Anadilde İbadet Meselesi Çiğnenen Bir Kitlesel Hakkın Savunulması

8,4/10  (9 Oy) · 
13 okunma  · 
7 beğeni  · 
591 gösterim
Bu kitap, Asrısaadet'te (Hz. Peygamber ve sahabesince) tanınmış ve daha sonra kitlelerin elinden alınmış bir hakkın savunmasını yapmak amacıyla yazılmıştır. Bu hak, anadilde ibadet hakkıdır. İnsan kadar gerçek, insan yaradılışı kadar doğal, ana sütü kadar ak ve berrak bir haktır bu: Anadilde İbadet Hakkı...

Kitap, iki ana bölüm ile bir ek bölüm içermektedir: Birinci bölümde, Anadilde İbadetin Anlamı, Önemi ve Çerçevesi üzerinde durulmuştur. İkinci bölümde, İslam Mirasının Anadilde İbadetle İlgili Verileri ve bu verilerin kaynakları değerlendirilmektedir. Üçüncü ve ek bölüm ise Kur'an'ın Öğrettiği Dualar'ın ibadetlerimizde nasıl kullanılacağını göstermekte ve bu duaların Türkçe çevirilerini vermektedir.

Kitabın sonuna eklenen Karma İndeks, okuyucularımın, aradıklarını rahatça bulabilmeleri için, olabildiğince geniş tutulmuştur...
(Önsöz'den)
 • Baskı Tarihi:
  Eylül 2002
 • Sayfa Sayısı:
  178
 • ISBN:
  9789756779385
 • Yayınevi:
  Yeni Boyut Yayınları
 • Kitabın Türü:
Başak Otsukarcı 
 13 Eyl 2016 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 9/10 puan

Kitap üç bölümden oluşmakta. İlk bölümde günümüzde yaşanan tartışmalara, ikinci bölümde Kur'an'dan örneklere ve son bölümde de ayetlere yer verilmiş. Her bir bölümü Yaşar Nuri karşılaştırmalı olarak kanıtlara dayanarak ve insanları sorgulamaya yöneltelerek anlatmış. Zaten fazla yoruma ihtiyacı olmayan bir kitap. Sayesinde ufkum biraz daha genişledi. Kendisini rahmetle anıyorum. Büyük bir aydın ve din alimiydi.

Zeynel DEMİR 
03 Kas 2014 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Yaşar Nuri Öztürk, hemen her eserinde olduğu gibi, bu eserde de farklı konuları ele almış, dile getirilemeyecek ya da getirilmesi cesaret isteyecek meseleleri gün yüzüne çıkarmıştır.

ibrahim yazkan 
21 Şub 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Bilimsel anlamda bu konuyu incelemiş ve çok ulvi bir eser çıkmış.Her yurttaşın okuması gerekli.

Kitaptan 5 Alıntı

Başak Otsukarcı 
11 Eyl 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

"Biz şuna inanıyoruz: Arap olmayan kitleler, kendi dilleriyle ibadet hakkına başlangıçtan sahip olsalardı bugün İslam dünyasının bilim, düşünce ve uygarlık düzeyi çok yukarılarda olurdu. Çünkü yaratıcı haraketler hızlanarak yürürdü."

Anadilde İbadet Meselesi, Yaşar Nuri Öztürk (Sayfa 45 - Yeni Boyut)Anadilde İbadet Meselesi, Yaşar Nuri Öztürk (Sayfa 45 - Yeni Boyut)
Başak Otsukarcı 
12 Eyl 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

"Kur'an'ı ağır ağır, düşüne düşüne oku!"

Anadilde İbadet Meselesi, Yaşar Nuri Öztürk (Sayfa 85 - Yeni Boyut)Anadilde İbadet Meselesi, Yaşar Nuri Öztürk (Sayfa 85 - Yeni Boyut)
Başak Otsukarcı 
12 Eyl 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

"Bir hadisin meal olarak şöyle buyurduğunu hatırlıyorum: Makamlar insanlara değil, insanlar makamlara şeref verir."

Anadilde İbadet Meselesi, Yaşar Nuri Öztürk (Sayfa 75 - Yeni Boyut)Anadilde İbadet Meselesi, Yaşar Nuri Öztürk (Sayfa 75 - Yeni Boyut)
Başak Otsukarcı 
11 Eyl 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

"Sıkıntıda olan, değil yüz binler, birkaç kişi bile olsa, mesele yine de meseledir."

Anadilde İbadet Meselesi, Yaşar Nuri Öztürk (Sayfa 21 - Yeni Boyut)Anadilde İbadet Meselesi, Yaşar Nuri Öztürk (Sayfa 21 - Yeni Boyut)