1000Kitap Logosu
Adanmak
Adanmak
Adanmak

Adanmak

OKUYACAKLARIMA EKLE
8.3
17 Kişi
29
Okunma
14
Beğeni
505
Gösterim
392 sayfa · 
 Tahmini okuma süresi: 11 sa. 6 dk.
Basım
Türkçe · Türkiye · Can Yayınları · Şubat 2016 · Karton kapak · 9750731754
Adanmak, Türkiye’de benzeri gittikçe azalan kitaplardan biri; bir başarı öyküsünün kahramanının yaşamına eğilen, unutulmasının önüne geçmeyi amaçlayan bir çalışma. Yalçın Granit, Türk basketbolunun kuruluş yıllarından başlayarak bugüne kadar etkin rol oynamış; önce sahada, sonra kulübede, ardından da yazılarıyla basında milli basketbolumuz için emek vermiş bir isim. Elinizdeki kitap, yalnızca onun basketbol macerasını kayda geçirmeyi amaçlamıyor. Adanmak, hem spor tarihimiz için bir belge hem de yeni kuşaklar için bir şeye adanabilmenin ve başarılı olmanın imkânsız olmadığını gösteren örnek bir yaşamöyküsü. Onun çarpıcı “kendini yoktan var etme” serüveninin izini sürerken de fonda bir yüzyıldan diğerine güçlenerek yol alan Türk basketbolunu, geçirdiği evreleri aşamalarıyla gözler önüne seriyor.
5 mağazanın 4 ürününün ortalama fiyatı: ₺26,73
8.3
10 üzerinden
17 Puan · 4 İnceleme
Ali Ünal
Adanmak'ı inceledi.
392 syf.
·
15 günde
·
8/10 puan
Türk basketbolunun doğuşu ve gelişimini köşe taşı ismi Granit üzerinden takip edebileceğiniz bir yarı-biyografi. Türkiye'nin en büyük basketbol kitaplığına sahip kişisi olduğu bilinir, bu sebeple kitabın adı tesadüfen "adanmak" değildir. Kitabın son cümlesi kitabın adının hakkını veriyor zaten, "bugün ne yapacağız, maçta yok ki". Güzel kitap.
Adanmak
8.3/10
· 29 okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
3
CEM AKDAG
Adanmak'ı inceledi.
392 syf.
·
Beğendi
·
10/10 puan
Eğer Türk basketbolunun geçmişini biraz merak ediyorsanız muhakkak bu kitabı alın. Yaşayan efsane Yalçın Granit’in geçtiği yolları şaşkınlıkla ve hayranlıkla izleyecekseniz . Müthiş bir çalışma.
Adanmak
8.3/10
· 29 okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
4
392 syf.
·
7/10 puan
Oğlu Ali Granit tarafından derlenen ve Can Yayınları'ndan yayımlanan "Adanmak", geniş bir Yalçın Granit portresi çiziyor. Türk basketbolu için ve Türkiye' de basketbolun gelişmesi için fazlasıyla önemli bir isim Yalçın Granit... Gerek oyunculuğuyla, gerek koçluğuyla ve gerekse Türk basketbolu için yaptıklarıyla bu satırlarda kendine yer buluyor. Ayrıca kendisinin yurtdışına transfer olan ilk Türk basketbolcu olduğunu da sizlere hatırlatayım. Böyle bir karakteri anlatmak için oğlu Ali Granit 2013 yolınsa kollarını sıvar. Bulduğu dört bin gazete küpürünün yanında iki kez de Fransız gazetelerinin arşivini tarar. Yalçın Granit efsanesini yaşamış 152 kişiyle de görüşür. Böylelikle derin bir bilgi havuzu oluşur. Cem Pekdoğru'ya danışır ve bu kitap ortaya çıkar. Yalçın Granit'in hayatonı anlatan "Adanmak", aynı zamanda Türk basketbolu için bir tarih kitabı niteliğinde... Her zaman çağdaşlaşma peşinde olan Granit'le birlikte önce basketbol ve sonra biz okuyucular tatlı bir aydınlanma yaşıyoruzKitaplığınızda bulunması gereken önemli bir eser..
Adanmak
8.3/10
· 29 okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
12
386 syf.
·
35 günde
·
8/10 puan
Kitabı okurken kafamdakileri yazıya aktarmanın ne kadar zor olacağının farkındaydım. Uzun süredir ihtiyacım olduğundan bile bihaber olduğum heyecanı bu kitapta bulmuştum.. Basketbola küçüklükten beri ayrı bir ilgim vardı, hep kıyısından köşesinden tutunmaya çalıştım. Hani okulda kızlar voleybola erkekler futbola koşardı, ben o basket potasının önündeki kızdım. Belki şartlar beni o kulvarda ilerletmedi ama içimdeki hevesi de söndürmedi. Hep o birlikte başarmaya, yaşanan heyecanlara, zekasıyla oynayan birbirine güvenen insanlara saygı duydum. Yalçın Granit'in hayatında ise bunların hepsinin üstünde ayrı bir adanmışlık buldum. Adanmak; oğlu Ali Granit tarafından kaleme alınmış Yalçın Granit'in kendini bildi bileli tutkunu olduğu basketbol hayatını konu alıyor. Ama buna sadece bir basketbol ekolünün hayatı olarak yaklaşmak büyük haksızlık olur. Türkiye'de basketbolun bugünlere gelmesinden tutun birçok oyuncu ve antrenörün hayatına dokunmuş her fırsatta kendini geliştirmek için çabalayan hangi konuya el atsa en iyisini yapmak için şartları zorlayan hayatı gerçekten yaşamayı bilen birinin hikayesi bu. Öyle bir enerji veriyor ki hikayesi, sayfalardan çıkıp içinize yerleşiyor. Sadece basketbola ilgisi olanların değil bir hedef uğruna çalışmanın ne demek olduğunu anlamak ve hayallerini gerçekleştirmek için adım atmak isteyen herkesin okuması gereken bir kitap. Bırakın Yalçın Granit size neler yapmanız gerektiğini öğretsin. "Sadece iyi yaptığınız şeyleri tekrarlayıp iyi yapmadığınız konularda kendinizi zorlamazsanız, gelişme gösteremezsiniz." -Yalçın Granit
Adanmak
8.3/10
· 29 okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
8