33 Stratejide Savaş

7,0/10  (2 Oy) · 
4 okunma  · 
1 beğeni  · 
632 gösterim
Ülkemizde de merakla beklenen, İktidar ve Baştan Çıkarma Sanatı kitaplarının yazarından muhteşem bir eser

Tarihteki Kanlı Savaşlardan Esinlenerek Günlük Yaşantımızda Toplumsal Oyunların Üstesinden Gelebilirsiniz

Robert Greene dünyanın birçok ülkesinde dolaşarak düzinelerce politik stratejinin felsefi ve dinsel metinlerin ve binlerce yıldır süregelen şiddetli çarpışmaların analizini yapıyor. 33 Stratejide Savaş, günümüz sosyal yaşamında etkili olabilecek başarılı savaş prensiplerini gözler önüne seriyor. Sun-tzu'nun Savaş Sanatı adlı kitabından renkli alıntılarla bezenmiş olan eser Napoleon'dan Margaret Thatcher'a, Zulu Reisi Shaka'dan Lord Nelson'a, Hannibal'den Ulysses S. Grant'a, samuraylardan diplomatların yaşamına kadar geçmişteki ve günümüzdeki savaş stratejilerini inceliyor. Otuz üç bölümde özetlenen stratejiler, yaşamınızda içine girmek zorunda olduğunuz savaşlardan galip çıkmanızı sağlayacaktır. 33 Stratejide Savaş'ın sağladığı psikolojik destekle başarısızlıkları başarıya dönüştürerek her zaman üstünlük sağlayabilirsiniz.
(Tanıtım Yazısından)
 • Baskı Tarihi:
  Aralık 2007
 • Sayfa Sayısı:
  768
 • ISBN:
  9789752109148
 • Orijinal Adı:
  The 33 Strategies Of War
 • Çeviri:
  Füsun Doruker
 • Yayınevi:
  Altın Kitaplar
 • Kitabın Türü:

Kitaptan 37 Alıntı

Siz kazanmış olsanız bile, son savaş bir tehlikedir. Henüz anıları aklınızda yenidir. Eğer zafer kazansaydınız, başarı sizi tembel ve kendini beğenmiş yapacağından kullanmış olduğunuz stratejileri yenilerseniz; eğer yenildiyseniz ürkek ve kararsız olursunuz. Son savaşı durup düşünecek kadar uzaklaşmış sayılmazsınız. Tam tersine aklınızdan silmek için elinizden geleni yapmalısınız.

33 Stratejide Savaş, Robert Greene33 Stratejide Savaş, Robert Greene

Unutmayın ki en yaratıcı fikirlere sahip olan en büyük generaller yalnızca çok bilgili olduklarından değil, içinde bulundukları durumlara uyum sağlayabilmek için öne çıkarlar. Yaratıcılık böyle ortaya çıkar, fırsatlar böyle ortaya yakalanır. Bilginin deneyimin ve kuramların sınırı vardır: daha önceden ne kadar fazla düşünürseniz düşünün o dakikadan sonsuz olasılıkları, yaşamın kaosu için kendinizi hazırlayamazsınız. Düşüncelerimizi değişen koşullara ne kadar uydurabilirsek,, yanıtlarımız o denli gerçekçi olacaktır. Önceden edindiğimiz kuramlar ve eski deneyimlere kendimizi ne kadar kaptırırsak, yanıtımız o kadar daha gerçekçi olacaktır. Önceden edindiğimiz kuramlar ve eski deneyimlere kendimizi ne kadfar kaptırırsak, yanıtımız o kadar uyumsuz ve sanrısal olacaktır.

33 Stratejide Savaş, Robert Greene33 Stratejide Savaş, Robert Greene

Buradaki sorun, çözümün ancak çok geç olduktan sonra aklımıza gelmesidir. Karşımızdaki sorun hakkında yeterli bilgiye sahip olmadığımızı düşünür, daha bilgili olsaydık, daha derin düşünseydik, rahatça çözebilirdik diye üzülürüz. İşte bu tam olarak hatalı bir yaklaşımdır. Deneyimi yaşarken başaramamamızın nedeni o anki koşullara uyum sağlayamamış,, duyarsız kalmış olmamaızdır. Kendi düşüncelerimize kulak verip geçmişte olup bitenlere tepki göstermiş, şu andaki sorunla hiçbir ilgisi olmayan, ama çok önceden özümsediğimiz kuramları ve fikirleri uygulamışızdır. Daha fazla kitap okumak, kuramları gözden geçirmek ya da düşünmek sorunu daha kötü duruma getirecektir.

33 Stratejide Savaş, Robert Greene33 Stratejide Savaş, Robert Greene

İlk adım bu sürecin farkında olmak ve onunla savaşmak gereksinimini algılamaktır. İkinci adım ise aklın doğal akışını düzene sokmak için yardımcı olarak birkaç taktik uygulamaktır.

33 Stratejide Savaş, Robert Greene33 Stratejide Savaş, Robert Greene

Hareketlerin gücü vardır, dedi.’’ özellikle kişi bu hareketlerin son çarpışmasını olduğunu biliyorsa. Kişinin bu dünyadaki son çarpışmasını yaşadığını bilerek davranmasının verdiği garip bir mutluluk vardır. Yaşamını tekrar düşünmeni ve hareketlerini bu ışığın altına getirmeni öneriyorum. Pişmanlık üzüntü ya da kaygıya kapılmadan dikkatini kendinle kendi ölümün arasındaki bağlantı üzerinde yoğunlaştır. Fazla zamanının olmadığı gerçeği üzerine yoğunlaş ve hareketlerinin buna göre akmasına izin ver. Her hareketin bu dünyada ki son çarpışmanmış gibi olsun. Ancak bu koşullar altında hareketlerin gerekli güce sahip olacaktır. Aksi taktirde yaşadığın sürece hareketlerin korkak bir adamın hareketleri olacaktır. ‘’ korkak bir adam olmak bu kadar kötü müdür?’’ ‘’hayır, eğer ölümsüz olacaksan kötü değildir, ama eğer öleceksen korkaklık hiçbir zaman yoktur, çünkü korkaklık yalnızca düşüncelerinde var olan bir şeye sarılman yol açar. Her şey sakinken seni de sakinleştirir. Ama korkutucu, gizemli dünya herkesi olduğu gibi seni de yutmak için ağzını açınca, emin olduğun yolların hiç de güvenli olmadığın görürsün. Korkaklık bizlerin insan olarak payımıza düşeni incelememizi ve kendi çıkarımız için kullanmamızı önler.

33 Stratejide Savaş, Robert Greene33 Stratejide Savaş, Robert Greene

Savaşlarda strateji, askeri operasyonlarının tümüne komuta etme sanatıdır. Buna karşılık taktikler savaşmak için orduyu hazırlamayı ve savaş meydanının acil gereksinimleriyle ilgilenmeyi içerir. Çoğumuz yaşamımızı strateji yerine taktik uzmanı olarak sürdürürüz. Karşımızdaki çatışmalara öylesine dalarız ki, yalnızca o savaşta elde etmek istediklerimize nasıl ulaşabileceğimizi düşünebiliriz. Stratejik biçimde düşünmek hem zordur, hem de doğal değildir. Bir stratejinizin olduğunu varsayabilirsiniz, ama aslında belirli taktikleriniz vardır. Yalnızca stratejinin stratejinin size sağlayabileceği güce sahip olabilmek için, kendinizi savaş meydanının üstünde tutup, uzun vadeli hedeflerinize odaklanmalı, savaşın tümünü tasarlamalı, birçok savaşın sizi içine kilitlediği ters tepki yaratan durumdan kurtulmalısınız. Uzun vadeli hedeflerinizi aklınızda tutmak ne zaman dövüşeceğinize, ne zaman çekip gideceğinize karar vermeyi kolaylaştırır. Böylece günlük yaşamın taktiksel kararları yalınlaşır ve daha mantıklı olur. Yalnızca taktiğe dayananlar toprağa saplanmış gibidir; strateji uzmanlarının ise adımları adeta uçucudur ve görüş alanları çok geniştir.

33 Stratejide Savaş, Robert Greene33 Stratejide Savaş, Robert Greene

Tıpkı kortes gibi sizde sorunun temeline inmelisiniz. Önemli olan çevrenizdekiler değil sizin dünyaya baktığınız ruh halinizdir. Aklınızın bir köşesinde bir kaçış yolu, bir koltuk değneği, işler kötü giderse yaslanabileceğiniz bir şey bulundurursunuz. Belki çıkış yolunuzu satın alabilecek zengin bir akrabanız; belki ufukta beliren büyük bir fırsat, belki gözünüzün önünde uzanan sınırsız zaman görüntüleri, belki başarısız olursanız tekrar döneceğiniz bildik bir iş ya da bildik bir ilişki. Kortes’in askerleri gemileri adeta bir sigorta gibi görmüşlerdi ve siz de belki bunu bir lutüf gibi görüyorsunuz, ama aslında bu bir lanettir. Sizi bölünmeye sürükler. Bazı seçenekleriniz olduğunu varsayınca, yapmanız gereken işe dört elle sarılmazsınız ve böylece istediğinizi elde edemezsiniz. Bazen gemilerinizi karaya oturtmanız, yakmanız ve kendinize yalnızca başarılı olmak ya da yıkılmak seçeneğini bırakmanız gerekir. Gemilerinizi yakmanız olabildiğince gerçekçi olmalıdır. Güvenlik ağından kurtulun. Hedefinize ulaşmak için bazen biraz umarsız olmanız gerekir.

33 Stratejide Savaş, Robert Greene33 Stratejide Savaş, Robert Greene

… yaşamdaki her şey sizi merkeze itmek için komplo kurmaktadır ve nu yalnızca politika için geçerli değildir. Merkez, uzlaşmacılık dünyasıdır. Başkalarıyla iyi geçinmek sahip olunması gereken önemli bir beceridir, ama bir tehlikesi vardır; her zaman en az direniş gösteren barış, uzlaşma yolunu seçerseniz, kim olduğunuzu unutursunuz ve herkesle birlikte merkeze gömülürsünüz. Tam tersine kendinize bir savaşçı, düşmanların çevresini sardığı dışarıdan biri olarak görün. Sürekli çarpışmak sizi uyanık ve güçlü olarak tutacaktır. Hem kendi içinizde hem başkalarında inandıklarınızı tanımlamanıza yardımcı olacaktır. Düşmanlıkları körüklemekten korkmayın, düşmanlık olmayınca savaşta olmaz ve savaşın olmadığı yerde de zafer kazanma şansıda bulunmaz. Sevilen kişi olmak yemini yutmayın; saygı gösterilmek ve hatta korkulmak daha iyidir. Düşmanlarınıza karşı zafer kazanmak size çok daha uzun süreli bir popülerlik kazandıracaktır. ‘’düşmanın gelmeyeceğine güvenmeyin, düşmanı karşılamak için hazır olmaya güvenin.

33 Stratejide Savaş, Robert Greene33 Stratejide Savaş, Robert Greene

KENDİNİZE GÜVENİN: Başkalarına bağımlı olma duygusu kadar kötü bir şey yoktur. Bağımlılık zihinsel dengenizi altüst eden ihanet, hayal kırıklığı, hüsran gibi birçok duyguya karşı kırılgan olmanıza yol açar.

Unutmayın ki her yerde olamazsınız ya da herkesle savaşamazsınız. Zamanınız ve enerjiniz sınırlıdır ve bunları korumasını öğrenmeniz gerekir. Dünya bir an önce sonuca ulaşmak için sabırsızlanan, esen rüzgarla birlikte değişen, burnundan ötesini göremeyen aptallarla doludur. Kararsız patronlar, atak meslektaşlar, histerik astlar biçiminde onlarla her yerde karşılaşabilirsiniz. Aptallarla birlikte iş yaparken sakın onlarla savaşmayın. Onları zihinsel dengenizi etkileyecek kadar önemli olmayan çocukları ya da evcil hayvanları düşündüğünüz gibi düşünün. Kendinizi duygusal olarak onlardan uzaklaştırın. Aptallıklarına içinizden gülerken zararsız fikirlerine hoşgörü gösterin. Aptalların karşısında neşeli olabilmek önemli bir yetenektir.

33 Stratejide Savaş, Robert Greene33 Stratejide Savaş, Robert Greene

Geri çekilecek yeri olmayınca ölümü adeta karşısında gören bir ordunun açık bir alana oranla iki, üç kat daha şiddetle savaşacağını ileri sürüyordu. Şeytan gibi dövüşmelerini sağlamak için bilinçli olarak askerleri bir ölüm tarlasına yerleştirmek gerektiğini de biliyordu. Cortes Meksika’da işte bunu yapmıştı ve insanın kanını ateşleyen tek güvenli yol budur. Dünyayı ihtiyaçlar yönetir. İnsan ancak gerekli olduğu taktirde davranışlarını değiştirirler. Yaşamları buna dayalı olunca zorunluluk duygusuna kapılırlar.

Ölüm tarlası savaş meydanından daha ileri giden psikolojik bir olgudur: kendinizi hiçbir seçeneğiniz olmadan kapana kısılmış gibi hissettiğiniz koşullardır. Sırtınızda son derecede gerçek bir baskı vardır ve geri gidemezsiniz. Ruhsal ölümün bir biçimi olan başarısızlık tam karşınızda size bakıyor. Ya harekete geçeceksiniz ya da sonuçlara katlanacaksınız.

33 Stratejide Savaş, Robert Greene33 Stratejide Savaş, Robert Greene
4 /