledi.
216 syf.
·
4 günde
·
Beğendi
·
9/10 puan
Başucu kitabı olabilecek nitelikte bir eser. Hayatınızın hangi döneminde okursanız okuyun, muhakkak sizi kucaklayacak bir dörtlük bulacaksınızdır. Muhtemelen bundan 1 yıl sonra okusam şuan okurken beni çok da etkilemeyen bir dörtlük belki 1 yıl sonra beni çok etkileyecektir diye düşünüyorum... Hayyam’ın bir felsefe olduğunu düşünüyorum. Kitabı okumadan önce önsözleri dikkatli bir şekilde okumakta fayda var. Dörtlükleri okurken bazıları çok düşündürdü, bazıları güldürdü, bazı dörtlüklerde 1121-1122 yıllarında ölmüş olduğu söylenen bir insanın beni anladığını hissettim. Birkaç dörtlüğü çok yavan buldumsa da genel anlamıyla okumaktan çok keyif aldım. Tekrar tekrar okuyacağım kitaplar arasında...
Dörtlükler
8.4/10
· 14,4bin okunma
Okuyacaklarıma Ekle
10