Fırat eviz, bir alıntı ekledi.
1 saat önce

''....kendi kendinize yalan söylemeyin.
Kendi kendine yalan söyleyip yalanını ciddiye alan insan sonunda ne kendinde ne de etrafta gerçeği seçemez olur. böylece hem kendisine hem başkalarına saygısızlık eder. Saygının olmadığı yerde sevgi de kaybolmaya başlar....''

Karamazov Kardeşler, Fyodor Mihailoviç DostoyevskiKaramazov Kardeşler, Fyodor Mihailoviç Dostoyevski
Koray Ugur ERBAS, bir alıntı ekledi.
1 saat önce · Kitabı okuyor

Şeytan, tanrı ile boy ölçüşmek için dövüş alanı olarak insan kalbini seçmiştir.

Karamazov Kardeşler, Fyodor Mihailoviç Dostoyevski (Sayfa 139)Karamazov Kardeşler, Fyodor Mihailoviç Dostoyevski (Sayfa 139)
Fatih Caner Olguncan, bir alıntı ekledi.
2 saat önce

"Canavarlar cehenneme gidecekmiş; cehennem yaptıkları kötülüğü, mahvettikleri hayatı geri getirebilir mi?”

Karamazov Kardeşler, Fyodor Mihailoviç DostoyevskiKaramazov Kardeşler, Fyodor Mihailoviç Dostoyevski
Koray Ugur ERBAS, bir alıntı ekledi.
 2 saat önce · Kitabı okuyor

İnsanların birbirlerini tanımaları için en iyi zaman ayrılmalarına yakın zamandır.

Karamazov Kardeşler, Fyodor Mihailoviç Dostoyevski (Sayfa 303)Karamazov Kardeşler, Fyodor Mihailoviç Dostoyevski (Sayfa 303)
Koray Ugur ERBAS, bir alıntı ekledi.
 2 saat önce · Kitabı okuyor

Bir insanın yakınlarını sevmesinin nasıl mümkün olduğunu anlayamadım. Bence özellikle yakınlar sevilmez de uzaklarımız sevilir. Bir insanın sevilmesi için kendini göstermemesi gerekir; yüzünü gösterdi mi, sevgi ortadan kalkar.

Karamazov Kardeşler, Fyodor Mihailoviç Dostoyevski (Sayfa 314)Karamazov Kardeşler, Fyodor Mihailoviç Dostoyevski (Sayfa 314)

Yağmurun eğik çatıyı dövdüğü bir gece yüce bir ruh girdi hayatıma sonsuza dek. O bana insandan ve dünyadan, sevgiden ve bilgelikten, acıdan ve suçtan söz ederken kitabını elimde tutup titredim, asla eskisi gibi olmayacağımı biliyordum. Fyodor Mikhailovich Dostoyevski'ydi adı. Babalar ve oğullar hakkında bu dünyaya gelmiş herkesten daha çok şey biliyordu; ve kardeşler hakkında, rahipler ve düzenbazlar hakkında, suç ve masumiyet hakkında. Dostoyevski değiştirdi beni. Budala, Ecinniler, Karamazov Kardeşler, Kumarbaz. Ters yüz etti beni. Soluk alabildiğimi , görünmez ufukları görebildiğimi keşfettim. Babama karşı duyduğum nefret eridi.Sevdim zavallı, bedbaht şeytanı. Annemi de sevdim, Bütün ailemi. Erkek olmanın, San Elmo'dan çıkıp dünyaya atılmanın zamanı gelmişti. Dostoyevski gibi düşünmek, kendimi onun kendini hissettiği gibi hissetmek istiyordum. Yazmak istiyordum ..

John Fante

Mesut Yilmaz, bir alıntı ekledi.
22 saat önce · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Altin madeni
Kiskanclik! "Othello kiskanc degil, karsisindakine inanan bir adam," diyor Puskin; yalniz bu sozler buyuk sairimizin zekasindaki olaganustu derinligi gostermeye yeter. Othello'nun ruhu ezgin, ideali mahvoldugu icin hayat gorusu alaboradir. Gene de o gizli gizli casusluga, gozetlemeye kalkismaz; ici inanc doludur onun. Aksine, ihanete inandirabilmek icin, onu buyuk bir zorlukla suruklemek, itmek, körüklemek gerekir.

Karamazov Kardeşler, Fyodor Mihailoviç Dostoyevski (Sayfa 507 - is Bankasi)Karamazov Kardeşler, Fyodor Mihailoviç Dostoyevski (Sayfa 507 - is Bankasi)