·
Okunma
·
Beğeni
·
1.218
Gösterim
Adı:
Allah Aşkı
Baskı tarihi:
29 Ocak 2020
Sayfa sayısı:
152
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786059778954
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Sufi Kitap Yayınları
Baskılar:
Allah Aşkı
Allah Aşkı
Ünlü bir sûfî bizlere şu müjdeyi verir: “Eğer insanlar, nasıl bir Allah’ın kulu olduklarını bir bilselerdi, sevinçten uçarlardı!”
Elinizdeki eser, işte o bilgiye ermiş, yani “nasıl bir Allah’ın kulu olduklarının” farkına varmış, seçkin insanların Allah’a olan sonsuz muhabbetlerini, onların tarifsiz Allah aşklarını dillendiriyor.
Gerçek Sevgili’nin O olduğunu, O’nun ve Elçisi’nin dışındaki sevgililerin geçici, yanıltıcı ve boş olduğunu, bu kitabın sayfaları arasında gezinirken sizler yakinen göreceksiniz.
Var olan o Allah sevginizi, bu eserde anlatılanlar daha bir perçinleyecek ve daha bir alevlendirecek… Böylece gerçek bir gönül huzuruna ve ruh dinginliğine kavuşacaksınız.
Kitapta sözü edilen ve Allah aşkıyla yanıp tutuşan o büyük sûfîlerin sözlerinden işte bir örnek:
“Ben Rabbimi sonsuz bir aşkla seviyorum! Eğer benim cehenneme atılmamı emretse, O’na olan sevgimden dolayı cehennemin alevini hissetmem! Beni cennete koymalarını ferman etse, O’nun sevgisinden dolayı oradan da bir haz almam! Çünkü O’nun sevgisi bende her şeye baskın!”
Rukıyye Hanım
152 syf.
·4 günde·Puan vermedi
İçerik olarak çok dolu, insanın ruhunu doyuran bir eser. Allah'ı sevmeyi, onun sevdiğini sevmeyi, sevmediğini sevmemeyi ondan gelene razı olmayı ve dahasını öyle hissederek anlatmış ki İbnü'l Cevzi, ruh dünyanızda siz de bunu hissedebiliyorsunuz.
Çok güzel bir kitap mutlaka okuyun
Bu kitabı okuduğunuz zaman Allah'a olan sevginiz ve bağıniz daha çok artacak ve gerçek aşkın yanlız Allah aşkı olduğunu anlayacaksınız bunu gerçekten idrak ettiğimiz zaman daha mutlu daha huzurlu ve ruh dinginliğine kavuşacağız insanı kendine getiren bir kitap sevgiyle ve kitapla kalın.
152 syf.
·11 günde·10/10 puan
"Çünkü bir mümin kendisi için istediğini diğer insanlar için de istemedikçe gerçek mümin olmaz."

Bu tür eserleri okurken sanki karşımda bir ayna var da kalbime zihnime bakıyorum. Kusurlarımı, düzeltmem gereken düşüncelerimi fark edip onlar için neler yapmam gerektiğini arayarak ilerliyorum sayfalarında...

Her birimiz farklı aile, din, dil ile dünyaya geliyoruz. Her birimizin fıtratında farklı özellikler ve kalıtsal yapılar bulunmakta.
Her birimiz farklıyız ve her birimizin farklı bir kusru var fark etmesi gereken ve bunları düzeltebilmek için çabalaması gereken.

Kur'an-ı Kerim bizler için uçsuz bucaksız bir deniz... İnsan ahlakından tutun, kainata ve yaşama dair bir sürü bilgi ile karşılıyor bizleri. Her birimiz farklı fıtrati özelliklerle dünyaya gelmiş olsak da bizlere bildirilen ayetler hepimiz için aynı. Her birimizi hakikate ulaştıracak, bizleri hakiki sevgiye ulaştıracak bilgiler aynı.

Eserde birçok farklı insandan en Sevgili'ye duyulan aşkı görüyorsunuz. Her insanda farklı şekillenen Allah aşkının temelinde aynı hakikatlerin yer aldığını fark ediyorsunuz. Farklı cümlelerle aynı aşkı anlatabilmeleri ise farklılıkların güzelliklerini önümüze bir biir sermekte.
Bizlerde Allah aşkına ulaşabilelim ve bu aşkın hakikatlerini anlatabilme, savunabilme sevdasına nail olabilelim. Allahümme amin.

Eserde en sevdiğim cumleyi de buraya bırakmak isterim.
Sülemî hazretleri "Eğer insanlar nasıl bir Allah'ın kulu olduklarını bir bilselerdi, sevinçten uçarlardı" der.

Kesinlikle okunmalığğğ, ara sıra tekrar sayfalarında kaybolunmalı...
151 syf.
·Beğendi·9/10 puan
Bu kitabı tasavvufla hiç, dinle az ilişkisi olanlara da tavsiye ediyorum.
Baştan söylemiş olayım.
Dili çok sade, tasavvufi kavramlar dahil her şey çok açık, önceden hiç benzer kitaplar okumamış ya da ilginizi çekmemişse bile kavram kargaşasının içine düşmeyecek, bu beni aşar diyeceğiniz bir yere gelip tıkanmayacaksınız.
Şimdi gelelim kitaba…
İbnü’l Cevzi hiç şüphesiz büyük mutasavvıflardan.Mürşit yani sıkı bir yol gösterici.
Cevzi, Allah Aşkı kitabında Aşkı anlatıyor evet yanlış duymadınız hani kalbinizi titreten, sizi mecnuna çeviren tarif edilemez, elle tutunamaz ama yakıp kavurmasından düpedüz gerçek olduğunu anladığınız o muhteşem duygu var ya onu anlatıyor.
Yalnız bu asıra özel bir not düşmeliyim zira hazin ki, çok karıştırılıyor. Aşk sanılan şehveti değil aşkı anlatıyor.
Bir gönüle kaç sevda sığar sorusuna cevap veriyor.
Gerçekten insan aşık olunca ona kainattaki en ağır olduğu sanılan yüklerin nasıl hafif geldiğini anlatıyor.
İkinci yarısı olmayan bir sevdamsıyı değil bitmeyen sevdayı ve onun etrafında pervane olanların nasıl sonsuz bir mutluluğa ulaşabildiklerini anlatıyor.
Öyle onlatıyor, anlatıyor deyip durduğumdan teorik bir kitap sanmayın Allah Aşkı’nı.
Peygamber Efendimizin sözlerinden, büyük sufilerin hallerinden, dervişlerin davranışlarından parçalar alıp Allah’ın sözleriyle (ayetlerle) onları teyit edip kalbinizin ortasına bırakıyor.
Kısa bir kitap ama içinden uzuyor. 149 sayfada bütün kainatı El-Vedud esmasıyla gören kamil insanlar gelip yanı başınıza kuruluyor. Başlıyorlar anlatmaya…
Siz de hem okuyup hem de “doyulur mu doyulur mu” diye mırıldanıyorsunuz.
Bana kalırsa okumalısınız.
152 syf.
·4 günde·Puan vermedi
Sülemi hazretlerinin “Eğer insanlar nasıl bir Allah’ın kulu olduklarını bir bilselerdi, sevinçten uçarlardı.” sözleriyle başlamak istiyorum. Bizler maalesef Rabbimizi hakkıyla tanımıyoruz.
Kitaplardan hakkıyla istifade etmemiz için bence Kitap’ da anlatılanları yaşayabilmemiz yaşamaya gayret edebilmemiz gerekmektedir.
Bu minval’ den baktığımızda kitabı okuduğumu dahi söyleyemem. Fakat kitabımızda bahsedildiği üzere Allah aşkına dair hayatıma aks ettirmeye çalışacağım okumalarda dünyada ki çok fazla lezzetlere tercih edebilirim.

Dervişin biri ibadetten aldığı zevki şu şekilde dile getirirmiş:
“Benim geçirdiğim öyle anlar olur ki kendi kendime şöyle derim:
Eğer cennettekiler benim yaşadığım şu hali yaşıyorlarsa, gerçekten mutlu bir hayat sürüyorlardır.

Kitabımızdan zevk alarak okuyabilmek duasıyla...
152 syf.
İbnü'l Cevzi'nin yazmış olduğu bu eser, nasıl bir Allah' ın kulu olduklarının farkına varmış, seçkin insanların Allah'a olan sonsuz muhabbetlerini, onların tarifsiz Allah aşklarını dillendiriyor.

Dili çok sade, içerik olarak çok dolu ve insanın ruhunu doyuran bir eser.
Allah'ı sevmeyi, O'nun sevdiğini sevmeyi, sevmediğini sevmemeyi, Ondan gelene razı olmayı ve dahasını öyle hissederek anlatmış ki İbnü'l Cevzi ruh dünyasında sizde bunu hissedebiliyorsunuz.

Kesinlikle tavsiye edebileceğim bir kitap. Okuyacaklara şifa olsun inşallah..
152 syf.
·Beğendi·10/10 puan
İçerik olarak çok dolu, insanın ruhunu doyuran bir eser. Allah'ı sevmeyi, onun sevdiğini sevmeyi, sevmediğini sevmemeyi ondan gelene razı olmayı ve dahasını öyle hissederek anlatmış ki İbnü'l Cevzi, ruh dünyanızda siz de bunu hissedebiliyorsunuz.
Çok güzel bir kitap mutlaka okuyun
Bu kitabı okuduğunuz zaman Allah'a olan sevginiz ve bağıniz daha çok artacak ve gerçek aşkın yanlız Allah aşkı olduğunu anlayacaksınız bunu gerçekten idrak ettiğimiz zaman daha mutlu daha huzurlu ve ruh dinginliğine kavuşacağız insanı kendine getiren bir kitap sevgiyle ve kitapla kalın.
152 syf.
·1 günde·Beğendi·10/10 puan
"İbadetlerin efendisi takvadır ve esirgemedem bol bol vermektir. Onun ardından şükür gelir. Şükürden sonra rıza yer alır. Rızanın ardından Allah'ı ululama, onun da ardından Allah sevgisi ve saygısı gelir.."
Bazen okuduğumuz cümleleri idrak edip içselleştirmek gerek..

Maneviyatımı güçlendirmek istediğim bu mübarek ayda çok isabetli bir tercih yaptığımı farkettim.
İbnü'l - Cevzi' nin yazmış olduğu bu eser "nasıl bir Allah'ın kulu olduklarının" farkına varmış, seçkin insanların Allah'a olan sonsuz muhabbetlerini ve onların tarifsiz Allah aşklarını dillendiriyor. Gerçek Sevgili'nin O olduğunu, O'nu ve Elçisini (sav) sevmenin inceliklerini anlatıyor.
Kitapta kulluğun üç temel esasa dayandığını, bunların 'Korku, Umut ve Aşk' olduğundan bahsediyor. Ve bunları açıklarken sûfîlerin sözlerinden örnekler vererek anlatması etkileyici ve doyurucu gerçekten.
İçerik olarak çok dolu, insanın ruhunu doyuran bir eser. Allah'ı sevmeyi, onun sevdiğini sevmeyi, sevmediğini sevmemeyi ondan gelene razı olmayı ve dahasını öyle hissederek anlatmış ki İbnü'l Cevzi, ruh dünyanızda siz de bunu hissedebiliyorsunuz.

Satır satır dikkatle okunması ve içselleştirilmesi gereken, ihlasla yazılmış bir eser. Bu muazzam eseri herkese tavsiye ediyorum. Sûfî kitap'a #tasavvufklasikleri seti için çok teşekkürler Emekleriniz zayi olmasın, okuyanlara şifa olsun inşallah
152 syf.
Hayatı, çiçekleri, baharı ve lezzetli yiyecekleri severiz. Ama bu sevdiğimiz şeyler, her zaman aynı güzellikte kalmıyorlar. Elimizde durmuyorlar, değişiyorlar bazen de çirkinleşiyorlar. Bu hal bizleri incitip üzüyor. Çünkü lezzetin bitmesi ve sevdiği şeylerden ayrılması ve güzelliklerin yok olması, insana acı ve elem verir. O zaman biz sevgimizi öyle birine verelim ki, içinde ayrılık acısı gibi acılar ve üzüntüler olmasın. İşte elemsiz ve tam lezzet veren sevgi, Allah'a karşı olan ve Allah adına olan sevgidir.
#alıntı
Bu dünya ancak O'nu anmak ve O'nu bilmekle değer kazanır. Öte âlem ise, ancak O'na yakın olmak ve görmekle güzelleşir. Eğer O, cennette cemalini göstermeyip gizleyecek olsa, cennettekiler, tıpkı cehennemdekiler gibi feryat etmeye başlarlar.(syf12)
Eğer iman, ancak insanın iman etmeyi, kendi canından, çocuklarından ve bütün yaratıklarından daha fazla sevip istemedikçe gerçekleşmiyorsa, o zaman Allah'ı sevmek nasıl bir sevgiyi gerektiriyor?
"Sevgi korkudan üstündür. Eğer biri seni seven, diğeri de senden korkan iki hizmetçin olsa, seni seven sen yanında olsan da olmasan da seni sevdiği için sana sadık kalır. Halbuki senden korkan, senin yanındayken sana sadıktır, ama sen olmadığın zaman sana sadık kalmaz ve ihanet edebilir.(syf57)
"Allah'tan rizasını isteyen kimse, gerçekten çok büyük bir şey istiyordur."(syf118
152 syf.
·7 günde·Beğendi·9/10 puan
"Bir adam Allah Resulü sallallâhü aleyhi ve selleme sordu: Yâ Resulallah! Kıyamet ne zaman?
O da ona sordu: Sen kıyamet için ne hazırladın? Cevap verdi: Namazdan, oruçtan ve sadakadan fazla bir şey hazırlamadım, fakat ben Allah ve Resulünü seviyorum. Bunun üzerine Allah'ın Elçisi aleyhisselâm müjdeyi verdi: Sen sevdiklerinle berabersin! "
Buharî'de buna ek olarak şu vardır: "Bizler de sorduk: Biz de mi öyle mi? Cevap verdi: Evet, siz de öyle!"
Enes radıyallahü anh der ki: "Biz o gün sevinçten uçtuk!" Müslim'de bu son durum şöyle geçer: "Biz Müslüman olduk olalı, 'Sen sevdiğinle berabersin!" Sözünden daha fazla hiçbir şeye böylesine sevinmedik. "

Sahabeyi böylesine sevindiren, havalara uçuran Allah ve Peygamber sevgisi için güzel bir eser ortaya konulmuş. Bizim sevgimizi artırmamıza vesile olacak güzel bir eser niteliği taşıyor.
Rabbim okuyup istifade etmeyi nasip etsin
Kısa bir kesitte Allah aşkının yüceliğini sevginin ölçüsüz olduğunu ve ilahi aşkın her daim varolacagini anlatır ve bu aşk kainattaki en mükemmel şeydir
152 syf.
·7/10 puan
"Eğer insanlar nasıl bir ALLAH'ın Kulu olduklarını bilselerdi sevinçten uçarlardı."

Ne zaman istersen Arada tercüman olmaksızın ALLAH'ın huzuruna gidersin...
ALLAH'a olan Aşk Sevgi özlem çoğu zaman hadislerle bazı zaman beyit ve şiirlerle dile getirilmiş...
Biz ALLAH'ı gerçekten seviyor muyuz?
Bu soruyu sürekli kendimize sormalıyız..
Cevapları duyar gibiyim Elhamdülillah Müslümanız Seviyoruz..
Lakin emir ve yasaklarına ne kadar uyabiliyoruz onu seviyorsak bunun bir belirtisi Kuran'ı Kerim Okumak ne kadar okuyoruz ne kadar ders çıkarıyoruz?...
Biz ibadet lerimizi Cennete gitmek için mi
ALLAH'ın Bizden razı olması için mi yapıyoruz?

Rabbim Ders çıkarabilmeyi okuduklarımızla amel edebilmeyi nasip etsin İNŞALLAH.
Rabbimizin bizlerden razı Olmasını Bize yüzünü Göstermesini Nasip Etsin inşallah Bizi Salih Kullarından Eylesin
AMİN

Mart/2021
152 syf.
·6 günde·Puan vermedi
Allah Aşkı

İbnü'l Cevzi 12. asırda yaşamış fıkıhtan tut tıpa kadar zamanının tüm ilimlerini öğrenmiş, çok velud bir yazar ve çok etkili bir vaiz.
Kitaba başlarken, kulluğun 3 temel esası vardır, bunlar, korku, umut ve aşktır, diyor.

"Zaten aşk iddiasında bulunanların çoğu, söz ve davranış bakımından kulluğa hiç yakışmayan taşkınlık ve hezeyanlarda bulunurlar."

Allahı sevmenin farziyyetini tevbe suresi 24. ayet ve bir çok hadis ile delillendiriyor. Kitabın tamamı hadisler ve alıntılar oluşuyor diyebiliriz.

Kitabı beğenmedim demeye cüret edemem, kafam dumanlı sanırım kitap bana kendini açmadı, frekansımız tutmadı diyelim. Son olarak kitaptan şu alıntı ile sözlerimi tamamlıyor, okuyacak arkadaşlara istifadeli olmasını temenni ediyorum. İbrahim Ethem hazretlerine rüyasında Cenabı Hak nida eder; Ey İbrahim. Sen benden utanmıyor musun? Benimle buluşmadan önce kalbinin sükuna ermesini benden istiyorsun!
Hiç sevgilisinin aşkıyla yanıp tutuşanın kalbi, sevgilisine kavuşuncaya kadar rahat olabilir mi? Seven sevgilisinin yanında olmadan sakinleşebilir mi?

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Allah Aşkı
Baskı tarihi:
29 Ocak 2020
Sayfa sayısı:
152
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786059778954
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Sufi Kitap Yayınları
Baskılar:
Allah Aşkı
Allah Aşkı
Ünlü bir sûfî bizlere şu müjdeyi verir: “Eğer insanlar, nasıl bir Allah’ın kulu olduklarını bir bilselerdi, sevinçten uçarlardı!”
Elinizdeki eser, işte o bilgiye ermiş, yani “nasıl bir Allah’ın kulu olduklarının” farkına varmış, seçkin insanların Allah’a olan sonsuz muhabbetlerini, onların tarifsiz Allah aşklarını dillendiriyor.
Gerçek Sevgili’nin O olduğunu, O’nun ve Elçisi’nin dışındaki sevgililerin geçici, yanıltıcı ve boş olduğunu, bu kitabın sayfaları arasında gezinirken sizler yakinen göreceksiniz.
Var olan o Allah sevginizi, bu eserde anlatılanlar daha bir perçinleyecek ve daha bir alevlendirecek… Böylece gerçek bir gönül huzuruna ve ruh dinginliğine kavuşacaksınız.
Kitapta sözü edilen ve Allah aşkıyla yanıp tutuşan o büyük sûfîlerin sözlerinden işte bir örnek:
“Ben Rabbimi sonsuz bir aşkla seviyorum! Eğer benim cehenneme atılmamı emretse, O’na olan sevgimden dolayı cehennemin alevini hissetmem! Beni cennete koymalarını ferman etse, O’nun sevgisinden dolayı oradan da bir haz almam! Çünkü O’nun sevgisi bende her şeye baskın!”
Rukıyye Hanım

Kitabı okuyanlar 175 okur

  • Yerli prenses
  • Sadullah ÖZYİĞİT
  • Nurun Ala
  • Züleyhakvl
  • Çağatay KILIÇ
  • Sadullah ÖZYİĞİT
  • Kevser
  • umit tarkak
  • Hilal kuş
  • Tâlibi ilmin

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%45.8 (22)
9
%20.8 (10)
8
%16.7 (8)
7
%10.4 (5)
6
%2.1 (1)
5
%0
4
%2.1 (1)
3
%0
2
%0
1
%0