33 Kurşun 33 Askerimizin Şehit Edildiği Katliamın Tanıkları Anlatıyor

9,2/10  (5 Oy) · 
16 okunma  · 
6 beğeni  · 
674 gösterim
Elazığ-Bingöl Karayolu'nda 33 Askerimizin Şehit Edildiği Katliamın Tanıkları Anlatıyor

"Bu inanılmaz katliam başka bir ülkede olsaydı, o ülkenin 33 silahsız askeri karayolunda otobüsleri durdurulup yere indirildiğinde ve acımasızca taranıp şehit edildiğinde, çok başka olaylar yaşanırdı. Oysa biz olanları unuttuk bile!"
-Emin Çölaşan

Bu olay nasıl oldu? Sorumluları kim?
Katliamın sorumlusu olduğunu bildiğimiz ve halen cezaevinde bulunan Şemdin Sakık bu konuda neler söyledi?
PKK terörünün en yoğun olduğu bir dönemde bu askerlerimizi Malatya'dan otobüsle, silahsız ve korumasız yola çıkaranlar kimdi?
Bu inanılmaz ihmal sonrasında yargılandılar mı? Ceza aldılar mı?

"Onlar silahlarını bize doğru çevirdikleri sırada kelimei şehadet getirip kendimi yere attım. (...) Mermilerden biri bacağıma isabet etmişti. Vurulanlar üzerime düşüyor, kafama kurşun gelmemesi için kendimi korumaya çalışıyordum. Hepimizin öldüğünden emin olmak için sürekli ateş ediyorlardı..."
(Arka Kapak)
Serdar Poirot 
01 Kas 2014 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Son derece güzel bir araştırma kitabı. 1993 yılında korumasız olarak Bingöl'e giden askerlere PKK tarafından kurulan pusuda şehit olan 33 askerimiz ile ilgili olarak detaylı bilgi veren bir kitap. Bu arada Eşref Bitlis, Yeşil gibi o dönemin popüler isimleri ile ilgili olarak da bilgi veren bir eser. Güneydoğu'da yaşananlarla ilgili olarak o olaydan sağ kurtulmayı başaran askerlerle yapılan röportajlar. Mutlaka okunması gerekenlerden.