Dörtlükler Hasan Ali Yücel Klasikleri

8,9/10  (91 Oy) · 
296 okunma  · 
79 beğeni  · 
2.373 gösterim
Ömer Hayyam: doğum ve ölüm tarihleri çeşitli kaynaklara göre farklılık gösterse de, II. yüzyılın ortalarında doğduğu, 12. yüzyılın ilk çeyreği civarında öldüğü kabul edilen İranlı şair, felsefeci ve bilim adamı. Günümüzde ise, daha çok "rubai" türünün yaratıcısı olarak kabul gören Hayyam'ın dörtlükleri, Türkçe'ye Yahya Kemal ve Abdülbaki Gölpınarlı başta olmak üzere pek çok kez çevrildi. Sabahattin Eyüboğlu'nun çevirisi de, bunlar arasında en sevilenlerinden biri.

Sabahattin Eyüboğlu (1908-1973), Hasan Âli Yücel'in kurduğu Tercüme Bürosu'nun başkan yardımcısı ve Cumhuriyet döneminin en önemli kültür insanlarından biriydi. Tek başına ya da "imece" birlikteliğiyle yaptığı çeviriler, Hayyam'dan Montaigne'e, Platon'dan Shekespeare'e hep, dünya kültürünün doruk adlarındandı.
 • Baskı Tarihi:
  Ocak 2006
 • Sayfa Sayısı:
  212
 • ISBN:
  9754586934
 • Çeviri:
  Sabahattin Eyüboğlu
 • Yayınevi:
  İş Bankası Kültür Yayınları
 • Kitabın Türü:
Elif Kimya S. 
14 Kas 2016 · Kitabı okudu · 4 günde · 7/10 puan

Öncelikle çeviriyi takdir etmek istiyorum. İş Bankası Yayınları her zamanki gibi kusursuz bir çeviri yapmış. (ama yine de orjinal hallerini okumayı isterdim) Ömer Hayyam, rubailerinde sınır tanımadan, özgür bir şekilde düşüncelerini, dünya, varoluş, Allah hakkındaki sorgulamalarını mizahi bir dille dörtlüklere dökmüş. Hayyam dini özde değil, sözde yaşayanları eleştiriyor. Şarap, kadın,zevku sefa düşkünlüğüyle bilinen Hayyam, toplumu ve yargılarını önemsemediğini bu yazdığı rubailerle bas bas bağırıyor aslında. Yaklaşık bin yıl önce böyle bir felsefeye sahip olup, böyle dörtlükler yazmak büyük cesaret. Zira bugün bile böyle tepkiler alan bu eser ve Ömer Hayyam kim bilir nelerle karşılaştı o dönemde...

Ismail Salma 
 04 Eki 2016 · Kitabı okudu · 4 günde · 8/10 puan

İlk olarak Ömer hayyam'ın dörtlüklerini 'Semerkant' kitabından okuduğumda daha çok ilgi duydum. Dörtlüklerin hemen hemen %85'in de içki, sevgili ile ilgili ama yine de beni çok etkileyen dörtlükler var.

Aydın Nasuh 
 22 Mar 08:57 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Sabahattin Eyüboğlu'nun çabalarının Hayyam'ı daha iyi anlamamız için oldukça önemli olduğunu düşünüyorum.

Doğunun dilden dile dolaşan, gelecek çağlara aktarılan bu öz'üne keyfe keder bir rahatlıkta, sarsıcı bir üslupla ulaşıyorsunuz. Tanrı kavramı bazen bilinmezcilikle, bazen inkar ile bazen de umursamaz bir tavır ile sorgulanıyor.

Hayyam hedonist anlayışın en önemli öncülerinden. Yaşadığı çağ; çelişkilerle, aldanışlarla ve anlamsızlıklarla dolu. Elde ettiği bilgilerin, duyduğu kaygıyı gidermediğini - aslında bu var oluşunun kaygısıdır- rahatlıkla anlayabiliyoruz. İşte bu kaygı ile başa çıkmak için " dünya zevklerine " şaraba ve kadına sarılıyor Hayyam. Bir nevi bilgin bir sarhoş oluyor da şiirlerini de bu keyfilik durumu ile yazıyor.

Hayyam bana göre herşeyden önce bir sorgulayış ve anlama kaygısıdır. Bu varoluş kaygısını yaşadığı çağda ve bulunduğu yer'de aktaranların kutsal ilahisidir.

Önsöz'de de denildiği gibi yaşadığı dönemin sundukları ile halkın özüne karışan ve tam olarak hangi dörtlük'lerin kendisine ait olduğunu bilemediğiniz bir şairin özünü kavramak sanmıyorum ki sadece rubai'lerini ve dörtlük'lerini okuyarak mümkün olsun.

O nedenle tarihin ve edebiyatın bize sundukları ile o özü kavrama uğraşısına devam.

UĞURCAN KOÇ 
07 Mar 21:32 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 9/10 puan

Şarap, şarap ve şarap!!! O kadar şarap dolu dörtlük var ki, kitabı çok beğenmeme rağmen beni bir nebze sıkmadı değil. Bazı dörtlükler çok cesurca yazılmış belki şarabın etkisiyledir hatta. Ancak aralarda mükemmel dörtlükler de yok değil. Bu önemli kişiliğin şaraba bu kadar aşık olması zaten aldığı eleştirilerin en büyük kaynağı. İşin ilginç yanı dörtlükleri çeviren Sabahattin Eyüboğlu bile bundan nasibini almış. Normalde önsöz okumayı sevmem ancak dörtlüklerin bir çok maceradan geçip ve parça parça, belki eksik belki de Ömer Hayyam imzalı bile olmadığı (üç adet önsözde belirtildiği üzere) şüpheli bazı dörtlükler de varken, bu büyük usta işi ve emek adına, ayrıca Semerkant kitabıyla merak ettikten sonra çevirmenin önsözleri de dörtlükler kadar önemli ve bilgi doluyken okumadan geçemedim. Yazarı genel anlamda beğendikten sonra bir nebze dengelemesi adına (bakış açısı gerçekten önemli olan) şu dörtlüğü siz değerli okurlarla paylaşmak ister, keyifli okumalar dilerim...

Sen içmiyorsan, içenleri kınama bari;
Bırak aldatmacayı, ikiyüzlülükleri;
Şarap içmem diye övünüyorsun, ama,
Yediğin haltlar yanında şarap nedir ki?

(Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları - Sayfa.121)

onurgoztepe 
11 Haz 2015 · Kitabı okudu · 9/10 puan

yaşadığı dönemin fersah fersah ilerisinde düşünen çok yönlü bir adamdır hayyam.

hakikatin, doğrunun, adaletin peşinden koşmak böyle lanetli bir şey işte. sorguladıkları, tespitleri bir yana, ben sustuklarını merak ediyorum içten içe. o kadarcık ömür yetmemiştir bildiği her şeyi söylemeye.

muhtemelen hepimizden daha geniş yürekli ve hoşgörülüydü bu adam ve sanıyorum ki esinlenmiş olabileceği kaynak pek yok. Bu yüzden varoluşçuluğun temellerini atan insanlardan olabilir.

"ben yoksam bu güller, serviler yok
kızıl dudaklar, mis kokulu şaraplar yok
sabahlar, akşamlar, sevinçler, tasalar yok
ben düşündükçe var dünya, ben yok o da yok."

BİROL COŞKUN 
18 Eyl 2015 · Kitabı okudu · 3 günde · 9/10 puan

Hayyam dörtlükler'inde, dünyaya bakış açısını, yaşam felsefesini dönemine göre büyük bir cesaretle, eşsiz bir biçimde anlatıyor. Çok önceleri okuduğum Amin Maalouf'un semerkant'ında onun büyük bir bilim adamı, gök bilimci olduğunu öğrenmiş, kütüphanesine hayran kalmıştım. Dörtlükleri farklı bakış açısıyla herkese tavsiye ederim.

HÜLYA BİLGİN 
31 Eki 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Hayyam..Hayyam..Hayyam....Yorum yapılabilir mi? Hayatın her döneminde okunmalı...

B. 
08 Nis 21:46 · Kitabı okudu · 7/10 puan

4 mısra okursun. Dersin bu Ömer Hayyam. Üslup mühim şey. Fark yaratabilmek için mecburi. Bir de güzel bakış açısı eklendi mi üstüne, O zaman olmuş oluyor.

Tolga Önver 
23 Nis 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Ömer Hayyam, onun felsefi bakış açısı, ki bu yaklaşık bin yıl öncesine ait, ama günümüzde dahi yapılmayan/yapılamayan özeleştiriler barındırmasıyla gerçekten çağın ötesinde biri olduğunu bize gösteriyor. Hem 11. Yüzyılın ilerisinde hem de 21. Yüzyılın…
Onu bu Dörtlükler kitabından ve Amin Maalouf’un Semerkant kitabını okuyarak daha da iyi tanıyabilirsiniz.

Aykut Asaf 
 27 Eki 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Benim okuduğum basımın arkasındaki dörtlük inanılmazdır

"Ey kör! bu yer, bu gök, bu yıldızlar, boştur boş!
Bırak onu bunu da gönlünü hoş tut hoş!
Şu durmadan kurulup dağılan evrende
Bir nefestir alacağın, o da boştur boş"

Bu dörtlükte "Şu durmadan kurulup dağılan evrende" cümlesi inanılmazdır. Bugün Hubble gibi teleskoplarla evrende yeni yıldızların oluştuğu, bazı yıldızların öldüğünü biliyoruz. Büyük ihtimal bunu 11. yüzyılda bulan bir bilim adamıydı.

Bana ait başka bir bakış açısında ise çok daha ötede düşündüğüyle ilgilidir. Big Bang teoriminde tüm evrenin eskiden dünyadan biraz büyük tek bir kütlede olduğu ve bir patlama ile oluştuğu teoremi vardır. Daha ilginci ise evrenin bir gün genişlemesini durduracağı ve tekrar tek kütle haline geleceği, tekrar Big Bang'in olacağıdır. Acaba Hayyam bu dizeleri yazarken bunu bilerek ve düşünerek mi yazdı?

2 /

Kitaptan 105 Alıntı

Elif Kimya S. 
12 Kas 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 7/10 puan

Duru sudan daha temizdir benim sevgim;
Sevgiyle bu oynayış da hakkımdır benim;
Halden hale girer başkalarında sevgi:
Neyse hep odur benim sevgim ve sevgilim.

Dörtlükler, Ömer Hayyam (Sayfa 44)Dörtlükler, Ömer Hayyam (Sayfa 44)
Murat Sezgin 
25 Oca 18:53 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Yerin dibinden yıldızlara dek
Ermediğimiz sır kalmadı pek,
Her düğümü çözmüş insanoğlu;
Ecel düğümünü var mı çözecek?

Dörtlükler, Ömer Hayyam (Sayfa 95 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları)Dörtlükler, Ömer Hayyam (Sayfa 95 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları)
Elif Kimya S. 
10 Kas 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 7/10 puan

Dinle dinsizliğin arası bir tek soluk;
Düşle gerçeğin arası bir tek soluk,
Aldığın her soluğun değerini bil
Bütün yaşamak macerası bir tek soluk.

Dörtlükler, Ömer Hayyam (Sayfa 82)Dörtlükler, Ömer Hayyam (Sayfa 82)
Murat Sezgin 
 27 Oca 11:25 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Yalnız bilgili olmak değil adam olmak;
Vefalı mı değil mi insan, ona bak.
...
...

Dörtlükler, Ömer Hayyam (Sayfa 124 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları)Dörtlükler, Ömer Hayyam (Sayfa 124 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları)
Murat Sezgin 
29 Oca 11:36 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Dünya üç beş bilgisizin elinde;
Onlarca her bilgi kendilerinde.
Üzülme; eşek eşeği beğenir:
Hayır var sana kötü demelerinde.

Dörtlükler, Ömer Hayyam (Sayfa 28 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları)Dörtlükler, Ömer Hayyam (Sayfa 28 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları)
Murat Sezgin 
26 Oca 12:23 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

En doğrusu, dosta düşmana iyilik etmen;
İyilik seven kötülük edemez zaten.
Dostuna kötülük ettin mi düşmanın olur:
Düşmanınsa dostun olur iyilik edersen.

Dörtlükler, Ömer Hayyam (Sayfa 113 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları)Dörtlükler, Ömer Hayyam (Sayfa 113 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları)
Murat Sezgin 
22 Oca 11:34 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Her gün biri çıkar, başlar ben, ben demeğe,
Altınları gümüşleriyle övünmeğe,
Tam işleri dilediği düzene girer:
Ecel çıkıverir pusudan: Benim ben, diye.

Dörtlükler, Ömer Hayyam (Sayfa 73 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları)Dörtlükler, Ömer Hayyam (Sayfa 73 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları)
Derya Yalınkılıç 
19 Kas 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Dünya, yıldıramazsın beni ne yapsan;
Ölümden de korkmam, er geç ölür insan.
Ölmemek elimizde değil ki bizim:
İyi yaşamamak beni tek korkutan.

Dörtlükler, Ömer HayyamDörtlükler, Ömer Hayyam

Biz gerçekten bir kukla sahnesindeyiz:
Kuklacı felek usta, kuklalar da biz.
Oyuna çıkıyoruz birer, ikişer ikişer;
Bitti mi oyun, sandıktayız hepimiz.

Dörtlükler, Ömer HayyamDörtlükler, Ömer Hayyam

Kitapla ilgili 1 Haber

Ölmeden Önce Okunması Gereken Yükte Hafif Fikirde Ağır 10 İnce Kitap
Ölmeden Önce Okunması Gereken Yükte Hafif Fikirde Ağır 10 İnce Kitap Hayat kısa, kuşlar uçuyor.” demiş Süreya’lardan Cemal. Okuduktan sonra kendi içinizde özümseyeceğiniz, arkadaşlarınızla kritiğini yapacağınız, altı çizili cümlelerinizi temize geçireceğiniz o kadar fazla kitap var ki. Bu galeriyle sizlere fiziksel anlamda biraz yardım etmiş olacağım. Üstelik bu galeriyi incelediğinizde ağzını yaya yaya ”Bu tuğla gibi kitapları nasıl okuyorsunuz?” diyen arkadaşların tezlerini de çürütmüş olacaksınız. İşte size dünyaca ünlü yazarların duyu belleklerinden süzüp gelen 10 muazzam kitap.