Dörtlükler Hasan Ali Yücel Klasikleri

9,0/10  (120 Oy) · 
370 okunma  · 
107 beğeni  · 
2.557 gösterim
Ömer Hayyam: doğum ve ölüm tarihleri çeşitli kaynaklara göre farklılık gösterse de, II. yüzyılın ortalarında doğduğu, 12. yüzyılın ilk çeyreği civarında öldüğü kabul edilen İranlı şair, felsefeci ve bilim adamı. Günümüzde ise, daha çok "rubai" türünün yaratıcısı olarak kabul gören Hayyam'ın dörtlükleri, Türkçe'ye Yahya Kemal ve Abdülbaki Gölpınarlı başta olmak üzere pek çok kez çevrildi. Sabahattin Eyüboğlu'nun çevirisi de, bunlar arasında en sevilenlerinden biri.

Sabahattin Eyüboğlu (1908-1973), Hasan Âli Yücel'in kurduğu Tercüme Bürosu'nun başkan yardımcısı ve Cumhuriyet döneminin en önemli kültür insanlarından biriydi. Tek başına ya da "imece" birlikteliğiyle yaptığı çeviriler, Hayyam'dan Montaigne'e, Platon'dan Shekespeare'e hep, dünya kültürünün doruk adlarındandı.
 • Baskı Tarihi:
  Ocak 2006
 • Sayfa Sayısı:
  212
 • ISBN:
  9754586934
 • Çeviri:
  Sabahattin Eyüboğlu
 • Yayınevi:
  İş Bankası Kültür Yayınları
 • Kitabın Türü:
Elif Kimya S. 
14 Kas 2016 · Kitabı okudu · 4 günde · 7/10 puan

Öncelikle çeviriyi takdir etmek istiyorum. İş Bankası Yayınları her zamanki gibi kusursuz bir çeviri yapmış. (ama yine de orjinal hallerini okumayı isterdim) Ömer Hayyam, rubailerinde sınır tanımadan, özgür bir şekilde düşüncelerini, dünya, varoluş, Allah hakkındaki sorgulamalarını mizahi bir dille dörtlüklere dökmüş. Hayyam dini özde değil, sözde yaşayanları eleştiriyor. Şarap, kadın,zevku sefa düşkünlüğüyle bilinen Hayyam, toplumu ve yargılarını önemsemediğini bu yazdığı rubailerle bas bas bağırıyor aslında. Yaklaşık bin yıl önce böyle bir felsefeye sahip olup, böyle dörtlükler yazmak büyük cesaret. Zira bugün bile böyle tepkiler alan bu eser ve Ömer Hayyam kim bilir nelerle karşılaştı o dönemde...

Ismail Salma 
 04 Eki 2016 · Kitabı okudu · 4 günde · 8/10 puan

İlk olarak Ömer hayyam'ın dörtlüklerini 'Semerkant' kitabından okuduğumda daha çok ilgi duydum. Dörtlüklerin hemen hemen %85'in de içki, sevgili ile ilgili ama yine de beni çok etkileyen dörtlükler var.

Şerife Nur Yüksel 
27 Tem 14:38 · Kitabı okudu · 2 günde · 6/10 puan

Lisede çok sevdiğim bir edebiyat öğretmenim vardı. Elindekine şükür ederek hep daha fazlasını hayal ederdi. Bize öğrettiği en önemli şey buydu. Hep daha iyisini ve hep daha fazlasını hayal etmek. Okulumuzda bir kütüphane yoktu. Kimsenin bizim ruhumuzu güçlendirme gibi bir derdi de yoktu. Varsa yoksa yarış atları gibi hazırlanmak zorunda bırakıldığımız sınav çalışmaları, etütleri vardı. Diğerleri bize dağların denize paralel olduğunu öğretti o ise dağ köylerindeki çocuklara nasıl güzel bir gelecek sunabileceğimizi. Boş bir sınıf verdiler hocaya kütüphane yap diye, adam edemez vazgeçer sandılar. Önce boyadı orayı resim öğretmenimizden rica etti duvarlara resimler çizdirdi. Sonra raflar gerekti kitaplar için sanayiye bir marangoza gidip rica etti,raflar tek tek elinden geçti. Kitaplara kaldı mesele evinde sakladığı hazinesini getirdi yerleştirdi oraya.İlk aldığı kitabı da oradaydı, altını çize çize okudukları da. Başardı kimseden bir destek almadan bir kütüphane yaptı bize. Anlattı sonra edebiyatın bize ne katabileceğini, bizi sınırlandırdıkları o okul duvarlarının, yurt odalarının çok ötesinde bir dünya olduğunu kitaplarda. Bir, iki, üç... derken hergün biraz daha kalabalıklaştı kütüphane. Okuyanlar anlatmaya başladı,dinleyenler okumaya..

Sonra birgün duyduk ki Cüneyt Hoca kitap topluyor. Niye? Bizim kütüphemiz var halbuki. Meğer kütüphanesi olmayan bir okula kütüphane hayali peşinde yine bizim hoca. Koştuk yanına ne varsa bizde istedik memleketten kitaba dair gönderdik o okula. Sonra başka bir okula, başka bir okula. Geçenlerde yine konuşurken Cüneyt hocamla kitap lazım Şerife dedi. Yine bir umutla başladık toplamaya ve yolladık hocaya. Eminim şimdi birileri o kitapları okuyor. Ve eminim birileri kitap okuduğu her an bu dünya daha da güzelleşiyor.

Bu kadar uzun bir girişi yaptım. Daha da yazsam yazarım lise yıllarıma ve edebiyat hocama dair. Bu uzun girişin sebebi ise Ömer Hayyam'ı ilk hocamdan duymamdı.Divan edebiyatı,Halk edebiyatı,rubailer,dörtlükler,hicivler,taşlamalar havalarda uçuyor o zaman. Ezberle babam ezberle. Niye? Bilmem ne sınavında soracaklar.. O zamandan sonra bir daha Hayyam yoluma pek çıkmadı,adını duymadım. Geçenler de bir kitap sitesinden alışveriş yaparken gözüme takıldı ve şimdi okuma zamanı dedim onu da ekledim listeye. Dün başladım, dörtlüklerden oluştuğu için kısa sürüyor okumak. Biraz acımasız olsada Divan edebiyatında övüldüğü kadar yok Hayyam. Beklentim yüksekti başlarken beklentimi karşılamadı ama yine de hayata dair bulabileceğiniz şeyler var içinde. Okumanızı isterim. Okumanızı ve mukayese etmenizi bildikleriniz, duyduklarınız ve yazılanları.

İncelememi Hayyam'ın bir dörtlüğü ile bitirmek istiyorum.
" Okunu attı mı ölüm,sipeler boşuna ;
O şatafatlar, altınlar,gümüşler boşuna;
Gördük bütün insan işlerinin iç yüzünü :
Tek güzel şey iyilik, başka düşler boşuna. "
Hâlâ iyilik için var iken vaktimiz,koşun dostlar bir olalım hepimiz!

Keyifli okumalar. :)

Aydın Nasuh 
 22 Mar 08:57 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Sabahattin Eyüboğlu'nun çabalarının Hayyam'ı daha iyi anlamamız için oldukça önemli olduğunu düşünüyorum.

Doğunun dilden dile dolaşan, gelecek çağlara aktarılan bu öz'üne keyfe keder bir rahatlıkta, sarsıcı bir üslupla ulaşıyorsunuz. Tanrı kavramı bazen bilinmezcilikle, bazen inkar ile bazen de umursamaz bir tavır ile sorgulanıyor.

Hayyam hedonist anlayışın en önemli öncülerinden. Yaşadığı çağ; çelişkilerle, aldanışlarla ve anlamsızlıklarla dolu. Elde ettiği bilgilerin, duyduğu kaygıyı gidermediğini - aslında bu var oluşunun kaygısıdır- rahatlıkla anlayabiliyoruz. İşte bu kaygı ile başa çıkmak için " dünya zevklerine " şaraba ve kadına sarılıyor Hayyam. Bir nevi bilgin bir sarhoş oluyor da şiirlerini de bu keyfilik durumu ile yazıyor.

Hayyam bana göre herşeyden önce bir sorgulayış ve anlama kaygısıdır. Bu varoluş kaygısını yaşadığı çağda ve bulunduğu yer'de aktaranların kutsal ilahisidir.

Önsöz'de de denildiği gibi yaşadığı dönemin sundukları ile halkın özüne karışan ve tam olarak hangi dörtlük'lerin kendisine ait olduğunu bilemediğiniz bir şairin özünü kavramak sanmıyorum ki sadece rubai'lerini ve dörtlük'lerini okuyarak mümkün olsun.

O nedenle tarihin ve edebiyatın bize sundukları ile o özü kavrama uğraşısına devam.

UĞURCAN KOÇ 
07 Mar 21:32 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 9/10 puan

Şarap, şarap ve şarap!!! O kadar şarap dolu dörtlük var ki, kitabı çok beğenmeme rağmen beni bir nebze sıkmadı değil. Bazı dörtlükler çok cesurca yazılmış belki şarabın etkisiyledir hatta. Ancak aralarda mükemmel dörtlükler de yok değil. Bu önemli kişiliğin şaraba bu kadar aşık olması zaten aldığı eleştirilerin en büyük kaynağı. İşin ilginç yanı dörtlükleri çeviren Sabahattin Eyüboğlu bile bundan nasibini almış. Normalde önsöz okumayı sevmem ancak dörtlüklerin bir çok maceradan geçip ve parça parça, belki eksik belki de Ömer Hayyam imzalı bile olmadığı (üç adet önsözde belirtildiği üzere) şüpheli bazı dörtlükler de varken, bu büyük usta işi ve emek adına, ayrıca Semerkant kitabıyla merak ettikten sonra çevirmenin önsözleri de dörtlükler kadar önemli ve bilgi doluyken okumadan geçemedim. Yazarı genel anlamda beğendikten sonra bir nebze dengelemesi adına (bakış açısı gerçekten önemli olan) şu dörtlüğü siz değerli okurlarla paylaşmak ister, keyifli okumalar dilerim...

Sen içmiyorsan, içenleri kınama bari;
Bırak aldatmacayı, ikiyüzlülükleri;
Şarap içmem diye övünüyorsun, ama,
Yediğin haltlar yanında şarap nedir ki?

(Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları - Sayfa.121)

onurgoztepe 
11 Haz 2015 · Kitabı okudu · 9/10 puan

yaşadığı dönemin fersah fersah ilerisinde düşünen çok yönlü bir adamdır hayyam.

hakikatin, doğrunun, adaletin peşinden koşmak böyle lanetli bir şey işte. sorguladıkları, tespitleri bir yana, ben sustuklarını merak ediyorum içten içe. o kadarcık ömür yetmemiştir bildiği her şeyi söylemeye.

muhtemelen hepimizden daha geniş yürekli ve hoşgörülüydü bu adam ve sanıyorum ki esinlenmiş olabileceği kaynak pek yok. Bu yüzden varoluşçuluğun temellerini atan insanlardan olabilir.

"ben yoksam bu güller, serviler yok
kızıl dudaklar, mis kokulu şaraplar yok
sabahlar, akşamlar, sevinçler, tasalar yok
ben düşündükçe var dünya, ben yok o da yok."

BİROL COŞKUN 
18 Eyl 2015 · Kitabı okudu · 3 günde · 9/10 puan

Hayyam dörtlükler'inde, dünyaya bakış açısını, yaşam felsefesini dönemine göre büyük bir cesaretle, eşsiz bir biçimde anlatıyor. Çok önceleri okuduğum Amin Maalouf'un semerkant'ında onun büyük bir bilim adamı, gök bilimci olduğunu öğrenmiş, kütüphanesine hayran kalmıştım. Dörtlükleri farklı bakış açısıyla herkese tavsiye ederim.

Bircan solmaz 
16 Tem 19:15 · Kitabı okudu · Beğendi · 6/10 puan

Dönemin fikir ayrılıklarını çok net görebildiğimiz iyi bir eser. Beğenmediğim bir nokta var sadece o da konunun her zaman aynı yere bağlanması.

HÜLYA BİLGİN 
31 Eki 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Hayyam..Hayyam..Hayyam....Yorum yapılabilir mi? Hayatın her döneminde okunmalı...

B. 
08 Nis 21:46 · Kitabı okudu · 7/10 puan

4 mısra okursun. Dersin bu Ömer Hayyam. Üslup mühim şey. Fark yaratabilmek için mecburi. Bir de güzel bakış açısı eklendi mi üstüne, O zaman olmuş oluyor.

3 /

Kitaptan 148 Alıntı

Elif Kimya S. 
10 Kas 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 7/10 puan

Dinle dinsizliğin arası bir tek soluk;
Düşle gerçeğin arası bir tek soluk,
Aldığın her soluğun değerini bil
Bütün yaşamak macerası bir tek soluk.

Dörtlükler, Ömer Hayyam (Sayfa 82)Dörtlükler, Ömer Hayyam (Sayfa 82)
Elif Kimya S. 
12 Kas 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 7/10 puan

Duru sudan daha temizdir benim sevgim;
Sevgiyle bu oynayış da hakkımdır benim;
Halden hale girer başkalarında sevgi:
Neyse hep odur benim sevgim ve sevgilim.

Dörtlükler, Ömer Hayyam (Sayfa 44)Dörtlükler, Ömer Hayyam (Sayfa 44)
Murat Sezgin 
25 Oca 18:53 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Yerin dibinden yıldızlara dek
Ermediğimiz sır kalmadı pek,
Her düğümü çözmüş insanoğlu;
Ecel düğümünü var mı çözecek?

Dörtlükler, Ömer Hayyam (Sayfa 95 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları)Dörtlükler, Ömer Hayyam (Sayfa 95 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları)
Murat Sezgin 
 27 Oca 11:25 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Yalnız bilgili olmak değil adam olmak;
Vefalı mı değil mi insan, ona bak.
...
...

Dörtlükler, Ömer Hayyam (Sayfa 124 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları)Dörtlükler, Ömer Hayyam (Sayfa 124 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları)
Elif Kimya S. 
10 Kas 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 7/10 puan

Ne yazık, pişmiş ekmek çiğlerin elinde;
Ne yazık, çeşmeler cimrilerin elinde,
O canım Türk güzeli kömür gözleriyle,
Çaylakların, uğruların, eğrilerin elinde.

Dörtlükler, Ömer Hayyam (Sayfa 68)Dörtlükler, Ömer Hayyam (Sayfa 68)
Murat Sezgin 
29 Oca 11:36 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Dünya üç beş bilgisizin elinde;
Onlarca her bilgi kendilerinde.
Üzülme; eşek eşeği beğenir:
Hayır var sana kötü demelerinde.

Dörtlükler, Ömer Hayyam (Sayfa 28 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları)Dörtlükler, Ömer Hayyam (Sayfa 28 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları)
Murat Sezgin 
22 Oca 11:34 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Her gün biri çıkar, başlar ben, ben demeğe,
Altınları gümüşleriyle övünmeğe,
Tam işleri dilediği düzene girer:
Ecel çıkıverir pusudan: Benim ben, diye.

Dörtlükler, Ömer Hayyam (Sayfa 73 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları)Dörtlükler, Ömer Hayyam (Sayfa 73 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları)
Murat Sezgin 
26 Oca 12:23 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

En doğrusu, dosta düşmana iyilik etmen;
İyilik seven kötülük edemez zaten.
Dostuna kötülük ettin mi düşmanın olur:
Düşmanınsa dostun olur iyilik edersen.

Dörtlükler, Ömer Hayyam (Sayfa 113 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları)Dörtlükler, Ömer Hayyam (Sayfa 113 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları)
Derya Yalınkılıç 
19 Kas 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Dünya, yıldıramazsın beni ne yapsan;
Ölümden de korkmam, er geç ölür insan.
Ölmemek elimizde değil ki bizim:
İyi yaşamamak beni tek korkutan.

Dörtlükler, Ömer HayyamDörtlükler, Ömer Hayyam

Kitapla ilgili 1 Haber

Ölmeden Önce Okunması Gereken Yükte Hafif Fikirde Ağır 10 İnce Kitap
Ölmeden Önce Okunması Gereken Yükte Hafif Fikirde Ağır 10 İnce Kitap Hayat kısa, kuşlar uçuyor.” demiş Süreya’lardan Cemal. Okuduktan sonra kendi içinizde özümseyeceğiniz, arkadaşlarınızla kritiğini yapacağınız, altı çizili cümlelerinizi temize geçireceğiniz o kadar fazla kitap var ki. Bu galeriyle sizlere fiziksel anlamda biraz yardım etmiş olacağım. Üstelik bu galeriyi incelediğinizde ağzını yaya yaya ”Bu tuğla gibi kitapları nasıl okuyorsunuz?” diyen arkadaşların tezlerini de çürütmüş olacaksınız. İşte size dünyaca ünlü yazarların duyu belleklerinden süzüp gelen 10 muazzam kitap.