• Azerbaycan-Ermenistan Tovuz ili uğruna savaşlar 12 Temmuz da ortaya çıkmıştır. Ermeniler, bir anda Azerbaycanın Tovuz şehrini alma kararına gelerek saldırıya geçmişlerdir.
  Savaş, hala Tavuş sınırı ve Tovuz ilinde ciddi bir şekilde devam etmektedir.

  Tarih: 12 Temmuz 2020, öğle saatlerinde Ermenistan silahlı kuvvetleri Azerbaycan ordusunun Tovuz ilinde sınır hattındaki konumlarını topçu cihazlarıyla ateşe tutmuşlardır.

  Ermenistan savunma bakanlığının verdiyi bilgiye göre, ermeni generallerine bilinmeyen sebepler yüzünden, saat 12:30 sularında "UAZ" markalı araba da olan Azerbaycan askerleri Ermenistanın devlet sınırını bozmaya çalışmışlardır. Ermenistan tarafının uyarısından sonra Azerbaycan askerleri arabayı Ermenistan konumlarına yakın yerde koymuş ve geri çekilmişlerdir. Daha sonra saat 13:45 sularında topçu cihazlarıyla ateş etmeye başlamışlardır.

  Azerbaycan tarafı ise bunu inkar ederek bildirmişlerdir ki, Azerbaycan ordusu ilan olunmamış müharebe koşullarında olduğu Ermenistanın devlet sınırını geçmek isteseydi, bunu arabalarda değil, zırhlı araçlarla yapardı.

  --

  Tarih: 12 Temmuz 2020, Azerbaycan tarafı Ermenistan taraftan zırhlı araç ve canlı güçlerin yer değişmelerini gözlemledi. Bu topçu cihazlarından kullanan saldırının önceden hazırlandığının kanıtı gibi gösterilmektedir. Savaşlar Ermenistan silahlı kuvvetleri ateşkesi kaba şekilde bozarak topçu cihazlarından kullanmakla Ermenistan ve Azerbaycan devlet sınırının Tovuz ili yönünde Azerbaycan silahlı kuvvetlerinin konumlarını ateşe tutması ile başlamıştır.

  Azerbaycan silahlı kuvvetlerinin cevap ateşi ve karşı atak tedbirleri neticesinde Ermenistan silahlı kuvvetlerinin saldırı girişimi önlenmiştir. Savaşın ilk saatlerinde Azerbaycan silahlı kuvvetlerinin 2 askeri ölmüş, 5 kişiyse yaralanmıştır.

  Ayrıca Azerbaycan savunma bakanlığındaki kaynaklardan verilen bilgiye göre, savaşlar zamanı Ermenistan ordusunun şahsi hayati çok-sayılı kayıp vermiştir.

  Azerbaycan ordusunun yaralı askerlerinden biri daha sonra aldığı yaralardan dolayı ölmüştür.

  Azerbaycan-Ermenistan devlet sınırının Tovuz yönünde Temmuzun 13-cüne bağlanan gece sırasında da gerginlik devam etmiştir. Azerbaycan tarafının bilgisine göre, toplar, mayın atan ve tankların uygulaması ile önceki gece savaşlarında Azerbaycan ordusunun tam ateşi ile karşı tarafın destek noktası, topçu cihazları, askeri birlikleri arazisinde araba tekniği ve canlı gücü öldürülmüştür. Azerbaycan savunma bakanlığı düşmana karşı ceza tedbirlerinin yapıldığı, karşı tarafın kayıpları hakkında bilgileri gizlediğini demiştir.

  --

  Tarih: 13 Temmuz 2020, 13 Temmuz da Tovuz yönünde Ermenistan ve Azerbaycan silahlı kuvvetleri arasında topçu cihazları yeniden çalıştırılmıştır, taraflar bir-birlerine karşılıklı darbeler indirmiştir. Ermenistan kitlevi bilgi vasıtalarında Ermenistan askeri birliklerinin Tovuz ilinin Ağdam köyü yönünde bulunan Karakaya yüksekliğini ele geçirdiği hakkında bilgi yaymıştır. Yalnız Azerbaycan savunma bakanlığı yayılan bilgileri inkar etmiştir ve hiç bir arazi kaybının olmadığı, konumların önceki gibi kaldığını bildirmiştir.

  Savaş zamanı Ermenistan topçuları toplarla Tovuzun Dondar Kuşçu ve Ağdam köylerini de ateşe tutmuştur. Azerbaycan savunma bakanlığı düşmanın bu saldırılarına asimetrik cevap verileceğini bildirmiştir.

  --

  Tarih: 14 Temmuz 2020, Ermenistan silahlı kuvvetlerinin birlikleri 14 Temmuz sabah saatlerinden başlayarak, Tovuz ilinin Ağdam ve Alibeyli köylerini büyük silahlardan ve topçu cihazlarından ateşe tutmuşlardır.

  Köy sakinlerineyse hiçbir ziyan değmemiştir. Ermenistanın topçu ateşleri sonucunda Ağdam köyünün 76 yaşlı sakinin ölmüştür. Azerbaycan tarafı dolaşan mühimmat vasıtasıyla Ermenistanın komuta istasyonuna saldırmasına dair bir video yaymıştır. Savunma bakanlığı Ermenistanın aktif faaliyetinin karşısının alınması amacıyla yapılan ceza tedbirleri sonucunda ona mahsus farklı teyinatlı askeri teçhizat, savaş vasıtaları, komuta istasyonu, savunma derinliğindeki ihtiyatlar ve canlı kuvvesinin öldürüldüğünü bildirmiştir.

  Sabah saatlerinde Azerbaycan ordusunun general-majör Polat Haşimov ve albay İlkar Mirzayev Tovuz yönünde olan savaşlarda ölmüştür. Hem de düşman hücumunu önlerken savaşta Azerbaycan ordusunun bu askerleri ölmüştür:

  Majör Ahmedov Namık Hajan oğlu.
  Majör Novruzov Anar Gülverdi oğlu.
  Uzman Çavuş Zeynallı İlkar Ayaz oğlu.
  Uzman Çavuş Yaşar Vasıf oğlu.
  Zamanından daha çok gerçek asker Mustafazade Elçin Arif oğlu (nişanlıydı düğünü olacaktı).

  Bunun dışında savaşlarda Azerbaycan tarafından ilave yaralananların da olduğu bildirilmiştir. Düşmanın aktif faaliyetinin önlenmesi maksadıyla yapılan ceza tedbirleri sonucunda düşmana mahsus farklı teyinatlı askeri teçhizat, savaş vasıtaları, komuta istasyonu, savunmanın derinliklerinde olan ihtiyatları ve yüzlerle canlı kuvveti öldürülmüştür.

  Öğle saatlerinde bu yönde durum gergin olarak kalıyor, ağır savaşlar oluyor. Hem de bu savaşlarda Ermenistan ordusunun askeri personelleri majör Karuş Vemir Hambardzumyan ve kaptan Sos Paylak Elbakyan öldürülmüştür. Azerbaycan tarafı Ermenistan askeri-siyasi rehberliğini çok-sayılı kayıpları gizlemekle ittiham etmiştir. Ermenistan tarafı savaşlarda Azerbaycana mahsus, topçu ateşini düzeltme eden pilotsuz uçuş cihazını vurduğunu bildirmiştir. Ermenistan önceki günlerde de Azerbaycana mahsus birkaç dronu, ayrıca kamikaze dronunu vurduğunu bildirmişti. Ermenistan hem de Azerbaycan saldırı dronları ile sınırdaki Berd şehrini bombaladığını iddia etmiştir.

  --

  Azerbaycanın önceki savunma bakanı Rahim Kazıyev Tovuz yönünde olan savaşlar hakkında sosyal ağlarda "provokasyoncu, tahrik edici" ve ordunu göz ardı etmeye yönelmiş bilgiler yaydığına, konuşmalar yaptığı için 13 Temmuz da hapsedilmiştir.

  Bilgiye göre, Rahim Kazıyev savaş operasyonlarının olduğu zamanda maksatlı şekilde sosyal ağlar vasıtasıyla hadiselerin önemi hakkında aşikar bir biçimde uygun olmayan haberler yaymış ve Azerbaycanın savunma yeteneğini zayıflatmaya yönelik hareketler ederek, insanları isyanlara, devlet hakimiyetini de zorla ele geçirmeye dair çağırmıştır.

  --

  Bu savaşlar 12 Temmuzda başlamış ve bugün hala devam etmektedir. Savaşlar, Moseskex, Tavuş sınırı - Ağdam, Tovuz ilindedir.

  Savaş Azerbaycan ve Ermenistan arasındadır.

  Azerbaycan tarafında komuta, Azerbaycanın başkanı İlham Aliyev ve savunma bakanı Zakir Hasanova aittir.

  Ermenistan tarafında komuta, Ermenistanın başbakanı Nikol Paşinyan ve savunma bakanı David Tonoyana aittir.

  Azerbaycan tarafında, 11 asker ölmüş, 4 asker yaralanmıştır.

  Ermenistan tarafında Ermenistanın iddiasına göre, 2 ölü ve 5 yaralı var.
  Azerbaycanın iddiasına göreyse, tahmini olarak 100 asker öldürlümüş, 1 tank ve 1 Btr vurulmuştur.

  Ayrıca Azerbaycan tarafından 1 sivil ölmüştür.

  --

  Türkiye, 12 Temmuz da Türkiye dışişleri bakanlığı Ermenistan silahlı kuvvetlerinin Azerbaycan ordusunun konumlarını ateşe tutması hakkında beyanat yaymış ve Ermenistan silahlı birliklerinin Azerbaycanın Tovuz bölgesine saldırısını şiddetle kınamıştır. Türkiyenin bütün imkanları ile arazi bütünlüğünü korumak yönündeki çalışmalarında Azerbaycanın yanında durmakta devam edeceğini bildirmiştir. Türkiyenin dışişleri bakanı Mevlüt Çavuşoğlu "Twitter" hesabında "Biz Azerbaycan uğruna canımızı vermeye hazırız!" yazarak Azerbaycanı destekleyen beyanat vermiş ve Ermenistanı akıllı olmaya çağırmıştır.

  --

  Avrupa Birliği (AB), Avrupa Birliğinin Güney Kafkasya ve Gürcistan bühranı üzerinde özel temsilcisi Toivo Klaar "Azerbaycan-Ermenistan sınırında savaş çok huzursuz edicidir. Her iki ülke için temkinli olmak, özellikle ve OSCE-nin minsk grupunun eş başkanları vasıtasıyla bütün iletişim kanallarından kullanmak çok önemlidir." beyanatını yaymıştır.

  --

  Ukrayna, Ukrayna dışişleri bakanlığı Ermenistan silahlı kuvvetlerinin Azerbaycan-Ermenistan devlet sınırının Tovuz yönünde 12 Temmuz da konumları ele geçirmek maksadıyla açılan topçu ateşlerinden derin huzursuzluğunu ifade eden beyanat yaymış ve münakaşnın Azerbaycanın uluslararası seviyede tanınmış sınırları çerçevesinde Azerbaycan Cumhuriyetinin egemenliği ve arazi bütünlüğüne saygı esasında siyasi yolla hallolunmasının taraftarı olduğunu bildirmiştir.

  --

  Rusya, 13 Temmuz da Rusya dışişleri bakanı Sergei Lavrov tarafları derhal ateşi durdurmaya, temkin göstermeye ve üzerlerine aldıkları taahhütleri, hem de Rusya, ABD ve Fransa temsilcilerinin minsk grupu eş başkanları gibi ileri sürdüğü teklifleri göz önünde bulundurmaya çağırdı.

  --

  Gürcistan, Gürcistan başkanı Salome Zurabishvilli 12-13 Temmuz tarihlerinde Azerbaycan ve Ermenistan sınırında olan silahlı yüzleşme yüzünden oluşan huzursuzluğunu bildirmiştir. Gürcistan başkanı beyanatında bildirmiştir: "Bugün hepimiz görünmeyen bir düşmana karşı birlikte çalıştığımız için uluslararası dayanışmanın ve global sabitliğin korunması mühim öneme sahip. Bölgemizin barışı ve tehlikesliği, hem Gürcistanın hem de dost ve ortak devletlerimizin ---- Azerbaycan ve Ermenistanın gelecek gelişmesi ve refahı için önemlidir. Gürcistan başkanı gerekli tedbirlerin zamanında yapılacağını ve durumun daha da gerginleşmesinin karşısının barışçıl konuşmalar yoluyla önünün alacağına ümit ediyor."

  --

  İran, İran dışişleri bakanlığı resmisi vurgulamıştır ki, resmi Tahran bütün münakaşaların, hem de Dağlık Karabağ münakaşasının barış yoluyla halledilmesinin taraftarıdır: "İran defalarca bu münakaşanın barışçıl yolla halledilmesinde arabuluculuk etmeye hazır olduğunu beyan etmiştir."

  --

  Pakistan, Pakistan dışişleri bakanlığı ölmüş Azerbaycanlıların ailesine derin bir hüzünle başsağlığı vermiştir. Ayrıca bu da denmiştir ki, Dağlık Karabağ münakaşasının hallolunması bölgesel barışa ve tehlikesizliğe ciddi tehlike oluşturuyor: "Son provokasyoncu hareket Ermenistanın uluslararası halkı yayındırmak girişiminin tezahürüdür ve BM tehlikesizlik konseyinin uygun kararlarında tespit edilmiş Dağlık Karabağ münakaşasının barış yoluyla halledilmesi için devam eden konuşmalar sürecine mani olmaktadır. Pakistan Dağlık Karabağ münakaşası hakkında asıl konumunu yeniden doğruluyor ve Azerbaycan Cumhuriyetinin egemenliğine, arazi bütünlüğüne desteğini bir daha beyan ediyor."

  --

  Kazakistan, Kazakistan dışişleri bakanlığı açıklamasında Kazakistana dost olan Azerbaycan ve Ermenistanı temkinli olmaya ve ihtilaflı meseleleri güç yoluyla halletmekten çekinmeye çağırdığını, pandeminin fonunda ve dünyada sosyoekonomik durumun kötüleştiği bir zamanda yüzleşmenin derinleşmesi sonuçları malum olmayan olumsuz sonuçlara getirip çıkara bileceğini, ikitaraflı biçimde barış ve anlaşmanın hızla elde edileceğine ümit ettiklerini ve münakaşnın BM, OSCE, BDT gibi uluslararası teşkilatlar çerçivesinde barış yoluyla hallolunması için yardım göstermeye hazır olacaklarını bildirmiştir.

  --

  Şimdi siyasi teşkilatlara gelince:

  Irak Türkmen Cephesinin başkanı Erşad Salih "Twitter" hesabında "Biz parçalanmayan şanslı bir halkın parçasıyız. Azerbaycan Türkmen obasıdır. Tovuz-Dakuk, Bakü-Kerkük, Telafer de Hocalıdır. Akan Karabağlı Türkün kanı Tuzkurmatulu Türkün kanı ile aynıdır." yazmıştır.

  --

  Ayrıca, Azerbaycan ordusunun arasında bir hainin olduğu şüpheside vardır.

  Çünkü bugün yayılan bir söylentiye göre, 7 Azerbaycan generali bir plan yaparken, tam o araziyi Ermeniler bombalayarak o generalleri öldürmüşlerdir.
  Böylelikle aralarında bir hain olduğu sonucuna varılmıştır.

  --

  Ayrıca herhalde bugün olacak ki, sivil bir adam herhalde 76 yaşındaki adam, Azerbaycanlı bir adam, kalkıp evinde kahvaltasını ederken o sıra da Ermeninin mermisi gelmiş ve adamın alnına isabet etmiş ve adam da ölmüştür.

  --

  Tarih: 15 Temmuz, Azerbaycan tarafında komutaya Polad Haşimov ve İlkar Mirzayev dahil edildiği yazılı.

  Polat Haşimov general-majördür ve öldü (ölüm tarihi: 14 Temmuz 2020). Ayrıca albay İlkar Mirzayev de öldü.

  --

  Ermenistanın iddiasına göre ölülerin sayısı 5e yaralıların sayısı 10a çıkmıştır.

  Azerbaycanın iddiasına göreyse bir PUA mahvedildi.

  --

  Tarih: 15 Temmuz 2020, Ermenistan silahlı kuvvetleri son gün sırasında yani bugün ateşkesi 91 kez bozmuştur. Ermeniler tovuz şehri merkezi hastanesini hedefe almıştır.

  --

  Azerbaycan hackerleri 30-dan çok ermeni sitelerini hackleyerek "Azerbaycan askeri", "Karabağ Azerbaycanındır ve ünlem işaresi" logosunu koymuşlardır.

  Dağıtılan web kaynakları içerisinde hem devlet kurumlarının, hem de bir sıra şirketlerin resmi siteleri mevcuttur. Azerbaycanlı hackerler hem de ermenistan başbakanı Paşinyanın da sitesini hacklemişlerdir.

  --

  Azerbaycan Bakünün ayrı-ayrı yerlerinde, sokaklarında hem de ülkenin diğer şehir ve ilçelerinde Azerbaycan ordusuna destek eylemleri yapılmıştır. Ellerinde Azerbaycan bayraklarını tutmuş binlerle insan sokaklara akın ederek "Karabağ", "Karabağa özgürlük" sloganlarını seslendirmişler. Özellikle gençlerin bulunduğu bu eylemde hem de askerlere destek gösterilmiş, ölenlerin hatırası ihtiramla yad edilmiştir. 14 Temmuzda olan bu eylem "Şehitler Parkı"na yürüyüşle devam ettirilmiştir.

  --

  Moldova, Moldova dışişleri bakanlığı ölenlerin ailelerine baş sağlığı vermiş ve tarafları güc tatbik etmekten çekinmeye, durumun keskinleşmesini önlemek için çabaları devam ettirmeye ve uluslararası hukukun prinsiplerine saygı esasında uzun zamanlı siyasi halletme yolu bulmaya çağırmıştır: "Moldova Cumhuriyeti münakaşanın Azerbaycan Cumhuriyetinin uluslararası seviyede tanınmış sınırları dahilinde, egemenliğine ve arazi bütünlüğüne saygı esasında barış yoluyla halledilmesinin taraftarıdır",-beyanatta bildirilmiştir.

  --

  BM, BM genel sekreterinin resmi temsilcisi Stephan Düjarrik açıklamasında genel sekreter Antonio Kuterreşin askeri operasyonların derhal durdurulmasıa çağırdığını ve bulunan tarafları durumun halledilmesi yönünde adımlar atmaya, hemde yıkıcı söylemden çekinmeye çağırdığını söylemiştir. Teşkilat rehberi, ayrıca OSCE-nin minsk grupu eş başkanlarının "bu tehlikeli durumun halledilmesinde ve uzun süren Dağlık Karabağ münakaşasının barış yoluyla nizamlanması için yolların bulunmasında" gösterdiği çabaları tam desteklediğini bildirmiştir.

  --

  Türk konseyi, Türk konseyinin genel sekreteri Bağdad Ameyerev derin huzursuzluğunu bildirmiş ve sıkı ahaliye sahip sınır Tovuz ilinin topçu ateşine tutulmasını ve böylece, bölgede gerginliğin artmasını şiddetle kınamıştır. Genel sekreter ölenlerin ailelerine, hem de Azerbaycan halkı ve hükümetine baş sağlığı vermiş, yaralılara ise şifa dilemiştir. Genel sekreter tarafları derhal savaş operasyonlarını durdurmaya, durumun de-eskalasyonuna hem de onları münakaşanın uluslararası seviyede kabul edilmiş prinsipler, hem de BM tehlikesizlik konseyinin 1993-cü yılda kabul ettiği uygun kararları esasında barışla halletmenin yollarını bulmaya çağırmıştır.

  --

  GUAM, GUAM-ın genel sekreterliği Ermenistan silahlı kuvvetlerinin Azerbaycan-Ermenistan sınırının Tovuz yönündeki boyu ettiği saldırıları kınadığını ve münakaşaların GUAM bölgesinin refahı, stabilliği ve bolluğuna engel olduğunu bildirmiştir.

  --

  OSCE, OSCE-nin sitesine istinaden verdiği beyanatta eş başkanların OSCE-nin faaliyette olan başkanının kişisel temsilcisi Anjey Kaspşikin kayıpların olmasına teessüf ettiğini, ölenlerin ailelerine baş sağlığı verdiğini, eş başkanların ve OSCE-nin faaliyette olan başkanının kişisel temsilcisi olay başladıktan beri Ermenistan ve Azerbaycan resmileri ile temasda olduğunu söylemiştir.

  --

  İYİ parti, İYİ partisinin başkanı Meral Akşener Ermenistanın can Azerbaycana karşı saldırısından ölen kardeşlerimize ALLAH 'dan ( Celle Celalühü ) Rahmet , yaralılara ise şifa dilediğini, sadece kardeş olduğumuz için değil, işgalciye karşı topraklarını müdafa ettiği için yanlarında olduğunu ve her zaman yanlarında olacağını ifade etmiştir.

  --

  Cumhuriyet halk partisi (C.H.P.) , Cumhuriyet halk partisinin başkanı Kemal Kılıçdaroğlu "Twitter" hesabında Azerbaycanla Ermenistan arasındaki münakaşaları huzursuzlukla izlediğini, ölen Azerbaycan askerlerini Rahmet ile andığını, Azerbaycan halkına baş sağlığı verdiğini açıklamıştır.

  --

  Adalet ve kalkınma partisi (A.K.P), Türkiyenin hakim Adalet ve kalkınma partisinin (A.K.P) sözcüsü Ömer Çelik Ermenistanın provokasyon saldırısının karşılıksız kalmayacağını Ermenistanın bu provokasyonunu şiddetle kınadığını, kardeş Azerbaycana desteklerini ifade ettiklerini ve sonuna kadar her şart altında Azerbaycanın yanında olacaklarını bildirmiştir. Ömer Çelik düşman provokasyonunu önlemek için ölen askerler için Azerbaycana baş sağlığı vermiştir.

  --

  Bunu öğrenen ermeni hackerler de Azerbaycanın esas hacker grubunun "Anti-Armenia" sitesini hacklemişlerdir.

  Akşam saat 19:46-da Samvel Martirosyan kendi Facebook sayfasında ermeni hacker gruplarından birinin saldırdığını, Azerbaycandaki 2.000-e yakın ev ve ofisin WiFi cihazlarını hacklediklerini, DNS ayarlarını değiştirdiklerini, bunun sonucunda bu bağlantı kullanıcılarının çeşitli web-sitelere dahil olduklarını bildirdi. "Kaynaklarımıza saldırmayı durdurmazsanız, bütün ISP-lerinizi mahvedeceğiz."

  --

  Azerbaycan Cumhuriyeti Milli Meclis Ofisi dün gece olan hadiselerle alakalı olarak bilgi yaymıştır.

  Bildirilmiştir ki, dün akşam Azerbaycan-Ermenistan devlet sınırının Tovuz yönünde olan savaşlara destek maksadıyla olan yürüyüşte Şehitler Parkı ve Azerbaycan Cumhuriyetinin Milli Meclisi karşısına toplaşan yürüyüş katılımcılarının bir kısmı gece saatlerinde yasadışı olarak Parlamentonun Yönetim binasına girmiştir.

  "Milli Meclisin ilk katına toplaşan yürüyüş katılımcıları bir sıra dağıntılar yapmış ve Parlamentonun mülkiyetine ve envanterine ziyan vurmuştur. Asayişi koruyan polis işçileri yürüyüş katılımcılarını binayı terketmeye çağırmıştır. Ve onlar Milli Meclisin binasından çıkarılmıştır."

  --

  Ayrıca Şehidler Parkına yürüyüşten bahsetmiştim bir eylemden bu eylem zamanı bir grup provokasyoncuydu Milli Meclisin binasına doğru yol ayıp içeri sokulanlar.

  --

  Ayrıca galiba Ermeniler Azerbaycandan bir tane Elbit Hermes 450-yi mahvetmiştir.

  --

  Tarih: 14 Temmuz 2020, Yukarıdaki yazımda 14 Temmuzda Ermenilerin Berd şehrini bombaladıklarını iddia ettiklerini yazmıştım.

  Azerbaycan tarafı bu iddiayı inkar etti ve Ermenistan silahlı kuvvetlerinin pilotsuz uçuş cihazı (PUA) vurduğunu ve düşmanın ateş konumunda olan topçu cihazı savaş personeli ile birlikte mahvedildiği bildirilmiştir.

  Tavuş yönünde tartışma sebebiyle sınır köylerinin gaz kemerleri ağları sıradan çıkmış ve bunun sonucunda sınırda olan Aygepar, Nerkin Kamirakhpur ve Çınari köylerinde gaz ekipmanı kısmen durdurulmuştur.

  Savaşın gidişatında Ermenistan ordusunun daha 2 askeri öldürülmüştür. Ermenistan tarafı hem de 9K33 başucu sistemi vasıtasıyla Azerbaycana ait Elbit Hermes 450 pilotsuz keşif uçağını vurmasına dair video takdim etmiştir. Bundan başka ilk defa olarak Ermenistan üretimi olan PUA-lar savaş koşullarında kullanılmıştır.

  Akşam saatlerinde savaşlar yavaşlamış ve cephede göreceli sakinlik olmuştur. Ermeni tarafı akşam saatlerinde Azerbaycana mahsus daha 2 saldırı PUA-nı vurduğunu iddia etmiştir.

  --

  Ayrıca bir eylemden bahsettim eylemin dağıtılması zamanı birkaç polis memuru yaralanmış ve servis araçlarına ciddi ziyan vurulmuştur.

  --

  Japonya, Japonya dışişleri bakanlığı 15 Temmuzda yaydığı beyanatta Azerbaycan-Ermenistan sınırında bugünlerde olan yüzleşme ve insanların ölmesiyle alakalı huzursuzluk geçirdiğini, bütün münakaşa taraflarını askeri operasyonları durdurmaya ve maksimum temkin göstermeye çağırdığını bildirmiştir.

  --

  Tarih: 14 Temmuz 2020, Ermenistan toplamda savaşlar zamanı Azerbaycanın 13 pilotsuz uçuş cihazını (PUA) vurduğunu bildirmiş onlardan 10-u darbe 3-ü keşif olmuştur.

  Yalnız Azerbaycan savunma bakanlığı bilgiyi inkar etmiş ve bildirmiştir ki, Azerbaycan ordusunun bölümlerinin silahlanmasında olan bütün PUA-lar sıradadır ve hiçbir kayıp yaşanmamıştır.

  --

  Tarih: 16 Temmuz 2020, 15 Temmuz da çarpışmalar yavaşlasa da, 16 Temmuz sabah saatlerinde savaşlar yenilenmiştir. Ermenistan savunma bakanlığının temsilcisi Artsrun Ovhannisyan bildirmiştir ki, Azerbaycan silahlı kuvvetlerinin "Yaşma" özel teyinatlı bölümünün 100-e yakın askeri Ermenistan silahlı kuvvetlerinin kuzey-doğusundaki sınır konumlarını ele geçirmeye çalışmıştır. Yalnız Azerbaycan savunma bakanlığı bildirmiştir ki, Azerbaycan özel teyinatlıları Ermenistan arazisinde hiçbir provokasyon faaliyeti yapmamış, Ermenistan tarafının bütün bu açıklamaları sonraki yanlış bilgidir. Azerbaycan özel teyinatlıları haber vermiştir ki, hemde hiçbir kayıp olamaz, çünkü onlar Ermenistandala sınırdaki askeri operasyonlarda olmuyorlar.

  Ermenistan tarafı savaş bölgesine ekstra kuvvetler göndermiştir. Vanadzordan 3 AK 63853 numaralı ayrıca motorlu atış tugayı, Razdan 96583 ayrıca motorlu atış tugayı ve Dilicandaki tugay tamamen savaş bölgesine yürütülmüştür.

  Ermenistan ordusunun rehberliği kişisel personeli sırasında büyük boşluklar oluştuğu için önceki askeri işçileri, çağırışçıları, ayrıca ikinci ve üçüncü grup engellileri, hemde hapis mahkumlarını Tavuz bölgesine göndermek için hızlı şekilde seferber etmiştir.

  Gece saat 04 sularından Ermenistan silahlı kuvvetleri Tovuz ilinin Ağdam, Dondar Kuşçu, Alibeyli ve Hacalı köylerini ağır topçularla ateşe tutmuştur. Ermeniler özellikle Ağdam köyünü yoğun ateşe tutmuştur. Dondar Kuşçu köyünün arazisinde 20-ye kadar top mermisi düşmüştür.

  Merminin ikisi sivil nüfusun yaşadığı araziye düşmüştür. Top mermilerinden bir vatandaşın bahçesine, diğeri ise diğer avlu alanında yardımcı binayı dağıtmıştır.

  Azerbaycan tarafı savaşta Ermenistana ait "X-55" taktik pilotsuz uçuş cihazını vurduğunu bildirmiştir. Ermenistan savunma bakanlığıysa Ermenistan bölümlerinin Azerbaycana ait tank, topçu ve mayın atan pillerini vurduğunu iddia etmiştir. Yalnız Azerbaycan tarafıysa bu bilgiyi inkar etmiştir. Azerbaycan savunma bakanlığı bildirmiştir ki, Azerbaycan silahlı kuvvetlerinin zırhlı araçları ön hatta değildir. Azerbaycan tanklarıysa düşman bölümlerinin vurabileceği arazidedir.

  Ermenistan tarafı Mingeçevir su anbarını vuracakları hakkında iddialar seslendirmiştir. Azerbaycan savunma bakanlığıysa Azerbaycan ordusunun silahlanmasında olan en yeni roket sistemleri Metsamor AES-i yüksek kesinlikle vurmak fırsatının olduğu hakkında Ermenistana uyarı yapmıştır.

  Akşama yakın verilen bilgiye göre, devam eden savaşlarda Ermenistanın 20-ye yakın canlı kuvveti, 1 zırhli aracı, 1 radioelektron mücadele (REM) vasıtası, savaş postları ve destek noktası Azerbaycan kuvvetlerinin doğru ateşi ile öldürülmüştür.

  Savaşlar zamanı Azerbaycan ordusunun zamandan çok gerçek hizmet geçen bir askeri işçisi ölmüştür.

  --

  İstatistik:

  Savaş başladığından beri Azerbaycan tarafında 12 asker ölmüş, 4 asker yaralanmıştır. Ayrıca 1 sivil ölmüştür. Ermenistanın iddiasına göre 13 PUA vurulmuştur (bu iddiayı Azerbaycan reddetmiştir).

  --

  Savaş başladığından beri Ermenistanın iddiasına göre 4 ölü 13 yaralı var.

  Azerbaycanın iddiasına göreyse savaş başladığından beri Ermenistan tarafında tahmini 100 asker öldürülmüş, 1 tank, 1 BTR ve 2 PUA mahvedilmiştir.

  --

  Olayın arka planı şöyle,

  Tarih: 12 Temmuz 2020, öğle saatlerinden başlayarak Ermenistan silahlı kuvvetleri Azerbaycan devlet sınır hizmetini Tovuz ilinde olan konumlarını topçu cihazlarıyla ateşe tutmuşlardır.

  Ermenistan savunma bakanlığının iddiasına göre:

  "Azerbaycan askerleri malum olmayan sebeplerden saat 12:30 sularında "UAZ" markalı arabayla Ermenistanın devlet sınırını bozmaya çalışmışlardır. Ermenistan tarafının uyarısından sonra Azerbaycan askerleri arabayı Ermenistan konumlarına yakın bir yerde koymuş ve geri çekilmişlerdir. Ve daha sonra 13:45 sularında topçu ateşine başlamışlardır."

  Azerbaycan tarafı bunu inkar ederek bildirmiştir ki, "Azerbaycan ordusu Ermenistanın devlet sınırını geçmek isteseydi, bunu arabalarla değil, zırhlı araçlarla yapardı. Hemde, 2018 yılından beri Kazak, Akstafa, Tovuz, Gedebey ve Taşkesen illeri arazisinde Ermenistan devlet sınırına kontrolün savunma bakanlığından alınarak devlet sınır hizmetine verilmesi Azerbaycan Cumhuriyetinin Ermenistanla herhangi askeri maksat gütmediğini tasdik ediyor."

  --

  Azerbaycan tarafında ölenler

  1. Asker olan Hayyam Muhammed oğlu Taşdemirov, 2002 doğumludur, 12 Temmuzda öldürülmüş, 13 Temmuzda Balikde defnedilmiştir.

  2. Baş asker olan Elşad Donmaz oğlu Memmedov, 1996 doğumludur, 12 Temmuzda öldürülmüş, 13 Temnmuzda Ağdamda defnedilmiştir.

  3. Çavuş olan Vügar Latif oğlu Sadıkov - 1987 doğumludur, - 12 Temmuzda öldürülmüş, 13 Temmuzda Yukarı Göyceliye defnedilmiştir.

  4. Kıdemli teğmen olan Reşat Reşit oğlu Mahmudov, 1992 doğumludur, 13 Temmuzda öldürülmüştür, 13 Temmuzda Aşağı Cürelide defnedilmiştir.

  5. Albay olan İlgar Anzor oğlu Mirzayev, 1973 doğumludur, 14 Temmuzda öldürülmüştür, 15 Temmuzda İkinci Onur Yolu, Baküde defnedilmiştir.

  6. Majör olan Anar Gülverdi oğlu Nevruzov, 1976 doğumludur, 14 Temmuzda öldürülmüştür, 14 Temmuzda Masallıda defnedilmiştir.

  7. Majör olan Namık Hajan oğlu Ahmedov, 1984 doğumludur, 14 Temmuzda öldürülmüştür, 14 Temmuzda Yukarı Salahlıya defnedilmiştir.

  8. Tümgeneral olan Polat İsrail oğlu Haşimov, 1975 doğumludur, 14 Temmuzda öldürülmüştür, 15 Temmuzda İkinci Onur Yolu, Baküde defnedilmiştir.

  9. Asker olan Elçin Arif oğlu Mustafazade, 1992 doğumludur, 14 Temmuzda öldürülmüştür, 14 Temmuzda Hasansuda defnedilmiştir.

  10. Uzman Çavuş olan İlgar Ayaz oğlu Zeynallı, 1995 doğumludur, 14 Temmuzda öldürülmüştür, 14 Temmuzda Celillide defnedilmiştir.

  11. Uzman Çavuş olan Yaşar Vasıf oğlu Babayev, 1987 doğumludur, 14 Temmuzda öldürülmüştür, 15 Temmuzda Köçaskerde defnedilmiştir.

  12. Asker olan Nazım Afkan oğlu İsmailov, 1996 doğumludur, 16 Temmuzda öldürülmüştür, 16 Temmuzda Kolhalfelide defnedilmiştir.

  --

  Ermenistan tarafında ölenlerin birkaç tanesi şunlardır:

  1. Kaptan rütbesinde Sos Elbakyan, 1992 doğumludur, 14 Temmuzda öldürülmüştür, 15 Temmuzda Yukarı Kanlıcaya defnedilmiştir.

  2. Küçük çavuş rütbesinde olan Smbat Gabrielyan 14 Temmuzda öldürülmüştür.

  3. Küçük çavuş rütbesinde olan Grisha Matcosyan 14 Temmuzda öldürülmüştür.

  4. Majör rütbesinde olan Garush Hambardzumyan, 1989 doğumludur, 14 Temmuzda öldürülmüştür, 16 Temmuzda Yerablurda defnedilmiştir.

  --

  14 Temmuzda Azerbaycanın Fransadaki elçiliğinin binasına karşı vandalizm hareketi yapılması hakkında Fransanın Azerbaycandaki büyükelçisi DB-ye çağırılarak karşı tarafa itiraz bildirilmiştir. Vandalizm davranışı ermeni radikal gençler teşkilatinin bir grup üyesi tarafından yapıldığı ihtimal ediliyor.

  15 Temmuzda olan Bakanlar Kabinesinin toplantısı zamanı Azerbaycan başkanı İlham Aliyev savaşlar zamanı dışişleri bakanlığının ve bakan Elmar Memmedyarovun gösterdiği faaliyeti sert bir şekilde eleştirmiştir. 16 Temmuzda başkan İlham Aliyevin emriyle Elmar Memmedyarov Azerbaycan Cumhuriyetinin dışişleri bakanı görevinden alınmıştır.

  --

  15 Temmuzda "Daşnaksütun" partisinin Ermeni devrim federasyonu gençler teşkilatı aktifleri ülkenin Ukraynanın Ermenistandaki elçiliği karşısında Ukraynanın Azerbaycanın arazi bütünlüğünü desteklediği için protesyo eylemi yapmışlardır. "Pişirdiğiniz borşu kendiniz de yeyin." diyerek elçiliğin duvarına borş dökmüşlerdir.

  --

  Büyük Britanya, Carnegie Avrupa teşkilatının lider çalışanı Thomas de Vaal ateşkesin bozulmasını "siyasi karar" adlandırmıştır.

  --

  Olaylar,

  Polşa - 16 Temmuzda Azerbaycanın Polşadaki elçiliğinin karşısında eylem yapmaya çalışan 30 ermeninin karşısını 150 Azerbaycanlı genç kesmiş ve bunun hakkında polise haber vermiştir.

  Büyük Britanya - Londrada Azerbaycanlılar Ermenistan elçiliği karşısında eylem yaparken ermeniler eylemcilere saldırmışlardır. Polisin müdahelesiyle taraflar ayrılmış ve eylem devam etmiştir.
 • "Zihin, iyi anılardan çabuk vazgeçiyor."
 • Balzac:"Ben her engeli parçalarım." İşte bu sefer bıyıklı bir hologram taşınır ekrana.
  Kafka:"Her engel beni parçalar."
 • "Yitirenlerin yanında ancak yitiren kendileri olmadığı için durabilen dengesiz korkuluklar bunlar."
 • "Kötülük, o kadar emindir ki kendisinden iyilik, bir ihtimal olarak bile yer edemez zihninde."
 • "En büyüğe kadar ve en atomuna kadar imparatorlukların, bir sarayın ve bir kulübenin ortak noktasını yıkılma ihtimalleriyle tartıyoruz."
 • "Dünya, herkese birer adet sunuluyor. Sonradan kusulacak bir lokma olduğu bilindiği için."