Algı Yönetimi Propaganda, Psikolojik Savaş Örtülü Operasyon ve Enformasyon Savaşı

9,2/10  (5 Oy) · 
6 okunma  · 
9 beğeni  · 
173 gösterim
İnsanların düşüncelerini kendilerine ait zannetmesi yani insanların algılarının yönetilmesi, başarılı bir propagandaya, etkili bir psikolojik savaşa, örtülü operasyona veya enformasyon savaşına maruz kalması sonucunda gerçekleşir. Tarih boyunca algıları yönetenler bu alanda mükemmeliyeti yakalamak adına yeni yöntemler keşfetmiş ve günümüzde bunu en üst seviyeye taşıyarak kişilerin özgür iradesini elinden alacak bir saldırı boyutuna getirmişlerdir. İleri propaganda, psikolojik savaş ve enformasyon savaşı teknikleri ile yurttaşın elinden seçme özgürlüğü alınabilmektedir. Yurttaş maruz kaldığı, zihnini hedef alan saldırıların farkında olmadığı için özgür olduğunu sanmaktadır. Bunun sonucunda algı yönetiminin demokrasi için bir tehdit boyutuna çıktığı bile söylenebilir.

Bu çalışma; algı yönetimi operasyonlarını gün ışığına çıkaracak şekilde okuyucuya yardımcı olmakta, insanların beyinlerine yönelik sürdürülen savaşın boyutlarını ortaya koymayı ve demokratik toplumların mensubu olan bireylerin hangi tehlike ile karşı karşıya olduklarını da göstermeyi hedeflemektedir.
(Tanıtım Bülteninden)
Aykan 
22 Ağu 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Ümit Özdağ,belki de ülkemizdeki tek stratejist olan siyasetçidir.Almış olduğu eğitimle Türkçülüğe entelektüel anlamda büyük katkıları olmuştur.Yaşadığımız dönemde ve hele ki yaşamış olduğumuz coğrafyada büyük oyunlar oynanırken algı yönetimi durdurak bilmeden devam ederken bu kitabı okumak şüphesiz bizlere önemli kazanımlar sağlayacaktır.

Yunus Emre ZEVNE 
 02 Ara 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Aslında kıyısından köşesinden bazen siyasi nutuklarda yahut gece yayınlanan tartışma programlarında adını duyduğumuz bir kavramdan harika bir kitap çıkarmış Özdağ. Çok şey öğrendim ve okuduğum hemen hemen her satırda aklıma günlük hayattan,medyadan,politikadan enstantaneler geldi ve tabi bu da kitabı benim için daha bir öğretici kıldı. Söyleyeceğim odur ki yazarın siyasi duruşundan,ideolojisinden dolayı okumayacaklar varsa ve sırf bu nedenle okumayacaksa yazık olur. Emin olun öğreneceksiniz,hem de çok şey...

Kitaptan 6 Alıntı

Düşünceleriniz..
"Düşüncelerini kendisine ait zanneden ancak başkasının istediği gibi düşünen kişi en büyük esaretin içinde yaşayan kişidir."

Algı Yönetimi, Ümit Özdağ (Sayfa 14 - Kripto Kitaplar, 4. Baskı, Temmuz 2015)Algı Yönetimi, Ümit Özdağ (Sayfa 14 - Kripto Kitaplar, 4. Baskı, Temmuz 2015)
Aykan 
22 Ağu 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Ancak algı yönetimi hiçbir zaman mükemmel olmayacaktır,çünkü rakibi ''insan beyni''dir.

Algı Yönetimi, Ümit Özdağ (Sayfa 215)Algı Yönetimi, Ümit Özdağ (Sayfa 215)
Aykan 
23 Ağu 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Bir ülkede medyanın yabancı sermayenin eline geçmesi ile bir başka ülkenin ordusunun o ülkede askeri üs kurması açısından pek bir fark yoktur.

Algı Yönetimi, Ümit Özdağ (Sayfa 203)Algı Yönetimi, Ümit Özdağ (Sayfa 203)
Aykan 
12 Ağu 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Toplumsal psikolojiyi dikkate almayan bir propagandanın başarı şansı yoktur.Toplumsal psikolojide ölçü aydınlar değil,ortalama insandır.İkna edilmesi gereken odur.

Algı Yönetimi, Ümit Özdağ (Sayfa 26)Algı Yönetimi, Ümit Özdağ (Sayfa 26)
Aykan 
12 Ağu 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Propagandanın hedefi temel hedefi ,insanın aklı değil;ruhudur.

Algı Yönetimi, Ümit Özdağ (Sayfa 26)Algı Yönetimi, Ümit Özdağ (Sayfa 26)