Aşktan da Üstün Hitchcock Sinemasında Kişisel Bir Gezinti

9,8/10  (4 Oy) · 
5 okunma  · 
3 beğeni  · 
1.907 gösterim
Hitchcock olmadan Amerikan sineması ve kara film tarihi hatta dünya sineması tarihi tasavvur etmek imkânsızdır. Kendine özgü stiliyle pek çok yönetmeni etkileyen Hitchcock sineması her zaman ilginç ve çoğu kez de şaşırtıcıdır. Kendi sözleriyle "Geleneksel olana karşı çıkmaya, klikleri parçalamaya, bir kontrast oluşturmaya her zaman özel bir ilgi duymuşumdur."der. Notorious da birçok açıdan casusluk filmlerinin alışılageldik yapısını kurcalayıp bozan bir filmdir. Ne Amerikanizme dönük dolaylı bir övgü söz konusudur; ne de liberal hükümete yaranma endişesi; tersine Amerikanizmin ve liberalizmin öngördüğü değerler dizgesi açıkça sorunsallaştırılır. Somut ve soyut olanın bilinçli karışımını içeren Notorious yönetmenin başyapıtları arasındaki en zor filmlerinden biridir.

Hakan Bilge kitabında Notorious üzerinden detaylı bir çözümlemeye girişiyor. Bunu yaparken Hitchcock sinemasının tümünü bu kişisel gezintinin sınırlarına dahil ediyor. Sinemayı derinden etkilemiş bu yönetmene dair titizlikle hazırlanmış çalışma yazarın geniş bakış açısıyla ve dahil ettiği ek bölümlerle Hitchcock üzerine değerli bir kaynak.

"... Hitchcock'un filmleri bizi sinema hakkında temel sorulara geri götürür..."
-Roy Armes-

"Tıpkı Fellini, Bergman ve Bunuel gibi Hitchcock da artık bir okuldur. Zaman ona arka çıkmış ve en dikkafalı eleştirmenleri bile yıpratmıştır. Son tahlilde kazanan Hitchcock olmuştur."
-Truffaut-
 • Baskı Tarihi:
  Aralık 2016
 • Sayfa Sayısı:
  256
 • ISBN:
  9789755536736
 • Yayınevi:
  Doruk Yayınları
 • Kitabın Türü:
NeverMore 
08 May 2017 · Kitabı okudu · 13 günde · 9/10 puan

Gerçek anlamda uzun zamandır okurken zevk aldığım ve birçok konuda ileri zamanda bana başvuru olacak bir kitap. Harika bir kitap. Hichcock severlerin özellikle kaçırmaması bir kitap.

Celal Salik 
28 Kas 2017 · Kitabı okudu · Beğendi

Yazarın ilk kitabı The Godfather Mitosu gibi zengin film çözümlemeleri içeren bir sinema kitabı Aşktan da Üstün. Sinemayı tekraren sevdiren, okurun önünde yeni ufuklar açan, neredeyse başucu diyebileceğim bir kitap.

Serkan Mutlu 
31 Oca 10:47 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 10/10 puan

Sadece aşkan da üstün filmi değil diğer Hitchcock filmleri hakkında da detaylı psikanaliz incelemeler bulunuyor. Özellikle merdiven sembolizmi bölümünü çok beğendim