1000Kitap Logosu
Afşin
tekrar paylaştı.
Hakan Özer
Batı Aldatmacılığı ve Putlara Karşı Kemal Tahir'i inceledi.
552 syf.
·
7 günde
·
Beğendi
·
10/10 puan
Kitabın isminin sadece “Kemal Tahir Yaşamı ve Yapıtları” olması yeterli olabilirmiş. Ancak, yazarın Kemal Tahir’e olan yakınlığına bağlı olarak, vefâtıyla beraber hakkında muhtelif değerlendirmelerin gündemde olması ve belki de yapılan olumsuz eleştirilerden dolayı, kitabın da ölümünden neredeyse hemen (bir yıl) sonra yayınlanıyor olmasına binâen adı, sanki biraz da meydan okurcasına “Batı Aldatmacılığı ve Putlara Karşı Kemal Tahir” olmuş. Alt başlığı ise kitabın içeriğini özetliyor: Yaşamı - Kişiliği - Hikâye Romanlarından Özetler ve Antolojik Kesitler - Dil Tarih Sanat’a Etkileri - Yapıtları Üzerine Sürdürülen Tartışmalar – Anılar. Vefâtından sonra yayımlanan kitaplarından söz edilmiyor çünkü henüz basımı yapılmamış onların; Göl İnsanları’yla başlayıp Yol Ayrımı ile sona eren, yalnızca sağlığında yayımlanmış eserlerini temel alıyor doğal olarak. İlgilenenler veya benim gibi eserleri ve hakkında yazılmış, türü ne olursa olsun, ne bulursa okumaya hazır olanlar için, Kemal Tahir ve eserlerini daha iyi tanıyabilmek, anlayabilmek bakımından belgesel yanıyla birlikte, tamamlayıcı, dolu dolu bir inceleme kitabı denebilir: “Düşünür Kemal Tahir; İki Batı, Sol Bölünmeler Üstüne Konuşma, Teori ve Teorisizlik Üzerine Düşünceleri. Araştırmacı, Toplum Savaşçısı, Dil Ustası, Romancı Kemal Tahir. Kemal Tahir’in Yapıtları; Hikâyeleri, Romanları, Kemal Tahir’in Yaşamı, Anılar.” “Kemal Tahir'in yalın gerçekçiliği bilimsel, tarihsel ve toplumsal köklü incelemelere, temel araştırmalara, karşılaştırmalara dayanır. Bu nedenle o; (Kızılelma ütopyacılığı)na da; (Ümmetçilik varsayımı)na da; batı uygarlığının kaynağını Anadolu potasından çıkartmıya ve böylece bizi göbeğimizden batıya bağlamıya yeltenenlere de; (Batılaşma) batağında debelenen toplumumuzu tüm kişiliğinden ayırıp, yukarıdan uygulama ve dipçik zoruyla, Osmanlı kalıntısından yerli burjuva üretmiye zorlıyanların tabulaşdırılmalarına da; temel yapımızı inceleyip, öğrenme gereği duymadan klâsik Markscı şemayı olduğu gibi uygulamıya özenenlere de karşıdır.” (Bitirirken..! - Dr. M. Hulûsi Dosdoğru, s. 537)
1
1
Afşin
bir alıntı ekledi.
Kemal Tahir okumaya hangi kitabından başlamalı?
... bu yazıyı okuyan bir genç kardeşimiz Kemal Tahir okumaya yiğitlendiğinde 'hangi romanından başlayayım?' diye sorarsa, önce Devlet Ana sonra da Yorgun Savaşçı derim. 'Sardı, arkası gelsin' derse, sırada Yol Ayrımı ve Büyük Mal var. Gücü bunları da okumaya yeteni zaten Kemal Tahir'in diğer kitaplarını da okumaktan artık kimse alıkoyamaz.
Halit Refiğ
Sayfa 53 - Dergâh Yayınları
5
Afşin
bir alıntı ekledi.
Eski Asker Yok Artık
Edeköy Katliamı, Yunanistan sınırında hayatlarını devam ettiren Edeköy halkı üzerinde etkisini uzun yıllar boyunca devam ettirir. Muzaffer Çatan, 1974. Kıbrıs Barış Harekatı sırasında, Türkiye ve Yunanistan arasında tırmanan gerginlik döneminde yaşadıklarıkorkuları çok net hatırlıyor: "Kıbrıs zamanı, asker vardı burda. Bi gece kayıklar geldi tangur tunguuuur! E bizde bi korku! Zannettik harp başlıyo, ne bilelim Hemmen geldik dedeme, rahmetli nineme. "Ne o?" dedi dedem. "A be dede, kayıkları getirdiler baksana, harp mi başlıyo?" "Ohoooo" dedi dedem, "bizim askerimiz eskisi gibi değil" dedi. "Yok öyle yağma kolay kolay! Haydi gidin rahat rahat yatın, hiç korkmayın" dedi. Cesaret verdi bize."
2