12 Eylül Türkiyenin Miladı

7,3/10  (4 Oy) · 
18 okunma  · 
4 beğeni  · 
718 gösterim
Sivil Türkiye, o sabah kahramanlık türküleri ve marşlarla uyandı. Sokağa çıkma yasağı konmuştu. Halk gelişmeleri radyo ve televizyondan öğrenmeye çalışıyordu. Evren, bir konuşma yaparak darbenin nedenlerini anlatmaya karar verdi.
'İlk defa böyle televizyon karşısında tüm millete hitap edeceğim için biraz heyecanlıydım. Onun için bir Nobrium aldım. Bir Nobrium içtim öyle, öyle gittim.' Evren, 12 Eylül saat 13.00 TV konuşması:

'Silahlı Kuvvetler, aziz Türk milletinin hakkı olan refah ve mutluluğu sağlamak vatan ve milletin bütünlüğü ve gittikçe etkisi azaltılmaya çalışılan Atatürk ilkelerine yeniden güç ve işlerlik kazandırmak, kendi kendini kontrol edemeyen demokrasiyi sağlam temeller üzerine oturtmak, kaybolan devlet otoritesini yeniden getirmek için yönetime el koymak zorunda kalmıştır.'"
12 Eylül Türkiye'nin miladı oldu. Önceki askeri müdahalelerin aksine Anayasa ve kanunlara bu dönem kalıcılaştırılmak istendi. Komutanlar ülkenin bir daha "12 Eylül öncesine" dönmesini için her tür önlemi aldılar. 2000'li yıllara girerken bu hedefe ulaşılmış görünüyor. Türkiye hala 1980'de dikilen elbiseyi giyiyor.
Bu kitap Türkiye'nin en çalkantılı, en kanlı ve en canlı dönemini anlatıyor; 12 Eylül belgeseli dünü bilmek, bugünü anlamak ve yarını kurmak isteyenlere sesleniyor.
ali sahin 
12 Eyl 18:37 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

12 eylül faşizmi 1960 yılı 27 mayıs devriminin ülkemize getirdiği kırıntıda olsa 61 anayasasını ve beraberindeki kırıntı özgürlükleri yok etmek için yerli yabancı para babaları tarafından abd eliyle tezgahlanmış faşist bir darbedir. Bu faşist darbe yüzlerce gencin hayatını çalmış yüzbinler ce insanın baskı işkence ve zülüm görmesine neden olmuştur.Bu darbe ile işçi hakları budanmış sendikalar kapatılmıştır suçsuzluğu masumluğu gün gibi ortada olan Erdal Eren gibi onlarda ilerici yurtsever idam edilerek katledilmiştir .. halk üzerinde yıllarca süren baskılar ve günümüze dek gelmiş gerici faşist yasalar hala halka zulum etmektedir

Karaca 
31 Tem 22:49 · Kitabı okudu

Yıllarca osmanlı tarihini dinlemekten bıktıysanız ve birazda kendi yakın tarihimi öğrenmek istiyorum diyorsanız Rahmetli Mehmet Ali Brandin yazdığı bu kitabı ve belgesellerini izlemenizi tavsiye ederim. Çok akıcı ve güzel.