• 412 syf.
    ·11 günde·9/10
    Altını çizmek (o kadar çok yeri çizdim ki) ve sindire sindire okumak bir yandan işin gücün arasında 11 günde ancak bitirmeme neden oldu. Gerçekten bu kadar gündeme düşmesine şaşılmayacak değerde ve kalitede bir başyapıt olmuş bence. İnsanlık tarihinden evrime, siyasi tarihten ekonomiye, geleceğe, felsefeye her şeye ucundan veya derinlemesine dokunan, çok bilgilendirici olmasının yanında konudan konuya nasıl pürüzsüz atladığına ve anlatım dilinin akıcılığına, asla sıkmamasına ve daha sonra da dönüp bakma hissiyatı uyandırmasına kadar baştan sona tuttum diyebilirim kitabı.

    Yazarın tarafsız olduğuna ben ikna oldum. Herkesin görüşleri farklıdır ve kimi insan çabuk inanan kimi ise her şeye isyan eden kabullenmeyen bir yaklaşımda olabilir. Ben şahsen iyi niyetli ama eleştirel ve sorgulayıcı bir okuyucu olarak yazarın tutumunu ve samimiyetini uygun buldum. Olayları, fikirleri apaçık ortaya dökmekten çekinmemiş ve hiçbir konuda kıvırmamış çatır çatır anlatmış; insan mantığına anlaşılır bir biçimde hitap ederek. Bu bir tarih kitabı diyemem tam olarak, ya da diyebilirim bilemiyorum ama genel olarak insanlık tarihini, bu tarihte yaşanan farklı ve çarpıcı detayları, özellikle en beğendiğim kısım olarak kavramları ve fikirleri masanın üzerine yatırmış ve sizi de farkında olmadan içine alan tarafsız, objektif bir istişare ortamı yaratmış.

    Tabularınız ve öfkeli, olumsuzluklarla bezeli inatçı bir yapınız yoksa eğer ve hele hele biraz insanlığa, tarihe ve önemli fikirlere merakınız varsa, her noktasına katılmamakla beraber kitabı bayılarak okuyacaksınız. Bazı insanlarda popüler olandan bilinçli olarak uzaklaşma ve herkesin yaptığını sırf herkes yapıyor diye yapmayıp marjinal olmak için uzak durma eğilimi vardır.(Bence anlamsız bir çaba ve aynı zamanda kendine olan güvensizliğin bir dışavurum şekli.) Bu kadar çok popüler oldu ve herkes okuyor diye okumamazlık etmeyin kesinlikle edinilmesi gereken bir kitap diye değerlendiriyorum; puanım 9.