Akış
Ara
Ne Okusam?
Giriş Yap
Kaydol

ilyas tavukcu

#bugünkükelimemiz #tufeyli
Reklam
Bugün hiç bir ilişki efsaneleşmeyecek ve miras bırakılmayacak kadar serî elde edilmekte ve elden çıkarılmaktadır. Yeni bir Leyla ile Mecnun hikâyesinin oluşmayacak olması, hikâyedeki verilen emeğin, sergilenen adanmışlığın ve ödenen bedellerin modern bireyin eylem lügatinden çıkmasıyla ilgilidir. Bugün duyguları ifade ve ilan ermenin yolu davranışa dair tutumlar değil; tıpkı dövme yaptırma gibi tenle yetinilen geçici gösterilerdir.
Sayfa 44 - Açılım Kitap
.. değeri oluşturan şey, ona ulaşma güçlüğüdür.
Sayfa 38 - Açılım Kitap

Okur Takip Önerileri

Tümünü Gör
#bugünkükelimemiz #meyus
Modernite, şişmanı hem üretmiş hem de lanetlenmiştir.
Sayfa 28 - Açılım Kitap
Reklam
#bugünkükelimemiz #hissikablelvuku
Yapboz beden
Çağdaş beden bütünü olmayan parçalardan oluşur. Pazar, bedenin sarmala dönüşen bu parçalarının tamamlanmasını yüksek kâra dönüştür. Fakat birey için bu, sonsuz beden kombinasyonu kadar sınırsız yıkıcı bölümlerdir de.
Sayfa 21 - Açılım Kitap
Durmak yalnızca geride değil; dışarıda da kalmaktır. Beğenilenler çemberinin dışında kalmak, modern bireyin başına gelebilecek en korkunç felakettir. Bu nedenle kullanıcısına uyum ve aidiyet ruhunu aşılayan maskeler, kolayca takılıp atılabilir birer kimlik uzantısı olarak işlev görür.
Sayfa 20 - Açılım Kitap
İbadet vecdi ve ulvi kurtuluş iştiyakıyla gidilen spor salonları, tüketilen zayıflama hapları, harfiyen uyulan diyet programları, huşuyla kullanılan makyaj setleri -tüm bunlar ve daha fazlası teni pürüzsüzleştirme ereğini taşır. Öte yandan modern kültür, sürekli değiştirmeye zorladığı yüceltilmiş beden politikasının gerisinde, kaçınılmaz zamansal aşınmaya çözüm bulamamanın ruhsal gerilimine sahiptir. Teni / yüzeyi düzeltmeye dönük her girişim, bu sebeple tini yıpratır. Bunun sonucunda toplum içinde özümsenebilir bir yer edinmeye çalışan birey, kendi bedeni içinde hapsolur ve çevresinden giderek soyutlanır. Ya da anlamsız kalabalıkların içinde hedefsiz ve tatminsiz hazzın içinde kaybolur.
Sayfa 15 - Açılım Kitap
4.508 öğeden 1 ile 15 arasındakiler gösteriliyor.