2. Dünya Harbinde Belgrad'ı Kurtaran Türk

·
Okunma
·
Beğeni
·
59
Gösterim
Adı:
2. Dünya Harbinde Belgrad'ı Kurtaran Türk
Baskı tarihi:
1963
Sayfa sayısı:
328
Format:
Karton kapak
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Tarih Yayınları
328 syf.
·13 günde·5/10
Aslen Hersekli olan kitabın konusu Satvet Lütfi Tozan'ın ikinci dünya savaşı başlamadan hemen önce ve savaş başladıktan sonraki maceralarını anlatan bir eser. Kitabın tek baskısı 1963 yılında yapıldığı için zamanın Türkçesi okurken sizi yorabilir bunun yanında James Bond gibi maceralara katılan birini bulacaksınız.

Okurken İnsanın yüreği cız ediyor Çünkü öz ve öz Türk evladı olan bir kişi İngiliz istihbaratı için çalışıyor. I.Dünya Savaşı sırasında Türkiye'nin savaştan çekilmesini temin edemeyince bunu bir darbe ile gerçekleştirmeye çalışıyor. Bu sebeple de hapse mahkum oluyor. Kitabın kahramanının bu hareketi son derece Vatansever bir hareket gibi görünse de arka planda ingiliz İstihbarat Teşkilatı'nın bir elemanı olması yaptığı hareketin milli bir hareket olmadığını bizlere gösteriyor.
I. Dünya Savaşı sırasında Türkiye'de yoğun faaliyet gösteren bu kişi nedense Kurtuluş Savaşı yıllarında ortadan kayboluyor. Cumhuriyetin ilanı ile beraber tekrar sahneye çıkan kitabın kahramanı II.Dünya Savaşı'nın ilk döneminde hızlı Alman ilerleyişine karşı Polonya, Macaristan, Yugoslavya ve Romanya da ingilizlerden aldığı emir doğrultusunda yerel direniş teşkilatlarına destek veriyor. Romanya'nın savaştan çekilmesini sağlamak için girişimlerde bulunarak Almanlara zarar vermek istiyor. Zaten savaş sonrası da ingiliz ve Amerikanlardan birçok ödül, nişan ve takdirname alıyor. Kısacası kendi ülkesinin girdiği 1. Dünya Savaşı'nda Ülkesi safında savaşmayan daha sonra Kurtuluş Savaşı'nda ortadan kaybolan kitabın kahramanı kendi ülkesine göstermediği vefakârlılığı ingilizler adına Balkanlarda gösteriyor ve kitabın yazarı da çok şaşırtıcı bir şekilde bu kişiyi Bize en büyük vatanseverlerden biri olarak sunuyor.
Yazar, Almanlar galip gelirse Orta Asya Türklüğünün istiklallerine kavuşacaklarını kabul ediyor ancak yine de Müttefiklerin kazanmasını demokrasinin kazancı olarak görüyor.
Yazar, bugünleri görse ve II Dünya Savaşı'nın galipleri nin bugün dünyayı getirdikleri hali bilse herhalde ne bu kitabı yazardı ne de kitabın kahramanın yüzüne bakardı.

İyi okumalar.
Kitaba henüz alıntı eklenmedi.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
2. Dünya Harbinde Belgrad'ı Kurtaran Türk
Baskı tarihi:
1963
Sayfa sayısı:
328
Format:
Karton kapak
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Tarih Yayınları

Kitabı okuyanlar 2 okur

  • Hüseyin Algun
  • Afşin

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%0
9
%0
8
%0
7
%0
6
%0
5
%100 (1)
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0